Иво Христов към Мария Габриел: Опростете процедурите, отделете повече средства за университетите в Източна Европа

Иво Христов към Мария Габриел: Опростете процедурите, отделете повече средства за университетите в Източна Европа
Г-жа Габриел трябва да убеди българското правителство и премиер, че бъдещето не минава през асфалтовите магистрали, а през магистралите на знанието.

 

 

 

Какви мерки смята да предприеме г-жа Мария Габриел, за да стимулира професионалното развитие на европейските изследователи и да бъде овладяно "изтичането на мозъци" - принудителната вътрешна миграция в рамките на Съюза поради безпаричие, както и тази извън ЕС - в посока САЩ и други държави. 

 

Това е едно от питанията, които българският евродепутат Иво Христов отправи към Мария Габриел по време на снощното ѝ изслушване в Европейския парламент. 

 

"Имате ли стратегия за укрепването на източноевропейските университети – в момента има повече български студенти зад граница, отколкото у нас? Това рискува да създаде образователни гета за хората в определени региони на континента", коментира още Христов. 

 

"Надявам се г-жа Габриел, която познава проблемите на българската наука и образование, да стори необходимото като комисар, за да спре паническото евакуиране на младите от България. Тя трябва да намери механизмите и да убеди собственото си правителство и премиер, както и съпартийците си, че бъдещето не минава през асфалтовите магистрали, а през магистралите на знанието", каза българският евродепутат, който е член на Комисията по промишленост, изследвания и енергетика в ЕП. 

 

По думите на Христов изпълнението на сегашната програма "Хоризонт 2020" показва, че съществува огромна пропаст между старите и новите държави членки по успеваемост на проекти и усвоени средства. 

 

"Един от основните проблеми на европейските програми за научни изследвания и иновации са сложните процедури по кандидатстването. Това създава допълнително неравенство между държавите, като фаворизира тези, които добре са усвоили процеса, за сметка на тези с по-малко опит. Как ще опростите процедурите и как ще гарантирате, че програма "Хоризонт Европа" ще стане по-приобщаваща, като достигне до по-широк кръг бенефициенти?", попита още Иво Христов. 

 

Евродепутатът обърна внимание и на конкретните мерки за подпомагане на научната общност в държавите от Източна Европа. 

 

Една от възможностите за намаляване на разликата в заплащането на учените в Европейския съюз, според Христов, е да бъдат инициирани законодателни мерки, в тясно сътрудничество със съответните министерства в държавите членки.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Коментари

  • Кибик

    01 Окт 2019 9:17ч.

    Иво турил лейката в небрано лозе....

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Съвършена бюрократка

    01 Окт 2019 9:33ч.

    Усвоила бюрократичния модел да сипе думи, без да казва нищо конкретно.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • академ

    01 Окт 2019 13:20ч.

    Уважавайте науката, учените и университетските преподаватели! Отпуснете европари за висшето ни образование, за да не се срамуваме, че сме член на тая общност, от която досега само губим!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи