Чуждите инвестиции в страната за полугодието са с 52,3% по-малко спрямо същия период на миналата година.
Три поредни месеца чуждестранни компании изтеглят капитали от страната
Руснаци продават имоти, български дружества връщат заеми, получени от чужбина
107 млн. евро са от Вирджински острови
При управлението на бившия премиер Кирил Петков и вицето му Асен Василев чуждите инвестиции в страната са намалени наполовина. Преките чужди инвестиции от януари до юни 2022 г. са в размер на 289,2 млн. евро, като намаляват с 317,1 млн. евро, или с 52,3% спрямо същия период на миналата година, обявиха от БНБ.
През всеки от последните три месеца чуждестранните капитали, които излизат от страната, са повече от инвестициите в България. През април нетният поток на чуждите инвестиции е отрицателен в размер на минус 234 млн. евро, през май е минус 221 млн. евро, а през юни - минус 138,6 млн. евро.
Привлеченият дялов капитал (вноски на чуждестранни компании в капитала на български дружества, както и плащания по сделки с недвижими имоти) за полугодието е положителен и възлиза на 168 млн. евро, показват данните на БНБ. За същия период на миналата година привлеченият дялов капитал беше в отрицателен размер от минус 206,9 млн. евро. Това означава, че през миналата година чуждестранни компании са продавали бизнеса си на български дружества.
Сета ситуацията е различна. Чуждестранните компании не продават предприятията си в България, но изтеглят от тях капиталите си. Това става по две направления - като българските дружества връщат заеми, взети от компаниите майки зад граница, и чрез реинвестираната печалба от задграничните собственици.
Промяната в нетните задължения между дружествата с чуждестранно участие и преките чужди инвеститори за полугодието е отрицателна и възлиза на минус 185 млн. евро. Същевременно реинвестираната печалба от чуждите инвеститори е положителна в размер на 306,3 млн. евро, което е три пъти по-малко спрямо същия период на миналата година, когато е била над 1 млрд. евро. През всеки от последните три месеца реинвестираната печалба е с отрицателен знак. Така чуждестранните собственици декапитализират българските си предприятия.
Нетните инвестиции на чуждестранни граждани и фирми в недвижими имоти за полугодието са отрицателни в размер на минус 11 млн. евро. От тях 8,6 млн. евро са изтеглените капитали към Русия. За сравнение през първата половина на миналата година нетно вложенията в имоти бяха минус 2 млн. евро.
Най-големите нетни преки чужди инвестиции в страната за периода януари–юни са от Австрия (164,8 млн. евро), Швейцария (122,9 млн. евро) и Британски Вирджински острови (107,2 млн. евро), а най-големите нетни отрицателни потоци са към Нидерландия (263,5 млн. евро) и Румъния (55,2 млн. евро).
Икономистът Петър Чобанов коментира новината във Фейсбук:
Инвестициите в икономиката продължават да гонят отрицателни рекорди.
Реалните инвестиции като част от БВП спадат със 7.3%, като последните 4 тримесечия постоянно намаляват. Нещо повече, за второ тримесечие на годината в реално изражение не са били толкова ниски от 2006 г.!
Преките чуждестранни инвестиции в страната за първото полугодие са с над 620 млн. лв. по-ниски от същия период на 2021г. Пълен Провал в инвестициите за Промяната&Ко. Подобен провал се отразява дългосрочно на потенциала за растеж.
Затова не се радвайте на експресната оценка за 4.8% растеж. Тя се дължи на методология и отчасти на потребление и запаси. Твърде вероятно е да бъде намалена като бъдат публикувани данните през септември. Както се случи през май и юни за първото тримесечие.
Източник: "Труд", Фейсбук