Икономиката отбелязва 0,5% ръст през второто спрямо първото тримесечие на 2010 г. и спад от 1,4% спрямо същия период на 2009 г.

Икономиката отбелязва 0,5% ръст през второто спрямо първото тримесечие на 2010 г. и спад от 1,4% спрямо същия период на 2009 г.
Отчетеният растеж на брутния вътрешен продукт с 0.5% за второто тримесечие на тази година е спрямо първото тримесечие на 2010 г. До този момент Националният статистически институт не публикуваше данни за БВП по тримесечия, сравнени с предходния тримесечен период и сега прави за първи път това сравнение. Според НСИ коректно сравнение с предходното тримесечие може да се извърши, когато е направено сезонно изглаждане на данните, което означава да бъде пресметнато отражението върху икономиката на фактори като брой на работни и почивни дни, сезонния характер на заетостта и на типа труд и пр.
Така според наблюденията на статистиката брутният продукт в строителството, селското стопанство, туризма, заетостта винаги се увеличава през второто и третото тримесечие на годината поради по-благоприятните климатични условия, а през зимните месеци спада. <p><strong>Това изчисление по тримесечия, сравнени с предходния тримесечен период се прави по европейската хармонизирана методология, която се прилага в страните от ЕС.</strong> Досега НСИ не прилагаше това преизчисляване, обясни за glasove.com икономистът от &bdquo;Индъстри Уоч&rdquo; Лъчезар Богданов.</p> <p>Данните на НСИ дадоха основание на премиера Борисов да обяви, че е дошъл краят на рецесията в България. От Статистическия институт пък подчертаха, че <strong>за първи път от началото на кризата БВП бележи ръст спрямо предходно тримесечие, а основен фактор за това е износът на стоки и услуги.</strong> И тъй като това е първият ръст на икономиката от началото на кризата, това технически означава, че страната е излязла от рецесията.</p> <p>До този момент за разлика от почти всички останали статистически институти на страните в ЕС Националният статистически институт на България обявяваше данните само на годишна база. <strong>Предварителните данни за произведения брутен вътрешен продукт през второто тримесечие на 2010 г. спрямо второто тримесечие на 2009 г. бяха огласени на 8 септември и отчетоха спад на икономиката с 1.4%. </strong></p> <p><strong>Разликата в изчисленията на БВП по двете методологии даде основание на президента Георги Първанов пък да се усъмни в статистиката, която отчете ръст на икономиката от 0.5%.</strong> Той коментира, че е скептик и не е убеден, че излизаме от кризата. По думите му най-вероятно става дума за смяна на методиката при отчитане на показателите, защото не се забелязвали видими промени в производството и в икономиката на страната.</p> <p>От своя страна премиерът Борисов отбеляза, че тези ревизирани данни за БВП се приемат от неговото правителство &bdquo;като действителен ръст, защото е изчислен брутният продукт не само за последното тримесечие, но и въз основа на данните за годините преди членството ни в Европейския съюз&ldquo; (от 1997 до 2010 г.). <strong>Той уточни, че тази ревизия на методологията е планирана преди две години и не е предизвикана от неговото правителство.</strong><br /><br /><strong>Въпреки отчетения ръст на БВП за второто тримесечие на тази година обаче данните на НСИ сочат, че продължават да се свиват крайното потребление и инвестициите и на фона на все още твърде слабата ни икономика инфлацията бележи тенденция към покачване. </strong></p>

Коментари

  • Шушумига

    02 Окт 2010 4:25ч.

    Шменти капели,казваше някой!!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи