И Марин Райков подкрепи новата политика към Македония

И Марин Райков подкрепи новата политика към Македония
Служебният премиер Марин Райков подкрепи новата политика на България към Македония. Той заяви, че Декларацията за добросъседство между България и Македония от 1999 г. е била нарушена, като намекна, че нарушението е извършено от македонска страна. По думите му по тази причина днес София настоява да сключи Договор за приятелство със съседната държава. Коментарът на Райков идва седмица след като президентът Плевнелиев подкрепи завоя в отношението към Македония.
<p>"Нямаме никакво съмнение, че когато се подпише документ, какъвто е Декларацията от 1999 г., този документ трябва да се спазва. Неговото нарушаване доведе до това, че ние държим да се подпише един договор за приятелство", каза във вторник министър-председателят, който е също и външен министър. По думите на Райков, цитирани от агенция "Фокус", "няма нищо по-естествено, когато влизаш в едно геополитическо пространство, в едно семейство, каквото е европейското, или когато искаш да влезеш в него, без значение дали ще бъде след 10 или колко години, трябва да имаш готовност да спазваш определени правила. Едно от тях е, че това, което се подпише, се спазва, и че трябва да изградиш добросъседски отношения с тези страни. Още повече, като се има предвид, че с България Република Македония дели общи езикови традиции, история, минало. Реално погледнато, до 1945 г. ние сме част от един народ", каза още Марин Райков.</p> <p>Премиерът изрази увереност, че "когато се верифицира тази промяна в отношението към съседите, по един естествен начин Република Македония ще се приближи към получаването на дата за начало на преговори".</p> <p>През декември 2012 България изненадващо постави три условия пред Македония, за да продължи да подкрепя започването на преговори за членството на страната в ЕС. Основното от тези условия е изискването Скопие да подпише договор за приятелство със София.</p> <p>&bdquo;Всички политически сили, български институции и целият български народ имат много ясно разбиране за това, че европейската перспектива на всички наши съседи е абсолютно позитивна тенденция, която ние подкрепяме още от т.нар. Солунска адженда. Началото на преговори, когато говорим за съседната Република Македония, може да се случи единствено и само, ако действително в съответствие с изискванията на Европейския съюз Скопие създаде една атмосфера на добросъседство в своята комуникация с всички свои съседи, и предимно със съседите, които са членки на ЕС &ndash; България и Гърция&rdquo;, посочи премиерът, цитиран от "Фокус".</p>

Коментари

  • КОМЕНТАР

    07 Май 2013 20:24ч.

    В момента България няма позитивен ход в отношенията си с Официалните(!) власти на Македония.Ако им поставяме условия-ще кажат"Ето,казахме ли ви че българите са ни врагове"!Ако не им поставим условия-ще кажат"Изплашиха се и се спотайват".Трябва да мислим за Бъдещето и за онези граждани на Македония ,които се смятат за Българи и които имат нужа от принципната ни подкрепа.......И да НЕ поставяме условия пред Македония,знаейки че си имаме работа с една Просръбска група властващи ,които утре ще бъдат малцинство там!!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи