Горанов за Ф-16: Ще бъде политически лицемерно да видим и вето върху държавния бюджет

Горанов за Ф-16: Ще бъде политически лицемерно да видим и вето върху държавния бюджет
"Дебатът за покупка на въоръжение никога не е лек, защото навсякъде в държавите подобни сделки са били значителни като цена, но такъв дебат да се превръща в популистки, е неприемливо. Мотивите на българския президент за липсата на обсъждане в българското общество са най-малкото неверни, тъй като от повече от година този дебат е публичен." Това каза министърът на финансите Владислав Горанов на извънреден брифинг пред централата на ГЕРБ по повод обръщението на президента Румен Радев към нацията, в което той критикува управляващите за сделката, предаде Нова тв. В брифинга участваха още вицепремиерът и министър на отбраната Красимир Каракачанов, зам.-министърът на отбраната Атанас Запрянов и председателят на парламентарната комисия по отбрана ген. Константин Попов.

 

 

„Не съм съгласен с аргумента, че няма дебат. Още преди да стана министър на отбраната, т.е. от края на април 2017 г. тече дебатът. Това е тема, която многократно се е разглеждала. Не виждам какво ново може да се каже в този дебат. Няма абсолютно никакви скрити задължения. Няма допълнителни договори и споразумения, които да бъдат подписвани до получаването на самолетите. В 19 страници сме описали всички казуси, които са възникнали. Описано е и, че няма допълнителни разходи”, каза министърът на отбраната на Красимир Каракачанов.
"Институциите трябва да говорят помежду си, а не през медиите”, беше категоричен той. 

 

"Първо, ние сме напълно убедени, че по този начин президентът ще даде на партиите, които подкрепиха подобно решение възможността още един път категорично да изразим нашата пронатовска позиция и обстоятелството, че ние купуваме възможно най-модерната техника за българските военно-въздушни сили", каза Горанов, цитиран от Агенция „Фокус“. 


„Дебатът за покупка на въоръжение, особено когато говорим за въздушните сили, никога не е лек. Във всяка една от държавите, където са правени подобни сделки, те са били значителни като цена, но подобен тип дебат да се превръща в популистки, вместо в дебат за модернизацията на армията, е неприемлив“, каза още министърът. „Още повече, че писаните мотиви на българския президент за липсата на достатъчно такъв дебат в нашето общество, са най-малкото неверни, тъй като повече от година този дебат е пред публиката“, подчерта той.


„Имаше ли подобен дебат, когато правителството, ръководено от президента, избра Грипен и остави на правителството на Бойко Борисов да вземе окончателното решение?“, попита още Горанов. Той подчерта, че поставянето на съмнение на легитимните консултации между две правителства, ги кара да са още по-убедени в легитимността на подобно решение.


„Аз не мога да упрекна американската страна, нито българската страна в това, че двата парламента и двете правителства са се разбрали около определени решения, а видите ли българският президент поставя под съмнение начинът, по който това решение е постигнато“, каза още министърът.



„Не на последно място да го попитам ще върне ли закона за бюджета, тъй като те са свързани и това част ли е от един сценарий за протакане на сделката. Да се готвим ли и да очакваме ли вето и върху закона за държавния бюджет или смятаме, че с тази провокация е достатъчно, за да можем да вървим напред с тази сделка“, попита той президента Румен Радев.

 

Ние сме готови българският парламент да заседава допълнително и да бъде преодоляно и едно евентуално вето върху Закона за държавния бюджет, каза още министър Горанов.



„За мен по-почтена политическа позиция щеше да бъде законопроектите да са в пакет и отношението към тях да е пакетно. Бих приел, че с поставянето на вето само върху ратификационните договори той иска с това да затворим дебата“, коментира той.



„Ще бъде леко политически лицемерно да видим и едно вето върху държавния бюджет. Ако това е позицията на президента, нека е в бързи срокове да заяви и своята позиция по отношение на актуализацията, тъй като единият проект без другия няма как да продължи“, заяви Владислав Горанов.


„Основно условие по правилата за международните продажби е да има абсолютно доверие между двете правителства. Екипите на двете страни бяха инструктирани и всички преговори са водени открито, почтено, с изрязване на нашата позиция. Американската държавата международните военни продажби ги визира на 3 закона и вътрешнонормативна база. Всички държави използват едни и същи процедури. Всички цени, които се определят към сключването на договорите, са специфични. Голяма част от параметрите няма как да бъдат различни. Няма какво да крием, всичко е открито”, обясни Атанас Запрянов.



"Ние в Комисията по отбрана сме убедени, че познаваме достатъчно добре договорите. Аргументите бяха едни и същи. Това, което чухме в зала от опозицията, това чухме и в Комисията по отбрана. Един дебат, продължил години наред, е време да завърши. Ние ще преодолеем ветото на президента в петък. Надявам се парламентът да прояви тази мъдрост”, каза ген. Константин Попов.

 

Източник: "Епицентър"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Коментари

  • XYZ

    24 Юли 2019 21:41ч.

    Дебатът бил публичен. Е и. Избраха и подписаха това, което си искат.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Дано

    24 Юли 2019 22:22ч.

    Дано доживеем Народен съд - 2.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Айде, айде!

    24 Юли 2019 22:31ч.

    Българското общество отхвърля безумието F 16 на цена за космически кораб. Правителството решава друго. Значи дебат не е имало. При документирани орязвания на бойните възможности на и без това старото като технология хвърчило F 16, да се твърди че това решение е най-доброто за България е безочие и арогантност! Колко ли са затънали в лайна тия синковци за да отричат очевадното?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • СМЕХХХ

    24 Юли 2019 22:37ч.

    Би трябвало да видите и там вето, и хич нема да е лицемерно! А ако доживеем да ви видим в затвора, ще бъде закономерно!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Мильо Лудия

    24 Юли 2019 22:59ч.

    Ми то като превърнахте НС в нотариат какво очаквате ?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • В далечна Канада пък

    25 Юли 2019 0:02ч.

    ще си подменят Ф-18 защото били им остарели (неофициално ги набеждават също, че 'създават' вдовици - widow makers), искали да купуват Ф-35... За 88 самолета ще платят 14.46 милиарда USD (19 милиарда CAD). https://www.huffingtonpost.ca/entry/canada-fighter-jets-contracts_ca_5d3751e9e4b004b6adb7141f?utm_hp_ref=ca-homepage Откриват конкурс, в който са поканени Боинг, Airbus, Saab и Lockheed Martin. Последната компания (нашите партнери) са поканени съвсем наскоро, заради предишна провалена сделка. Та, изчислете сами: Къде е Киро? - на кирия... 88 (Ф-35) за 14.5 милиарда US или 8 (Ф-16) за 2.5 милиарда US с нефинализиран договор?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Знае ли някой

    25 Юли 2019 0:12ч.

    Попов беше ли в състава на делегацията, която замина за уса на 7 май и не се върна докато не се 'споразумяха'? А Запрянов? Май, че им е изпила акъла някаква кукувица там...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Няма дебат, когато

    25 Юли 2019 0:59ч.

    щом отвориш устата си, се затварят ушите ти. Тези хора живеят в паралелна реалност с българския народ, проблемите им са различни. За тях НАЙ-ВАЖНО е в момента да не се "изложат" пред партнерите, и ако може в процеса - да натрият носа на Президента, с още 1 или 2 или 3 отхвърлени вета.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ше бъде ВЪРХОВНО юридическо лицемерие,

    25 Юли 2019 4:33ч.

    ако до месец не те видим, теб, минпреда ти, роднината ти в МЗ и целия престъпен калинкаж и присъдружни зад решетките! То затуй си и предложихте блестящия юридически мозък за главен прокурор, подкрепен от другия още по-блестящ юридически мозък, министър на “правото” в момента. Страх от Бога дори явно нямате. И понеже не сте високообразовани, хабер си нямате какво НЕИЗБЕЖНО постига самозабравалите се /не пиша “хубрис”, щото хубрисът седи във високото, а вий седите в помийна яма/.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Всички стредства са оправдани,

    25 Юли 2019 8:33ч.

    ако може да се спре това безумие!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • през главата на народа ни

    25 Юли 2019 10:00ч.

    Отказвайте се от рекета с тия нефелни Ф-16 докато е време!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Прогноза

    25 Юли 2019 10:20ч.

    В момента, в който се заклати правителството, а може би и преди това, Горанов ще духне за чужбина и ще се покрие там поне за десет години...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • OLD

    25 Юли 2019 10:31ч.

    Все повече си мечтая за онова време, в което едно устройство на един френски доктор (Гилоти/е/н) , го е нпаравило известно по планетата ни . Справедливо.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • шишков

    25 Юли 2019 12:43ч.

    има стъпаловидно натрупване на риск и лъжа: първо, оспорима е легитимността на разширението на нато на изток и механизма на вкарването ни там; второ, принуждението за достигане на 2% БВП за военни разходи; трето, как така авансово на пълна цена, няма такава сделка - това е 100%-ов политически и финансов риск. България няма основания да даде такова доверие.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи