Според обясненията на Цветанов решението да се променят смятаните за лобистки текстове от закона било взето още в понеделник, на среща при премиера.
След ветото на президента обаче законодателната инициатива на ГЕРБ се обезсмисляла и заради това депутатите от управляващата партия щели се съобразят с мотивите на ветото и да го подкрепят.
„Във връзка със спекулациите и тиражирането в публичното пространство, че има лобистки текстове, които обслужват определени икономически кръгове или бизнес лица мога да кажа категорично, че ГЕРБ никога и по никакъв повод не е обсъждал и приемал подобни текстове“, обясни Цветанов.
По-рано днес стана ясно, че премиерът Бойко Борисов е разпоредил на Парламентарната група да разработи и внесе нова поправка в закона и така да отпаднат всички съмнения за лобизъм и действието на текстовете да не се разпростира спрямо заварени приватизационни договори.
В мотивите на ветото се посочва, че конкретният времеви обхват на задълженията по всеки приватизационен договор трябва да се определя според обекта на приватизацията и осъществяваната дейност, а не да се подчинява на формални законови ограничения, които създават предимство на купувачите за сметка на обществения интерес. Според държавния глава тези разпоредби не само не защитават обществения интерес, но и съществено го увреждат.
За лобизъм по темата пръв заговори вицепремиерът Валери Симеонов (НФСБ), който заплаши, че ще напусне коалицията и прозря застъпничество за частни интереси у вносителите ВМРО и "Атака", които са негови коалиционни партньори в "Обединени патриоти". Според Симеонов поправката се прави в полза на дружество, собственост на братята Кирил и Георги Домусчиеви, които не са изпълнили задълженията, поети при приватизацията на Български морски флот през 2008 г. и сега би трябвало да бъдат санкционирани с 58 млн. лв. Освен този случай обаче измененията облагодетелстват всички участници в приватизационни сделки между 2008 и 2013 г.