Георги Михайлов: Да се вземат икономически, транспортни и образователни мерки, освен здравните

Георги Михайлов: Да се вземат икономически, транспортни и образователни мерки, освен здравните
„За промените в Закона за здравеопазването за излизане от извънредното положение не може да бъде отговорен само министърът на здравеопазването и главният санитарен инспектор. Това е несериозно. Нужни са отговорни лица и за взимането на икономически, транспортни и образователни мерки.” Това заяви народният представител от ПГ на "БСП за България" проф. д-р Георги Михайлов. Той обяви, че е останал много изненадан от изказванията на свои колеги, които са призвани да вдъхват увереност и желание на хората да се справят: „Искам да успокоя хората, че няма да загубим цели поколения, няма да загубим майките и бащите си, няма да загубим нашите баби и дядовци. Има сериозна ситуация, изисква сериозни мерки, но тези мерки трябва да бъдат сериозни обсъдени.”

 

Проф. Михайлов: Нужно е да се обърне внимание и на другите болести

 

Проф. Георги Михайлов подчерта, че от началото на ситуацията с коронавируса, БСП се е  държала отговорно и е  поставяла въпроса за оценка на цялостната ситуация, а не само на медицинския й ракурс.Той припомни, че  това е многостранен проблем, касаещ образование, транспорт, социална дейност, изкуства, спорт и за него не могат да отговарят само лекари: „Бе нужно да се създаде оперативен щаб, включващ всички ангажирани министерства. На лекарите бяха задавани въпроси, които изобщо не са в тяхната компетенция, на тях трябваше да отговарят съответните министри.”

 

Михайлов подкрепи декларацията на Българския лекарски съюз,  в която се казва, че трябва да се обърне внимание  и на всички други заболявания, които в момента не биват диагностицирани заради създадената психологическа обстановка и породеното от това нежелание на хората да посещават лечебни заведения. Той подчерта, че много от отделенията на болниците  не функционират нормално.

 

„Тази ситуация за пореден път  доказа това, което от БСП заявяваме от повече от 3 години-  че моделът на управление на здравната система на въртене на обороти като в дюкян изобщо не работи. Болниците няма как да бъдат финансирани, защото в момента няма достатъчно пациенти", каза проф. Михайлов. Той допълни, че никъде в света не е така: „Не бива по този начин да се управлява здравеопазването- то е част от националната сигурност. Не се плаща на полицаите за това колко престъпници са хванали, нито на пожарникарите колко пожара са изгасили, а за да са готови да реагират във всеки момент. Здравната система не бива да се третира като търговска система. Ако правителството не разбере, че това трябва да се промени, ще си понасяме последствията постоянно. Резултатите са видни- закриват се отделения, няма специалисти, има сериозна кадрова криза.”

 

Народният представител изказа мнение, че голяма част от мерките на щаба са  били добри, но са допуснали пропуски. „По отношение на мерките, България се предвижи от последното на предпредпоследното място по тестване на населението”, завърши проф. Георги Михайлов.

 

 

 

 

 

 

 

 

Коментари

  • Helleborus

    08 Май 2020 9:31ч.

    БСП не знам как са се държали отговорно, те се възползваха от тази напаст, за да се опитат да катурнат правителството. Което нямаше как да стане, понеже на никой не му беше до майдани в момент, в който се страхува за живота си. Но нагнетиха обстановката дотам, че хората се притесниха освен за здравето си и за някакви заговори и конспирации, за бъдещата обещавана от БСП и президента мизерия. Те по фарисейски поискаха перфекционизъм в момент, в който целият свят се мяташе в паника от една в друга посока. Относно щаба, откъде накъде ще има икономисти и т.н., щабът се направи, за да даде на правителството медицинска експертиза, иначе нали имаме министри и тези министри така или иначе имат екипи и съветници. Дали са тези съветници най-добрите е вече въпрос на политическа оценка след това. Но все пак сме парламентарна, а не щабна република, Борисов обясни, че дори тези лица от щаба са от правителството, на служби из министерствата. Т.е. то от себе си е произвело нужните действия, а не с външни случайни лица. Колкото до здравеопазването, то не прави изключение от всичко останало, от най-древни времена, когато извикаш знахаря, трябва да му платиш, понеже и той трябва да яде и да има дом, лекарите не са някакви безплътни ангели, които да правят добро безвъзмездно. Това го правят само свещениците и будителите – „даром сте приели, даром давайте“. Изключително погрешно от морална гледна точка е да се внушава на обществото, че нещо може да му е безплатно. НО държавните болници наистина са изключение, не за друго, а понеже парите са вече взети през нашия данък, който даваме специално за това. Така че този финансов ресурс трябва да гарантира някаква държавна услуга, която не е на търговски принцип, но това не засяга останалите болници, т.е. двата типа би трябвало да бъдат разделени. Смесването на частния и държавен кръг като финансиране и функциониране води до негативните резултати. Но БСП не казват това, те призовават и частните болници да НЕ са търговски дружества и да са на хранилка в бюджета.... Т.е. източването да стане ОЩЕ по безконтролно, като държавата се задължава да плати всичко, което болницата похарчи.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи