„Галъп“: България е най-малко религиозната страна на Балканите

„Галъп“: България е най-малко религиозната страна на Балканите
Почти половината българи не се определят категорично като религиозни. Това показва международно проучване на световната асоциация „Галъп интернешънъл". Резултатите поставя България в средата на класацията по религиозност.

 

България е най-малко религиозната страна на Балканите. В глобален план сме под средните нива, но пък сме далеч като резултати от най-големите атеисти, които са най-вече от Западния свят.

У нас 51% се определят като религиозни хора. 36% признават, че не са религиозни, а атеистите са 3%. Останалите не могат да отговорят.

В световен мащаб близо две трети от хората се определят като религиозни. А една четвърт - като нерелигиозни. Близо една десета от световното население твърдят, че са убедени атеисти. Проучването показва, че колкото по-големи доходи получава човек и колкото по-образован е, толкова по-малко вярва в Бог.

Най-набожни са хората в Северна Африка и в Близкия Изток, където над 80% от хората смятат себе си за религиозни.

Западна Европа и Океания са на другия полюс - около половината от населението не са религиозни или са убедени атеисти.

Най-малко религиозната страна е Китай, където две трети от хората заявяват, че са убедени атеисти, а над 20% казват, че не са религиозни в сравнение с под една десета, които твърдят, че са религиозни.

 

Източник: БНТ

 

 

 

 

 

Коментари

  • Мери

    29 Апр 2019 8:25ч.

    Вярното е да се каже вярващ, не религиозен.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Тиквунест Боковист

    29 Апр 2019 8:44ч.

    Напротив,ние вярваме в нашия Бок....

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Галъп - какво да ги првиш...

    29 Апр 2019 8:46ч.

    Толкова си могат...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ами така е

    29 Апр 2019 9:26ч.

    Не сме много религиозни. Религиозността ни опира до ядене на агнешко, козунаци, такива работи. Виж, иначе сме много вярващи, ама това е друго нещо. Политиците ни най-добре го знаят. На кого ли не сме повярвали досега. Първо повярваме, после се разочароваме и веднага повярваме на следващия.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Captain Buddy

    29 Апр 2019 9:32ч.

    За сметка на това в България политиците са най-религиозни (вярващи в далаверата)!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • баба мара

    29 Апр 2019 9:34ч.

    защо един псевдожурналист не запита един българин в черквата като се кръсти абе ти даде ли едно яице на комшията или един козунак на някои по беден във входа задаваха глупави въпроси и още по глупави отговори аз вярвам във възмездието

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Маймуната Дарвин

    29 Апр 2019 9:44ч.

    Математика : 7млн. население, 51 % - вярващи = 3,5 млн.. От тях 1 млн. турци, които са на 100% религиозни т.е. вярващите българи са 2,5 млн.. Т.Е. ОКОЛО 30% ОТ БЪЛГАРИТЕ (при 6млн. барабар с циганите) СА ВЯРВАЩИ ! Ако извадим католици, протестанти и гербери вярващи в някакъв Началник то православните са около 1/4 от българите. От тях пък вцърковените са не повече от 50 хиляди ! Стадион, не повече ! ХРИСТОС ВОСКРЕСЕ !

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • 4444

    29 Апр 2019 10:11ч.

    за територия на крминалци ,това е нормално

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • И задължително ли трябва да са вярващи, няма как да стане.

    29 Апр 2019 10:17ч.

    Ами не можеш да му бръкнеш в съзнанието на човека. Ако е задължително да вярва в нещо, светлото комунистическо бъдеще, в Бог, в Аллах, ще те излъже, да си няма неприятности и пак ще си кара, както му отърва. Винаги така е било, откак свят светува. Иначе всички щяха да спазват Божиите заповеди или директивите на пленумите. Хем какви наказания е имало навремето и хем на този свят.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Причините е в доминиращото недоверие

    29 Апр 2019 10:48ч.

    В институциите - църква и религиозни организации, парламент, политици, съдебна система, които са неработещи и пропити от пороци, най-вече корупция. А като няма справедливост, правда, мир, любов, надежда, добруване тук на земята, как да имат вяра на Бог и в съществуването на справедливост и обезвъзмездяване в отвъдното. Вярно, че това зависи от нас, човеците. Част от нас, образованите, разчитат на собствените си сили, но мнозинството търси, ... намира и избира да повери съдбата си и да повярва на поредния "спасител", който им обещава Раят и Ада тук. И затова така наречният ни управляващ "елит" намира тук благодатна почва да буренясва. А институцията на Църквата отдавна се комерсиализира и им продава индулгенции, купени с ограбеното от хората.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • 29.04.2019, 10:17, няма как да стане,

    29 Апр 2019 14:09ч.

    в смисъл такъв. Всичко е точно. Тука сички парле ву франсе...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • OLD

    29 Апр 2019 22:53ч.

    За съжаление е доста обективна , направената оценка. И това води и до последствията за нацията, отчуждаване, безбрачие/ съжителство/, овча търпимост / с бузите и ризана няма общо /и прочие.Темата е широка , но за хора с "някакви ценности", извън наложените " гаргови синдроми" за лъсаквото в гнездото ..

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Н. Николов

    01 Май 2019 15:51ч.

    Ясно е, че от неудобство доста хора отговарят "да, вярващ съм". Наше представително изследване преди години показа НАД 70 % НЕРЕЛИГИОЗНИ (не всички от тях се определят като атеисти) , под 10 % мюсюлмани и под 20% изт.православни. Много хора се чукат с яйца и ядат козунаци по Великден, но не са религиозни по сериозните критерии, а само "битови" или формални християни. Българите са сред най-малко религиозните народи в ЕВропа.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи