Етичната комисия на ВСС се отказа да наказва Лозан Панов

Етичната комисия на ВСС се отказа да наказва Лозан Панов
Етичната комисия на ВСС реши да не образува дисциплинарно производство срещу Панов и прекрати проверката, съобщи пред медиите председателят й Ясен Тодоров. Затова призова няколко часа по-рано и новият правосъден министър Екатерина Захариева. Тя обясни, че Етичната комисия може и да види някакъв повод за образуване на дисциплинарно производство, но съдебният съвет трябва да вземе решение да не го образува, за да покаже на магистратите, че те имат право на своя гражданска позиция.

 

Според Захариева речта на Панов е именно израз на неговата гражданска позиция.

Подкрепата за председателя на Върховния касационен съд (ВКС), изразена от негови колеги в цялата страна, продължава да расте лавинообразно в понеделник, съобщи Медиапул.

След като в петък общо 145-има съдии се подписаха под под текста на известната му реч, в която той призова магистратите да кажат: "Не на страха", през уикенда към тях се присъединиха близо 100 души.

Поводът за безпрецедентната проява на солидарност сред съдиите е сигналът на неизвестна засега неправителствена организация срещу речта на Панов, по който Етичната комисия на Висшия съдебен съвет (ВСС) заседава в понеделник.

В акцията до обяд в понеделник се включиха негови колеги от ВКС, Върховния административен съд, апелативните съдилища в София и Пловдив, Специализирания апелативен съд, Софийския градски съд, окръжните съдилища в Русе, Пазарджик, Габрово, Стара Загора и Враца, районните съдилища в София, Враца, Пазарджик, Пещера, Разлог, Луковит, Севлиево, Габрово, Стара Загора, Разград, Дряново, както и от Административния съд – София град и Варненския административен съд.

Според авторите на сигнала, подаден до ВСС, председателят на ВКС е нарушил Етичния кодекс на магистратите с речта по повод годишнина на ВКС.

Лозан Панов изнесе въпросната реч ден, след като мнозинството в Народното събрание (в това число и ГЕРБ) остави пълният кадрови контрол върху прокуратурата в ръцете на главния прокурор за сметка на независимостта на съда във Висшия съдебен съвет. Това доведе и до оставката на правосъдния министър Христо Иванов.

Решението на парламента доведе и до няколко съдийски демонстрации пред Съдебната палата, в които участие взеха над 100 съдии от София.

 

Свързан текст:

http://glasove.com/categories/novini/news/etichnata-komisiya-vyv-vss-zasedava-po-kazusa-lozan-panov

 

Коментари

Напиши коментар

Откажи