Повторният опит документа да бъде свален от дневен ред се провали и се мина към вот, който протече сравнително бързо.
След края на пленарната сесия българските евродепутати от всички партии в Европарламента се събраха, за да изразят категоричното си несъгласие с приемането на пакета. Петър Курумбашев от Партията на Европейски социалисти и демократи:
„Имаше откровена демонстрация при гласуването на периферни държави срещу държави от центъра, така че може да кажем както са казвали гладиаторите: „Умиращите те поздравяват, цезаре“. Периферията поздравява центъра в случая!“.
Европедутатът Андрей Новаков от ЕНП бе категоричен, че пакетът трябва да бъде даден час по-скоро на Съда на ЕС:
"Това, което се случи в пленарна зала, беше диктат на мнозинството над малцинството. Изправиха се и признаха в пленарна зала, че всички поправки, които дошли от България, ще се гласуват анблок, без значение от тяхното съдържание, което е в разрез с правилника на този парламент и никой не го оспори. За мен това досие трябва да замине в съда час по-скоро, защото прекалено много правила бяха потъпкани".
Според одобрените текстове, шофьорите трябва да почиват извън кабината на камиона, да се връщат на всеки четири седмици в България, а размерът на командировъчните да бъде според държавата, в която са изпратени.
Пакетът стигна до пленарна зала, след като бе връщан няколко пъти в транспортната комисия, а българските превозвачи организираха протест срещу него два пъти - в началото на януари в Брюксел и миналата седмица в Страсбург. На последното заседание в Транспортната комисия нейните членове гласуваха над 1000 поправки, като 90 на сто от тях бяха приети. Вчера евродепутатът Андрей Новаков заяви, че едва ли при днешния вот ще бъдат приети благоприятни текстове за страната ни, но увери, че каквото и да се случи, предстоят преговори в Съвета, а после внасяне на второ четене в пленарна зала, което едва ли ще стане в рамките на мандата на този Европейски парламент.
Вносителят на предложението камионът да се връща в старата отправна точка на всеки четири седмици Исмаил Ертуг заяви, че винаги е търсил компромис по пакета, но не е срещнал същото от другата страна:
"Превозваческият пазар в ЕС в момента не е нито справедлив, нито устойчив. Ако погледнете паркингите на страните в Централна Европа, ще видите, че те са изцяло заети от камиони, а шофьорите водят живот, който изобщо не е добър. Ако карате месеци наред по пътищата на Европа без да можете да се върнете да видите семействата си, това не може да е отговор на проблемите в този сектор през 2019 година".
"Половината европейски представители са против това законодателство. Това показва, че ЕП е разделен. Няма как едно такова законодателство да бъде прието. Видна е арогантността на част от западните ни колеги, те разделят ЕС съгласно своите егоистични държавни интереси. Това е нередно. Съвсем очевидни са нуждите от промени в ЕП", каза в предаването "12+3" евродепутатът Ангел Джамбазки.
"Пакетът няма да бъде факт в този мандат на ЕП, цялата битка се пренася в следващия. Затова е важно какви и колко представители изпраща всяка държава. Очевидна е нуждата от преосмисляне как се формират тези текстове".
Не допуснахме мандат за преговори, това постигнахме днес, подчерта още Джамбазки.
"Процедурата беше нарушена поне три пъти днес. Нямахме възможност да гласуваме собствените си предложения, защото мнозинството беше решило така. Това е абсолютен диктат. Протестирахме, но те не се съобразиха. От срам и гузна съвест се обединиха и с много малки мнозинства гласуваха срещу правилника и проведоха скандално гласуване, което ще бъде обжалвано. Ще поискаме българското правителство е да обжалва този документ в Съда на ЕС в Люксембург".
Източник: БНР