Обвинението е заради сключения през 2007 г. рамков договор с „Атомстройекспорт” за доставка на оборудването за АЕЦ „Белене” на стойност 205 млн. евро. Според прокуратурата вредата за НЕК е 77 172 475 евро, съобщава бТВ.
Държавното обвинение смята, че с този договор двамата обвиняеми са задължили НЕК ЕАД да поеме за своя сметка всички разходи по изпълнение на договора, като със стойността на тези разходи да се намали цената, заплатена от купувача "Атомстройекспорт" за оборудването от АЕЦ "Белене".
Съгласно договора, подписан от Велков и Папазян, за сметка на НЕК ЕАД са всички разходи, свързани с изследването на оборудването и на техническата документация от купувача, с опаковането на оборудването и техническата документация, маркировка на товарните единици, комплектация на съпроводителната документация.
Поели са за сметка на НЕК ЕАД всички разходи, свързани с товаренето и разтоварването на оборудването от транспортните средства на всички превозвачи в рамките на действието на договора, транспортирането на оборудването и на техническата документация до товарополучателя, намиращ се в Руската федерация, с транспортното застраховане на оборудването при транспортирането му от България до Русия, с провеждането на ремонтно-възстановителните работи там.
Сред поетите разходи са и тези, свързани с митническото освобождаване за пускане на оборудването в свободно обръщение на територията на Руската федерация, както и данъци, мита и такси, с които може да бъде обложен купувачът във връзка с изпълнение на договора.
Изнесеното оборудване е на обща стойност 164 785 000 евро, но съгласно подписания договор тази стойност е намалена със сумата от 77 172 475 евро, представляващи признати и приспаднати недокументирани разходи.
В този размер е и вредата за НЕК ЕАД, която е значителна по размер, и деянието представлява особено тежък случай.
Разследването по делото продължава. В следващите седмици ще бъдат извършени и други действия, насочени към ангажиране на наказателната отговорност на виновни длъжностни лица, уточняват от прокуратурата.
България беше осъдена да плати над 1,2 млрд. лв. на руската страна, а в замяна да получи поръчаното оборудване, в което влизат и два реактора.
Управляващите прокараха през парламента закон, с който на НЕК ще бъде предоставен кредит, за да се издължи с руснаците. Впоследствие се очакваше, че компанията ще върне парите след препродажба на енергоблоковете или след приватизация на проекта и реализирането му у нас от стратегически инвеститор. Енергийният министър Теменужка Петкова обаче призна, че вариантът „препродажба” е неизгоден за страната ни.