Доц. Киселова: Без избран председател Николай Марков не може да се закълне, а Христо Иванов - да се оттегли

Доц. Киселова: Без избран председател Николай Марков не може да се закълне, а Христо Иванов - да се оттегли

"Ако Народното събрание не успее да избере председател, няма разпускане, а отиване на нови избори. Без председател работата на НС не може да продължи. Оставаме в първото заседание, докато не се изберат председател и заместник-председатели". Това обясни пред БНР доц. Наталия Киселова, преподавател по конституционно право. 

"Кворумът е този, който е бил, когато вчера народните представители положиха клетва и заседанието беше прекъснато", каза тя преди днешния повторен опит за избор на председател.

"Николай Марков не може да положи клетва преди избора на председател, защото заседанието е учредително. В Конституцията са посочени стъпките, по които то преминава. Не е достатъчно Марков само да подпише клетвения лист, а трябва да изрече клетвата и устно. За да се закълне, трябва първо да бъде избран председател на парламента", поясни конституционалистът. 

Във връзка с желанието на Христо Иванов да се оттегли от парламента доц. Киселова посочи, че днес той може да участва в гласуването за председател, защото преди гласуването на оставката му той има пълноценни права на народен представител. Оставката на Иванов също може да се гласува едва след избора на ръководство на парламента.

"Конституцията не предвижда участието на президента, освен с указа за свикване на парламента", каза тя относно липсата на реч на държавния глава при конституирането на 50-ото Народно събрание.

Или да се смени преговарящият екип, или да се смени кандидатът за председател на парламента, предлага конституционалистът за разрешаването на възникналата криза.

Доц. Киселова не изключва да се появят "политически номади".

След регистрирането на парламентарните групи президентът ще проведе консултации и едва тогава може да се премине към връчване на първия проучвателен мандат за съставяне на правителство, отбеляза преподавателят по конституционно право.

При по-сериозна фрагментация на парламентарните групи не Конституцията се нуждае от промени, а е необходимо оздравяване на политическите партии, коментира Наталия Киселова в предаването "Преди всички".

 

Коментари

  • Паламарков

    20 Юни 2024 9:25ч.

    А, макак така?! А може ли изобщо да се избере председател без да е приключила процесурата по заклеването? А ако не е приключило заклеването може ли изобщо да се отзоват предното НС? Как е по Конституция?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Йордан Цонев да остане, следвайки крадците на Ф-ки и реактори??

    20 Юни 2024 10:35ч.

    Предателите навсякъде презират.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • doro

    20 Юни 2024 9:49ч.

    Киселова защо мълчи, че НЕ МОГАТ да изберат председател, защото са нелигитимни. Преди да се закълнат всички народни представители, действа старото НС.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • baba Pena

    20 Юни 2024 10:00ч.

    Ами проф. Киров каза друго - началото на НС е моментът на избирането му.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Кос

    20 Юни 2024 10:01ч.

    Тя тази леля киселова е телевизионен папагал, който няма абсолютно никакво значение какво ще каже. Има само и единствено смисъл какво ще каже десито атанасова от КС и нейните колеги. Разни теоретици, като тази киселова са абсолютни сухари, чиято приказка изобщо не тежи. Те не могат прическата да си оправят, акъл за конституция ще дават..

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Паламарков

    20 Юни 2024 10:02ч.

    В Конституцията пише друго, обаче.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • OLD

    20 Юни 2024 9:50ч.

    Логичен въпрос! Но тук сме скарани с тази наука.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • baba Pena

    20 Юни 2024 9:58ч.

    Ако ГЕРБ и ДПС наистина мислят за държавата ( за което претендират ) ще гласуват за председател на НС от някоя от другите партии и проблемът ще се разреши.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ghost

    20 Юни 2024 10:34ч.

    Държавата-това са Те. За какво им е Свят в който Държавата е на друг?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • доц. Карачибук

    20 Юни 2024 10:42ч.

    Спекулациите на другарката Киселова разкриват, че парламентарните правила са логически неиздържани и предпоставят странни ситуации, водещи към тупик. Разбираме, че в момента положението е такова, че полковник Величие не може да стане пълноценен депутат. Той е закъснял за всеобщата клетва, а за да закълне индивидуално е нужно да има избран председател. Теоретично процедурата за определяне на председател може да продължи до безкрайност. А какво би станало ако междувременно полковникът онемее. Може да се стигне до ситуация, когато вече има парламентарен шеф, но полковникът е изгубил способността си да говори. Ще бъде ли смятан той за депутат и следва ли да му се изплаща заплата? Друг въпрос - какво ще стане ако по време на процедурата за избор на председател, водена от най-възрастният депутат, последният почине. Апропо, според биологическите закони най-възрастият е и най-предразположен към летален изпод в пленарната зала. Може ли заседанието да продължи или първо предалият Богу дух водещ трябва да бъде погребан.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Паламарков

    20 Юни 2024 10:51ч.

    Е ако попине, следващия по възраст. По-интересно е какво става ако Величие издигне Марков за председател и го изберат, преди да се е заклел. Иначе, щом Марков не се е заклел, процедурата по заклеване приключила ли е или не е? Щом процедурата по избора на председател може да продължава няколко дена, защо тази да не може? И ако не е завършила, колко депутата имаме в момента? 240, 239, 479, 480 или нещо по средата, защото някои от депутатите са едни и същи?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • доц. Карачибук

    20 Юни 2024 11:22ч.

    Ситуацията с евентуалната смърт на най-възрастния председателстващ парламента не е толкова интересна. Тя само разкрива до какви абсурди може да се стигне заради логически неиздържаните правила на конституцията. И така, да доуснем, че най-върастният си отива. Погребват го и заседанието продължава. Сега водещият е малко по-млад от починалия. Но ето, че идва нова беда. От трибуната новият най-възрастен внезапно проумава ужасното от безсмисли на парламентарните занимания. Вади пистолета си и се самоубива. Главата му клюмва до парламентарния звънец. Ново погребение, скръбни слова, венци и т.н. За зла беда се оказва, че в Народното събрание настава масов мор. Заседанието продължава, но още в първия час се появявват два нови трупа. Единият е нагълтал отрова, другият е преял с виенски шницели. Пак погребения и скръбни ритуали. После в парламента настава мор. Събуден е вирусът на смъртоносната парламентарна пипка. Целият площад "Народно събпание" се изпълва с катафали. Оцеляват двама. Те продължават заседанието. И двамата се кандидатират за председатели. Чрез изборните правила става невъможно да се определи председател.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Зодия Прасе

    20 Юни 2024 15:29ч.

    Уважаеми доц. Карачибук, Вашият сценарий се разиграва в съответствие с песента "Един поп си имаше куче" (... той много го обичал. Един ден му сторило пакост и попът го утеапал. Ала му паметник сложил и на паметник писал: един поп си имаше куче...). Щастливата развръзка може значително да се ускори, ако неизбраният при първо гласуване кандидат за председател изпадне в амок, извади автомат и изпозастреля всички останали свои колеги. Това, разбира се, е много кръвожаден сценарий и предполага задължителен родителски контрол PG16. Затова има и друг, по-оптимистичен сценарий, развиващ се подобно на "Прощална симфония" Nr I:45 1772 на Йозеф Хайдн. При тази симфония музикатните един по един стават и си излизат. Накрая остава диригентът и първата цигулка. В случая с народното събрание диригент все още няма, затова двамата останали кандидати решават избора като: 1) цепят тесте карти; 2) надпиват се (печели онзи, който след поредния кръг съумее да направи равновесна везна в продължение на 10 секунди); 3) тъпчат се с обикновени бисквити (печели онзи, който пръв съуме да изсвири с уста); 4) честна надпревара на кандаска борба; 5) пръв реши следната задача - ако при състезание по плюене в кофа вероятността да се улучи кофата от 1 м е 12%, колко опита трябва да бъдат направени, за да стане вероятността 42%?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ghost

    20 Юни 2024 10:58ч.

    На тези въпроси ще отговори Шиши. Все пак той писа конституционните реформи на ХИ

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Мост

    20 Юни 2024 11:02ч.

    А що не Деси? Тя ще ги тълкува все пак. Тука един иска, втори мисли, трети пише, четвърти изпълнява, пети чете, шести тълкува, седми съди, осми ги обяснява по телевизията. Това са 1 поток 8 профила по конституционно право. И все отличници.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ghost

    20 Юни 2024 11:13ч.

    Деси не тълкува, тя рецитира.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Идеално

    20 Юни 2024 11:29ч.

    Само тотален блокаж може да попречи на малоумниците да ни набутат в реднешките зулуми

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Тогава

    20 Юни 2024 12:09ч.

    напред към блокажа!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи