Димитър Ганев: От години 55-60% от българите са скептични към еврото. Радев работи за партиен проект

Димитър Ганев: От години 55-60% от българите са скептични към еврото. Радев работи за партиен проект

Автор: Красен Николов, "Медиапул"

"Говорим от много време за евентуалния политически проект на Радев. Аз смятам, че с предложението за референдум за еврозоната, той е по-близо до политическия си проект, отколкото беше преди една седмица", каза политологът от социологическа агенция "Тренд" Димитър Ганев в интервю за Mediapool. Той обяснява защо българинът е скептичен към еврото и как Радев се позиционира популистки по основни европейски политики.

- Защо част от българите очевидно се страхуват от еврото?

- Проучвали сме този въпрос в продължение на 7-8 години. Изследванията показва, че в България има установени нагласи от доста години, които са скептични към приемането на България в еврозоната. Ключовият въпрос е: Защо? Когато попитате тези, които са скептични към приемането на еврото, защо са скептични, получаваме натрупване от над 90% в един отговор. Картината е съвършено ясна. Българите се притесняват от повишаването на цените. Това е страхът на българите от еврото. И тук всякакви всякакви аргументи, свързани с привързаността към българския лев, към суверенитета, са доста дискусионни предвид валутния борд, в който се намираме. В общественото мнение подобни аргументи практически почти не съществуват. И тук искам да спомена колко голям грях носят серия правителства, които са управлявали в последните 10 години. Това са много правителства и всяко едно от тях знаеше за тези скептични нагласи. Те не си мръднаха пръста да организират една по-сериозна комуникационна кампания, която да разясни и да информира гражданите за ползите, рисковете и предизвикателствата преди приемането на нова валута.

- Какъв дял от населението обикновено иска еврозоната, какъв дял се колебае и какъв дял е по-скоро скептичен?

- Ако трябва да ги разделим на два отговора - трябва или не трябва да приема еврото, дяловете са следните: 55-60% не искат или са скептични към еврото, а 30-35% искат приемане на еврото. Това е делението, което е формирано през годините, а не резултатите от конкретно проучване.

Но има и друг начин да се пита. Ако питаме дали България трябва да приеме еврото на първи януари 2026 година, дали трябва да се изчака няколко години или България никога да не приема еврото, отговорите са различни. Тогава вече делът на тези, които казват, че България не трябва никога да приема еврото, падат много. Делът става около 30-35%.

Виждате, че когато влезнем в нюансите, става по-различно. Такива данни са изкарвали са изкарвали и други колеги. "Алфа рисърч" имаха подобно изследване, "Мяра" също имаше подобно изследване. Тук няма изненада. Тук има голям грях, че нямаше сериозна комуникационна кампания.

- Може ли да се обясни този резултат само с липсата на позитивна информационна кампания, каквато впрочем българските власти не са показали, че могат да правят по който и да е въпрос?

- Ами знаете ли защо не могат да правят българските власти позитивна информационна кампания по който и да е въпрос? Причината не е, че не разполагаме с експертиза, капацитет и така нататък. Има достатъчно кадърни хора в комуникационно отношение, които могат да бъдат наети и да направят читава информационна кампания. Проблемът е друг. Той е по-дълбок и е свързан с хроничното недоверие към цялата политическа класа в България. И в момента, в който тя инициира някаква комуникационна и информационна кампания, хората инстинктивно започват да вярват на обратното, защото нямат доверие на тая класа, която е инициатор на тази кампания. И затова се получава това, което вие казвате. Никога не са успявали читаво да правят информационна кампания.

- Откога датира това недоверие в еврото?

- Фактически проблеми в обществените нагласи, свързани с еврозоната, започнаха с тежката финансова и икономическа криза в Гърция през 2009 - 2011 г. Тогава еврото започна да излъчва лоши сигнали към публиката. Аз съм чел данни от 2007 година и пред това, които показват, че в България одобрението за приемането на еврото е почти сходно с доверието спрямо Европейския съюз. Тоест, приемането на еврото се свързваше неразделно като от част от членството ни в ЕС. След което дойдоха проблемите с Гърция и започна едно и също нещо да се говори, нали? Да се говори за дълговете в държавите в еврозоната. И черешката на тортата, разбира се, е непрекъснатото говорене на наши икономисти, как когато влезем в еврото, ще има инфлация.

- Ако властите са неизлечимо заразени с недоверие, кой да я направи тази кампания?

- С тази кампания трябваше поне да се направи опит, за да се обясни на хората какво предстои. Предстои ни огромна трансформация, каквото е приемане на друга валута. Това засяга живота и битието на всеки един от нас. Става дума за парите на хората, което е в крайна сметка изключително важна тема. И тук българската политическа класа мимикрира върху общо взето позитивния образ на Европейския съюз и и все още ненакърнимото убеждение, че България трябва да принадлежи към Европейския съюз и към Западния свят. Политиците подцениха въпроса, свързан с с еврото.

България е чакалнята на еврозоната от 2020 година. След това дойде серия от правителства, служебни и редовни, с кратък живот, които не успяха да мислят за еврозоната като предстоящо събитие. И затова се докарахме до ситуация, в която никой не направи и частично усилие за информираността на българите какво представлява тази огромна промяна.

- Политическата игра срещу еврото носи ли политически дивиденти на проруските и евроскептичните партии?

- Имаме доминиращи обществени нагласи в страната, които са скептични към еврото. В същото време огромната част от политическите формации в парламента подкрепят приемането на България в еврозоната. В тази ситуация няма как някоя от партиите да не припознае доминиращата обществена нагласа. Досега монополист в парламентарното пространство срещу еврото беше "Възраждане" с инициирането на своята подписка. За "Възраждане" това беше изключително удобна тема. Партията зае едно антисистемно поле, което е ограничено като мащаб. Нагласите спрямо еврото обаче излизат много извън това антисистемно поле. "Възраждане" опита да вземе максималното от тази ниша, но допусна грешка с този много агресивен протест пред Дома на Европа в София. Техните крайни действия накараха много хора да се дистанцират, а те можеха да видят "Възраждане" като легитимен свой представител по тази тема. След този агресивен протест, Румен Радев видя потенциал да направи политическо позициониране. Какво представлява то? Благодарение на тези формирани вече нагласи срещу еврото, той се позиционира срещу доминиращото статукво в парламента.

На второ място, той се позиционира в един дебат, в който доминиращи обществени нагласи са срещу еврото. По друг начин казано, Радев трупа политически капитал. Тук той залага една дългосрочна цел и тя е свързана с периода около приемането на България в еврозоната на 1 януари 2026 г. Това може да се използва месеци преди и месеци след приемането на еврото. При евентуално социално напрежение, свързано с инфлационен процес или някакви проблеми около самото приемане на еврото, Радев, грубо казано, може да вдигне ръка и да каже: "Аз казах ли ви?"

Ако трябва да кажем това изречение, той да стане изразител на евентуално социално недоволство около тази тема, което се явява негов пряк политически капитал и то в най-важния за него момент. Най-важният момент, защото през следващата година той вече ще бъде в самия край на своя мандат, ще има няколко кандидати за президент и той ще трябва да се подготвя да излиза от тази си роля. И вероятно да влиза в друга роля.

Той предполага, че с еврото може да щракне капан, от който ще спечели политически дивидент.

- Това е сигнал за стартиране на политически проект...

- Да, защото това са сериозни заявки. Референдумът за еврото е сериозна заявка. Ние си говорим от много време за евентуалния политически проект на Радев. Аз смятам, че днес той е по-близо до политическия си проект, отколкото беше преди една седмица.

Президентът Радев беше напълно сигурен, че предложеният от него референдум няма да бъде произведен по две линии. Първо, няма мнозинство в парламента. Второ, конституционосъобразността на въпроса, нали? Може да сме сигурни, че той е бил информиран по този въпрос, най малкото заради оставката на Крум Зарков. Румен Радев със сигурност е знаел, че няма да има референдум. Няма никакво съмнение това. Тоест, той е търсил политически резултат. Той е искал да трупа политически капитал, ставайки изразител на определено недоволство. Позиционира се като алтернатива. Ако няма да правиш политически проект, защо да правиш това? Може да го е направил от принципни съображения, но изглежда по-скоро, че целта е да се трупат политически дивиденти.

Не казвам, че Радев е безпринципен. Просто отстрани погледнато изглежда така.

- Какъв е потенциалът на Румен Радев като партийно движение? Знам, че въпросът е сложен.

- Много сложен. Не съм склонен да се ангажирам с конкретна прогноза и веднага ще кажа защо. Потенциалът много зависи от момента. Много зависи от контекста, от конюнктурната политическа ситуация. Много зависи от това на какъв вид избори се явяваш. Едно е да се явиш за първи път на европейски избори, местни и съвсем трето нещо е да се явяваш на парламентарни. Това са съвсем различни ситуации. Радев се позиционира правилно от гледна точка на търсенето на политическа алтернатива в страната. Какво имам предвид? В момента имаме парламент, огромно парламентарно мнозинство от пет-шест партии, които казват: "На всяка цена еврозона, Запад, помощ за Украйна".

В същия момент имаме "Възраждане", която е алтернатива, но е крайна, радикална и антизападна. Но като антисистемна партия "Възражение" е с ограничен електорален потенциал.

Това, което се търси от българина като политическа алтернатива, не е антисистемно, не е радикално, не е крайно. Българинът е убеден, че перспективата на България е като член на Европейския съюз. Няма сериозен дял, който смята, че има алтернатива на европейското ни членство, но мнозинството е с резерви относно основни европейски въпроси. Първо към еврото. Второ, към войната в Украйна, после миграция, Зелена сделка и прочие. Ако забелязвате, Радев се позиционира съвършено ясно в тази посока. Той не оспорва принадлежността на България към Европейския съюз и НАТО, а и в същия момент е срещу военната подкрепа за Украйна, иска референдум за еврозоната, скептичен е към зелените политики. Това е позициониране за тази политическа алтернатива, която се търси.

Източник: mediapool.bg

 

Коментари

  • Михаил Михайлов Константинов

    14 Май 2025 15:30ч.

    М-да. Звучи логично.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • джо гладника

    14 Май 2025 19:17ч.

    е, може да звучи, но не го дочетох. още в началото гусинът хортува за "грехове" на правителства, непроведени комуникационни кампании и пр. презумпцията е, че ойрото е нещо хубаво. и това, че 90% от популацията се страхувала да не обеднее... това едно на ръка. но другото, по-важното е, че територията постепенно губи всякаква независмост. и сама се вкарва в блато, от което излизане няма. освен с двата крака напред. те така, те.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • В Унгария ще провеждат референдум дали УКРАЙНА да бъде приета в ЕС

    14 Май 2025 20:08ч.

    (със всички произтичащи от това последствия за страната им, Унгария) https://obektivno.bg/orban-ukrainskite-speczialni-sluzhbi-zapochnaha-operacziya-sreshtu-ungariya/, а нашите пишман политици ще се претрепят да затварят устата на хората по този жизнено-важен за нас въпрос... Толкова пари пръснаха за реклама на Еврото (89 млн. за евромонети по нареждане на Пеканов, 10 млн за подкупи на медиите, и Господ знае още колко, за които не сме и чували и никога няма да чуем), да бяха ги похарчили за децата и пенсионерите, или за заплати на транспортните работници, или да спасят от фалит толкова много бедстващи предприятия... Приемат само лобистки закони, закон след закон... Позор, мутро-клептомани!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Митрофанова работи

    14 Май 2025 15:38ч.

    Радев изпълнява.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Агентът на ЦРУ от 1992 г. внезапно е превербуван от ГРУ?

    14 Май 2025 16:26ч.

    Съмнително ми изглежда.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • До 15:38

    14 Май 2025 19:06ч.

    Пеевски казва,ти пишеш,ибрик пропаднал

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • истината и само истината

    14 Май 2025 15:38ч.

    Стига лъжи с това евро от купените и продажни медии и мисирки. Всички световни икономисти са го казали ясно - това е механизъм за колониално заробване на новоприсъединените държави. Точно и ясно. А за да го разберат и най-тъпите жълтопаветници им давам един много прост пример. В момента един французин получава 4 000 евро заплата, а един френски пенсионер 1500 евро пенсия. В същото време Франция е подала молба до ЕК за спасяване от фалит. Те не желает да си намалят заплатите, придобивките, разходите, луксозния живот и пенсиите, но искат помощ, защото били фалирали. Ние, влизайки в еврозоната, сме ДЛЪЖНИ да предоставим около 8 милиарда във фонд, за спасяване на такива държави от фалит. Така, баба Пена и дядо Хасан със заплати от по 800 евро или пенсии от по 150 евро, ща дават пари за спасяване от фалит на френските си колеги, които вземат десет пъти повече от тях. Разбирате ли какъв цинизъм!!! Ако пак в същото време българското правителство реши да вдигне заплатите и пенсиите у нас, те ни казват - "Не може да го направите, защото разваляте финансовата дисциплина и ще фалирате ЕС". Ако ние решим да обявим фалит и да искаме помощ, те ще ни кажат - не може, орежете си разходите, намалете си заплатите и пенсиите, разпродайте си цялата държава на нас /както направиха с Гърция/. Ако решим да ползваме 85 милиарда, които имаме в банките за повишаване на заплатите - пак ще кажат - не може. Но ако те ги вземат и ги дадат за оръжие за Украйна, каето е основната цел на това въвеждане на еврото - може. До момента, в който Урсула не каза, че ще събират 800 милиарда за война и за Украйна, ЕС не искаше и да чуе за нас - не изпълнявахме никакви критерии. След като реши че им трябват тези пари, изведнъж за два месеца България покри всички критерии и не ние, а те драпат на живот и смърт да ни приемат. Ето това е, прости жълтопаветници. Значи, разберете го- те ще са вечно богати, а българите ще са вечно бедни, а когато те богатите закъсат, бедните ще ги спасяват със своите пари. Ето това е основния икономически принцип на ЕС. Те - Германия и Франция, вечно богати, а ние - вечно бедни. На наш гръб. Без шанс за промяна - поколения напред. Тотално заробване. Робите ще работят и ще ги изстискват като парцали, за да може в клуба на богатите да живеят охолно. За изгубения суверенитет да не говорим - просто нашето управление се заменя с личната воля на Урсула, която ще ни бъде спускана като задължителна за изпълнение - закони, война, мир, мигранти - без значение. Задължително за изпълнение от безгласните българи. Ето това е. Всичко друго е бля-бля-бля и прочие евроатлантически измишльотини и розови приказки на платени социолози, политолози и грантаджии.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Този малоумник

    14 Май 2025 15:47ч.

    Обявява, че от години 55-60% от българите( всъщност над 80%) са скептични ( вече е меко казано) не искат приемане на еврото, ама трябвало да се приеме! Ей, Шу..,бти чуваш ли се какво говориш! Я , чупката...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • thenewone

    14 Май 2025 15:55ч.

    Онзи ден Кънчо Стойчев казва "огромното мнозинство" - цитирам: " ... и също така в огромното си мнозинство сме против еврото да бъде прието сега". А социологическите агенции мълчат. То не, че са много за вярване - нека си кажат числата, ний ще ги обработим.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • роко

    14 Май 2025 19:57ч.

    Не знам колко е процента ,но вижте какво стана в Хървария ! Убеден съм ,в България ще е катастрофа! В последните години имам странното чувство ,че живея сюреалистична идиотска страна! И че идиотите сме ние ,защото търпим.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • thenewone

    14 Май 2025 15:51ч.

    "Второ, конституционосъобразността на въпроса, нали?" Какво за него?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Зарежете въпросът с еврото, трябва да се спасяваме от ЕС

    14 Май 2025 16:26ч.

    Четвъртият райх стана отровен. ЕС е дестилирано зло.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Нов Кмет

    14 Май 2025 16:56ч.

    Търси си полет за Москва.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • За теб има запазена спарка в санаториума за лечение на майцепродавци от евроатлантизъм

    14 Май 2025 17:23ч.

    Ще ядете само употребявани евробанкноти. И бой.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • До Нов Кмет

    14 Май 2025 18:23ч.

    За Нов Кмет Портиерът на ПосолствоТо е запазил комфортно място на колесника на самолета.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • До 16:56

    14 Май 2025 19:05ч.

    Търси си храна в контейнера

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • повече са

    14 Май 2025 17:05ч.

    Не са само 55-60%, ганчо! Повече са! Аз не познавам нито един, който да е за еврото. А, познатите и приятелите ми са много.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Само тези, които ще захлебят нещо от грабежа са за предателството

    14 Май 2025 17:24ч.

    А те не са никак много.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Схемата

    14 Май 2025 17:21ч.

    Браво Митко, браво Ганев! Ти измисли нов социологически закон! След като 90 % от хората отговярат, че се притесняват заради цените, то тогава "В общественото мнение алтернативни аргументи практически почти не съществуват. " Това е уникално грешно съждение. Положението е точно обратното - истинският дебат, истинските притеснения, страхове, грижи, тревоги ЗАПОЧВАТ СЛЕД 90-те процента! Във всички общества и във всички времена ВИНАГИ Е БИЛО ВСЕ ТАКА. Единственият по-щедър беше проф. Иво Христов, който посочи отметка от 80 %. Неговата грешка беше, че използва погрешна дума. Посветеността е достижима за МАЛЦИНА! Показателното тук е, че привържениците тежко губят професионалния спор. Те дори престаха да говорят за това. Прочетете едно изключение от днес - Пеканов пак говори за арбитражните разходи, за отчетност, за лихвите, за инвестициите, рейтингите, за вучастие във вземането на решенията. Галещи ушите твърдения, но практически НЕВЕРНИ или с НИСКО ПОЛОЖИТЕЛНО ОТРАЖЕНИЕ. Някои са направо фарсови! В рамките на ЕС България направо има възможнос да налага ВЕТО, но въпреки това Борисов козируваше наред, де що види еврочиновник, а у нас нежно ги наричаше началниците! Кретения някаква. В УС на ЕЦБ възможността на Бг да прокара или защити решение е НУЛА %. Д, правилно чувате 0 %. Понякога ще имаме ЕДИН от общо 21 гласа в УС, но по закон този глас е длъжен да се съобразява с общоевропейския интерес и няма право да пледира за родната си страна. Резултатът е ..... НУЛА!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • логореята

    14 Май 2025 17:37ч.

    Говори така, сякаш само българските нагласи са против еврото, а такива са нагласите в цяла Европа, вкл. и сред членките на еврозоната. Еврото е силно токсична валута и никъде не е искано. Подразбираме преди всичко системата на експлоатиране и даже ограбване на народи и национални държави, която създава. Освен това интервюираният говори за валутния борд като за нещо, което едва ли не сами сме си предизвикали, а той беше следствие на мутро-магураджийски сценарий по изкуствено обезценяване на лева и ограбване. Валутният борд е опорка да приемем еврото, а еврото е идеологическа опорка да даваме в полза на съвременна мантра, която замени комунизма. При всички случаи става въпрос за един върховен принцип на правене на балканска и всякаква друга политика: "Другари, дайте да дадем!", или другояче казано "Пожертвайте си най-ценното за бъдещето, вярвайте и се надявайте, че по-доброто предстои!"

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • nezavisim

    14 Май 2025 18:18ч.

    A ti nekadarnik ot kade vzemash zaplata ?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • "Ф" като фалшив: Фалшиви избори, фалшиви депутати фалшив парламент...

    14 Май 2025 18:20ч.

    „Мяра“ разкри истината: 2/3 от българите искат да има референдум за въвеждането на еврото!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • 2792

    14 Май 2025 18:47ч.

    Политическите и парламентът в България ще се обезсмилят след влизането в еврозоната. Те ще превърнат в копие на президентската структура - 100% представителни функции и никаква власт. Аз повече няма да участвам в циркове наречени "избори".

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Вавилонска кула

    14 Май 2025 18:48ч.

    Очакваната инфлация и повишени цени са само две съставки на проблема. Задлъжнялостта ,миграцията, зелената сделка, войната в Украйна,либерастната диктатура и джендъризма тресат яко сградата на брюкселските зелки и въобще не е ясно колко още ще я бъде тая Вавилонска кула.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Без коментар

    14 Май 2025 19:16ч.

    Фразата "Глас народен, глас Божий" е българска поговорка, която означава, че мнението на народа има голяма тежест и значение. Тя подчертава важността на общественото мнение и колективната воля в процесите на вземане на решения. Тази фраза често се използва в контекста на демократични общества, където гласът на мнозинството играе ключова роля в управлението и политиката. В исторически план, тази поговорка може да бъде свързана с традиционните български ценности и разбирания за общността и колективното благо. В съвременния контекст, тя продължава да има релевантност, особено в моменти на важни обществени дебати и избори. От българския изкуствен интелект https://bggpt.ai/

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Колчо Слепеца

    14 Май 2025 19:25ч.

    Цялата тази дандания ме кара да си задам няколко въпроса. Ако има юристи във форума нека да ми обяснят чл.1 от Конституцията на РБ еднаква правна тежест ли има с чл.5 ? Ако съм убеден ,че сегашното ръководство на ЕС не води правилна политика(икономическа ,социална и международна) ,трябва ли да се уповавам че бъдещето въпреки всичко ще по-добро? Отпадането на валутния борд ще доведе ли по-здрав икономически разум в управляващите,при положение че и сега нямат особени задръжки при манипулациите в бюджета?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • протестирам срещу изтриването на двата ми поста

    14 Май 2025 19:33ч.

    Така и не разбрах защо триете постове с грамотен, четивен текст и доводи. Персонално срещу автора нищо не съм казвал, само съм коментирал изказвания, взети от контекста му.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Миловидна

    14 Май 2025 19:42ч.

    Не смятам,че Президента ще се хване на хорото да прави нова партия.Затова се иска много работа,енергия,хъс, лична отдаденост.За какво са му на Радев тези главоболия.Ако имаше намерения,досега щеше да я направи тази партия.Но това БСП според мене е слабо.Трябва нов човек за лидер.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • След театрото с ваксините

    14 Май 2025 20:21ч.

    Как се очаква" простия народ" да повярва на каквото и да е лансирано от официалните власти?😀

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • уви,

    14 Май 2025 20:23ч.

    Мисирките, както се видя от клипа на интервюто с Костадинов от тази сутрин, си предпочитат да вярват, само защото за тях важна е клюката и интригата, а не истината.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • театрото продължава и все още има шанс на Урсула

    14 Май 2025 20:32ч.

    да и стане непоносимо горещо...https://obektivno.bg/evrokomisiyata-zagubi-sadebnoto-delo-za-skritite-saobshteniya-mezhdu-fon-der-lajen-i-direktora-na-pfizer/

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Друго мнение!

    14 Май 2025 21:04ч.

    Много се изприказва за това евро и как Радев бил работил за свой политически проект. И какво от това, че работи за свой проект питам аз? Какво лошо има в това, хората да знаят, че все пак не всички политици са маскари, както би казал Великият Алеко чрез своя знаменит герой, превърнал се в нарицание за качеството на българската политическа класа. Радев има много трески за дялане, но поне знае мяра и какво всъщност тревожи хората. Колко политици, като изключим тези от Възраждане, споделят тревогите на хората в тези неспокойни времена? След като политиците знаят отношението на мнозинството от българите за еврото, защо ни го налагат, а? Едва ли има разлика между Ганю с дисагите и онзи с кюлчетата и подобните нему. А народът и мизерства, и псува, и се страхува! Българите по-глупави ли сме от унгарци и поляци? Или това е съдбата на малките държави със зависими политици, които се продават като магистрални труженички, а народът кучата го яли!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи