Следвайте "Гласове" в Телеграм
„Тези ракети или части от тях, ако бъдат използвани в Украйна, ще бъде за защита на градове като Киев, Одеса.Те са за противовъздушна охрана, не са нападателни ракети, ще бъдат използвани за защита на хора. След всичко, което видяхме през последната година и половина, Русия е последната, която би могла да говори за спазване на международните договори“. Това заяви премиерът Николай Денков пред журналисти, помолен за коментар на острата реакция на Москва към решението на парламента страната ни да предаде ракети за зенитно-ракетните комплекси С-300 на Киев:
"Така че, ако те бъдат използвани, те ще бъдат използвани за защита на хора. Това не са нападателни ракети. Второ, мисля, че след всичко, което видяхме през последната година и половина, Русия е последната, която би могла да говори за спазване на международни договори", коментира Николай Денков.
Денков отговори и на обвиненията на ГЕРБ, че правителството раздава милиарди на фирми фантоми.
"Не знам дали волно или неволно, но тези изявления направо лъжат хората за какво става дума. Това са средства, които фирмите са казали, че са готови да инвестират може би с някакво съфинансиране от страна на държавата в бъдеще, когато бъде открита процедура за кандидатстване."
Още на 15 август беше отворена т.нар. процедура за заявяване на намерения за всички, които се интересуват. Това е изискване на Европейската комисия, което трябваше да покаже има ли желание от фирми да инвестират в тези региони. Тези, които са се включили и са показали, че искат да инвестират в тези региони и да отворят работни места, те са включени в работните списъци, обясни още премиерът.
Има няколко неща, които не са верни. Първо, програмите тепърва ще се отварят за кандидатстване. Това ще стане догодина. Второ, тук не става дума за пари, които тези фирми ще получат, а за инвестиции, които трябва да се направят от тях, може би със съфинансиране в тези региони, за да се осигурят работни места, добави още акад. Николай Денков пред журналисти.
Премиерът коментира, че решението на ГЕРБ да не подкрепи предложението на ПП-ДБ 24 май да стане национален празник няма да повлияе на цялостната дискусия.
„Няма сериозна драма в това. Това, което притеснява част от хората в Народното събрание, е че когато има спорни теми, те могат да попречат да не се гласуват най-важните въпроси. Най-важните въпроси днес са тези, свързани с правосъдната система. Очевидно е, че темата за националния празник няма да изчезне от само себе си. Темата ще остане, но може би няма да бъде решена в Конституцията“, каза министър-председателят.
Източници: БНР, "24 часа", бТВ