Цветелина Пенкова: Парите на ЕС не са в чекмедже, от българската държава зависи колко от тях ще влязат в нашата икономиката

Цветелина Пенкова: Парите на ЕС не са в чекмедже, от българската държава зависи колко от тях ще влязат в нашата икономиката
Eвропейските лидери постигнаха съгласие около финансовите параметри на Съюза за следващите 7 години – 1,824 трилиона евро, от които 750 млрд. евро са част от Фонда за възстановяване от корона-кризата в дебати, продължили 5 дена. 
Постигането на консенсус е изключително важен сигнал към европейските граждани, държавите-членки и бизнеса, които вече имат ясен ориентир за това какъв ще е общият европейски бюджет. 
Преди да започнат интерпретациите какво означава това за България и дали сме постигнали „успех“, искам да подчертая следното:
  • Българският министър-председател отиде на Съвета без парламентарен мандат. Добра практика е, преди срещи на върха, да е постигнато национално съгласие около основните цели на страната, които да представи и защити в европейското семейство. Пренебрегването на парламента в такива моменти на горещи преговори отслабва националната позиция.

 

  • Във връзка с това, няма как да оценим отпуснатите за България общо 29 млрд. евро като постижение, тъй като ние нямахме предварително поставена цел, която да е публично оповестена или да е резултат от национален политически дебат. Да, средствата номинално са завишени, но условията за тяхното отпускане са кардинално променени и това ще създаде препятствия пред България. Това не са пари в „чекмедже“, а потенциален обем от средства. От държавата зависи доколко ще съумее да ги инвестира адекватно.

 

  • Подчертавам, че сумата от 29 млрд. евро е индикативна. Една част от тях, които са по Многогодишната финансова рамка (МФР), се определят по споразумение между ЕК и България, както до сега. Другата част са от новосъздадения Фонд за възстановяване. 

 

  • За да се възползва максимално от средствата от Фонда за възстановяване, България трябва да изготви национален план за възстановяване на икономиката след настоящата криза. В този план следва да бъде описана националната програма за реформи и инвестиции. Процесът за одобряване на националните планове за отпускане на съответното финансиране може да се опише накратко в три основни стъпки:

 

    • Първо, в рамките на два месеца, националните планове се разглеждат от ЕК, за да се установи съвместимостта с препоръките за реформи, определени от Европейския семестър. Припомням, че последните доклади за България са критични и подчертават структурни проблеми в икономиката и управлението. 

 

    • Второ, оценката на Комисията трябва да бъде одобрена от Икономическия и финансов комитет на Европейския съвет, където заседават всички държави членки. 

 

    • Трето, Съвета в рамките на един месец, трябва да даде финално „зелена светлина“ за всеки национален план, за да бъдат отпуснати финансовите средства. 

 

Обвързването на финансирането с механизъм за върховенство на закона, позволява на Съвета да блокира средства с квалифицирано мнозинство (15 от 27 държави с общо не по-малко от 65% от населението на ЕС). За съжаление, България се нареди до Полша и Унгария, като проблемна държава и липсата на реформи в борбата с корупцията и върховенството на закона са обективен риск.

 

Отпускането на средствата по възстановяване (извън МФР) ще зависи от това до каква степен представеният, от България, план ще бъде приет от ЕК и останалите държави членки. 

 

Цялостната логика на следващата финансовата рамка на ЕС е подчинена на зелената идея и на дигиталната трансформация. Държавите ще трябва да изготвят национални планове, които ще се оценяват от ЕК. България вече изостава в това отношение, липсват яснота и диалог за националните ни цели.

 

 

 

 

 

 

 

 

Коментари

  • Уонко Нормалният

    22 Юли 2020 11:33ч.

    Черния лебед кове ковчези, докато чиновници Копаят!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Царят е гол

    22 Юли 2020 11:48ч.

    Заповядайте, четете. Надявам се да разбирате кафкианския език. Причина за хвалба няма. Между другото, каква ще бъде съдбата на АЕЦ "Козлодуй" през 2027? Някой знае ли? https://www.consilium.europa.eu/media/45137/210720-euco-final-conclusions-bg.pdf

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Б@Й ХОЙ

    22 Юли 2020 11:49ч.

    Първо, МИНИСТЪР-ПРЕ'ДАТЕЛЯ никога не е имал ПОЛИТИЧЕСКИ дебат никога, никъде и с никого! Второ, можем да оценим 29-те му обещани като ги сравним със 70-те на Гърция ! А за чекмеджето и децата разбраха , само не и гешеФТ!!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Наблюдател

    22 Юли 2020 12:51ч.

    Имало и умни българи, извинете - българки. Лошото е, че когато се съставят плановете, най-голяма дума ще имат простаците. В резултат, както винаги, България ще получи само трохи.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Наблюдател

    22 Юли 2020 13:02ч.

    До "Царят е гол на 22.07.2020 в 11:48" Съвсем уместно даден линк. Ще обърна внимание на едно нещо. Документа е на БЪЛГАРСКИ. Защото българският език е официален и равностоен език в ЕС. Като така, искането на гърците, българите да представят документ от тест за коронавирус преведен на английски е противозаконно и ВСЕКИ българин, принуден да плаща за превод има пълно право да съди Гърция и да си възстанови сумата.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Уфффф...

    22 Юли 2020 13:06ч.

    Спестете, моля, на читателите си "мъдрите" мисли на тази дама. Тез празни приказки вече сме ги чували от г-н Станишев!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Изчезвай

    22 Юли 2020 16:33ч.

    Празни приказки....Няма нито числа, нито каквато и да било информация. Големите евродепутати... Завършила някакво школо в чужбина и станала евродепутат. Няма никаква яснота, точни цифри и програми. Да бяхте направили един документ да се види черно на бяло какви са вноските, колко са отпуснати на държавите и в какъв вид... Големи безделници...Румен Гечев поне може да чете документи на английски, въпреки че бърка посоките на движение. Тия и това не могат...само бръщолевене.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи