Българите не са съгласни на безусловна подкрепа за еврочленство на Македония

Българите не са съгласни на безусловна подкрепа за еврочленство на Македония
Българските граждани не са съгласни на безусловна подкрепа на Македония за Европейския съюз. Това сочат резултатите от социологическота изследване „Мнения и нагласи на българските граждани по въпроса за присъединяването на Република Македония към Европейския съюз“, съобщи пред Агенция "Фокус" социологът Юрий Асланов, директор на агенция АФИС.
<p><em>В изследването на първо място регистрираме едно много полярно, диаметрално полярно отношение на българските граждани към темата за Македония и за управлението на Македония. Българските граждани се считат определено за близки на македонския народ и изпитват неподправени симпатии към македонските граждани. Не е учудващо, защото регистрираме голям брой домакинства, които имат някакви родствени връзки и корени в миналото, свързани с Македония. От друга страна имаме полярно остро, негативно отношение към властта в Македония &ndash; т.е към институциите, към управлението, към политиката на държавата Македония</em>, обясни социологът Юрий Асланов.</p> <p>По думите му това се е отразило до определена степен и върху главната тема на изследването &ndash; отношението на българските граждани към евентуалното присъединяване на Македония към Европейския съюз.&nbsp;</p> <p><em>Тази тема е на дневен ред и както разбирам, в близко време Европейският парламент ще я обсъжда и ще вземе решение. Доста резервирано е отношението. По принцип се ползва с висока подкрепа идеята - и Македония, и не само Македония, а също и Сърбия, Черна гора, да се присъединят към ЕС, защото се смята, че това е важно за България, а от това би имал полза и ЕС,&nbsp;</em>обяснява Асланов.&nbsp;<em>От друга страна обаче, за разлика от другите държави, като Сърбия и Черна гора, че дори и Косово, спрямо Македония&nbsp;българските граждани поставят някакви предварителни условия, без които не са съгласни на безусловна подкрепа. Например при тестовете, които провеждахме, един от тези въпроси беше обезателно България да настоява да се подпише преди приемането на Македония в Европейския съюз договор за добросъседство с Македония, в който македонските власти да поемат определени задължения срещу деформациите в политиката при образованието, при изучаването на културното наследство и т.н.</em>, обясни&nbsp;Юрий Асланов.&nbsp;</p> <p>Резултатите от изследването ще бъдат представени на пресконферения в петък, 6 декември.</p>

Коментари

  • кимон георгиев

    06 Дек 2013 0:27ч.

    що е маке се е лайно! и сегашните и предишните \&quot;македонци\&quot; са най омразните терористи в света избили цвета на българия и запалили няколко войни през 20 и 30 години на 20 век. само кимон георгиев ги е оправил избивайки голяма част от тая гмеж. вмро-това са лайната и срама на българия

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • .

    06 Дек 2013 4:28ч.

    Македонците добиват сила от публикуваните в чуждестранния печат перспективни карти на прекрояване на държавните граници по етнически съображения. На тези карти ясно личи нашия Пиринския край, присъединен към Македония, а нейните райони с компактно албанско население към Албания. Ние трябва да се държим мъжки и твърдо, за да не ни сполети това. Да не клякаме на македонците и да им правим мили очи, защото има единствено отрицателен ефект за нас. Що се касае бъдещото разширяване на ЕС и кой кого ще подкрепи и кой няма са празни напъни. Преди време г-жа Меркел, вероятно никой няма да оспори водещата й роля в политиката на ЕС, заяви, но изглежда бе пропуснато от мнозина, на едно регионална конференция, че разширяването на ЕС се отлага за неопределено време.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Т; Александров

    06 Дек 2013 4:51ч.

    Кимоне, кимоне, хич те няма в главата. \&quot;Предишните\&quot; македонци са родители на половината сегашни българи.Избивали са се основно помежду си. Запалили войни....абе стига толкова, ти си неспасяем.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Петракиев

    06 Дек 2013 5:31ч.

    И Македония,и Молдова,и Босна и Херцеговина,и Украйна,и Сърбия трябва и ще влязат ЕС,но не трябва безусловна подкрепа от България.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Мими

    06 Дек 2013 9:07ч.

    Сегашната партия на Груевски която ще управлява поне още 5 години ,не желае Македония да влезе в Европа или все и е едно .Управляващите им е угодно да не се съпбразяват с никакви норми които ще им наложи ЕС при евентуално влизане .Това с името е само повод който използват докато си наместят политиката на гърба на сиромашния македонски народ - прескъпо струващи проекти,паметници,исторически увъртания в търсене на идентитет и омразна политика към България заради гражданството.Гърция няма да си отстъпи от позицията а на партията тично това и е угодно- Да няма свобода на медии и да се харчат много пари за проекти и пропаганда против България и в международен план с векомакедонската идея.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи