Така цената на синьото гориво би станала 456,65 лв./хм3 или 43,41 лв./MWh (без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС), съобщиха от дружеството.
От "Булгаргаз" посочват, че увеличението се дължи на по-високи доставни цени на природния газ от внос, по- високия курс на щатския долар спрямо лева, както и в резултат на акумулирания ефект от утвърдената продажна цена за третото тримесечие на 2018г., която по думите им е по-ниска от разходите за доставка.
По правило при увеличение на природния газ с над 5% неминуемо ще се вдигнат и цените на парно и топла вода.
По изчисления на КНСБ издръжката на живот на човек ще поскъпне с до 7 лв. заради новите цени на топло и електроенергията.
След като през юни 2018 г. издръжката на живота достигна до 590 лв., очакванията са в края на годината да достигне размер средно на лице от 4-ри членно домакинство от около 595 - 597 лв., посочват от КНСБ.
Най-силно засегнати според синдиката ще бъдат живеещите в София, където 61.2% от жилищата са с парно отопление от централен източник. При средна сметка от 150 лв. за парно, през идващите зимни месеци столичани ще плащат с около 11 лв. повече, което означава, че общо разходът за целия отоплителен сезон ще нарасне с около 55-60 лв., изчисляват от КНСБ.
Очакванията са да нарасне енергийната бедност. Като се има предвид, че около 1,2 млн. пенсионери у нас получават пенсия под линията на бедност (321 лв.) и около 75 процента от домакинствата в страната живеят с общ доход на едно лице под необходимите средства за издръжка на живота (590 лв.), това означава, че всяко дори и незначително поскъпване на живота ще свие потреблението, а хората в бедност и социално изключване ще продължават да нарастват, посочват от синдиката.
По данни на "Евростат" 36.5% от българските граждани през 2017 г. не са имали възможност да поддържат домовете си достатъчно топли, при средно за ЕС от 8.2%.