Снимка: БГНЕС
До помирителна среща се стигна, след като Валентин Касабов от НФСБ се сби с лидера на "Атака" Волен Сидеров в парламента. Повод за физическия сблъсък станал законът "Домусчиев", който разтресе управляващите.
Сидеров се оплака пред медиите, че бил бутнат от Касабов при разпра в парламентарната стая на "патриотите"и го призова да напусне групата. Лидерът на "Атака" отправи груби обиди към колегата си, като заяви, че го възприема като подгласник на вицепремиера Валери Симеонов, тъй като не смятал Касабов за "способен на самостоятелна интелектуална дейност". Касабов отрече да е агресирал атакиста, но още вчера обяви, че не го признава за председател на групата.
Накрая лидерите на трите партии в коалицията "Обединени патриоти" бяха привикани спешно на среща с премиера Бойко Борисов, който сложи край на споровете.
"Всички различия бяха изгладени", докладва след срещата Борисов. "На фона на успехите, които постигаме, междуличностните отношения нямат значение. Нямаме спорна тема, която да не можем да решим с необходимия компромис в интерес на обществото", каза още Борисов.
"Два дни подред се провежда Коалиционен съвет заради някои възникнали неразбирания между парламентарните групи на ГЕРБ и "Обединени патриоти", които са главно по някои законопроекти. За да бъде избегнато това в бъдеще, е изготвен регулярен график за срещи между парламентарните групи и правителството", каза премиерът Бойко Борисов след помирителната среща на извънреден брифинг в Министерския съвет.
"Мисля, че нямаме спорна тема, която да не можем да решим с необходимия компромис в интерес на обществото", допълни Бойко Борисов. По думите му мотивите за спорните текстове, както и как ще се действа за ветото на президента /б.р. по текстове от промените в закона за приватизация и следприватизационен контрол/ са изяснени.
"Мога да успокоя колегите от опозицията, че коалицията е достатъчно стабилна и осъзната. Не заради властта, постовете и мястото в парламента, а заради това, че всичко останало би означавало голям хаос. Параметрите, по които държавата работи в момента, финансови и икономически, БВП са най- добрите за всички времена на тази държава", каза още Бойко Борисов.
„Междуличностните отношения нямат значение. Благодаря на колегите, че загърбиха своето его. Всички признахме за това, което сме сгрешили или не сме били достатъчно организирани, за да поддържаме нормалния диалог между коалиционните партньори, и в голямата и в по-малката коалиция. Те сега са изгладени“, добави премиерът.
След него думата взе Волен Сидеров, лидер на "Атака".
"Нашите разменени реплики чрез медиите не трябва да се възприемат като нещо разрушително, заяви лидерът на "Атака" Волен Сидеров.
"Всеки от нас е човек има право на реакции. Нашите противоречия през медиите не трябва да се приемат разрушително. Аз не съм разрушител, напротив, бях един от моторите за създаването на управляващата коалиция и от тогава повтарям, че трябва да направим така, че от създаването на коалицията трябва да има полезен резултат. Ако сега отидем на предсрочни избори, това означава хаос. Оттук нататък нашите действия не трябва да предизвикават съмнения, че искаме предсрочно прекратяване на мандата. Трябва да изчистваме тезите и темите, по които работим, така че да не се пораждат съмнения и прехвърчане на искри. Между нас няма фатални разлики. Така може да бъде и за в бъдеще, но първо всеки един от нас трябва да победи себе си и желанието да се налага над другите. Тогава и в Министерски съвет, и в парламента ще има синхрон. Искам специално да благодаря на г-н Борисов, тъй като той влезе в ролята на координатор и на помирител на всички нас. Понякога трябва да има баланс – той успя да ни убеди, че балансът е най-важен от всичко", заяви Сидеров.
Затваряме темата с разнобоя в коалицията, добави в заключение Сидеров.
Вицепремиерът и лидер на ВМРО Красимир Каракачанов също взе думата. За да "успокои" БСП - да не се тревожат, че ще им се наложи да стягат предсрочни избори, спокойно да вървят на море и да събират тен. "Правителствто е стабилно, няма да ви се наложи да работите през август и да правите правителство", завърши Каракачанов, проявявайки неуместен сарказъм на фона на крамолите в собствената му коалиция.
Другият вицепремиер - Валери Симеонов, от действията на когото тръгна раздорът, не взе думата.
Именно Симеонов нарече лобистки текстове в закона за приватизацията, внесени от депутати от "Атака" и подкрепени от ГЕРБ в пленарната зала.