БНБ се обяви категорично против Бюджет 2025: Нарастват рисковете пред фискалната устойчивост на България

БНБ се обяви категорично против Бюджет 2025: Нарастват рисковете пред фискалната устойчивост на България

Следвайте "Гласове" в Телеграм и Инстаграм

Българската народна банка изразява категорична позиция против предложения проект на държавен бюджет за 2025 г. и неговото приемане, се казва в официално съобщение на институцията. Тя е имала по малко пот половин ден, за да анализира зпроекта и да даде становище. Подобна реакция е необичайна в практиката на приемане на бюджетите, включително в международен план.

Централната банка възразява срещу значителното нарастване на преразпределителната роля на държавата до 46% от БВП, и големия дял бюджетни разходи - 38.2%. БНБ предупреждава за рисковете страната да не се вмести в ограничението на дефицита до 3% от БВП. Тя препоръчва на правителството да спре да наема нови хора в публичния сектор, така че доходите на вече работещите да могат да продължат да растат.

„Българската народна банка изразява категорична позиция против предложения проект на държавен бюджет за 2025 г. и неговото приемане. Заложените параметри в разходната част на бюджета предполагат значително нарастване на преразпределителната роля на държавата в икономиката през 2025 г. при планирани общи бюджетни разходи по Консолидираната фискална програма в безпрецедентен размер от 46% от БВП, какъвто не е наблюдаван в периода от 1998 г. до сега", се казва в становището на Централната банка, подписано от гуверньора Димитър Радев. 

Текущите бюджетни разходи също се предвижда да достигнат изключително високия размер от 38.2% от БВП, а липсата на мерки, водещи до устойчива фискална консолидация, които да са фокусирани върху ограничаване на високия растеж на текущите бюджетни разходи, увеличава значително вероятността от наложително повишаване на данъчно-осигурителната тежест за фирмите и домакинствата, подчертава ръководството на БНБ. 

И още:“Предлаганата фискална рамка за 2025 г. представлява цялостна промяна в провежданата до момента икономическата политика в страната, основана на поддържането на ниски данъчни ставки на корпоративните данъци и на данъците върху доходите на физическите лица, които подкрепят икономическия растеж и имат положително влияние върху търсенето и предлагането на труд". 

"Продължаващото силно нарастване на текущи бюджетни разходи с постоянен характер и поддържането на бюджетни дефицити, които са близки до 3% от БВП, води и до значително нарастване на рисковете пред фискалната устойчивост на страната и също така застрашава постигането на целта за приемане на еврото в България във възможно най-кратки срокове, тъй като се създават рискове за изпълнението както на Маастрихтския критерий за бюджетен дефицит, така и на критерия за ценова стабилност", се казва в становището на БНБ. 

От Централната банка изразяват обща препоръка за "своевременна и трайна консолидация на фискалната позиция на страната чрез прилагането на реалистични по отношение на очаквания ефект бюджетни мерки, които не оказват проинфлационно влияние, допълнителен натиск върху пазара на труда и не създават потенциални негативни ефекти за икономическия растеж". 

В становището на БНБ се обръща внимание, че голяма част от предвидените приходни мерки са с еднократен характер (като въвеждането на данъчна амнистия), а тези, които са с постоянен характер (като предвиденото увеличение на пенсионните 3 осигуровки) създават потенциални негативни ефекти върху конкурентоспособността на фирмите, ценовата стабилност и дългосрочния потенциал за растеж на българската икономика. 

"В допълнение считаме, че са налице значителни рискове пред изпълнението на приходната част на бюджета при реализиране на по-ниски от заложените ефекти от предвидените мерки и при по-неблагоприятно развитие на международната икономическа среда. При допускане за осъществяване на планираните капиталови разходи в проектобюджета за 2025 г., реализирането на значителните рискове по приходната част на бюджета ще доведат до надвишаване на границата за бюджетен дефицит от 3% от БВП", се посочва още в позицията на Централната банка. 

От БНБ посочват, че „предвиденото ограничение на чл. 108 от законопроекта е в явно противоречие с изричната забрана за парично финансиране, залегнала в член 123, параграф 1 от Договора за функциониране на Европейския съюз, както и с европейската правна рамка и доктрина, установяващи правилата за независимост на централната банка". 

"За БНБ е налице влязло в сила законово задължение да заделя средства от годишното превишение на приходите над разходите за увеличение на основния си капитал до достигане на размер от 1.9 млрд. лв. Законът за БНБ предвижда, че остатъкът от годишното превишение на приходите над разходите на банката се внася в приход на държавния бюджет след съответните отчислявания за фонд „Резервен“ и след заделяне на необходимите суми за фондовете със специално предназначение, какъвто е и специално учредения фонд „Увеличение на основния капитал на БНБ“ в изпълнение на § 9 от Закона за Българската народна банка (обн. ДВ, бр. 13 от 2024 г.)", отбелязват още от Централната банка. И допълват: „В този смисъл, въвежданото с чл. 108 от законопроекта ограничение демонстрира не само незаконосъобразно противоречие с устройствения закон на централната банка, но и пряка намеса във финансовата независимост на централната банка". 

"През последните няколко години публичните финанси на страната са изправени пред неблагоприятна комбинация от структурни по своята същност фактори, които водят до значително повишение на рисковете за фискалната устойчивост. Тези фактори са свързани със силния растеж на трудно-обратими текущи бюджетни разходи, ангажименти за бъдещи инвестиционни разходи и едновременен натиск върху приходната и разходната част на бюджета, произтичащ по линия на застаряването на населението", категорични са от БНБ. От Централната банка подчертават, че „трайните увеличения на текущите нелихвени разходи касаят основно разходите за пенсии и за възнаграждения в публичния сектор, които имат основен принос за нарастването на общите бюджетни разходи в периода 2020-2024 г., и също така допринасят за нарастването на бюджетните разходи през 2025 г". 

Обръща се внимание, че „съществен натиск върху разходната част на бюджета в средносрочен план създава разширяващото се прилагане на автоматични механизми за индексиране на бюджетните разходи". 

"Бихме искали също така да подчертаем, че с оглед на рисковете пред изпълнението на приходната част на бюджета и високата несигурност за развитието на международната среда, планирането на бюджетни дефицити близо до границата от 3% от БВП за продължителен период от време е вероятно да доведе до влошаване на доверието на инвеститорите към макроикономическата и финансовата стабилност на страната", се посочва още в становището на БНБ. И се отбелязват последиците от такава бюджетна политика: „Това би повлияло негативно върху кредитния рейтинг на българското правителство и би повишило разходите по обслужване и рефинансиране както на държавния, така и на частния дълг, с вторични негативни ефекти върху икономическата активност в страната. Подобни негативни последствия биха създали предпоставки за бързо нарастване на държавния дълг отвъд устойчивото му равнище". 

Не на последно място от Централната банка обръщат сериозно внимание и на рисковете за неизпълнение на Маастрихтските критерии и съответно приемане на еврото в България. 

С пълния текст на становището на БНБ може да се запознаете тук.

Източници: "Дневнки", "Труд"

 

 

Коментари

  • Няма по-голям риск за финансовата устойчивост на България от подчинената на МВФ и ЕЦБ небългарска БНБ

    11 Дек 2024 17:34ч.

    А този миндил на снимката ще бъде съден отделно.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Тихомир Томов

    11 Дек 2024 17:49ч.

    В Чаалгария всичко е наобратно.............................опита за Държава продължава без успех !

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • БНБ първо да публикува оригиналния и истински доклад, какво ни чака, когато приемем еврото, пък тогава да дава акъл за бюджета.

    11 Дек 2024 18:20ч.

    По-антибългарска власт в България не е имало дори по време на монархофашисткия режим на българомразците Кобурги.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Айде,

    11 Дек 2024 17:42ч.

    време се за пенция. Да погледнеш и от другата страна.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Банките са по-скоро паразит,

    11 Дек 2024 17:47ч.

    а дедо се пише творец едва ли не. Еврейски мутафети. В заспала държава парите са мъртви.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ghost

    11 Дек 2024 17:50ч.

    Преразпределянето е функция на държавата. Проблемът е не че преразпределят повече, а че преразпределят нищо. Разходите са ясни, приходите са имагинерни

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • хаирсъзин

    11 Дек 2024 18:10ч.

    И защо точно сега бе, мите ??? Когато леля асен дигаше разходите мълча, когато банките помпаха ипотеки, крепейки класическото пране на кинти в строителството, ти си трайкаше и се бореше за себе си ! Сега изневиделица се загрижи за чуждите инвеститори, плоския данък и осигурителната тежест .... Ако някой ви сметне колко правите от портфейла си ще се окаже, че сте около 1%, а овернайта е май доста повече, а?! Ако някой се замисли какво точно сте сторили за управлението на паричната и ценова стабилност ще се окаже, че за 2 петилетки сте пипнали веднъж МЗР. Но ти е грижа преразпределението. Що не обясниш на публиката колко трябва да е то. Я извади малко данни за европата, примерно. Нагло, нагло ...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • умен

    11 Дек 2024 20:40ч.

    ами сега са му наредили господерите му .Този се демаскира катовърл противник на валутния борд.Зайщо не каже как и защо неприкъснато вдигат такси а не плащат лии -и хоп 23 млд.банкова печалбе която основна част отива в чужбина.И да же как може дефицит от 9 процента се смъква на 3 процента ца 1 годинапри недобра бизнес среда.Целта е на всяка цена да се приеме еврото за да спечелят БНБ и управниците и.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • българина

    11 Дек 2024 18:36ч.

    махнете парите за американското оръжие, компенсциите за украйна и загубите от санкциите и хоп бюджета ще ена ++++++ но когато се правят тези харчове бнб мълчахте гато празни у ове! вашта ма ца предателска!!!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Да ходи да почива

    11 Дек 2024 18:39ч.

    след тежкия труд.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • thenewone

    11 Дек 2024 18:42ч.

    "Тя е имала по малко пот половин ден" Тез изобщо не еб@ват граматиката.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • и тоа отдавна отече

    11 Дек 2024 18:42ч.

    За съжаление и този Радев се доказа като обслужващ и подвластен на чужди интереси, след като нямаше доблестта и силата като шеф на БНБ да каже истината за последствията от влизането ни в ЕС на този етап и на фона на мизерията и липсата на вода и ток в много области на държавата. Тъжно е, че във всички сфери на върха на властта стоят такива родоотстъпници и предатели на българските интереси

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Киселова предвидила

    11 Дек 2024 18:42ч.

    ли го е за осъвременяване?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ghost

    11 Дек 2024 20:42ч.

    . . Потомци, едва ли ще узнайте вий, кога се наливаха основите, какъв живот живяхме ний...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Коментар

    11 Дек 2024 20:46ч.

    Нали щяха да вдигат данъците на хазарта? И на банките? Да, но в новия проектобюджет това отпада! Защо? Защото сума ти депутатчета папкат от хазарта. Как така ще гласуват срещу себе си.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ще ..

    11 Дек 2024 21:05ч.

    ..идеята е болният да носи здрав, а богатия да получи субсидии, за сметка на бедния.Държавата преразпределя ефективно. Може да поддържаш елит от триста семейства богати по световните стандарти лесно, за сметка на шест милиона африканци, поне по стандарт. Обратното иска усилия. Кръв, пот, сълзи и много труд

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • И без пръчката на Чичо Сам

    12 Дек 2024 8:56ч.

    и Евро зеленчукови.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Сашо

    12 Дек 2024 9:45ч.

    За каква точно (не)свършена работа този небългарин получава огромната си заплата?????

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • БНБ-: " И застрашава постигането на целта за приемане на €врото в България във възможно най-кратки срокове" !?

    12 Дек 2024 9:46ч.

    Българската Национална банка БЪРЗА да заличи Българската валута Българския лев, защо бе, г-н Управителю на Българската Национална (Народна преди) банка?! .... Освен това някакво безумие четем - хем държавния бюджет е направен за 3% дефицит, който трябва да се поддържа за влезем в еврозоната, хем същия разчет на държавния бюджет е опасен за фискалната стабилност?! Ей, този ОКСИМОРОН не го разбираме - дървено желязо, ЖИВ ТРУП - хем 3% дефицит за вход щастливото €вро, хем 3% дефицит за дестабилизация, нещо, а - корабче да плува в очите на народа?! Безсрамници. ПРЕДАТЕЛИ жалки антибългари алчни слуги.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Стив Ханке: Влизане на България в еврозоната би било пълна катастрофа!

    12 Дек 2024 10:00ч.

    Влизането на България в еврозоната би било пълна катастрофа. "Една от причините е разделението между политиците и ЕЛИТИТЕ, които настояват за еврозоната, и от друга страна НАСЕЛЕНИЕТО на България. Общественото мнение иска да запазим лева и валутния борд, защото той работи, би било глупаво да го промените", добави проф. Ханке.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • кисинджър

    12 Дек 2024 10:01ч.

    НЕКА НЕ ЗАБРАВЯМЕ,ЧЕ С ЕВРОЗОАНА, БНБ ОСТАВА БЕЗГЛАСНА ИМЕННО НА ТАКИВА РЕШЕНИЯ !!!!!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Стив Ханке: Левът е клонинг на €врото, защо да сте в капана на €врозоната?

    12 Дек 2024 10:04ч.

    "Има НЕДОВЕРИЕ към политиците и дълбок цинизъм към политиката. Очаква се само около 30% от имащите право на глас да гласуват на следващите избори. Гласуват за хора, които не познават – НИКОЙ НЕ Е ГЛАСУВАЛ ЗА ТЯХ наистина. Те настояват да се махне левът и да вземете еврото", смята професорът. ......... "Няма никаква полза от еврото, защото със системата на валутния борд, която както знаете проектирах и помогнах да се създаде през 1997 година, левът наистина е клонинг на еврото. Защо формално да сте в капана на еврозоната и да се откажете от формалностите, които имате? Левът е същото като еврото”. Негодници жалки предатели егоисти българофоби - това са "политиците" - случайници и лъжливият алчен глупав слугински "елит". Анатема за антихристите!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Някой си

    12 Дек 2024 11:52ч.

    Не обръщай внимание на Ханке, той защитава оцеляването на долара като световна валута и националния интерес на САЩ като световен хегемон, благодарение на долара. Еврото е алтернативна световна валута, която САЩ искат да унищожат. Проблемът изобщо не е дали искаме еврото или не. Проблемът е дали искаме този Евросъюз, оглавяван от марионетни на САЩ корумпирани чиновници, или искаме европейски съюз на свободните нации, за които интересите и просперитетът на народите и в Европа е най-важен. Тогава ще се реши и въпросът за европейската валута в интерес на всички европейци.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Е, как бе, "Някой си" да не е проблем еврото?!

    12 Дек 2024 12:20ч.

    "Проблемът изобщо не е дали искаме еврото или не." - КОГАТО ДРУГ ТИ ПЕЧАТИ ПАРИТЕ - СВОБОДЕН ЛИ СИ ДА ПРАВИШ КАКВОТО ИСКАШ ЗА ТВОЕТО ДОБРО?! Дайте малко по-сериозно - парите държат диктатурите. САЩ/Израел унищожават Европа икономически и социално! Води се религиозна война световна.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Обезценяват парите ви с алчност и подлост

    12 Дек 2024 10:08ч.

    Препост коментар: "По-просто не мога да ви го кажа - с ВАШИТЕ спестявания, банките дават нисколихвени кредити, с които обезценяват ВАШИТЕ спестявания и ви тласкат да купувате имоти, като "алтернатива" за борба със създадената от тях инфлация. В същото време държавата тегли кредит след кредит! (понеже в момента няма как да печата пари) и ги влива в икономиката, плащайки пенсии и заплати на държавните служители. Банките и държавата се надпреварват да обезценяват парите ви!" Позор за алчността и егоизма, и слабоумието на "елита" да стане слуга на чужди мизантропи българофоби, за пари.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Коментар

    12 Дек 2024 11:07ч.

    Като се увеличи на всички с доход до 5000лв. данъчната тежест от 60% на 75%, ще ревете. Като ви се стопят спестяванията ще ревете. Като ви се отнеме обещетението по ипотеки ще ревете. БНБ се съпротивлява срещу този сценарии от 2021г., а не сега за пръв път. Курса на лева се определя от ЕЦБ от 2020г. , и го преразглежда на две години. Следващата оценка е 2026г. БНБ има основна задача да защитава курса на лева. Правителството има задача еврозона, не БНБ. И в становището казва че след 2025 при тези разходи има риск за курса на лева и за еврозоната. Или казва с този бюджет всички ще сме поставени в невъзможност да изпълним законовите си задължения.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи