Безсрочен протест на зърнопроизводители срещу вноса на жито от Украйна

Безсрочен протест на зърнопроизводители срещу вноса на жито от Украйна

Автор и снимки: Здравка Маслянкова, БНР

Зърнопроизводители от областите Велико Търново, Русе и Плевен започнаха безсрочен протест с настояване да се спре безмитният внос на украинско зърно и да бъде отложен стратегическият план в земеделието. Над 50 трактора и комбайни бяха изкарани от земеделските производители и за кратко по обяд с автоколона от земеделската техника беше блокирано движението по пътя Русе – Плевен между свищовските села Горна Студена и Овча могила.   

От земеделие никой не е прокопсал, а сега става още по-трудно с вноса на евтина пшеница и слънчоглед от Украйна и с новите изисквания на българския стратегически план в земеделието, заявиха протестиращите зърнопроизводители от малки и големи земеделски кооперации в централна Северна България, които изкараха тракторите си в знак на безсрочен протест. Беше приета и протестна нота до служебния земеделски министър и до правителството.  

Координаторът на протеста и председател на земеделската кооперация в свищовското село Александрово Димитър Димитров: 

"От днес нататък продължаваме да защитаваме интересите си. Техниката остава на място. Докато не изпълнят исканията – да спрат вноса от Украйна на селскостопанска продукция и стратегическият план, ако не могат да го спрат, да го отложат за година-две. Ние, като земеделски производители, няма как да го изпълним и ще загубим част от субсидиите. Без субсидии ние не сме конкурентоспособни на европейския пазар". 

Вносът на украинско зърно прави българските земеделски кооперации неконкурентоспособни, затриват ни, заяви Генчо Генчев от земеделската кооперация в русенското село Кривина: 

"Смъкнаха се цените, сринаха се пазарите, какъв е да е проблемът. Тези земеделци за какво мислиш са излезли?! Има хора, които не са си продали зърното, теглили са кредити, за да си покрият другите разходи. Сега трябва да се бесят. Ние изпълняваме европейски директиви, праскаме с това, торим с другото, а накрая какво – те вкарват украински неща, и слънчоглед, и всичко е така. Защо никой не се замисля какво яде тази нация? Стратегическият план са го мислили хора, които не са ходили на полето. Аз разбрах, че трябва да се оре февруари месец, как ще се оре, сега е нулева серия. Това са грубости на търкалета. Не зная как ще се оправям, ще се събираме да умиваме, да решаваме. Не зная". 

И да умуваме, изход не намираме защо изкупните цени на слънчогледа и пшеницата са паднали двойно преди украинския внос и не можем да си покрием себестойността на продукцията, коментира Любен Данаилов от земеделската кооперация от плевенското село Козар Белене: 

"Сметките показват, че ще бъдем на загуба, тъй като изкупните цени паднаха много, благодарение на нашето правителство, което вкара слънчогледа и пшеницата от Украйна на ниски цени. При тези изкупни цени ние сме на пълна загуба. Преди украинския внос пшеница беше около 70 ст. и нагоре, слънчогледът беше някъде около 1,20 лв. Сега изкупните цени за пшеницата са 45 ст., слънчогледът мисля, че е около 80 ст. Не можем да покрием себестойността при тези цени, тъй като се вдигна цената на торовете особено – тройно и четворно. Амониевата селитра от 600 лв. отиде на 1200 лв. Останалите торове също се вдигнаха, вдигнаха се и препратите и семената. Първата година, може би, ще устискаме, ама за следващата, започнахме със заеми да работим". 

Протестът на зърнопроизводителите от Северна България се подкрепя и от търговци на земеделска техника. Румен Дечев е представител на една от най-големите фирми за търговия със селскостопанска техника и коментира: 

"Тук съм да подкрепя земеделците, защото аз лично от януари месец не съм продал нито една машина и нещата са свързани, не са ударени само те. Ударени сме и ние като индустрия, като търговия и бранш, защото те като не продават и нямат пари, рефлектира и върху нас, не продаваме и ние. Те нямат пари и не купуват". 

И докато кооперациите, арендаторите и търговците на техника имат някакви възможности за финансово лавиране, не така стои въпросът за работниците им. За хляба на семейството си е притеснен трактористът от Левски Петър Милчев, който дойде на протеста с тригодишния си син.  

"Има вероятност да останем без заплащане при тези неща, които се случват. Последно се качвах на трактора да ора есента. Досега редовно получавах заплата, но сега не сме сигурни дали ще имаме заплати". 

Протестът на земеделските производители от централна Северна България срещу украинския внос на зърно и тежките, по думите им, условия на стратегическия план за земеделието продължава.  

Репортаж от Горна Студена на Здравка Маслянкова можете да чуете от звуковия файл

 

Коментари

  • рис

    13 Март 2023 15:30ч.

    Поддържам тези хора! Външната намеса в по търговски или друг икономически начин не е желана тук. Вносът и износът на стоки и пари трябва да е регулиран от държавата!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • сведущ фермер

    13 Март 2023 16:34ч.

    В Румъния са смесили местно жито с украинско, което е ГМО, торено с всякакви отрови, щото те не са длъжни да спазват евронорми и сега никой в Европа не иска да купува румънско жито. Не трябва да се допуска внса на гмо пшеницата на укрите! Страшно престъпление ще е, ако такъв боклук се продава като българско брашно и се прави хляб от него.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Точно

    13 Март 2023 17:29ч.

    Това се прави. Не знаем какво ядем.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Директивата (знаете от къде), сведена ни през 1990 г.:

    13 Март 2023 15:34ч.

    "Мре-те!"

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • @alo

    13 Март 2023 15:38ч.

    Колко струва един трактор като сините от снимката? И зелените не изглеждат стари. Примерно 100 000 лева. А дали всеки има по един трактор, без друга техника? Едва ли. Не били прокопсали... Няма изгледи работещите българи да започнат адекватно да изразяват реалността с думите си. Лъжи след лъжи и прах в очите. И те си пазят занаята, всеки да си мисли колко са зле, пък те в златни цокала да серат.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Специалист

    13 Март 2023 15:45ч.

    Над 200000 евра нов и се купува на лизинг.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • @alo

    13 Март 2023 15:45ч.

    Тракторист без пикап виждали ли сте? Голям човек - голяма кола. Тойотите са на цената на трактор, а се предпочитат. Скоро земеделците ще се осерат и ще реват, че нямали какво да ядат. И те като ченгетата с айфоните и германските лимузини. В цялата страна се долавя реалният недостиг на средства на реално нуждаещ се, а себичните задници с дебелите портфейли го изговарят от свое име. Такава функция имат бедните - пищят за нужда, някой отговаря и дава, даденото се прибира от смелите рицари на честта си.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • @alo

    13 Март 2023 15:55ч.

    Тракторите са по 200 000 евра? Вероятно са западно производство. И земеделците предпочитат западното, китайският евтинджос е под нивото им. Какви ли са телефоните на децата им? По една полицейска заплата. И там няма китайци. Почивчици, хотелчета, екскурзийки, ресторантчета - скрънзи сред свестните българи днес вече няма. България очевидно не е развиваща се страна, а напреднала, държава от първия свят.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Георги Ат.

    13 Март 2023 15:53ч.

    Не че Явор Гечев е основник за ситуацията, но поне ще бъде едно малко удоволствие да му се свият малко сармите и да го отнесе. Едва ли обаче! Копринката бая мостове строи към големите гербаджиски арендатори чрез бесепарския кадър. Не е ли ирония това или най-обикновена българска политика.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • @alo

    13 Март 2023 16:08ч.

    Щом искаш някой да го отнесе, земеделецо, насочи се по някакво утвърдено подобие и се фокусирай примерно върху овчаря Авел. Понеже той даде на Явор Гечев по-вкусното и Явор Гечев го погледна с големи и благодарни очи, пък теб презря.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • грък

    13 Март 2023 16:17ч.

    Защо внасяте от укрите зърно със съмнителни качества ? Забравихте ли Чернобил, войната ? Внасяте някакви боклуци и после защо фалирате ? От Франция и Германия внасяте картофи и лук. Ама зърно произвеждате в Северна България и е добро . Защо насила си унищожавате собственото производство като внасяте от укрите боклуци ? Уникално тъпо е.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • самоубийци

    13 Март 2023 16:44ч.

    Защото сме в ЕС, затова.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Можем само да съжаляваме, че от Украйна

    13 Март 2023 16:26ч.

    внасяме само зърно. Ако внасяхме и мляко и млечни произведения, инфлацията ни щеше да е 5-6%, колкото е във Франция. Трябва да си пазим земеделците, но с мярка. Обществото няма полза от субсидийни мултимилионери, пилеещи милиони за скъпи коли и ваканционни апартаменти, нямащи нищо общо със земеделието.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • запленен от укрохунтата

    13 Март 2023 16:46ч.

    Викаш, в Украйна земеделци и скотовъди са светци, а не като тукашните корумпета. Ех да ти имам изпадането в прелест.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • а иначе 80% от украинската земеделска земя

    13 Март 2023 17:04ч.

    принадлежи на американските (еврейски) корпорации BlackRock, Monsanto & Vanguard. Като купуваме украинска продукция не помагаме на обикновените изтормозени украинци, които превиват гръб по полетата...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • читател

    13 Март 2023 16:36ч.

    От статията се разбира, че нашите зърнопроизводители получават субсидии. В Украйна вероятно няма кой да субсидира производителите. Защо тогава украинското зърно е по-евтино?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • руски "освободител"

    13 Март 2023 18:35ч.

    изкупните цени на българското жито били ниски, би трябвало да са по-ниски и поради субсидии, ДДС на хляба и брашното бил анулиран, а цената на хляба не пада. Горивата? Нефтът поевтиня. Газът тоже, поне на борсите.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Зърнарите ни имат нужда от нашата подкрепа

    13 Март 2023 17:01ч.

    Още повече ще ги подкрепим, ако спрат да пръскат полята ПРЕДИ жътва! Така ще помогнат и на нас, консуматорите на производството им, и на себе си - защото ужасният химикал glyphosate, който използват за да ускорят реализацията на продукцията си, е изключително вреден за здравето, а още повече за почвата, защото се натрупва в нея и я унищожава! Така че сами режат клона на който седят... А иначе - подкрепям техния протест!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • @alo

    13 Март 2023 17:58ч.

    Ако си мислиш, че пари е възможно да правиш, без да скапваш някакъв живот, лъжеш се. Зърнарите не са глупави. Те ядат свинско, тези шкембета не са от царевица. Свинско, винско и леб - рецептата на здравето.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи