Трите български телеком оператора - "Виваком", А1 и "Йеттел" - ограничиха интернет достъпа до някои руски държавни медии, сред които ТАСС и РИА "Новости". Това е станало тихомълком и без ясен регламент и процедура, пише "Капитал" и допълва, че историята е дори по-заплетена, защото на практика никой не знае кой носи отговорност.
Това е първият случай, в който българският интернет се цензурира по политически причини и създава опасен прецедент. Филтрирането на определени сайтове до момента беше запазена марка на диктаторски режими. В България се е случвало да се ограничава достъпът до сайтове, но по съвсем различни причини - например до хазартни сайтове, за да се гарантира българската политика за регулация и да се помага на местните монополисти по времето на Васил Божков.
Историята е неприятна и от принципна гледна точка - ясно е, че голяма част от съдържанието на държавните руски агенции е пропаганда, но цензурирането, първо, е авторитарен инструмент, второ, не може да спре всички канали на информационната война и, трето, често може да доведе до обратен ефект.
Според телекомите достъпът е спрян, защото руските сайтове са част от списъка от над 45 хил. адреса, блокирани в края на февруари от Главна дирекция "Борба с организираната престъпност" (ГДБОП) и Министерството на електронното управление (МЕУ). Според МЕУ обаче такова нещо няма, като министър Божидар Божанов увери пред "Капитал", че сайтовете на ТАСС, РИА "Новости" и другите спрени руски медии не фигурират в списъка с блокирани адреси от февруари.
От МЕУ посочват, че подобно решение е в компетенциите на Съвета за електронни медии (СЕМ) и Комисията за регулиране на съобщенията (КРС), но и от там отрекоха това да е станало по тяхно усмотрение. СЕМ преди няколко седмици реши да блокира руската телевизия RT и сайта "Спутник", което решение беше взето на европейско ниво.
Тук версиите се разминават кардинално, защото според председателя на КРС Иван Димитров и телеком операторите спирането на достъпа е заради списъка с над 45 хил. адреса. Именно от този списък обаче Божанов твърди, че липсват адресите ria.ru, tass.ru и други - нещо, с което телекомите са несъгласни.
"Виваком" и А1 твърдят, че са преустановили достъпа до руските сайтове тъкмо заради решението от 27 февруари, както и заради допълнително уведомление, получено на 17 март, което е било изпратено до всички телекоми. "Йеттел" са малко по-конкретни, като твърдят, че са получили три пъти писма от ГДБОП, както и две писма от КРС.
Блокирането на руските сайтове е на трудно обясним принцип, като се има предвид съдържанието им. Освен РИА "Новости" и ТАСС е блокиран и достъпът до "Лента" (lenta.ru), "Вести" (vesti.ru), "Коммерсантъ" (kommersant.ru), но не и до "Комсомольская правда" (kp.ru), и "Вечерняя Москва" (vm.ru), които също са проправителствени. Няма проблем и със свързването с англоезичната версия на ТАСС, tass.com.
Източник: dnevnik.bg