Асен Василев на преговорите по "Финанси": Не трябва да се вдигат данъците 

Асен Василев на преговорите по "Финанси": Не трябва да се вдигат данъците 
Нашата входна позиция е, че не трябва да се вдигат данъците, заяви съпредседателят на ПП Асен Василев в началото на преговорите.

 

От името на БСП Румен Гечев призова още следващата година България да заложи подобно на други европейски страни на по-голям дефицит в бюджета като използва парите да плати повече социални помощи и такива за бизнеса в условията на продължаваща пандемия. Посочи, че не би трябвало да е проблем 4-5% дефицит.

 

Партията предлага още ДДС да падне на 9% за лекарствата и стоките от първа необходимост, което би струвало 300 млн. лв. на бюджета, обясни Орлин Ваташки. Гечев допълни, че само в България и Дания има единна ставка на ДДС в Европа.

 

От БСП настояват минималната работна заплата още догодина да се увеличи до поне 700 лв., а след това да е около 50% от средната заплата за предходната година. Предлага се още въвеждането на семейно подоходно облагане като за всяко дете се предвиди помощ от 550 лв. до навършването на пълнолетие.

 

Да се увеличат вноските за пенсия, за да се укрепи пенсионната система като още от догодина максималният осигурителен доход да се вдигне поне на 3400-3500 лв. при 3 хил. лв. в момента, обясни Румен Гечев.

 

В допълнение, за да се задържат в България младите хора, се предлага хората до навършване на 26 г. да не плащат данък върху доходите си.

 

Безплатни детски градини и ясли, предлагат още от БСП.

 

За "Има такъв народ" бюджетът трябва постепенно да се балансира и затова партията предлага бюджетният дефицит за 2022 г. да е максимум 3-3.5%, а в рамките на мандата на следващото правителство да се сведе до 1.5%.

 

Партията предлага още излишъците в бюджетите да се разпределят не с решения на правителството, каквато практика бе наложена от кабинетите на ГЕРБ досега, а с решение на Народното събрание. Друго предложение е да се интегрира работата на приходните агенции, за да може по-лесно да се координират. Деляна Иванова от партията обяви и че е важно да се подобри работата на НАП.

 

Любомир Каримански предложи и да се заложи демографска цел в мандата на следващото правителство, както и да има съвет, който да следи промяната в основни параметри на тримесечна база и при отклонение - например повишаване на инфлацията, да предлага коригиращи мерки.

 

"Има такъв народ" предлага също необлагаем минимум и по-висок праг за регистрация по ДДС.

 

Партията на Слави Трифонов също предлага като БСП да има семейно подоходно облагане, което включва и помощи спрямо броя деца.

 

"Демократична България" предлага 500 лв. необлагаем минимум и запазване на данъците и осигуровките.

 

"Продължаваме промяната" предлага тегленето на суми над 10 хил. лв. в брой от банките да се докладва на ДАНС, тъй като това е прагът за разплащане в брой.

 

Източник: epicenter.bg

 

 

 

 

Коментари

  • Helleborus

    27 Ное 2021 14:06ч.

    Естествено, когато постоянно теглиш заеми! Голямо наследство за бъдещото поколение, което ще е управлявано от още по-големи пионки и също ще тегли заеми, водещи до робство. Канадците могат да се върнат в Канада, точно по тази причина двойното гражданство е забранено за политици, понеже трябва ТВОИТЕ деца лично да понесат отговорността за твоето наследство.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Моите опасения от тези главанаци се сбъдват.

    27 Ное 2021 14:44ч.

    Банките при 1.1 млрд. лева печелба до 30 септеври тази година въвеждат най-различни такси. Доходността става отрицателна, в същото време не можеш да изтеглиш над 10 000 щото ще те гонят да обясняваш откъде ги имаш. Гумен Речев дава "умни съвети" как да се докараме отново до 1996-97 г. Този човек вместо да е в панделата днес ни дава ум и разум. Както казваше един човек през комунизма: " Не стига че им живеем, ами ни карат да ходим на избори". След изборите сме като оня турчин и думите му, изречени след пиянска вечер: Сутринта - зъбите скрипнал, в джоба няма никой, мисълта друг".

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Тез момченца на Радефффт

    27 Ное 2021 17:55ч.

    тряя да благодарят на Тирана, че им остави толкова нисък дълг/БВП % - втори най-нисък в ЕС. Сега имат мегдан да емитират дълг до второ пришествие, щото това е по-незабележимо за мъдрите бълг. избиратели, отколкото да им увеличат данъците. Бе някой някога някъде ще плаща, ма да не сме ние - тукана и ся. Така се купува взаимно спокойствие от политици и избиратели.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Стела Илиева

    27 Ное 2021 20:32ч.

    Наистина е престъпно шефове на болници да взимат по 70 хиляди лева, а лекари спициалисти провиждащи самото лечение, с десетки пъти по -малко! Всички тези пари са източвани от Здравната каса, от вноските на наивния български народ! Не сме против предприемачеството, но това не е резултат от добър мениджмънт или бизнес стратегии. С пари от Здравната каса и от други държавни бюджети се построиха и много болници, в които хората са изнудвани за огромни суми, които се заплащат допълнително и от клиничните пътеки на Здравната каса. Хипократовата клетва отдавна е празни приказки за много лекари. Здравеопазването и лечението на хората се превърна в Бизнес с болести. Смелост и радикални промени и в здравеопазването са нужни!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Тодор Боев

    27 Ное 2021 20:55ч.

    Разберете се да премахнете всички отдавна навършили пенсионна възраст служители в държавната и общински администрация! За това съществува и пенсионирането! След излизане в пенсия да работят до когато си искат частно. Млади хора с много по -добро образование има, които ще се справят блестящо.И тази огромна администрация и служители само създава бюрокрация и води до корупция. Премахнете повече от 70% от тях, които са ненужни и не ефективни. Най-накрая, както е в чужбина въведете цифровизацията, която толкова години само ни обещаваха.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи