Ангелкова: Туризмът е най-засегнатият сектор, мерките обхващат и него

Ангелкова: Туризмът е най-засегнатият сектор, мерките обхващат и него
"Не е вярно, че работя срещу бранша и организациите, разбирам напрежението. Секторът е един от най-засегнатите в момента. Състоянието е много тежко, той беше първият засегнат и буквално в момента не функционира. Тези две асоциации представляват част от туроператорите в страната. Секторът обхваща не само тях, но и ресторантьори, хотелиери и други", заяви в предаването "Здравей, България" на Нова телевизия министърът на туризма Николина Ангелкова.

 

 

Туристическият бранш поиска нейната оставка. Причините – липсата на стратегия за работа в извънредното положение и на диалог с отрасъла. Освен това, от бранша смятат, че взетите мерки към момента са неадекватни, а вече става късно за спасяването му. 

"Напрежението го има и то е разбираемо на фона на тази криза, която никой не очакваше и която спря сектора. Има щаб, който е създаден още на 3 февруари. Много е важен балансът. Няма как за едни хора, които искат на всяка цената тези мерки да работят, да отговаряме само на техните искания. Много е важно да се намери този баланс. Нека не гледаме на туризма като сектор, който е встрани. Той е част от българската икономика и е най-засегнатият сектор. Мерките на правителството касаят и него, включително възможности за безлихвени заеми", обясни министър Ангелкова.

Тя подчерта, че голяма част от оперативните програми са насочени към засегнатите икономически сектори, какъвто е и туризма. Предстои да се изготвят грантова схема за средните и малки предприятия. От тези нови мерки ще могат да се възползват ресторантьори, хотелиери, туроператори. За нея на първо място са здравето и живота на хората.

"Над 12 хил. потребители са членове на потребителската организация. 48 процента от подалите заявления за мярката 60/40 са от туристическия бранш. Всяка една мярка се обсъжда между министрите и асоциациите. Важно е да се осигури глътка въздух и за работещите. Работи се по мярка, която да стартира веднага след  падане на извънредното положение, която да подпомогне работниците. За мен е важно да си върша работата. Със сигурност с колегите не сме перфектни и всеки ден има необходимост от промяна в мерките", добави още Ангелкова и отрече да има намерение да подава оставка. Тя препоръча потребителите да се възползват от туристически ваучер за период от 24 месеца, а не 12.

 

 

Коментари

  • Rattrack

    24 Апр 2020 11:09ч.

    Николинка, освен че нищо не разбира от туризъм и нищо не е научила, лъже дори повече от началника си. Имало, представете си, щаб, ама досега никой от бранша не разбрал за него. Мерките за туризма били част от мерките за цялата икономика!?! А бре моме, случайно да ти е известно, че навсякъде в Европа има конкретни мерки към тур операторския бизнес за решаване проблема с ликвидността. Както има и пакети от мерки към авиокомпаниите.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Уплашен

    24 Апр 2020 11:31ч.

    Изведнъж, брутално, на телевизора се появи Ангелкова и моите с писъци се разбягаха по стаите... https://www.burgasinfo.com/uploads/post/58b8e5ada6916c4d43e5203aef37eb64.jpg

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Helleborus

    24 Апр 2020 13:24ч.

    Хотелиерите в момента трябва да врътнат ключа на хотела, да освободят персонала си да си търси друга работа и да си харчат мазнинките. Как може да спасяваш ненужен бизнес. Съвсем логично е, че той изобщо няма да се възстанови до предишните нива в скоро време, а поне две години няма да има и чужди туристи. Този вирус няма да изчезне изведнъж, дори да има разхлабване на мерките, хората ще спазват социалното дистанциране още дълго време, ще наемат самостоятелни къщи, ще пътуват из собствените си държави. Тези стълпотворения няма да се случват, по-скоро най-малките хотели ще оцелеят евентуално. Те искат да не плащат данъци, естествено,че щом не работиш, няма да плащаш, подаваш си декларацията, че спираш дейност и никой няма да ти иска нито данъци, нито осигуровки. Дори 60 на 40 е разхищение за сектор, който е толкова излишен. Хотелите няма да се стопят за няколко години, ако след време има различна ситуация, ще се намерят и работници и кредити за възобновяване на дейността. Наистина не разбирам как може бизнесмен да държи да развива нещо, което е изрично забранено със закон и чието бъдеще е пределно ясно, че не е перспективно. Ако туризмът допринася с над 10% от БВП, какви суми ще са необходими, за да бъде поддържан в будна кома дълги месеци? Пъти по-голяма сума, понеже те са давали само данъци, а ние ще им плащаме заплати и осигуровки, ще им осигуряваме кредити и т.н. Това, че този сектор има претенции към държавата, ми се струва пълен абсурд. В момента те са толкова забранени, колкото и наркобизнеса, с опасност за здравето.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • тсв

    24 Апр 2020 13:29ч.

    "мерките" са да се взимат заеми от тия, дето вече не могат да плащат заеми - ми да ти пикая на мерките. Ама той толкова си може министър-предЦедателят. И оня тъпанар дето живее под наем без да плаща наем също.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Айде, айде!

    24 Апр 2020 13:56ч.

    Ангелова напълно оправдава доверието на шефа си. Той, знае се, по-умни от него около себе си не търпи.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Туризмът

    24 Апр 2020 15:15ч.

    Да се забрани. Никакво ходене по планини, спане по хотели и къмпинги, замърсяване на природата!Пълна карантина. Кой където е, там остава, в затвор. Министерството да се закрие, администрацията да се освободи. Разбира се, неравни са условията в ИП, защото едни се ширят в големи апартаменти, а други в малки. Някои плащат наеми, а други нямат дом, защото са бездомни. При тези условия, кой мислите ще оцелее, за новото хилядолетие?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Гларуса

    24 Апр 2020 21:09ч.

    Кукурячко,явно и ти нямаш нужда от туризъм.Копай си краставиците и доматитО...Туризъм без това гръмко име е имало хиляди години,дори Сердика е била балнео туристическа дестинация... Почети пък тогава пророкувай. Единствено си прав че управлението на Бг туризма е в ръцете на мафията.Отдавна се знае че прането на пари става чрез казина и хотели.Но за това ще питаш братя Велчеви,Арабаджиеви Баневи и т.н. ...А как ще коментираш че фирмата собственик на Q7та убила Милен не е плащала 4 години данъци...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • MrBean

    24 Апр 2020 21:53ч.

    Естесвено че е най-засегнатия бранш,нали трази олигофренка унищожи всички и всичко....Пишат че щели да намалят цените-как? Тока ли е поевтинял,водата ли или служителите са решили да работят даром а държавата да не взема данъци....никаква икономическа логика.А тази и да я удавят в Черно море и е малко.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Helleborus

    25 Апр 2020 10:32ч.

    на 24.04.2020 в 21:09 Препоръчвам ти да се запознаеш с петте фази на приемане на смъртта, първата е шокът и отричането, после идва гнева, депресията и т.н., докато се стигне до приемането. Така че не е въпроса какво искам аз, а реалната ситуация на загуба. Аз действително не почивам по този начин, да сменя удобната си хигиенична спалня с неудобна, да сменя качествената храна с некачествена, евтините услуги с по-скъпи, да се заразя с летни вируси и да се плацикам в морето сред цяло стадо себеподобни, чиито глупости да слушам постоянно. Да не говорим, да не правя нищо. Ние отдавна сме избрали реки и планини или културен туризъм, с отсядане в по-самостоятелни квартири. Което не мисля да спирам да го правя, доколкото е позволено. И този тип стадни летни емоции са ми безразлични. Но нямам нищо против всеки да го прави, за съжаление, не е възможно.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи