Туристическият бранш поиска нейната оставка. Причините – липсата на стратегия за работа в извънредното положение и на диалог с отрасъла. Освен това, от бранша смятат, че взетите мерки към момента са неадекватни, а вече става късно за спасяването му.
"Напрежението го има и то е разбираемо на фона на тази криза, която никой не очакваше и която спря сектора. Има щаб, който е създаден още на 3 февруари. Много е важен балансът. Няма как за едни хора, които искат на всяка цената тези мерки да работят, да отговаряме само на техните искания. Много е важно да се намери този баланс. Нека не гледаме на туризма като сектор, който е встрани. Той е част от българската икономика и е най-засегнатият сектор. Мерките на правителството касаят и него, включително възможности за безлихвени заеми", обясни министър Ангелкова.
Тя подчерта, че голяма част от оперативните програми са насочени към засегнатите икономически сектори, какъвто е и туризма. Предстои да се изготвят грантова схема за средните и малки предприятия. От тези нови мерки ще могат да се възползват ресторантьори, хотелиери, туроператори. За нея на първо място са здравето и живота на хората.
"Над 12 хил. потребители са членове на потребителската организация. 48 процента от подалите заявления за мярката 60/40 са от туристическия бранш. Всяка една мярка се обсъжда между министрите и асоциациите. Важно е да се осигури глътка въздух и за работещите. Работи се по мярка, която да стартира веднага след падане на извънредното положение, която да подпомогне работниците. За мен е важно да си върша работата. Със сигурност с колегите не сме перфектни и всеки ден има необходимост от промяна в мерките", добави още Ангелкова и отрече да има намерение да подава оставка. Тя препоръча потребителите да се възползват от туристически ваучер за период от 24 месеца, а не 12.