АЕЖ за брифинга на ПП-ДБ: Пресконференции без въпроси пораждат въпросителни

АЕЖ за брифинга на ПП-ДБ: Пресконференции без въпроси пораждат въпросителни

Следвайте "Гласове" в Телеграм

Асоциацията на европейските журналисти − България призовава политическите партии да преразгледат стратегиите си за публична комуникация и да се уверят, че те отговарят на изискванията за прозрачност и отчетност пред избирателите. 

"Демокрация без медии е невъзможна и партиите, които изповядват демократични ценности, трябва да демонстрират с поведението си, че осъзнават този факт", пишат АЕЖ в позиция. 

"В петък лидерите на коалицията "Продължаваме промяната − Демократична България" обявиха пресконференция, но след това се оказа, че присъстващите журналисти не могат да задават въпроси, а са били извикани само за да отразят изявление. Това е проява на неуважение към журналистите, които не представляват стойки за микрофони и камери, а са професионалисти и вероятно имат по-важни занимания от това просто да записват изявления или да съдействат за предаване "на живо" в обедните новини. Миналата сряда на пресконференция на политическа партия ГЕРБ бе обявено, че лидерът на партията Бойко Борисов няма да отговаря на въпроси, макар че впоследствие той все пак направи изключение за някои по-напористи репортери". 

От АЕЖ смятат, че политиците не би трябвало да ограничават достъпа на медии и журналисти до свои публични събития и пресконференции. А напоследък се забелязва тревожна тенденция в това отношение - на последното си публично събитие преди изборите лидерът на "Възраждане" изгони и журналистка от БНТ, а в следизборната вечер си позволяваше квалификации кой е и кой не е журналист. 

Асоциацията отправя и препоръки: 

"Вместо да преценяват по свое усмотрение кой е журналист и кой не, е по-добре в началото на публично събитие да обявят накратко правила и само ако някой не се съобрази с тези правила, да бъде молен да напусне. Например, в началото на пресконференцията може да се посочи кога ще е времето за въпроси, по колко въпроса може да зададе всеки и каква ще е поредността. Насърчаваме политиците да използват опита на специалисти по комуникация, а не да оставят у аудиторията усещане за аматьорщина при организирането на събития с присъствието на медии. Политиците дължат на обществото отговори, а журналистите са онези, които задават въпросите от името на своята аудитория. Затова, както сме отбелязвали и преди - общуването с медии, не може да бъде заменено с излъчване на живо в социалните мрежи, не трябва да бъде заменено и от интервюта само пред удобни медии и/или с предварително уговорени въпроси. Не на последно място, подчертаваме, че журналистите също имат свои отговорности и са длъжни да съблюдават етичните стандарти в професията. Онези, които го правят, трябва да се ползват от солидарността на своите колеги, независимо от конкурентната среда, в която работим". 

Интервю на Диана Янкулова с Илия Вълков от АЕЖ в предаването "Нещо повече" можете да чуете тук

Източник: БНР

 

 

 

 

Коментари

  • паф

    11 Апр 2023 19:47ч.

    тия двамата съсели колко милиончета прехвърлиха в канадски банки, за лично ползувание?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Политически първокласник

    11 Апр 2023 19:50ч.

    Колко по-прозрачно да стане - политиците имат снимки пред ПОСОЛСТВОТО, а журналистите говорят директно с родителите им!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи