56% от българите искат договор за добросъседство преди преговорите на Македония с ЕС

56% от българите искат договор за добросъседство преди преговорите на Македония с ЕС
Преди започването на преговори за приемането на Македония в Европейския съюз трябва да се сключи договор за добросъседство между България и Македония смятат 56% от българите, участвали в проучване на Агенция АФИС.
<p>Проучването е с&nbsp;тема: &quot;Мнения и нагласи на българските граждани по въпроса за присъединяване на Република Македония в ЕС&quot;. Почти същият процент - 57% от анкетираните, са на мнение че Македония трябва да е член на ЕС.&nbsp;<br /> 52% от пълнолетните българи&nbsp;са на мнение, че ЕС трябва да продължи да приема още членки. Близо 63% са на мнение, че и Сърбия трябва да стане член на ЕС.&nbsp;</p> <p>Според проведеното изследване отношенията между България и Макeдoния се влияят от историческите събития.&nbsp;</p> <p>Пак близо половината - 44%, от българите смятат, че България трябва да помогне на Македония да влезе в ЕС, а 27% не споделят това мнение. 34 % от запитаните се чувстват близки с Македония. 63% смятат, че гражданите на Република Македония са българи, а 3,8 % смятат, че те са небългари.&nbsp;</p> <p>&quot;Сумарно 8,5 % от запитаните споделят, че имат един или повече бежанци сред родителите и прародителите си. Средно взето, тези хора относително повече се интересуват от българо-македонските отношения и имат мнение за тях&quot;, показва изследването.&nbsp;</p> <p>По отношение на поведението на институциите - в България виждат асиметрия между българските и македонските институции. 49% от запитаните са на мнение, че институциите се стараят прекалено да сдържат негативизма към Македония.&nbsp;</p> <p>&quot;България не иска да внася смут в Европейския съюз и иска да подпише договор за добросъседство с Македония&quot;, коментира Чавдар Найденов, който представи данни от изследването.</p> <p>&quot;Няма дата за подписване на договора за доборосъседство и за приемане на Македония в ЕС. Ние сме най-заинтересовани да имаме договор за доборосъседство с Македония, както и Гърция. Не искаме да внасяме смут в Европейския съюз, защото сме съседи&quot;, каза Найденов.&nbsp;</p> <p>Според изследването 36% от българските граждани оценяват политиката на Македония спрямо нейните съседи като цяло негативно, докато позитивна оценка дават само 10%.</p> <p>За 16% от българите отношенията са малко или много &bdquo;топли&rdquo;, за двойно повече - преобладават &bdquo;хладните&rdquo; отношения. &nbsp;66,5 % от изследваните са на мнение, че най-големите спорове между двете страни са за историческо наследство.</p> <p>Фактор, който намира място в отговорите на българите, е впечатлението, че в медиите в двете страни има изграден негативен образ на съседа. 25% от българите са съгласни с това.</p>

Коментари

  • Haблюдaтeл

    06 Дек 2013 20:42ч.

    \&quot;Българските\&quot; обвинения, претенции и риторичната пропагандно-манипулационна война на представящите за \&quot;българи\&quot; ДС-агенти и БКП-отроци срещу Македония и македонците, са абсурдини и миришат на ченгесарска партенка!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Haблюдaтeл

    06 Дек 2013 20:52ч.

    Ако за \&quot;българи\&quot; се считат САМО комунистическите ДС-агенти от \&quot;новата българска единна социалистическа нация\&quot; (създадена на пленум на ЦК на БКП през 1963), то останалите нормални хора в България не желаят и не се дърлят по адрешковко-байганьовски с Македония и македонците! Те са ни братя и сестри, а не обект за вътрешно-българско идеологическо-пропагандно и предизборно патриотарско-манипулационно \&quot;искане за договор\&quot; на ДС-търговците с патриотизма! С приемането на Македония в НАТО и ЕУ, предметът на търговията им (идеологическо-пропагандното насъскване на българите срещу македонците по гръцка платена поръчка) изчезва и ДС- и БКП-патриотарстващите търговци ще трябва да се лишат от милионните облаги от \&quot;идеологическия фронт\&quot; и да се включат в многомилионната армия на безработните на социална издръжка!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • .

    06 Дек 2013 21:01ч.

    Най-доброто от наша страна е да не обръщаме никакво внимание на Македония и да не реагираме на никакви нейни антибългарски изявления и прояви. Не е много далеч времето когато тя сама ще ни потърси и дори ще ни се моли за съдействие и помощ. Тя все още не усеща как постепенно и безвъзвратно й влиза албанският ……

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи