Преди 61 години: Кубинската криза

Преди 61 години: Кубинската криза

Кубинската криза (известна и като Карибска криза) започва на 14 октомври 1962 г., след като американски разузнавателен самолет  U-2 прелита над западната част на Куба и прави снимки, от които става ясно, че се изграждат установки за разполагане на съветски балистични ракети със среден обсег на действие от типа SS-4. На 16 октомври 1962 г. президентът на САЩ Джон Кенеди и висшето военно командване на страната получават доклад от американското разузнаване за разполагането на съветски ракети с ядрени бойни глави в Куба.

Президентът Кенеди създава орган за кризисно управление - Изпълнителен комитет към Съвета за национална сигурност, който разглежда различни варианти за отговор от страна на САЩ, включително въздушни удари по съветските установки, масирани бомбардировки над Куба или мащабна военна операция на острова. На 22 октомври 1962 г. президентът на САЩ Джон Кенеди обявява в обръщение към нацията по телевизията, че в Куба има съветски ракети с ядрен заряд, способни да поразят цели в САЩ, и обявява морска и въздушна блокада на острова. Той отправя предупреждение, че ако разполагането на съветски ракети в Куба продължава, това би оправдало ответни военни действия от страна на САЩ. 

За събитията в тези дни  интересни подробности могат да се прочетат в архивите на БТА.

В служебния бюлетин от 14 октомври 1962 г. е публикувана информация на базата на телевизионно интервю  на президента на САЩ Джон Кенеди:

Вашингтон, 14 октомври 1962 г. /Ройтер/ - Днес президентът Кенеди предсказа, че един ден режимът на Фидел Кастро ще падне. По време на интервю, проведено по телевизията, посветено на избирателната кампания за членове на Конгреса, той заяви: „Всички ние сме загрижени за Куба и, както знаете, полагаме усилия да изолираме Кастро. Смятаме, че един ден той ще падне.“

На 18 октомври БТА в бюлетина си "Международна информация" съобщава за среща на президента на САЩ Джон Кенеди и министъра на външните работи на СССР Андрей Громико, на която е засегната темата за Куба. 

Вашингтон, 18 октомври 1962 г. /БТА/ - Днес се състоя разговор между президента на САЩ Дж. Кенеди и министъра на външните работи на СССР А. Громико. А. Громико пристигна в Белия дом в 17:00 часа местно време, придружен от заместник-министъра на външните работи на СССР О. Семьонов и съветския посланик в САЩ А. Добринин. От американска страна на разговора присъстваха държавният секретар  Д. Ръск, съветникът Л. Томпсън и завеждащият германския отдел при Държавния департамент М. Хилденбранд. 

Според източници, близки до американското правителство, са били засегнати въпроси, свързани с положението в Западен Берлин. Направен е бил също преглед на настоящия стадий от преговорите за разоръжаването, а също на положението в Лаос и на кризата, възникнала вследствие на агресионната политика на САЩ спрямо Куба. 

На 22 октомври в бюлетина "Международна информация" БТА публикува информация от световните агенции за ситуацията във Вашингтон. 

Вашингтон, 22 октомври 1962 г. /Ройтер/  След като президентът Кенеди се завърна изненадващо във Вашингтон от своята предизборна обиколка, в столицата на САЩ се появиха съобщения, че най-отговорните представители на правителството развиват оживена дипломатическа дейност. Едновременно с тези съобщения във Вашингтон се появиха и слухове за предстояща криза във връзка с Куба.

Официалната причина, с която се обяснява решението на президента да се завърне вчера от Чикаго в столицата е, че „той се бил простудил“.

Секретарят по печата при Белия дом Пиер Селинджър заяви пред журналистите вчера, че няма никакви други причини, освен лекото неразположение на президента, които да са го накарали да се върне в столицата.

В съобщение на първа страница обаче в-к „Вашингтон пост“ пише днес, че американската морска пехота придвижва усилено части в южната част на страната и добавя, че тези придвижвания явно са във връзка с положението в Куба. Според вестника те съвпадат с многобройните указания, дадени от Вашингтон снощи, че „предстои голямо международно събитие“. Вестникът съобщава, че днес се очаква да бъде направено важно официално съобщение.

По-нататък вестникът пише, че във Вашингтон е в ход „някаква операция“, която се държи в най-строга тайна и до която нямат достъп никакви журналисти. Според вестника по заповед на Белия дом на всички правителствени представители е забранено да дават каквито и да било указания по въпроса, коя част от света ще бъде арена на предстоящите събития. Снощи в столицата се появиха слухове за предстоящи нови действия във връзка с Берлин или Куба, пише вестник „Вашингтон пост“, като добавя, че все пак няма абсолютно никакви указания за някакъв нов поврат в берлинската криза. 

Единственото нещо, което може да се забележи от тази усилена дейност във Вашингтон, е, че тя засяга Куба, съобщава по-нататък вестникът и коментира нашироко придвижването на войските в южните райони на САЩ. 

***

Ню Йорк, 22 октомври 1962 г. /БТА/ - „Въпреки тайната, с която официалните американски среди заобикалят въздушно-морските маневри, извършващи се понастоящем в Карибско море, и опровержението, с което те посрещат всеки опит да се свържат кубинските работи с напрегнатата атмосфера, която цари в столицата на САЩ, общото мнение в неделя вечер беше, че кубинският проблем е изцяло причина за всичко това“ – съобщава днес кореспондентът на агенция Франс прес от Вашингтон. 

Маневрите на морските и въздушните сили на Съединените щати започнаха на 15 /петнадесети/ октомври и ще продължат до 30 /тридесети/ октомври. Същевременно Върховното командуване съсредоточава във Флорида изтребители… Към Ки уест е отпътувал и атомният самолетоносач „Ентърпрайз“  от морската база Норфолк. Значителни десантни части от морската пехота се прехвърлят от Калифорния във Флорида, съобщава същата агенция. В тази светлина особено значение придобива фактът, че президентът Кенеди внезапно прекъсна в събота следобед предизборната си обиколка и се завърна по спешност във Вашингтон. 

Официалното обяснение е, че президентът бил хванал хрема, докато държал предизборни речи в Чикаго. Интересно е обаче да се отбележи, че държавният секретар Дийн Ръск, който не се оплаква от хрема, също решил да не напуска Вашингтон в неделя, макар че трябваше да произнесе важна реч пред един конгрес на представители на деловите среди в Хот Спрингс, щата  Вирджиния. Всички отговорни военни ръководители също така не отидоха на почивка в края на седмицата. Осведомените среди съобщават, че в неделя президентът е водил с всички останали в столицата най-отговорни представители „особено важни разговори“, които се пазят в най-голяма тайна.  Към всичко това трябва да се прибавят и съобщенията, че по-голямата част от американските въоръжени сили са поставени в състояние на постоянна тревога. 

***

Ки Уест, 22 октомври 1962 г. /Ройтер/ - Една контролна кула по спешност е била построена днес на летището при Ки Уест, където досега не се чувстваше нужда от такава за направляване на единствения редовен ежедневен полет на търговски самолет. 

Строителните работници са работили напрегнато в неделя, за да издигнат кулата. Осведомени източници заявиха, че те имали нареждане да я довършат, като работят и през нощта,  и че навярно тя е необходима във връзка със значително засилване на въздушния трафик над този островен град на 90 /деветдесет/ мили от Куба.  Късно снощи на летището са били докарани прожектори, за да може работата да продължи без прекъсване. Летището на Ки Уест е на няколко мили южно от флотската въздушна база Бока Чика, където според сведенията всички отпуски са прекратени. В края на седмицата един батальон морска пехота е пристигнал в базата. Необикновено много хора в униформа са били забелязани из островната верига Флорида кийс южно от полуостров Флорида, към която принадлежи и Ки Уест. 

***

Норфолк, 22 октомври 1962 г./Франс прес/ Снощи бе узнато, че една ескадра, включваща 6 десантни кораба, е напуснала морската база Литъл Крийк, близо до Норфолк, за да се присъедини към американските сили, които участват понастоящем  в големите въздушно-морски маневри Карибско море.

Американската флота не даде никакво обяснение на закъснялото участие на тези кораби в маневрите, ограничавайки се да заяви, че то било поискано от командира, който ръководи десантните упражнения на малкия остров Виекес, близо до Порто Рико. Въздушно-морските маневри носят названието „Фибриглекс-62“. В тях участват 40 кораба и 20 000 моряци и морски пехотинци. 

В същото време се узнава, че една ескадрила от самолети-цистерни „КБ-50“ е напуснала въздушната база Лангли във Вирджиния в неизвестно направление. Представител на базата заяви, че се касае за нормално учебно упражнение и отказа да уточни дали това упражнение е свързано с карибските маневри. Самолетите-цистерни „КБ-50“ се използват за снабдяване с гориво на реактивни самолети в полет. Запитан по този въпрос, представител на Пентагона каза, че се касае безсъмнено за „местна операция, без значение“. От друга страна „Флорида таймс юниън“ в Джексънвил публикува интервю с Артър Силвестър, помощник-министър на отбраната, отговарящ по пропагандните въпроси, в което този висш функционер заявява, че сегашните маневри в Карибско море съвсем не прикриват нападение срещу Куба. 

В същия ден БТА информира за съобщение от кубинското министерство на въоръжените сили:

Хавана, 22 октомври 1962 г. /БТА/ - Днес със специално комюнике Министерството на въоръжените сили на Куба съобщи, че през нощта в петък срещу събота части на американската морска пехота във военната база Гуантанамо са обстрелвали кубинските граничари. 

В комюникето се порицават агресивните действия на САЩ срещу Куба и се заявява, че периодическите обстрелвания на територията на Куба от американската база Гуантанамо застрашават живота на кубинските граждани. Министерството също така съобщи, че министърът на въоръжените сили Раул Кастро вчера е бил в град Санта Клара, където се е съвещавал с главнокомандуващия Сухопътните сили на Куба Хуан Алмейда, началник-щаба на Сухопътните сили Ефигенио Амейхейрас и началник-щаба на кубинската милиция Сергио дел Валье. 

За обявените от президента Кенеди стъпки БТА пише в същия ден в бюлетина "Международна информация". 

Вашингтон, 22 октомври 1962 г. /БТА/ - С реч по радиото и телевизията, произнесена след полунощ, президентът на САЩ Кенеди оповести вземането на агресивни мерки срещу Куба. Под претекст, че желаят да попречат на Куба да се снабди с „нападателно оръжие“, САЩ обявяват „карантина“ на морските съобщения на Кубинската република, по силата на която щели да връщат обратно корабите, пренасящи оръжие. След един час на пресконференция с американското военно министерство ще бъдат дадени допълнителни сведения за мерките, до които ще прибегне в случая американската военщина. Ако, както тук се предполага, флотата на САЩ се опита да претърсва корабите от различна националност, пътуващи за Куба, това ще представлява пиратско действие, определено от нормите на международното право като типичен акт на агресия…

***

Ню Йорк, 23 октомври 1962 г. /Кор. На БТА Ст. Авишай/ - Снощи отговорен представител на Държавния департамент се срещна с вашингтонски кореспонденти и отговори на редица въпроси във връзка с речта на президента Кенеди.

Представителят на Държавния департамент се опита да направи разграничение между понятието блокада и карантина. В случая САЩ били обявили карантина, което за разлика от блокадата не било военна мярка,  а мярка за самозащита. Той подчерта, че американските войски ще спират всеки кораб, подводница или самолет, който пренася стоки за куба, независимо от това на коя държава принадлежи. Най-напред те щели да искат корабът или самолетът да спре. Втората мярка щяла да бъде стрелба във въздуха. Ако и това не подейства, то американските войски имали заповед да стрелят срещу кораба или самолета. Тази мярка щяла да влезе в действие тази вечер, когато САЩ щели да публикуват специална прокламация по този повод. Днес в 9 часа сутринта във Вашингтон се събира съветът на организацията на американските държави…

На следващия ден в архивите на БТА може да се прочете и реакцията на кубинската страна. 

Хавана, 23 октомври 1962 г. /БТА/ – Министър-председателят на Куба Фидел Кастро издаде снощи заповед всички кубински въоръжени сили да бъдат поставени в бойна тревога. В официално комюнике на кубинското правителство се казва, че министър-председателят Кастро, действувайки в качеството си на главнокомандуващ въоръжените сили на Куба, е предприел тези мерки в отговор на „новините, идващи от съединените щати и на мобилизацията на американските военни сили срещу нашето отечество“…

***

Хавана, 23 октомври 1962 г. /БТА/ - „Военната блокада, която САЩ наложиха на Куба, е не само военен акт… тя представлява провокация, която може да предизвика трагични световни събития „ – заяви съветникът от кубинското Министерство на външните работи и главен редактор на в. „Ел Мундо“ Луис Гомес Вангемерт по хаванската телевизия. „Съединените щати – допълни той – явно не се съобразяват с гаранциите на Съветския съюз да брани Куба“.  Кубинският народ, каза Вангемерт, без да изоставя ежедневната работа, „трябва да се подготви да посрещне всяка пряка агресия“.

Отхвърляйки с насмешка твърденията на американския президент Кенеди, че в Куба има съветски бази за ракети със среден обсег на действие, Вангемерт заяви: „Кенеди отправя срещу Куба цяла серия лъжи и измислици, неговите думи не заслужават никакво внимание“.

На 24 октомври в бюлетина "Международна информация" има публикация и за речта на Фидел Кастро. 

Хавана, 24 октомври 1962 г. /ТАСС/ - Да се говори, че Куба се въоръжава с цел да нападне други страни е толкова безразсъдно и неправилно, колкото и глупаво, заяви Фидел Кастро с речта си по хаванското радио и телевизия. 

В отговор на чудовищните провокации на американските империалисти, продължи той, нашият народ отново заявява за твърдото си намерение да защитава правата си, а също и да отблъсне и смаже всяка агресия, откъдето и да изхожда тя и колкото и мощна и широка да е тя. Всички кубинци са готови за борба, готови са за изпълнят своя патриотичен и революционен дълг….

…Фидел Кастро окачестви решението на САЩ да установят блокада на Куба като още една безразсъдна и опасна за общия мир авантюра, която е с нищо неоправдано нарушение на международното право…

Архивите на БТА дават и още интересни детайли около ситуацията  тогава: 

Москва, 24 октомври 1962 г. /ТАСС/ - В отговор на телеграма на Бертран Ръсел Н.С. Хрушчов е изпратил до него следното писмо:,

Уважаеми г-н Ръсел!

Получих Вашата телеграма и Ви изказвам искрена признателност за тревогата, която проявявате във връзка с агресивните действия на САЩ, които поставят света пред прага на войната.

Разбирам Вашето вълнение и тревога. Искам да Ви уверя, че съветското правителство няма да вземе никакви безразсъдни решения, няма да позволи да бъде провокирано от неоправданите действия на Съединените американски щати и ще направи всичко, за да се ликвидира това пълно с непоправими последици положение, което се създаде в резултат на агресивните действия на правителството на САЩ. Ние ще направим всичко, което зависи от нас, за да не допуснем война. Ние си даваме пълна сметка, че ако тази война бъде започната, от първия час тя ще стане термоядрена и световна война….

Кризата завършва на 28 октомври 1962 г., когато председателят на Министерския съвет на СССР и първи секретар на ЦК на КПСС Никита Хрушчов обявява, че установките за балистични ракети ще бъдат демонтирани  и изведени от Куба съгласно решение на  Президиума на ЦК на КПСС в замяна на гаранции от страна на САЩ за териториална неприкосновеност и ненамеса във вътрешната политика на Куба.

Източник: БТА

Следвайте "Гласове" в Телеграм

 

 

Коментари

  • ЗИП

    14 Окт 2023 12:12ч.

    Хрушчов се оказа един от най-смелите и велики руски лидери за цялата история.При него империята достига "поти зенит".Единственият който имаше топки да се сбие на живот и смърт с англосаксите!!!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • А ракетните установки в Измир през 1961 г. ?!

    14 Окт 2023 14:27ч.

    До Карибската криза се стига, след като САЩ и съюзниците му, разполагат през 1961 г. 15 ракети „Юпитер” край Измир в Турция, така директно заплашват западните територии на СССР, като съответно нанасят удар върху престижа на Съветите. СССР действа реципрочно, като разполага ракетни установки в Куба.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи