"Жив е той, жив е!" 177 години от рождението на Христо Ботев

"Жив е той, жив е!" 177 години от рождението на Христо Ботев

Следвайте "Гласове" в Телеграм и Инстаграм

Отбелязваме 177-ата годишнина от рождението на поета революционер Христо Ботев 

Христо Ботев е роден на 6 януари 1848 г. (нов стил) в град Калофер в семейството на даскал Ботьо Петков и Иванка Ботева. Първоначално учи в Карлово (1854-1858), където неговият баща е учител. По-късно се завръща в Калофер и там продължава учението си под ръководството на своя баща. През 1863 г. завършва калоферското училище.

През октомври същата година заминава за Русия и се записва като частен ученик във Втора одеска гимназия, от която е изключен през 1865 г. Известно време е учител в бесарабското село Задунаевка. През 1867 г. се завръща отново в родния си градер и започва да подканва към бунт срещу чорбаджии и турци, след което окончателно напуска Калофер.

По това време във вестник "Гайда", редактиран от П. Р. Славейков, е публикувано първото стихотворение на Христо Ботев, "Майце си".

От октомври 1867 г. живее в Румъния. Работи в Браила като словослагател при Димитър Паничков, където се печата в. "Дунавска зора". През следващите години се мести от град на град, известно време живее заедно с Левски.

През 1872 г. е арестуван за конспиративна революционна дейност и е изпратен във Фокшанския затвор, но е освободен, благодарение на застъпничеството на Левски и Каравелов. Започва работа като печатар при Каравелов, а по-късно като сътрудник и съредактор на българския революционен печатен орган. Започва активната му дейност като журналист и под негова редакция вече излиза новият орган на революционната партия - в. "Знаме". През 1875 г., съвместно със Стефан Стамболов, Ботев издава стихосбирката "Песни и стихотворения".

През Априлското въстание сформира чета, на която става войвода. От Гюргево се качва с част от четата на австро-унгарския кораб "Радецки" и на 17 май принуждават капитана да спре на българския бряг при Козлодуй. На 20 май 1876 г. е последният тежък бой. Привечер, след като сражението затихва, куршум пронизва фатално знаменития български революционер и гениален поет. Ботев загива на място. 

20 интересни факта за живота на Христо Ботев

1. Христо Ботев има 7 братя и 2 сестри – Ана, Петко, Стефан, Кирил, Тота, две родени едно след друго братчета с едно и също име – Генко. Тота и двамата Генковци умират още в детска възраст.

 

2. През есента на 1863 година Христо Ботев заминава за Одеса, след като е получил стипендия от руското правителство. Там той постъпва във Втора гимназия като „волнослушател“, а причината за това е, че не е достатъчно добре подготвен, за да бъде редовен ученик. 

3. Близо две години по-късно е изключен заради “немарливост” и получава малко пари, за да се прибере у дома. Ботев отказва и остава в Одеса, където започва да дава частни уроци. 

4. Съвсем за кратко Христо Ботев е бил записан и в букурещкото медицинско училище. 

5. Най-често започва или търси работа като учител, но успява да се задържи съвсем за кратко, след като бъде нает. 

6. Ботев е боледувал от болести, които днес са забравени, но не и по негово време – малария и тиф. 

7. В биографията му има и някои доста тъмни периоди като например съучастие в опит за изнудване на богат браилски българин, обири на търговци и опити за фалшифициране на пари. 

8. Ботев има още едно интересно начинание – прави превод на руски учебник по аритметика, но заради включени политически коментари, книгата е унищожена.

9. Венета Стоянова Везирева е първата и единствена жена, която официално е била до Ботев. Двамата имат сключен граждански брак, но не и църковен. Причината за това е, че революционерът смятал своята дума за много по-тежка и важна, от църковния обред.

10. Коя е била първата любов на поета? Това е въпрос, около който се спори много. Според едни това са сестри Горанови от Карлово, а според други е учителка от Калофер – Парашкева Шушулова. Отговорът на този въпрос обаче завинаги ще остане мистерия. 

11. През 1868 година съдбата среща двама от най-големите национални герои на България – Христо Ботев и Васил Левски. Двамата за кратко живеят заедно при много тежки условия в една мелница край Букурещ. След обесването на Дякона, Ботев пише в тефтерчето си: …имах брат, когото видях на бесилото… По-късно Ботев пише и известната си творба “Обесването на Васил Левски”, с което отдава почитта си към своя “брат”. Някои източници обаче твърдят, че тази среща е една красива история, която Захари Стоянов е съчинил. Дали е така? Никой не знае.

12. На Христо Ботев са кръстени Нос Ботев и връх Ботев на антарктическия остров Ливингстън. Най-високият връх на Стара планина също е кръстен на Ботев.

13. Първото стихотворение на Христо Ботев е “Майце си” и е публикувано във вестник “Гайда”. Редактор по това време е Петко Рачов Славейков.

14. Съученици на Ботев го описват като будно и разумно дете. В ученическите си години обаче той е бил тартор на група деца, като ги е предвождал до река Тунджа, където всички заедно се къпели и играели.

15. Христо Ботев е и един от блестящите преводачи на Възрожденска България, като превежда чужди съчинения, които засягат историята на славяните и прабългарите.

16. Втора програма на Българското национално радио се казва Христо Ботев. Тя е 24 часова, а основният ѝ фокус е култура, образование, музика, изкуство.

17. През 1924 г. излиза първата отпечатана в България банкнота, тя е с номинал  от 5000 лева и на нея е изобразен Христо Ботев. 

18. Традицията да се прави национален поход  „По стъпките на Ботевата чета“ от Козлодуй до Околчица води началото си от далечната 1947 година. 

19. Информацията, която имаме за раждането на Ботев е, че това се е случило в град Калофер. По това време обаче баща му Ботьо Петков е бил учител в село Осен, до Враца. За това и се “прокрадват” съмнения около това дали великият българин не е бил роден именно там, а след това да се е преместил с майка си в Калофер.

20. След смъртта на Ботев, делото и гибелта на него и четата му са забравени чак до 1886 година. Именно тогава, на 02 юни, за първи път се чества годишнина от смъртта на патриота в градовете Враца и Пловдив. Това става по инициатива на пловдивския учител Георги Бенев. През следващата година се включва и Захари Стоянов, а патриотична реч изнася братът на Христо Ботев – Кирил, който е и участник в четата.

Източници: nationalgeographic.bg, vsichkitemi.com

 

Коментари

  • топ 10

    06 Яну 2025 17:25ч.

    Поклон пред подвига и творчеството на един човек - поет и революционер - въплътил чрез себе си най-съвършената еманация на българския народностен гений!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Поклон!!!

    06 Яну 2025 18:57ч.

    ..."Но стига ми тази награда да каже нявга народа, "умря сиромах за правда, за правда, за СВОБОДА."" Поклон!!!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Да осветява пътя на България

    08 Яну 2025 0:17ч.

    Неговият пример! Поклон пред личността на гения, отишъл си едва на 28 год., оставил ни непреходно духовно наследство!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Александрова

    08 Яну 2025 9:11ч.

    ... Той чувстваше бога в себе си, той чувстваше с е б е с и, защото той беше един от боговете, слезли на земята, въплотили се преследващи своите неизповедими цели... ... Той беше един Гений. ЯВОРОВ – из "Гения няма възраст и народност."

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Иванчо Йотата

    09 Яну 2025 16:50ч.

    Насткане вечер, месец изгрее, звезди обсипят свода небесен, гора зашуми, вятър повее, Балканът пее хайдушка песен. Европейски литератори са казали, че това е най-уникалната и неповторима от други автаре природна картина. Само Ботев е могъл да я опише така неповторимо. Това каза моят преподавател по литература проф. ГЕОРГИ ЦАНЕВ.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Чочо

    17 Яну 2025 20:42ч.

    На 28 години Геният Ботев загива за Освобождението на България, оставяйки ненадмината поезия и публицистика, а днешното поколение на 40 се изживяват като тийнейджъри. Поклон пред паметта на Ботев, Великия !

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ина

    21 Яну 2025 8:29ч.

    Тръмп, Тръмп, Тръмп се появява където и да погледнеш! А Ботев е споменат само веднъж в една - две медии. Не ни чака нищо добро нито при Тръмп (аз му викам Трън), нито при Путин, нито при Си с този робски манталитет.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи