180 години от рождението на генерал Скобелев

180 години от рождението на генерал Скобелев

Автор: Желязко Атанасов, Фейсбук

Преди 180 години, на днешната дата е роден най-популярния сред българите руски генерал от Освободителната за нас Руско-турска война 1878-79г. Михаил Дмитриевич Скобелев - Белият генерал.

Навярно много хора добре са запознати с участието му във войната (все пак някога, преди разни ПеПеДеБили да започнат да пренаписват историята) тя бе в учебниците по история както в прогимназията, така и в гимназиалния курс.

Ще си позволя да нахвърля малко известни неща за Скобелев: При втория щурм на Плевен от Главния щаб са искали да му натрият носа - не са го долюбвали заради успехите му в Средна Азия. Там той, със сравнително малък отряд (но с ракетна !!!батарея) той постига за кратко време огромни успехи. Не случайно е яздел бял кон и е носил бяла униформа - правил е изследвания, показващи, че много по-трудно се стреля по бяла мишена, отколкото по цветна или черна. На Скобелев дължим и войсковата мешка, която всички служили в БНА сме ползвали. До този момент, в армията са ползвали раници от времето на наполеоновите войни, с които войниците са били трудно поврътливи на бойното поле. Бидейки доста богат, със собствени средства закупува топове груб плат с мека подложка, от които са ушити мешките за неговата дивизия (във втория период на войната). По негова заповед, при преминаването на Балкана, всеки от неговите войници е носел в мешката по една голяма цепеница. На почивките е имало възможност бързо да се запали огън, около който да се сгреят. Отново с лични средства закупува значително количество гъша мас, с която бойците са мажели краката си под партенките. Така, дивизията му дава най-малки не боеви загуби, за което е бил боготворен от подчинените си. В края на войната командва Авангарда на армията, с който той достига Константинопол и три дни чака заповед да го превземе. Заповед така и не получава.

След освобождението, кандидатурата му е била разглеждана, но депутатите се спират на развратния Фердинанд.

PS. На съмняващите се в наличието на ракетни батареи в руската армия по това време, ще напомня , че конструктивни изпитания и стрелби с ракетно оръжие в руската армия и флот започват в ... 1818 година под ръководството на Великия княз Константин, който в последствие се отказва от престола в полза на по-малкия си брат Николай. Той не е имал деца от брака си, но се е грижел за децата на няколкото си любовници. Детето на една от тях - френска артистка получава отлично образование и остава във военното дело като Константин Константинов - изобретател на Ракетния станок за залпов огън. Този станок, със съответните доработки, десетилетия по-късно ще се превърне в легендарната "Катюша".

Следвайте "Гласове" в Телеграм

 

Коментари

  • Необичаен

    29 Sep 2023 20:49ч.

    Преди години в списание "Криле" имаше материали за използване на такъв тип артилерия около Плевен. Даже имаше снимка на една батарея. Скобелев за краткото време в което е бил около Ямбол и Сливен прави две неща. Със средства на личния състав от поверената му дивизия е построен храм-паметника "Св.Александър Невски"( днес "Св.Спас), край с.Чарган. И дава приноса си в обучението на местните гимнастико - стрелкови дружества.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи