Ван И от Москва: САЩ са болни, но карат другите да се лекуват. Китай напълно подкрепя Русия, която защитава своите законни права и интереси

Ван И от Москва: САЩ са болни, но карат другите да се лекуват. Китай напълно подкрепя Русия, която защитава своите законни права и интереси

Официалното посещение на китайския външен министър Ван И в Москва. Във вторник той  разговаря с руския си колега Сергей Лавров. В интервю за РИА Новости Ван И говори за специалната роля на Москва и Пекин в поддържането на мира и съвместната борба срещу фалшифицирането на историята, за ядреното разоръжаване и кой трябва да работи приоритетно за намаляването на тези оръжия, за перспективите за разрешаване на конфликта в Украйна и за способността на руснаците да се консолидират в критичен момент.

- Г-н министър, как ще коментирате китайско-руските отношения? Руският президент Владимир Путин заяви, че отношенията между Китай и Русия са достигнали най-високото си ниво в историята. Възможно ли е допълнително повишаване на нивото на партньорство и стратегическо взаимодействие?

- Напълно съм съгласен със справедливата и много точна оценка на президента Путин. Нашите страни, като най-големи съседи, световни сили и постоянни членове на Съвета за сигурност на ООН, носят специална отговорност за поддържането на мира и развитието в целия свят. Под стратегическото ръководство на президента Си Дзинпин и президента Владимир Путин партньорството и стратегическото взаимодействие между Китай и Русия непрекъснато се задълбочават, което не само напълно отговаря на логиката на историята, но и доказва самодостатъчността на двустранните връзки и позволява да живеем в мир, хармония и споделен просперитет. Освен това допринася за формирането на многополюсен свят и демократизацията на международните отношения.

Днешните китайско-руски отношения се отличават с три характеристики. Първата е "Завинаги приятели и никога врагове". Отношенията ни стават все по-зрели на базата на непрекъснато обобщаване на историческия опит и научените от миналото уроци. Лидерите на двете страни, с характерната си политическа далновидност, взеха историческо решение да "затворят миналото и да отворят бъдещето". Принципът "Завинаги приятели, никога врагове", залегнал в Китайско-руския договор за добросъседство, приятелство и сътрудничество, служи като солидна правна основа в развитието на стратегическото сътрудничество на по-високо ниво. Както казва нашият народ: "Близките съседи са като семейство, само най-доброто си желаят". Благодарение на факта, че страните ни взимно се възприемат стратегичеси правилното, намерихме начин за дългосрочно съвместно съществуване, което отговаря на общите ни интереси. В продължение на повече от 70 години съвместно развитие Китай и Русия са установили силно взаимно доверие и връзката между нас има дълбоки корени, богато съдържание и устойчивост.

Втората е равнопоставеност и взаимноизгодно сътрудничество. Още в началото на 90-те години Китай и Русия възприеха принципите на равенство, взаимна изгода и взаимно допълване като основа за двустранно сътрудничество. От началото на 21 век принципът на сътрудничество и взаимна изгода се утвърдиха като водеща норма за практическо сътрудничество между двете страни във всички области. Следвайки тенденциите на времето и отчитайки взаимно основателните притеснения, ние непрекъснато насърчаваме всеобхватното сътрудничество и разширяване на общите интереси. Няколко десетилетия по-късно китайско-руските отношения придобиха качествено ново съдържание и обхват. Сътрудничеството е не само на високо ниво, но и достъпно за обикновените хора, носейки реални осезаеми ползи за нашите народи и осигурявайки огромни ползи за други страни по света.

Третата е необвързаност с блокове, неконфронтация и ненасочване срещу трети страни. За Китай и Русия, като две съседни държави и световни сили нито съюзът, нито конфронтацията (срещу трети страни. - бел. ред.) отговарят на фундаменталните или дългосрочните интереси на двете страни и техните народи. Въз основа на принципите на необвързаност, неконфронтация и ненасочване срещу трети страни, китайско-руските отношения не представляват заплаха за другите, още по-малко са обект на външна намеса или разрив, и са не само съвременен пример за нов тип отношения между големите сили, но и важен стабилизиращ фактор в един бурен свят. Тези три принципа са логичен избор на двете страни и уникално начало в междудържавните отношения.

През настоящата година се навършват 80 години от победата в Световната антифашистка война и 80 години от създаването на ООН. Историята не се забравя. За нас е важно да запазим спомените за нея и да продължим уверено напред. Убеден съм, че със съвместните усилия на  Си Дзинпин и Владимир Путин, Китай и Русия ще развият категорично голямото си приятелство, ще насърчат точното тълкуване на историята на Втората световна война и ще защитят нейните резултати, ще доведат китайско-руските отношения на всеобхватно партньорство и стратегическо взаимодействие до нови висоти и ще дадат нов принос за напредъка на световния ред в по-справедлива и рационална посока.

- В момента практическото сътрудничество между Китай и Русия се развива динамично. Миналата година двустранният търговски оборот надхвърли 244 млрд. долара, поставяйки нов исторически рекорд. Според вас каква е "формулата на успеха“ за ползотворно китайско-руско сътрудничество въпреки външната намеса? Кои са приоритетните области на сътрудничество между двете страни в бъдеще?

- През последните десетилетия, благодарение на съвместната работа, мащабът и фундаментът на сътрудничеството между Китай и Русия се увеличиха, разшириха обхвата му и бяха постигнати ползотворни резултати. От реализирането на 156 ключови проекта с помощта на Съветския съюз до днешния търговски оборот от 244,8 млрд. щатски долара, от руските селскостопански продукти на масата на китайските семейства до китайските автомобили по улиците на Русия - всичко това показва, че стабилното и подобряващо се практическо сътрудничество дава мощен тласък за задълбочаване на двустранните отношения.

Въпреки трудностите в глобалното развитие, нашето практическо сътрудничество винаги върви напред, поддържайки положителна тенденция както в количество, така и в качество. Това стана възможно преди всичко благодарение на ръководната роля на лидерите на двете държави. Президентът Си Дзинпин и президентът Владимир Путин поддържат тясна комуникация на най-високо ниво, осигуряват планиране и стабилни стратегически насоки за двустранните отношения в новата епоха. Освен това нашите страни имат общи необходимости за развитие. Ние сме спътници в развитието и възраждането, имаме обща граница от повече от 4300 километра, големи взаимнодопълващи се предимства, огромен потенциал и широко пространство за сътрудничество. Имаме силен вътрешен двигател за взаимодействие. Китайско-руското сътрудничество е насочено към благото на народите на двете страни, а между нас е създаден всеобхватен механизъм за сътрудничество. Без значение колко силна е външната намеса и натиск, ние сме достатъчно способни да преодолеем пречките в сътрудничеството, без да губим инерция или да се отклоняваме от правилния курс. Имаме силни социални основи. Народите на двете страни са свързани от обща историческа памет, сходни ценности и дълбоко традиционно приятелство. Грижовното отношение към взаимноизгодното сътрудничество създава неизчерпаема сила за насърчаване на сътрудничеството.

Сътрудничеството между Китай и Русия е като експресен влак, пейзажът пред прозореца се променя, времето се променя, но влакът все още се движи стабилно напред. В един турбулентен и променящ се свят китайско-руското сътрудничество ще се развива стабилно по начертания път с поглед върху три основни задачи. Първият е да се създаде солидна материална основа за двустранните отношения, да се укрепят основите на сътрудничеството в областта на търговията, икономиката и енергетиката и да се отключи потенциалът в технологичните иновации и зеленото развитие, за да се култивират допълнителни двигатели на растежа. Второто е да се увеличат възможностите за споделен просперитет чрез по-нататъшно разширяване на отвореността един към друг, споделяне на опит и иновационни постижения в интерес на задълбочаване на междусекторната интеграция. Третият е да се даде повече тласък на глобалното развитие, да се насърчи по-нататъшното взаимодействие между сътрудничеството в рамките на инициативата „Един пояс, един път“  и ЕАЕС (Евразийски икономически съюз), да се подчертае водещата роля на китайско-руската връзка в регионалното сътрудничество и да се гарантира сигурността, стабилността и непрекъснатостта на международните вериги за производство и доставки чрез взаимодействие на високо ниво между Пекин и Москва.

- Как се отнася Китай към последните идеи на президента Тръмп за украинския въпрос? Как оценявате резултатите от телефонните разговори между лидерите на Русия и САЩ?

- Украинската криза, най-големият геополитически конфликт след края на Студената война, продължава вече четири години. Още от първия ден след избухването на кризата ние се застъпваме за политическо уреждане чрез диалог и преговори и подкрепяме всички усилия, насочени към възстановяване на мира. Тази позиция съответства на стремежите на повечето страни от световната общност.

Обръщаме внимание на многократните изявления на руската страна, в частност на президента Путин, че Москва не е отказвала и не отказва диалога като средство за разрешаване на конфликта. Въпреки че ситуацията на бойното поле не е никак лесна, има тенденция към мирни преговори. Президентът Путин и президентът Тръмп вече два пъти разговаряха по телефона, екипите от Москва и Вашингтон са в контакт, имаше сериозна дискусия за политическото уреждане на украинската криза и подобряването на руско-американските отношения. Бяха постигнати определени резултати. Стъпка към мира, макар и не толкова голяма, но градивна - заслужава си. Не можете да постигнете мир с бездействие, трябва да работите и да го постигнете с работа.

Трябва също така да се отбележи, че причините за кризата са изключително сложни, страните все още се различават значително по редица ключови въпроси, а пътят към възстановяване на мира е далеч. Китай е готов да играе конструктивна роля в уреждането, като вземе предвид стремежите на участващите страни, заедно с международната общност, особено страните от Глобалния юг. Ние се застъпваме за изкореняване на причините за кризата чрез диалог и преговори и в крайна сметка за постигане на справедливо, дългосрочно, обвързващо мирно споразумение, приемливо за всички участващи страни, което би направило възможно постигането на наистина траен мир и стабилност в Евразия и в целия свят.

- Какво въздействие според вас ще окаже засилването и подобряването на отношенията между Москва и Вашингтон върху международната политика и икономическия пейзаж?

- Русия и Съединените щати направиха първата стъпка към нормализиране на отношенията, което ще помогне за стабилизиране на баланса между големите сили и ще вдъхне оптимизъм в мрачната международна ситуация. В съвременния свят има нарастваща липса на сигурност. В тези условия големите държави трябва, като изпълняват задълженията си, да действат като стабилизиращ фактор в един непредвидим свят. Русия и Съединените щати, водещите световни сили и постоянните членове на Съвета за сигурност на ООН, носят значителна отговорност за мира и спокойствието на планетата и преди всичко за глобалната стратегическа стабилност. От решението на Москва и Вашингтон ще зависи духът на времето и конфигурацията на световния ред. Така че това ще бъде постоянно в светлината на прожекторите на световната общност.

Руските приятели навярно са обърнали внимание на онези, които обичат да вдигат шум и отново спекулират с така наречената стратегия " Никсън". Виждаме в това връщане към остаряло конфронтационно-блоково мислене. Тези, които живеят в 21 век, но мислят със стереотипите от миналото, не могат да бъдат в крак с времето. Китайско-руските отношения на всестранно партньорство и стратегическо взаимодействие издържаха изпитанието на международната турбуленция, те стоят начело на времето, неразрушими и силни като планината Тайшан. Ние напълно разбираме и подкрепяме Русия, която защитава своите законни права и интереси с дипломатически средства. Човечеството има обща съдба, великите сили трябва да следват диктата на историческия процес, с чувство за дълг да дадат по-голям принос за благосъстоянието му.

- Как мислите, че ще приключи търговската война между Китай и САЩ? Ще наложи ли Китай допълнителни мита върху американски стоки?

- Всяка страна в хода на своето развитие неизбежно се сблъсква с различни проблеми и има своите притеснения. Но въпреки това ключът към решаването на проблемите в крайна сметка е във вашите собствени ръце, а не в джобовете на някой друг. Вместо да оправи собствените си проблеми, Вашингтон по всякакъв начин се опитва да бяга от отговорност, да прехвърля вината от болните на здравите, прибягвайки до въвеждане на мита, дори до  изнудване и ултиматуми. Съединените щати са болни, но карат другите да се лекуват. Това по никакъв начин няма да помогне за решаването на съществуващите проблеми и ще нанесе сериозни щети не само на глобалния пазар и търговски ред, но и на собствената репутация на Съединените щати. "Америка на първо място“ не може да се постигне чрез американски тормоз, особено за сметка на интересите на други страни.


Удвояването на митата срещу Китай, под предлога за фентанила, няма никакво основание. Злоупотребата с фентанил е проблем на самата Америка и той трябва да бъде разгледан от самите американци. Китай, както никоя друга страна в света, провежда политика срещу наркотиците в цялата й строгост и пълнота. Въпреки това ние, ръководени от принципите на хуманизма, помогнахме на Съединените щати по всякакъв възможен начин. Как ни отговориха? Отговориха ни не с добро, а със зло - неоснователно затягане на тарифите. Каква е мотивацията за това? Решаване на проблем или умишлена провокация? Ако наистина искате да го разрешите, тогава спрете да използвате грубо тарифно изнудване в полза на провеждането на равнопоставени консултации с китайската страна и намирането на начини за взаимноизгодно сътрудничество. Точно както никакво сплашване или деспотизъм не е имало ефект върху Китай досега, така ще продължи да бъде. Ако какъвто и да е натиск от страна на САЩ, дори изнудването, не спре, нашият отговор ще бъде най-решителен.


Взаимното уважение е основният принцип на междудържавните отношения и най-важната предпоставка за изграждането на китайско-американските отношения. Както президентът Си Дзинпин отбеляза по време на телефонен разговор с президента на САЩ Тръмп по-рано тази година, Китай и САЩ трябва да съжителстват мирно и конфронтацията не трябва да бъде опция. Китай, ръководен от трите принципа на президента Си Дзинпин за взаимно уважение, мирно съвместно съществуване и печелившо сътрудничество, ще продължи да води отношенията между Китай и САЩ към стабилно, здравословно и устойчиво развитие. В същото време ще предприемем най-решителните стъпки за защита на нашия суверенитет, сигурност и интереси. Надяваме се, че американската страна ще оцени трезво историческата тенденция и ще направи разумен избор.

- Тази година се навършват 80 години от Победата и 80 години от създаването на ООН. Как бихте оценили ролята на Китай и Русия за победата в антифашистката война?

- През настоящата година се навършват 80 години от победата на китайския народ в съпртивата срещу японската агресия, победата във Великата отечествена война и световната антифашистка война. Като главните театри на войната бяха в Азия и Европа, в бруталната война между доброто и злото, Китай и Русия бяха основните сили в съвместната борба срещу фашизма и милитаризма. В кръвопролитни битки, нашите народи, с цената на колосални жертви и лишения, спряха и унищожиха агресорите, защитиха суверенитета и достойнството на странате си и дадоха значителен исторически принос за победата в световната антифашистка война. Страните ни изградиха връзки на нерушимо приятелство в съвместната си съпротива през Втората световна война, която послужи като мощен тласък за всестранното развитие на двустранните отношения. Въз основа на великата Победа Китай, Русия и други основни съюзници на антифашистката коалиция създадоха съвместно Организацията на обединените нации и съвместно разработиха редица важни международни документи, включително Устава на ООН, който постави крайъгълния камък на съвременния световен ред и установи основните норми на съвременните международни отношения.

В лицето на колосални промени, невиждани от един век, ние трябва да застанем твърдо на страната на международната справедливост, заедно с миролюбивите народи по света, да запазим историческата истина за безбройните жертви и да се противопоставим на всякакви опити и действия за отричане, изопачаване или фалшифициране на историята на войната. Трябва да работим заедно, за да защитим следвоенния световен ред, твърдо да поддържаме авторитета и статута на ООН под егидата на 80-ата годишнина от нейното основаване, да прилагаме истински мултилатерализъм и да насърчаваме спазването от всички страни на целите и принципите на Хартата на ООН. Ние сме за равнопоставен и подреден многополюсен свят и ще задълбочим тясното сътрудничество в рамките на ШОС, БРИКС и други многостранни платформи в полза на укрепването на солидарността и развитието на Глобалния юг, за да се придвижим към целта за създаване на общност със споделена съдба за човечеството.

Тази година се навършват 80 години от освобождението на Тайван от японската окупация и в тази връзка бих искал да подчертая следното. Първо, завръщането на Тайван в пределите на Китай е важен компонент от изхода на Втората световна война и следвоенния световен ред. Декларацията от Кайро на Китай, Съединените щати и Великобритания през 1943 г., ясно се заявява, че всички територии, отнети на китайския народ от Япония, като Тайван, трябва да бъдат върнати на Китай. Потсдамската декларация, приета през 1945 г. от Китай, САЩ, Великобритания и СССР, потвърди, че разпоредбите на Декларацията от Кайро подлежат на безусловно изпълнение. На 15 август същата година Япония прие условията на Потсдамската декларация, обяви безусловна капитулация и след това подписа "Инструмента за предаване", като се задължи да изпълнява всички разпоредби на Потсдамската декларация. Тази поредица от документи, които имат международна правна сила, недвусмислено потвърдиха суверенитета на Китай над Тайван и поставиха основите на следвоенния световен ред. Тези исторически и юридически факти не подлежат на съмнение. Те потвърждават отново, че Тайван е неотменна част от територията на Китай и че всяка форма на потискане на идентичността на тайванските сънародници като китайци е неприемлива. Независимо как се променя ситуацията на острова, историческата тенденция на обединението с Китай остава неудържима.

- Доналд Тръмп призова света да се отърве от ядрените оръжия, вярвате ли в неговата искреност? Готов ли е Китай да се откаже от ядрените оръжия? При какви условия Китай е готов да преговаря с Русия и САЩ за ограничаване на стратегическите оръжия? Възможно ли е да се постигне тристранно споразумение в тази област?

- Говорейки в централата на ООН в Женева през януари 2017 г., президентът Си Дзинпин отбеляза: "Ядрените оръжия са дамоклевият меч, който виси над човечеството. Те трябва да бъдат забранени навсякъде и в крайна сметка напълно унищожени, денуклеаризирайки нашата планета."

Лидерите на ядрената петорка постигнаха важен консенсус, че няма да има победители в ядрена война и тя никога не трябва да се случва. От първия ден на притежаването на ядрени оръжия, Китай обяви пред света обещанието си никога да не използва първи ядрени оръжия, да не ги използва срещу държави без ядрено оръжие или в зони без ядрени оръжия и да не заплашва да ги използва при никакви обстоятелства. Китай твърдо се придържа към стратегията за ядрена самоотбрана и няма намерение да участва в надпревара с ядрени оръжия с никого и винаги поддържа най-ниското ниво на ядрен арсенал, необходимо за поддържане на националната сигурност. Ядрените сили и политиката на Китай имат важен принос за световния мир.

Ядреното разоръжаване трябва да се основава на принципите за поддържане на глобалната стратегическа сигурност и да не застрашава сигурността. Трябва да се извършва на етапи. Онези, които притежават най-големия ядрен арсенал, имат специално и приоритетно задължение да изпълнят своите задължения за ядрено разоръжаване и да работят за по-нататъшно значително и практическо намаляване на ядрените оръжия, за да създадат условия за цялостно и пълно ядрено разоръжаване. Ядреният арсенал на Китай е несравнимо по-малък от този на САЩ, а техните ядрени политики и стратегическа среда за сигурност са фундаментално различни, така че искането на САЩ Китай да се присъедини към тристранните преговори за ядрено разоръжаване в момента е несправедливо и нереалистично. Освен това по този въпрос Русия многократно е призовавала за зачитане на правата на Китай в ядрената сфера.

Съединените щати трябва ефективно да намалят ролята на ядрените оръжия в националната сигурност и да прекратят такива действия, които подкопават стратегическата сигурност, като създаването на "ядрен съюз" чрез "ядрено споделяне" и "разширено ядрено възпиране", разполагането на наземни ракети със среден обсег и други стратегически сили близо до границите на други държави и създаването на глобална система за противоракетна отбрана. Призоваваме Вашингтон да положи сериозни усилия за намаляване на рисковете от ядрена война и постигане на целта за денуклеаризация на планетата.

- Китай и Русия са страни с древна история и блестяща култура. Вие сте били в Русия много пъти. Какво ви остави най-дълбоко впечатление тук?

- Абсолютно сте прав. Китай и Русия са велики държави, а китайският и руският народ са велики нации. Посещавал съм Русия много пъти по работа, бил съм в Москва, Санкт Петербург, Казан и други градове, общувал съм с много руски приятели от различни среди. Русия е страна с богата история. Добре запазени исторически паметници могат да се видят навсякъде. От държавни служители до обикновени граждани - уважението към историята и желанието да я съхранят и помннят се е превърнлоа в новата норма на поведение. Русия е страна с брилянтна култура. Великолепната руска литература и изкуство оказват огромно влияние върху развитието на световната цивилизация. А руснаците са силна и издръжлива нация, която консолидира мощни патриотични сили в критичен момент, когато Родината е на ръба на пропастта или под външен натиск.


Преди десет години придружавах председателя Си Дзинпин на тържествата на Червения площад, посветени на 70-годишнината от победата на СССР във Великата отечествена война. Преди повече от 80 години именно оттук съветските войници тръгват на фронта веднага след парада. Със своята смъртоносна борба, където всяка педя от родната им земя бе напоена с кръв, те записаха незабравима, доблестна страница в летописа на Победата. Убеден съм, че 80 години по-късно, под ръководството на президента Владимир Путин, неотстъпчивият и смел руски народ ще преодолее всички трудности и предизвикателства, ще направи по-уверени стъпки и ще постигне още по-блестящи подвизи по пътя на държавното развитие и националното възраждане.

 

Източник: РИА НОВОСТИ

Превод: Владислав Наков за "Гласове"

 

 

 

Коментари

  • Ами като толкоз подкрепяте Русия, признайте поне Крим за руски

    01 Апр 2025 14:43ч.

    ама ядец

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Хахаха

    01 Апр 2025 14:48ч.

    Крим си е руски,няма нужда от ничие признание. Който смята че не е да пробва да го завладее

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • old_beggar

    01 Апр 2025 14:48ч.

    китайският посланик в САЩ: "Тайван принадлежи на Китай, а Украйна е независима държава..." руснаците заявиха писмено, че Тайван е неразделна част от Китай, но китайците не казаха същото за Крим...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Хахаха

    01 Апр 2025 14:49ч.

    И какво като не казаха,дърти прошляко ? Помогнаха на Украйна да си го върне ли,какво стана

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • до old_beggar 01 Апр 2025 14:48ч.

    01 Апр 2025 15:00ч.

    Китай не признава дори Донбас за руски...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • До 15:00

    01 Апр 2025 15:16ч.

    И какво от това ?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ами нищо. страшна подкрепа им дадоха ...

    01 Апр 2025 15:33ч.

    на думи де, но явно за много тук това е достатъчно.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • До 15:33

    01 Апр 2025 17:03ч.

    И каква друга подкрепа трябваше да дадат ?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Явно опорките на еврогнъста са такива днес!

    01 Апр 2025 17:10ч.

    Вижда се, че липсата на грантец е пагубна, що те много нефелни, бе! Достатъчно е Русия и руснаците да получават това, което "западната измет" не ще, що е ... абе, нещо си! И, явно жълтопаветния планктон по-политик и от Лавров, Ван И, Путин и Си Дзинпин, взети заедно! Боже, пази България от таквизи "ентелегентни", ма соросу верни люде! И колесници, нещо? Анадънму?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ClaraGealp

    01 Апр 2025 17:22ч.

    Managing cryptocurrency efficiently is a priority for anyone investing in digital assets. One of the best ways to ensure security while maintaining full control is by using Ledger Live. This software allows you to monitor your portfolio, view your history, and even grow your holdings, all while keeping your private keys protected through a Ledger hardware wallet. The interface is beginner-friendly, making it accessible for both beginners and experienced users. If you're configuring your device for the first time or need to reinstall the software, the safest way is to complete the ledger live download https://ledgerlive.fr from the official Ledger website. This ensures that you’re using the latest version, free from potential security risks. With the right tools in place, managing your crypto becomes safer.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Twitter リツイート

    01 Апр 2025 17:27ч.

    Now not have to インスタ 人気投稿 アルゴリズム users be confined to their very own voices though conversing with households, talking about business issues or conducting prolonged-distance interviews. <a href=https://snshelper.com/jp>インスタ フォロワー 買う 日本人</a>

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • до 01 Апр 2025 17:10ч

    01 Апр 2025 18:28ч.

    абе туркоидно лайно, колко танка и колко снаряди достави „ентелегентният“ ти жълтур на русия? колко самолета дрло? само се мъчеха да ги грабят за евтини суровини. баси простия туркоид да ги защитаваш тука.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • До 18:28

    01 Апр 2025 19:37ч.

    И НАТО като достави техника за не знам си колко милиарда,що киевският джуджак капитулира?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Кеееф

    01 Апр 2025 19:38ч.

    Голям кеф е да се наблюдава колко е истерясал Пеевският ибрик хахаха

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • баба мара

    01 Апр 2025 14:44ч.

    дръжте се здраво и винаги заедно с индия по отделно загивате

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • даоист

    01 Апр 2025 14:46ч.

    Няма нищо по-естествено и нужно на света от приятелството и взаимното сътрудничество на двете евразийски велики сили - Русия и Китай. Двете страни стават двойно харизматични, когато са рамо до рамо, заедно. Културното им сближаване на всякакво равнище е вдъхновяващо за всеки интелигентен човек.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • old_beggar

    01 Апр 2025 14:49ч.

    Китай: „Обръщайки се към руската история, можем да забележим, че страната има талант да отвоюва земи, но не и да ги управлява и развива икономически. Тя никога не е била истински богата. В стабилизиращата се световна обстановка днес, когато икономиката става все по-важна, Русия със своето слабо икономическо развитие е обречена на поражение…”

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • дай линк

    01 Апр 2025 15:02ч.

    Това откъде?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Дърт комунист тръмпист

    01 Апр 2025 15:17ч.

    Дърт прошляк,тия свободни съчинения не минават тук

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Дърт комунист тръмпист

    01 Апр 2025 14:48ч.

    Нека този съюз да доведе до изриването на евроГейската фашистка клоака

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Анонимни чикиджии

    01 Апр 2025 15:01ч.

    Китай, сащ, русия, едният от тях е излишен и ще изпадне, зная кой е, но няма да образовам неуките ljbt фенове на дачков.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • проста пръчка си ни ти, не си истинната лоза

    01 Апр 2025 15:03ч.

    Знаеш ти, ама не смееш да го произнесеш, защото ще се наложи да умреш, задето безотговорно лъжеш.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • До 15:01

    01 Апр 2025 15:16ч.

    Неграмотен клошар ще образова ? От цирка ли ви събира Пеевски ?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Дедо Жоро

    01 Апр 2025 16:51ч.

    За първи път в историята на човечеството две източни империи се съюзяват и обединяват срещу западната империя. И съвсем случайно , едната е най -силната икономика в света, другата е с най-мощната и модерна армия и още по случайно и двете разполагат с най-много природни ресурси. Какъв ли ще е резултата............. И холивуд не може да измисли такъв трилър. Седя си на дивана с питието и се наслаждавам на бавната агония на световното сатанистко зло................ "Троловете" също газ пикаят................

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Никакъв дългосрочен съюз между Русия и Китай няма да има,

    01 Апр 2025 15:03ч.

    защото интересите им не съвпадат. За Китай и Индия няма дори защо да говорим.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • айде да млъкнеш вече

    01 Апр 2025 15:05ч.

    Посмали манго с хипотезите. Изобщо не познаваш китайското културно състояние. Един китаец никога не говори на ангро, като тебе...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • айде да не млъкна

    01 Апр 2025 15:09ч.

    какво говорят и правят китайците са диаметално противоположни неща. а ти продължавай да ги слушаш и да характеризираш непознати в интернет.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Дърт комунист тръмпист

    01 Апр 2025 15:15ч.

    Последната мантра на укропитешките подлоги - няма да има съюз Русия Китай,нищо че вече има 😄😁

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Оставете го човека

    01 Апр 2025 17:06ч.

    с претенциозното его да си каже мечтите.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ЗИП

    01 Апр 2025 15:25ч.

    Путин е брилянтен гросмайстор. И САЩ и Китай треперят да не би Кремъл да ВЗЕМЕ СТРАНА в техния бъде двубой. 245 милиарда долара стокоооборот е много солиден показател. Именно затова на Путин му широко около врата и няма никакво намерение да спира войната.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Проблемите на Русия

    01 Апр 2025 16:38ч.

    са сериозни, като на всяка друга страна, и малко повече. Атомът не може да и е вечен гарант.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Атомът

    01 Апр 2025 17:02ч.

    Достатъчно сигурен гарант съм срещу алчни и крадливи фашаги

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Дано!

    01 Апр 2025 17:31ч.

    Вероятно няколко буболечки ще оцелеят из дупките. Оттам нататък разчитаме на Дарвин. Докато дойдат венерианците.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Зодия Прасе

    01 Апр 2025 23:44ч.

    Предлагам да не чакаме венерианците, а ние да отидем на Венера и да покорим венерините й хълмове!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Иван

    01 Апр 2025 16:46ч.

    Русия е четвърта икономика в света и първа военна сила. Каквото и да се изсмуква и мънка, колкото и да тропат някои с крачета, това е положението.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Анонимни чикиджии

    01 Апр 2025 17:17ч.

    Даже е третата икономика в света, най-ясно си личи по доходите на населението. Също и първа военна сила, провеждаща тридневна сво. Аман от лъжи, само сапунисване.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • До 17:17

    01 Апр 2025 17:47ч.

    Какви знаеш ти за доходите в Русия бе,клошар пропаднал? И какви три дни СВО,Пеевски не ти ли зачука други опорки ? Цялото НАТО помага на киевското късо фаше и то пак капитулира хахаха

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • доц. Карачибук

    01 Апр 2025 17:44ч.

    Погледнете снимчицата, придружаваща дописката. От нея проличава, че бай Лавров продължава да бъде един от малцината държавници, които не окичват сакото си със значка - национален байряк. Тази мода налази и зарази управниците в последните десетилетия. Погледнете стари фотографии от срещи на политици след ВСВ. Ще се убедите, че никой от тях не се е закичил с такава значка. В днешни времена нейното туряне е задължителна. Държавниците все по-често, за щяло и нещяло, се събират. Ядат, пият, пърдят хорово, онождат се, снимат се като още в началото на срещата задължително се окичват със значки. Значките обикновено изобразяват възпоменателна емблема от срещата или просто националния флаг на носещия я. По древна традиция значката се прикрепя върху левия ревер. Според протокола се туря на 2-5 мм отстояние от горния и външния край на ревера. Изключително любопитно е, че на срещата на Г-7 в Борго Еняция Макрон е носил значка,известна като "скачащи крила". Този знак се връчва за изключителни заслуги само на парашутисти, направили поне три доцелни скокоа от височина 1000 метра и то без парашут.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • 007

    01 Апр 2025 18:15ч.

    Да си спомним какво се случи със загубилите ВСВ агресори - фашистки Германия, Япония, Италия и помагачите им Швеция, Норвегия, Испания, Португалия и пр.? Ами англосаксонците ги възстановиха напълно, от което стана ясно, че те са били просто техен инструмент, който отново е заточен за ново ползване. Победената и провалена Франция я записаха като "победител", макар че те победи нямат, свалиха гащи пред райха почти веднага.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Дърт комунист тръмпист

    01 Апр 2025 18:18ч.

    Нерде Ямбол, нерде Стамбул.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Дърт комунист тръмпист

    01 Апр 2025 18:23ч.

    Пак ли крадеш никове,ибрик

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Факт

    01 Апр 2025 23:10ч.

    Дори тираджиите не ме искат вече,миришел съм лошо на укропитек :(

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Минчо

    01 Апр 2025 19:10ч.

    Работата с тия значки требе да се разшири!! Аз от две години се закичвам със значка ГТО - готов за труд и отбрана.. Хем златна.. Получих я от прекрасна московчанка срещу парфюм "Бич Може", а парфюма получих от варшавянка срещу шише ракия.. Неисе... Дошло е време сички европейци да се бориме за такава значка.. Еситествено, на еврочиновници, политици , цигани мигани , тя няма да се връчва... поради дембелската им същност.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • То и значките ДСНМ

    01 Апр 2025 19:21ч.

    са антики, да знаеш.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Идеалист

    01 Апр 2025 19:51ч.

    С Тръмп или с Байдън разликата спрямо Русия е само в нюансите. Русия и Китай трябва да са един до друг иначе Чичо Сам, ще ги подлъже и ще ги разпилее. Китай да не изпада с Индия в дребни и стари спорове за територии, а да бъде заедно с тях срещу агресивния и ненаситен Запад!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ирония

    02 Апр 2025 7:49ч.

    щом подкрепяте путин .да очакваме скоро да анексирате някой съсед....

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи