The Economist: Войната върви зле. Украйна и нейните съюзници трябва да променят курса

The Economist: Войната върви зле. Украйна и нейните съюзници трябва да променят курса

Ако Украйна и нейните западни поддръжници искат да спечелят, те първо трябва да имат смелостта да признаят, че губят. През последните две години Русия и Украйна водят скъпоструваща война на изтощение. Това е безперспективно. Когато Володимир Зеленски пътува до Америка, за да се срещне с президента Джо Байдън тази седмица, той носи "план за победа", който се очаква да съдържа нов призив за оръжие и пари. Всъщност Украйна се нуждае от нещо много по-амбициозно: спешна промяна на курса.

Показател за влошаването на състоянието на Украйна е настъплението на Русия на изток, особено в района на град Покровск. Засега то е бавно и скъпо. По последни оценки руските загуби са около 1200 убити и ранени на ден, като общият брой на убитите и ранените е 500 000 души. Но Украйна, в която живее една пета от населението на Русия, също е засегната. Нейните отбранителни линии могат да рухнат преди военните сили на Русия да бъдат изчерпани.

Украйна има трудности и извън бойното поле. Русия е унищожила толкова голяма част от електропреносната мрежа, че украинците ще посрещнат мразовитата зима с ежедневни прекъсвания на електрозахранването до 16 часа. Хората са уморени от войната. Армията се бори да мобилизира и обучи достатъчно войници, за да удържи фронта, за отвоюване на територии не говорим. Нараства пропастта между пълната победа, която много украинци казват, че искат, и желанието или способността им да се борят за нея.

В чужбина настъпва умора. Крайно десните в Германия и Франция твърдят, че подкрепата за Украйна е прахосване на пари. Доналд Тръмп може да стане президент на Съединените щати. Той е способен на всичко, но думите му навеждат на мисълта, че иска да продаде Украйна на руския президент Владимир Путин.

Ако Зеленски продължи да се противопоставя на реалността, като настоява, че украинската армия може да си върне всички земи, които Русия е завзела от 2014 г. насам, той ще отблъсне поддръжниците на Украйна и ще раздели още повече украинското общество. Независимо дали Тръмп ще спечели през ноември, единствената надежда за запазване на американската и европейската подкрепа и за обединяване на украинците е нов подход, който започва с честно заявяване от страна на лидерите какво означава победата.

Както The Economist отдавна твърди, Путин нападна Украйна не заради територията ѝ, а за да ѝ попречи да се превърне в просперираща, западна демокрация. Партньорите на Украйна трябва да накарат Зеленски да убеди народа си, че това остава най-важната награда в тази война. Колкото и да иска Зеленски да изгони Русия от цяла Украйна, включително Крим, той не разполага с хора или оръжия, за да го направи. Нито той, нито Западът трябва да признаят фалшивите претенции на Русия към окупираните територии, по-скоро трябва да запазят обединението като стремеж.

В замяна на това, че Зеленски приема тази мрачна истина, западните лидери трябва да направят неговата основна военна цел надеждна, като осигурят на Украйна необходимия военен капацитет и гаранции за сигурност. Ако Украйна успее убедително да лиши Русия от всякаква перспектива за по-нататъшно напредване на бойното поле, тя ще може да демонстрира безсмислието на по-нататъшни големи офанзиви. Независимо дали ще бъде подписано официално мирно споразумение, това е единственият начин да се прекратят бойните действия и да се гарантира сигурността, на която в крайна сметка ще се крепят просперитетът и демокрацията в Украйна.

За целта ще са необходими по-големи доставки на оръжия, за които Зеленски настоява. Украйна се нуждае от ракети с голям обсег, които могат да поразяват военни цели дълбоко в Русия, и от противовъздушна отбрана, която да защитава инфраструктурата ѝ. От решаващо значение е също така, че тя трябва сама да произвежда оръжията си. Днес оръжейната индустрия на страната има поръчки на стойност 7 млрд. долара, което е само около една трета от потенциалния ѝ капацитет. Оръжейни фирми от Америка и някои европейски страни се включиха в проекта, други също трябва да го направят. Доставките на произведени в украйна оръжия са по-надеждни и по-евтини от тези, произведени на Запад. То може да бъде и по-иновативно. В Украйна има около 250 компании за безпилотни летателни апарати, някои от които са световни лидери - включително производители на дронове с голям обсег на действие, които може би стоят зад неотдавнашния удар по огромен склад за оръжие в руската Тверска област.

Вторият начин да се придаде надеждност на украинската отбрана е Байдън да заяви, че Украйна трябва да бъде поканена да се присъедини към НАТО още сега, дори и да е разделена и вероятно без официално примирие. Известно е, че Байдън е предпазлив в това отношение. Подобна негова декларация, подкрепена от лидерите на Великобритания, Франция и Германия, би отишла далеч отвъд днешните отворени думи за "неотменим път" към членство.

Това би било спорно, тъй като от членовете на НАТО се очаква да се подкрепят взаимно, ако някой от тях бъде нападнат. Откривайки дебата за тази гаранция по член 5, Байдън би могъл да уточни, че тя няма да обхваща украинската територия, която Русия окупира днес, както това се случи с Източна Германия, когато Западна Германия се присъедини към НАТО през 1955 г., и че Украйна няма задължително да разполага чужди войски на НАТО в мирно време, както това се случи с Норвегия през 1949 г.

Членството в НАТО крие рискове. Ако Русия отново удари Украйна, Америка може да се изправи пред ужасна дилема: да подкрепи Украйна и да рискува война с ядрен противник, или да откаже и да отслаби съюзите си по света. Отказът от Украйна обаче би отслабил и всички съюзи на Америка - една от причините Китай, Иран и Северна Корея да подкрепят Русия. Путин е категоричен, че вижда истинския враг в лицето на Запада. Заблуда е да се мисли, че оставянето на Украйна да бъде победена ще донесе мир.

Всъщност една нефункционираща Украйна може да се превърне в опасен съсед. Корупцията и национализмът вече са във възход. Ако украинците се почувстват предадени, Путин може да радикализира закърнелите в битките милиции срещу Запада и НАТО. Той успя да постигне нещо подобно в Донбас, където след 2014 г. превърна някои рускоговорящи украинци в партизани, готови да тръгнат на война срещу своите сънародници.

Твърде дълго Западът се криеше зад преструвката, че ако Украйна определи целите, тя ще реши какви оръжия да достави. И все пак Зеленски не може да определи победата, без да знае нивото на западната подкрепа. За разлика от това, планът, описан по-горе, подкрепя сам себе си. Едно по-твърдо обещание за членство в НАТО би помогнало на Зеленски да предефинира победата, една надеждна военна цел би възпряла Русия, НАТО би се възползвала от обновената украинска оръжейна индустрия. Изработването на нов план за победа изисква много от Зеленски и от западните лидери. Но ако се поколебаят, те ще доведат до поражението на Украйна. А това би било много по-лошо.

 

 

Коментари

  • За тях е важна РУСОФОБИЯТА

    27 Sep 2024 13:42ч.

    Независимо под каква форма и сила.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • джо гладника

    27 Sep 2024 19:04ч.

    "Путин нападна Украйна не заради територията ѝ, а за да ѝ попречи да се превърне в просперираща, западна демокрация." - колкото се превърна територията, примерно. божке, божкее! до тук четох. спокоен съм, тия са наистина безнадеждни.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • old_beggar

    27 Sep 2024 13:57ч.

    Руският БВП е 1/10 от САЩ и 1/20 от САЩ и ЕС взети заедно. Военните разходи не генерират богатство като нова инфраструктура или фабрики. Те не добавят нищо към потребителския сектор. Русия остава една от най-примитивните икономики в света, до голяма степен зависима от износа на природни ресурси, за да си осигури пари за закупуване на промишлени стоки, произведени в други страни.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • До old_beggar

    27 Sep 2024 14:48ч.

    Явно четете само избрани статии.Даже американските статистики и икономически анализатори казват,че не познават руската икономика и са изненадани от последните данни.Стига с тази зависимост от природните ресурси.Страна ,която произвежда ядрени ледоразбивачи и плаващи атомни елекроцентрали и която в момента прави много усилено заместване на чужди промишлени с такива от собствено поизводство стоки ,трудно може да се нарече примитивна.Или Сте неосведомен или нарочно дезимформирате.Вървите даже срещу международните анализи- на Световната банка и на МВФ

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • бой с лопатата по простата запдаща куфалница

    27 Sep 2024 14:49ч.

    И какво от туй, че ги повтори пак всичките тия куп лъжи и клишета под фалшив псевдоним? Ще отмениш ли факта, че въпреки якото лъжене и крадене, което си позволявате, Русия ви млати всичките... и даже само с една ръка?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ибреее

    27 Sep 2024 14:50ч.

    Даааа, появи се още един кон с капаци!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ретранслатора

    27 Sep 2024 15:03ч.

    Изследване в САЩ (уви не мога да дам линк) показва, че осем копейки похарчени от руснаците за военни нужди се равняват на един долар похарчен от американците за същите военни нужди!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • old_beggar 27 Sep 2024 13:57ч.

    27 Sep 2024 15:47ч.

    Общоизвестни факти. Но ще има мощен фатмашки рев ❤️

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Оле Отвори Очички

    27 Sep 2024 17:14ч.

    До "стария просяк", друже отдели един час от времето си и се осведоми що е то БВП, на каква база се изчислява и какво отразява. Също така се запознах с оценките на водещите икономисти-академици относно този инструмент. Давам ти жокер - БВП е огледало основно на парични потоци. Последните нито могат да се ядат, нито да пуцат.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Наблюдател 13

    27 Sep 2024 17:35ч.

    Ретранслатора 27 Sep 2024 15:03ч. Да, има нещо вярно в това и аз съм срещал подобни сравнения.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Наблюдател 13

    27 Sep 2024 17:36ч.

    old_beggar 27 Sep 2024 13:57ч. А дали е така кой ще ни каже? 😄😄😄

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Наблюдател 13

    27 Sep 2024 18:21ч.

    Кухчо, три държави в света са разработили квантови компютри на основата на всички четири приоритетни направления фотонно, йонно и т н. Едната е Русия. Ся, може най-добрите да са в САЩ или Китай а руските да не са най- доброто ама ще им стигне да си разработят и те чушкопек като нас. Квантовият компютър позволява операции отнемащи месеци на обикновените да се направят за часове. Ще си направят чушкопек, няма начин.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Някой

    27 Sep 2024 19:06ч.

    Тоя въпрос кой по по най винаги е най-трики. Дори и Ерик Лазадински признава, че квантовия процесор е разработен към определена апликация а не универсално. Т.е. ако приложението ти е формулирано добре квантовия процесор е полезен. Ако е посредствено е нещо като патлак на гол задник. Виж определянето на задачите които той решава е от света на Магията, а не на Науката. Всеки един по сведующ от теория на игрите го знае ;-) . https://www.youtube.com/watch?v=nisSeC81u2M - умна и красива, за разлика от жълтопаветните ;-) .

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • БВП изобщо е изобретен за целите на пропагандата. Видиш ли някой да ти хвали западната гнилоч, използвайки за аргумент БВП, плюй и отмини, този човек вече е без значение.

    27 Sep 2024 21:24ч.

    Гнилочта е стигнала до мозъка му.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • kozelo

    28 Sep 2024 1:48ч.

    old_beggar Идея нямам откъде в примитвиния ти мозък се роди това твърдение. Явно прекаляваШ с БиТиВи-ту и други средства за дезинфорация. ДоказваШ, че избирателите на ГБЕРБ-ДП-ПП и други лайномети, сте най - пробадналата част от населението на БГ. Наистина ми дойдохте до гуша с спуснатите тъпи опорки! Ако ти трябват пари - хвани се да бачкаш. Амайн от грантаджии! Нарочно не използвам учтивата форма, защото не изпитвам към теб уважение, а презрение! А сега - марш да бършеш г----за на господаря си!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Копейкин

    28 Sep 2024 9:23ч.

    То въпросът е какво ще правите като свърши войната. Ще правите това, което правите през 90те, ама ще е много по зле.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Копейкин

    28 Sep 2024 9:24ч.

    Украйна млати с една ръка, бе комуне.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • жорката

    29 Sep 2024 15:49ч.

    Русия с два пъти по-малко население от САЩ има два пъти повече инженери.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Панта

    29 Sep 2024 15:49ч.

    БВП, на 80% услуги. Коя е точно икономиката на САЩ?, Русия и Китай, са точно обратното. "Примитивната" индустрия на Русия, ще сваля американските астронавти. Време е да пораснеш. Русофобството и в Европа вече не е модерна

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Панта

    29 Sep 2024 15:53ч.

    Аз го посъветвах, да порасне. Санкциите не успяха, защото в Русия има повече пазар, отколкото в ЕС. При пазарна икономика, дефицит не съществува.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • жорката

    29 Sep 2024 15:53ч.

    Еманюел Тод: Известна идея дава фактът, че в Русия 23 процента от висшето образование са за инженерните науки, спрямо 7 процента в САЩ. Резултатът е, че Русия, с далеч по-малко население, произвежда повече инженери от САЩ, което ѝ помага да върви в крак с Голиат.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Панта

    29 Sep 2024 16:07ч.

    Важно е да се разбере върху кайво се формира този БВП. После има една друга база, която все я пропускат. Да не обиждам кои. Казва се Покупателен паритет. САЩ са 80% услуги от БВП. Разносвачи на пици и финансови далавери. До колкото си спомням, руския БВП от износ на петрол и газ, е под 40%. Така, че "бензиноколонката" е пълна тъпня. Русия е на първо място по износ на жито. На второ по почвени подобрители. Колкото до паритета на покупателна способност, е на 4 място. Да го обясним, щото едни умници, ни сравняват средната заплата с България и Русия.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • "Както The Economist отдавна твърди, Путин нападна Украйна не заради територията ѝ, а за да ѝ попречи да се превърне в просперираща, западна демокрация".

    27 Sep 2024 14:06ч.

    Грозна, нагла и дебела лъжа. Россията им даде карт бланш за всичките им щения с две ограничаващи условия: извънблоков (НАТО!!!; за Евросъюза Россията беше кандисала) и неутрален статус, и прекратяване на всякакъв тормоз над руската диаспора в Украйна.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Това твърдение на The Economist

    27 Sep 2024 18:36ч.

    си е направо гавра с украинците. Първо, защото "просперираща западна демокрация" вече е някакъв оксиморон. Второ, защото 30 години Западът подготвя Украйна за жертва на собствените си интереси.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Капитан Кук

    27 Sep 2024 14:27ч.

    Просперираща демокрация означава демокрация, която е още по-разрушаваща обществото, което е повярвало в лъжите на "демократите". Пример: България.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • TarasBulba

    27 Sep 2024 14:50ч.

    Чудя са на математиката на всички евроаналтици. Значи руснаците губели по 1200 човека на ден, досега загубите им били над 500 000. Доообре. В началото на конфликта руснаците влязоха с около 300 000 групировка в Украйна, там загуби също имаше, после направиха мобилизация на още 300 000. Тук да добавим, че има доброволци, вагнеровци в рамките на 100 000 например. И излиза, че по сметките на тея гении руснаците не трябва да имат повече от 200-250 000 на фронта... Да, ама имат доста повече и настъпват, а някои други направиха не една, а няколко мобилизации и отстъпват и губят все повече ключови градове, вкл. и много от крепостите в Донбас, градени повече от 10 години. След Угледар, ще дойде реда на Часови Яр, на Курахово и Покровск. А след това на украинците им остава последният голям и вероятно най- укрепен и защитен район в Донбас - Краматорс, Славянск, Дружковка и Константиновка, където имат поне 70 000 обучена и мотивирана групировка. За руснаците е ясно защо ще си вземат Донбаския регион, близо 1/6 от всички полезни изкопаеми на планетата са в Русия, с оглед развитието на събитията вероятно тази цифра може да иде на 1/5, а може би и на 1/4. Пък нека някои дебили си говорят от 2022г., че щели да фалират. Трудна работа, след като държат огромен суровинен запас плюс ядераната им енергия и газовите находища :). Ще си вземат и Херсон, както и Запорожие, без да бързат, като единственото ценно украшение на руската империя, което има голяма вероятност да остане в Украйна, са двата близки града - Николаев и Одеса. Между-другото вземнато на Угледар ще доведе до много сериозна промяна в ситуацията на фронта, защото това градче представляваше огромен проблем за фланговете на руснаците, а и на картата се вижда как заема ключова позиция като издатък в Донбас, който отваря много удобна врата към Запорожието. Да не говорим, че е много труден за превземане челно, когато фланговете са ти обезпечени.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Политкомисар

    27 Sep 2024 15:54ч.

    Одеса е много важна връзка на Русия с Приднестровието. Вероятно догодина като се освободи Донбас ще се минава Днепър и ще има атаки към Николаев и Одеса. Това ще обезопаси Черно море за Русия и ще отреже морския излаз на остатъчна Украйна. Колко време и на каква цена ще е, никой не може да каже. Но видно Русия доминира, украинците се свършват, а желаещи да мрат НАТ-Овци няма особено много. Та се надявам до година две, ако няма някаква брутална ескалация в стил "англичанка гадит" Украйна да бъде сломена военно и да капитулира, че да може да почне дългото близане на рани от двете страни. Не се знае също дали междувременно Израел няма да подпали целия Близък Изток и да стане война САЩ срещу Иран.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Какъв е тоя марсол, дето виси

    27 Sep 2024 15:59ч.

    от носа на зеления плъх? Остава само и сълзи да пусне, и щаните да ожълти. Преди да увисне на клона.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Американски алгоритъм

    27 Sep 2024 17:29ч.

    Русия системно подготвя имплозията на Укропия , тоест утилизира с приоритет сборища и леговища на бандерците. Възприела е от доста време на фронта американския алгоритъм - преорава окопите , а пехотата идва после да преброи труповете. Само Тръмп може да и обърка сметките ако замрази конфликта на сегашната фронтова линия. Не случайно Путин каза, че предпочита Камилата.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ало

    27 Sep 2024 21:50ч.

    американецо, ти имаш ЦМО, бе! Сметките, докато на Тръмпчо са без кръчмар, а ти малко си се пообъЛкал. Я помисли, къде ще е Путин, докато Тръмпчо се опитва да му обърква сметките. Големи "умници" се извъдихте това евроджендърите, ама сте нефелни, не ставате и за чеп за зеле. Халал да сте му на чичо ти Сам и дано ви запази местенце на колесника, когато тръгне да бяга.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Все пак в този материал

    27 Sep 2024 18:43ч.

    има две адекватни твърдения. Първото е, че Украйна е много зле на фронта, т. е. индиректно се признава, че Западът губи. И второ - че членството в НАТО крие рискове - да, крие огромни рискове, защото никога не е сигурно, че нападната страна може да бъде защитена от НАТО, но всъщност защото НАТО е агресивен, а не отбранителен съюз, ето защо населението на всяка от странитe (да се разбира - от подчинените на хегемона) може да бъде пожертвано заради чужди интереси.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Тарас Булба

    27 Sep 2024 19:10ч.

    Русия разглобява Франкенщайна Укропия болт по болт,гайка след гайка. Както е казал Тарас Булба на сина си: " Я тебя породил, я тена и убью'.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Копейкин

    28 Sep 2024 9:26ч.

    Галяма радост и галяма логика, копейка. Добре, че България е цивилизована държава и никой не се е сетил да направи такова нещо на Македония.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ами хайде променете го (курсът), де! Че да завалят нюковете по тъпите ви кратуни!

    27 Sep 2024 23:08ч.

    От друго явно не разбирате!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Перверзното съзнание на войнолюбивия Запад:

    28 Sep 2024 8:56ч.

    какво ще рече изразът "войната върви зле". И съответно какво би означавало "войната върви добре" - повече убити и ранени?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • 2790

    28 Sep 2024 9:28ч.

    НАТО се оказа книжен тигър. Ако 50 държави не можете да се справите с едни пияни ватенки с лоша логистика, вехти оръжия и разбита икономика, къде сте тръгнали, господа? Вие ли ни "пазите"?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • баба Яга

    28 Sep 2024 21:05ч.

    Интересно разминаване - в заглавието се твърди, че автор е някога авторитетното издание „The Economist“, а в подзаглавието - че автор е dnes.dir.bg, които пък нямат никакъв авторитет.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи