Бордът на директорите на Фондация Америка за България, снимка: US4BG
На 3 юли в „Гласове“ публикувахме статията – „Как „Америка за България“ дава милиони на мрежа от медии и НПО-та, които промотират „Продължаваме промяната“ и „Демократична България“, която даде повод за широк дебат относно ролята на САЩ в политиката, медиите, културата и всички останали сфери на публичния живот.
На 5 юли от чуждестранното НПО излязоха с позиция по публикацията в „Гласове“, която отразихме в цялост и в която се подчертаваше, че „фондация „Америка за България“ е независима, неправителствена и неполитическа американска фондация, която работи в партньорство с български организации за укрепване на частния сектор и демократичните институции в страната“.
Непосредствено преди публикацията на „Гласове“, бившият вече началник на кабинета на бившия премиер Кирил Петков – Лена Бориславова, бе изнесла в публичното пространство твърдението, че български политици, журналисти и общественици получават по 4000 лв. месечно, за да прокарват интересите на Русия в публичния дебат у нас. Думите на Бориславова така и не бяха потвърдени, нито от службите, нито дори чрез анализи, разследвания или по какъвто и да е друг начин.
Липсата на факти и доказателства в някаква степен бе компенсирана точно след края на мандата на правителството „Петков“, който ще бъде запомнен с редовните обиколки из министерските кабинети на отиващия си американски посланик у нас Херо Мустафа, с третата част на социологическия анализ на „Руската пропаганда в българските медии“. Авторите на труда от Фондация за хуманитарни и социални изследвания твърдят, че работата им е обезпечена със собствени средства. Следва да се отбележи, обаче, че сред дългогодишните финансови благодетели на изследователите на руската пропаганда у нас са именно „Америка за България“ и Институт „Отворено общество“ на идеолога на неолибералния световен ред Джордж Сорос.
От „Америка за България“ винаги са твърдели, че са неполитическа, неправителствена и напълно независима частна фондация. Формално това е така, но публично известни факти показват, че, както представители на ръководството на фондацията, а така също и служители на оперативно ниво в „Америка за България“, имат професионални биографии, в които са записани дълги години работа за американската държавна администрация. Всичко това е видно от официалните биографии, публикувани на сайта на американската фондация. И след като това е така, остава неясна целта на упоритостта, с която от „Америка за България“ всячески искат да представят себе си за организация, която не е под прекия контрол на правителството на САЩ, представлявано у нас от посланика на страната.
В Борда на директорите на „Америка за България“ са двама бивши и настоящия американски посланик в България. Бившите първи дипломати на САЩ са Родерик Мур и Ерик Рубин. Всъщност Мур не е имал цял мандат като посланик у нас, макар да е бил заместник в мандата на покойния дипломат Джеймс Пардю, като за кратко ръководи мисията след неговото отпътуване. През 2015 г. Мур също беше шарже д’афер на мисията в София. Именно след него за посланик у нас бе назначен Ерик Рубин, който пък бе наследен от Херо Мустафа.
Дългогодишният дипломат Родерик Мур (първият в ляво), бившият американски посланик в България Ерик Рубин (в средата), посланик Херо Мустафа, Нанси Шилър - CEO на Фондация Америка за България, на обявяването на сделката за закупуването на резиденцията на посланика на САЩ в столицата от частната американска фондация.
Повечето от членовете на управителното тяло на „Америка за България“ са или опитни адвокати, или дългогодишни банкери, както и университетски преподаватели. Повечето от тях са членове и на Българо-американския инвестиционен фонд, в който влизат американски компании с инвестиции у нас. Председател на Борда на фондацията от 2021 г. е Гейл Байски, която е дългогодишен банкер, като преди да се заема с настоящата си работа е била три години финансов представител на Европейската банка за възстановяване и развитие в Москва.
Интересна подробност е, че през 2017 г. в Борда на „Америка за България“ влиза Брайън Дейли, който, макар да е представен като визуален артист, има 16-годишна кариера в „Локхийд Мартин“, където е бил старши вицепрезидент на операциите на корпорацията. „Локхийд Мартин“ е производител на изтребителите Ф-16, осем бройки от които България закупи от САЩ преди три години.
Поне десет от оперативните служители на „Америка за България“ в офиса й в столицата имат професионална биография свързана с американската администрация – двама от тях са били дългогодишни служители на американското посолство в България, а повечето са работили в споменатия вече Българо-американския инвестиционен фонд.
За осигуряване на стратегическа синергия между „Америка за България“ и дипломатическата мисия на САЩ в България през лятото на миналата година фондацията плати, (според неофициална информация) 5,5 млн. евро за старата резиденция на американския посланик на ул. „Велико Търново“ 18. След като бе ползвана в продължение на 80-години от 23 посланици на САЩ, в мандата си посланик Херо Мустафа премести дипломатическата резиденция от района на Докторската градина в подножието на Витоша, където, както стана ясно, често посреща български политици.
Следвайте "Гласове" в Телеграм