Учен от Организацията за забрана на химическите оръжия анализира проба. Снимка: АФП
Юг Майо, “Фигаро”
Създава ли Украйна биологични оръжия с помощта на САЩ? Това обяви Русия, твърдейки, че разполага с документи, доказващи “спешен опит за премахване на доказателствата за военни биологични програми” в Украйна.
ВЪПРОСЪТ. Дали това е нов етап в информационната война или оправдани тревоги? В сряда, 9 март, говорителката на руското Министерство на външните работи Мария Захарова посочи, че Русия разполага с документи, доказващи, че украинското Министерство на здравеопазването е наредило да бъдат унищожени проби от чума, холера, антракс и други патогени на 24 февруари, когато руските сили навлязоха на украинска територия. Тя заяви, че тези документи, открити от руската армия в Украйна, доказват “спешен опит за премахване на доказателствата за военните биологични програми”, финансирани от Пентагона. След което добави: “Спешното унищожаване на опасни патогени беше необходим етап, за да се прикрие факта, че Украйна и САЩ са нарушили член 1 от Конвенцията за биологичните оръжия”.
На следващия ден руското Министерство на отбраната повтори тези обвинения, заявявайки, че САЩ са финансирали програма за биологични оръжия в Украйна. “Целта на тези биологични изследвания, финансирани от Пентагона в Украйна, е бил да се създаде механизъм за тайно разпространение на смъртоносни патогени”, каза на брифинг за конфликта в Украйна говорителят на министерството Игор Конашенков. Чрез говорителя на външното си министерство, Китай също даде известна състоятелност на тези изявления, обявявайки, че “САЩ притежават 336 лаборатории в 30 страни под техен контрол, от които само 26 в Украйна”. Така че в какво се състои сътрудничеството между Украйна и САЩ в сферата на биологичните изследвания? И дали това партньорство може да роди оръжия, забранени от международното законодателство?
ДА ПРОВЕРИМ. По време на парламентарно изслушване на 8 март зам.-държавният секретар на САЩ по външната политика Виктория Нюланд не отрече съществуването на “съоръжения за биологични изследвания” в Украйна. Тя също така изрази притеснения относно “възможността руските сили да се опитат да поемат контрола над тях”. Това изявление бързо събуди подозренията в социалните мрежи: ако Украйна се стреми да унищожи материалите, налични в тези лаборатории, не е ли именно защото съдържат оръжия, които могат да бъдат използвани от руснаците?
Сътрудничеството между Украйна и САЩ в сферата на биологичните изследвания не е тайна за никого. “Украйна участва в програма, която датира от началото на 90-те години на ХХ век, наречена Кооперативно намаляване на заплахата (Cooperative Threat Reduction (CTR)”, припомня Оливие Льопик, изследовател във Фондацията за стратегически изследвания (FRS) и специалист по химически и биологични оръжия. Самият той също е участвал косвено в тази програма, когато е бил изследовател в Центъра за изследване на стратегиите и технологиите (Centre de recherche sur les stratégies et les technologies (CREST) към Политехническия университет. Инициирана от САЩ и влязла в сила през 1991 г., програмата Кооперативно намаляване на заплахата (CTR) има за цел при стартирането си да “обезопаси и демонтира оръжията за масово унищожение и техните инфраструктури в бившите държави от Съветския съюз”, според собственото ѝ определение.
Програмата Кооперативно намаляване на заплахата (CTR) предоставя финансиране и експертен опит на държави от бившия СССР, като Украйна, Грузия, Азербайджан, Беларус, Узбекистан и Казахстан, за да изведат от експлоатация запасите от ядрени, билогични и химически оръжия. “В момента на рухването на СССР съветските учени се оказаха напълно безстопанствени”, уточнява Оливие Льопик. По-конкретно, “те са били платени, за да се гарантира, че няма да бъдат съблазнени от съмнителен работодател”. Тайните военни лаборатории, голям брой на територията на бившия СССР, също бяха превърнати в граждански лаборатории. Днес програмата Кооперативно намаляване на заплахата (CTR) помага и за защита срещу оръжия за масово унищожение в движение, засилвайки сигурността на сухопътните и морски граници в бившия Съветски съюз.
Дългогодишно партньорство в 46 лаборатории
Днес тези цели се преследват в Украйна от Кооперативната програма за биологично ангажиране (CBEP), бившата Програма за намаляване на биологичната заплаха (BTRP). В бележка от 11 март на американското Министерство на отбраната се обяснява, че САЩ са инвестирали 200 млн. долара в Украйна от 2005 г., подпомагайки 46 местни лаборатории и медицински заведения. Пет от тях се намират в Киев, според друг документ, подписан този път от американски учен, която работи за Изследователската служба на Конгреса (CRS). Сътрудничество между двете страни наистина съществува, за да се “обезопасят патогените и токсините, предизвикващи загриженост за сигурността на украинските правителствени съоръжения, като същевременно позволят мирните изследвания и разработването на ваксини”, уточнява документът.
На сайта си посолството на САЩ в Украйна изброява няколко мисии на Програмата за намаляване на биологичната заплаха (BTRP) в Украйна, като модернизация и изграждане на лаборатории, две от които през 2019 г. в Киев и Одеса, както и програма за научно ръководство, предназначена за украинци, която стартира през 2016 г. Също така подкрепа на “много съвместни изследователски проекти” между американски и украински учени. Сред тях “оценка на на рисковете от птичия грип, потенциално пренасян от мигриращи птици над Украйна”, “разпространението на вируса на Кримско-конгоанската хеморагична треска и хантавируси в Украйна”, или пък “разпространението на вируса на африканската чума по свине при домашните и дивите свине в Украйна”.
“Тази програма е напълно прозрачна”, уверява Оливие Льопик. “Тя предоставя финансова и логистична подкрепа на инфраструктурите, в които се пазят този вид изключително опасни патогенни щамове”, добавя той, смятайки, че е “напълно законно учените да се занимават с нея”.
Достатъчно опасни за разработването на оръжие?
Достатъчно “опасни” ли са тези патогени, за да представляват оръжие? Говорителят на руското Министерство на отбраната Игор Конашенков е убеден в това. Миналата сряда той цитира “американски проект за пренасяне на патогени от диви птици, мигриращи между Украйна и Русия”, посочвайки по-конкретно “разпространението на африканска чума по свинете и антракс”. Но според Филипа Ленцос, изследовател на биологични оръжия и преподавател в Кралския колеж в Лондон, тези обвинения са лъжливи. “Всички сведения, предоставени от независими изследователи и официални представители, потвърждават, че САЩ подкрепят дезактивирането на биологични агенти и че работата в лабораториите (в Украйна - бел. ред.) цели да предотврати епидемиите”, увери пред АФП изследователката, която е част от многото експерти, успели да посетят бивша изследователска лаборатория на СССР в Грузия.
Всъщност повечето държави разполагат със съоръжения, където се борави с патогени, независимо дали това са вируси или бактерии, “с лаборатории, класифицирани от Р1 до Р4 според степента на смъртоносност или заразност на агентите”, обяснява в Туитър Жозеф Анротен, главен редактор на списание Défense et sécurité internationale. Но тези съоръжения са чисто медицински, поради простата причина, че няма “изследване на вируси, ако не можем да ги изучим”, подчертава анализаторът.
Преди всичко, “за да се разработи биологично оръжие, не е достатъчно да имаш патогенен щам”, припомня Оливие Льопик. “Нужен е също начин на разпространение, за да може да се милитаризира този щам чрез изграждане на бомба, аерозол, без да се убива агента”, уточнява изследователят, добавяйки, че “военните и медицински изследователски лаборатории не са оборудвани с едни и същи инфраструктури”.
“Очевидно медицинските изследвания биха могли да се използват в рамките на военна програма, но не са достатъчни, за да събудят подозрение, а още по-малко са доказателство”, заключава специалистът. От друга страна, опасността на тези материали до голяма степен оправдава опасенията на САЩ. “Ако една от тези лаборатории бъде засегната от руски удар, не можем да изключим хипотезата, че един от тези патогени може да се разпространи в природата”, предупреждава Оливие Льопик.
Накратко, Киев и Вашингтон са свързани чрез партньорство в няколко биолаборатории на украинска земя. Но до доказване на противното, те не се използват за създаване на оръжия, а за обезопасяване на притеснителни за сигурността токсини и патогени. Обвиненията на Москва може да са начин да оправдае инвазията си в Украйна. Освен това, руснаците не представиха никакво очевидно доказателство пред Съвета за сигурност, събрал се миналия петък по този повод. Не за първи път Русия използва тази хитрост, за да дестабилизира противника. През 2018 г. тя обвини САЩ, че тайно провеждат биологични експерименти в лаборатория в Грузия, друга бивша съветска република, която, подобно на Украйна, има амбициите да се присъедини към НАТО и Европейския съюз.
Превод от френски: Галя Дачкова