Русия може да обезоръжи САЩ с удар в космоса

Русия може да обезоръжи САЩ с удар в космоса

На фона на локалните войни в Украйна и ивицата Газа геополитическото противопоставяне между САЩ и Русия продължава да се ожесточава. Причините за това са няколко, но основната е стремежът на Русия да създаде еднаква система за сигурност със САЩ на глобално и на европейско ниво. Във военно отношение противопоставянето между тях е в две основни направления - в околоземното космическо пространство и в стратегическите нападателни оръжия. Противопоставянето в околоземното космическо пространство е по системите за ранно откриване на изстреляни ракети и по противокосмическото оръжие.

През февруари т.г. в САЩ започна информационна операция срещу Русия. На 14 февруари началото ѝ постави Майк Търнър, ръководител на Комитета по разузнаване към Камарата на представителите. Той заяви, че е информирал членовете на Конгреса за „сериозна опасност за националната сигурност“ и че е поискал от президента Джо Байдън да разсекрети наличната за това информация.

Същия ден помощникът на президента по национална сигурност Джейк Съливан назначава брифинг на т.н. „банда на осемте“ (група от осем членове на конгреса), които получават и анализират информация от разузнаването. На следващия ден координаторът по стратегически комуникации в Съвета по национална сигурност Джон Кърби съобщава, че Русия разработва противоспътниково оръжие. След него телевизионният канал ABC News е категоричен „Русия иска да изведе в космоса ядрено оръжие“, но „не да го насочи към земята, а по-скоро да го използва срещу други спътници“. Така се очерта причината за  информационната операция – Русия може да използва ядрено оръжие в космоса за неутрализиране на космическата групировка на САЩ.

САЩ, за да не допуснат това, се обръщат към Китай и Индия с искане да въздействат на Русия да не извежда ядрено оръжие в космоса. По време на Мюнхенската конференция по сигурност държавният секретар Антъни Блинкен обсъжда проблема с външните министри на двете страни. За тази опасност се уведомяват и съюзниците от НАТО, с което обвинението срещу Русия взема сериозен размах.

Тази информационна операция не е само пореден опит да се злепостави Русия пред световната общественост като потенциален нарушител на международните договори от 1963 г. за забрана на ядрените опити в космоса, атмосферата и под водата и от 1967 г., с който се забранява извеждане в космоса на оръжие за масово поразяване. Има най-малко и две други обяснения, като едно от тях е свързано с вътрешната предизборна борба в САЩ, а за второто може да се съди по следващите действия на Запада.

На 16 февруари става известно, че на срещата на ръководителите на европейските страни се е обсъждало изпращане на войски в Украйна, което според френския президент е напълно възможно. На 1 март той потвърди, че е „претеглил, обмислил и проверил всяка дума, когато е говорил за възможността за изпращане на западни войски в Украйна“. Ден по-късно министърът на отбраната на САЩ беше ясен „ако Украйна загуби войната с Русия, НАТО ще трябва да воюва с Руската федерация“.

Ако Русия е предполагала или е знаела какво ще се обсъжда на срещата на европейските лидери, тя още преди нея може да е подсказала някъде пред някого, че при война с НАТО ще използва в космоса противокосмическо оръжие. Евентуалното предупреждение би имало за цел да не допусне войски на НАТО в Украйна. Възможно е то да е и една от причините редица европейски страни да се разграничат от думите на Еманюел Макрон и на Лойд Остин.

Има ли смисъл използването на ядрен взрив, както твърди ABC News, като противокосмическо оръжие?

Ефективността му в космоса е изследвана още в края на 50-те години на ХХ век. Първият ядрен взрив САЩ извършват на 27 август 1958 г. на височина 170 км, а СССР на 27 октомври 1961 г. В началото на 60-те години САЩ разработват противокосмически комплекси "Най-Зевс" и "Тор", като през 1975 г. вторият е развърнат на атола Джонстън – ракетата му е с ядрена бойна глава за унищожаване бойните глави на съветските стратегически ракети и на спътниците на СССР. Най-мощният ядрен заряд от 1.44 Мт е взривен от САЩ на 9 юли 1962 г. на височина 400 км, като последствията са фиксирани от оборудвани за целта спътници.

Установява се, че от поразяващите фактори на ядрения взрив единствено генерираният електромагнитен импулс е способен да нанесе поражение. На 1500 км от епицентъра на взрива той поврежда уличното осветление на Хаваите и стотици телевизори и радиоприемници. За секунди са унищожени 30% от спътниците на ниска околоземна орбита, а възникналият радиационен пояс около планетата съществува през следващите пет години.

Установява се, че електромагнитният импулс унищожава електронната апаратура на спътниците, която по това време е с  електровакуумни прибори, а те са милион пъти по-устойчиви на неговото въздействие в сравнение с днешната електроника. Следователно взривяването на един или няколко ядрени заряда в околоземното космическо пространство ще унищожи всички или по-голямата част от космическите апарати, независимо от тяхната национална принадлежност.

Това означава, че след такъв удар САЩ ще останат без космическо разузнаване, свръзка, навигация, топогеодезично  и метеорологично осигуряване. Всички тяхни високоточни оръжия ще останат без възможност за насочване и управление, т.е. ще станат безполезни. Същевременно без космическа свръзка около 800-те бази на САЩ по планетата ще останат без управление, такова няма да имат и всички стратегически  командвания на Пентагона, т.е хаосът във въоръжените сили на САЩ ще бъде пълен.

Ще останат без космическите си апарати Русия, Китай, Индия и още десетки страни, но техните армии не са толкова зависими от орбиталните групировки. Например, руската е твърде малобройна в сравнение с тази на САЩ, а нейните високоточни оръжия нямат стопроцентова зависимост от космическите системи, както е при американските.

Убедили се, че ядреният взрив като противокосмическо оръжие унищожава както противниковите, така и своите спътници, САЩ започват използване на ракети за прехващане на обекти в космоса. Първият такъв те извършват през 1958 г., а на 3 септември 1975 г. унищожават първия си спътник с комплекс ASAT (Air-launched anti-satellite missiles). СССР постави на дежурство противоспътниковият комплекс „Изстребител на спътници“ в началото на 70-те и го поддържа до средата на 80-те години на ХХ век. През 2007 г. с противокосмически комплекс ”Dong Neng-1” Китай унищожи на височина 864 км метеоспътник "Feng Yun-1C”. Опитът е наречен от Пентагона ”космическо хулиганство”. Само няколко месеца по-късно, на 21 февруари 2008 г., с ракета SM-3 от система „Иджис“,  изстреляна от борда на крайцер ”Lake Erie”, САЩ унищожиха на  височина 247 км свой разузнавателен спътник. Индия направи подобен успешен опит през март 2019 г.,  а  Русия през ноември 2022 г.

Днес САЩ разполагат с над 80 крайцера и разрушителя, на борда на които има съответно по 122 и 96 вертикални пускови установки. От тях поне 30-40 % са заредени с ракети SM-3. Освен това като противоспътниково оръжие те могат да се използват противоракетите GBI (Ground-Based Interceptor), базирани в Аляска и на авиобазата „Ванденберг“, както и мобилната зенитно-ракетна система THAAD (Terminal High Altitude Area Defense).

Разработените противокосмически оръжия се използват по принципа „един удар-един спътник“. До края на ХХ век противодействието беше възможно, защото броят на спътниците беше малък. Неутрализирането обаче на свързочните и навигационни спътници с него е невъзможно – тяхните орбити съответно са на височина 35 810 и около 20 000 км. На голяма височина са и орбитите на спътниците от системите за ранно  откриване на изстреляни стратегически балистични ракети.

През последните десетилетия в съвременните армии масово навлизат крилати ракети, чиито полет не се открива със досегашните системи. Проблемът става твърде сериозен с навлизане във войските на хиперзвукови крилати ракети, борбата с които изисква откриването им още на старта. Това обаче може да стане само с голям брой космически апарати, които трябва непрекъснато да наблюдават обширни райони от планетата.

Само два примера. В 2019 г. започна изграждане на частната глобална спътникова система Starlink, предназначена за осигуряване на високоскоростен интернет. 270-килограмовите ѝ спътници се извеждат на височина около 500-600 км в групи по 60 и към средата на 2023 г. на орбита вече са около 4000, като системата ще бъде с 12 000.

От 2022 г. Starlink, чрез около 12 000 преносими терминала, твърде активно се използва от украинската армия за свръзка между отделните армейски звена и за насочване на ракетните комплекси, артилерията и БЛА. С тях, а също така и с предаваната  информация от космическото разузнаване на Пентагона, към средата на 2022 г. тя постигна сериозно предимство. Впрочем след година това предимство вече почти е неутрализирано.

През 2023 г. САЩ започнаха да извеждат в космоса нови спътници за откриване, проследяване и определяне траекторията на балистични и хиперзвукови ракети от момента на старта до края на полета.  След 2026 г. с тях в космоса трябва да бъде изградена система поне от хиляда такива спътници, данните от които ще позволят на противоракетната отбрана да се подготви за прехващане на изстреляните ракети. Така се постига  предимство, което до голяма степен намалява ефективността на стратегическите нападателни оръжия на Русия.

Очевидно е, че такава опасност може да не се допусне само чрез използване на противоспътниково оръжие, способно едновременно да неутрализира голям брой спътници. Едно от средствата за това е именно електромагнитният импулс, на основата на който се създава т.н. микровълново оръжие. Днес то съществува като отделни образци в САЩ и Русия, но има само тактическо значение за сухопътните войски. Увеличаване на обхвата му и евентуалното му извеждане в космоса, което не е забранено от посочените договори, коренно ще промени бъдещата война – при нея количеството оръжия и числеността на войските няма да имат решаващо значение.

Известно е, че руската ядрена технология е една от най-напредналите в света, включително и във военната техника. Достатъчно е да се посочи, че още през 2017 г. Русия експериментира ядрена енергоустановка за крилата ракета „Буревестник“ и за ядрения безпилотен подводен апарат „Посейдон“ и двете с неограничен обхват и непредсказуема траектория. Експериментира се и с ядрен транспортно-енергетичен модул (ядрен космически буксир „Зевс“), който при успех ще революционизира междупланетните полети.

Привеждам тези примери, защото те са доказателство за нивото на руската ядрена наука, способна да създаде друг вид устройство за генериране на електромагнитен импулс, захранвано с енергия от ядрен източник, т.е. да създаде космическо микровълново оръжие. Това обаче няма нищо общо с класическия ядрен взрив. Затова твърдението на САЩ , че Русия ще използва ядрен взрив в космоса като противокосмическо оръжие не  отговаря на действителността.

Микровълновото оръжие, изведено в космоса, може да поразява както единични, така и всички обекти в определен сектор, т.е. има избирателна способност. Това оръжие има важно значение за Русия, защото ще уравновеси противокосмическото оръжие на САЩ, ще създаде заплаха за орбиталната им групировка и, при необходимост, с него ще може значително да се намали ударната мощ на въоръжените сили им сили. Освен това то би било добра основа за преговори. Например, може да не бъде извеждано в космоса, ако САЩ се откажат от  изграждане на замислената система за ранно откриване на изстреляни ракети.

В противопоставянето по стратегическите нападателни оръжия Русия има съществени предимства. Тя вече комплектува втори ракетен полк, въоръжен със стратегически ракети, носители на по един хиперзвуков боен блок „Авангард“. Наскоро руският президент посочи, че завършват полетните изпитания на „Буревестник“ и „Посейдон“, а в скоро време се очаква поставяне на бойно дежурство и на стратегическата РС-28 „Сармат“, чиято бойна глава е с три блока „Авангард“.

Днес във военно-политическо отношение пред Запада стои дилемата – да се допусне ли победа на Русия в Украйна или той да се намеси с войски, т.е. да започне трета световна война. За да не допусне това, в посланието си до Федералното събрание от 29 февруари 2024 г., руският президент мимоходом отбеляза, че ракетните войски със стратегическо предназначение са в бойна готовност. За да я докаже, след седмица стратегическата РС-24М „Ярс-М“ с три бойни блока „порази“ определените им цели на Камчатка. Това беше извършено на фона на аварията на английската „Трайдънт-2“ през януари т.г. – 60-тонната ракета едва не падна върху подводницата, от която стартира и в която се намираше английският министър на отбраната. Впрочем при предпоследното изстрелване аварира и американската „Минитмън-3“.

Създава се обстановка, която е съзвучна с извода на германския канцлер Ото фон Бисмарк „Аз зная много начини да изкарам руската мечка от бърлогата, но не зная нито един да я върна обратно“. Е, с много усилия самозабравилият се Зарад я изкара, но не я ясно как сега ще я върне обратно. Може би чрез трета световна? Тогава какъв ще бъде смисъла от нея, ако се превърне в ядрена?

САЩ вече имат достатъчно основания и поискаха от Русия  нови преговори по стратегическата стабилност. Руският отговор е положителен, но само ако те са по целия комплекс от въпроси, включвайки Украйна, стратегическите нападателни оръжия и космическите военни системи.

Известно е, че преговори по отделни въпроси, както беше при М. Горбачов и Б. Елцин, завършваха с предимство за САЩ. При днешния руски президент това едва ли ще стане. При комплексно договаряне полза ще имат и двете страни и най-вече Европа, защото без сигурност за Русия на континента мир няма да има. Ако това желаят европейските страни, те могат да продължат да разпалват войната в Украйна. По-добре е обаче да се замислят до какви последици би довела такава политика за планетата и най-вече за тях.   

Следвайте "Гласове" в Телеграм

             

Коментари

  • Русия може да обезоръжи САЩ, но едва ли ще и се наложи. Те сами добре се справят.

    06 Март 2024 12:26ч.

    Стратегическото търпение на Владимир Владимирович точно на това дава шанс да се случи, при минимални жертви за всички.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Тихомир Томов

    06 Март 2024 17:06ч.

    пак намесиха Светата тройка в своите неразбории !

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Най-голямата сила е и най-голямата слабост

    06 Март 2024 12:37ч.

    Чел съм, един висш сащки офицер да се оплаква, че командирите им на терен не могат да намерят по карта и компас, нито къде са, нито къде отиват. При оръдейните разчети е същата трагедия .

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • някак трябва да се сложи край на безумието на Запада

    06 Март 2024 12:43ч.

    Такова нещо ще ни върне с един век назад, но ако цената е да се предотврати глобален ядрен конфликт, без съмнение си заслужава.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Плод на традицията

    06 Март 2024 12:50ч.

    Колкото и да се опитват убедително да ни представят Вл. Владимирович основно като балансьор между различните центрове на власт в РФ, само си опитайте да си представите (особено на фона на типичната за руската традиция вертикална структура на управление), каква невероятна нервна енергия, работоспособност и воля се изисква, очаква и реално притежава този човек, че да може дори и само да държи във вниманието си ОГРОМЕН КРЪГ от СМАЗВАЩИ КАТО ОБЕМ И СЛОЖНОСТ ВЪПРОСИ! Поредният материал на полковника - апропо, доста систематизиран и прегледен, дава достъп до буквално невоъбразими неща. Г-н Полковник, продължавайте да отваряте очите на нас, бедните духом!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Стефан-1

    06 Март 2024 14:49ч.

    Така нареченото електромагнитно оръжие е създадено от руския академик А.Сахаров. То е с несравнима сила. От него хора веднага няма да загинат, но последиците му ще се ужасяващи. Сама една бомба, взривена на 200км. височина може да върне Канада и САЩ в каменния век. След нейния взрив абсолютно всичко, работещо на ток ще става единствено за боклука. При експеримент в СССР подземен кабел на полигона, закопан на 1.5м. е трябвало да се подмени. Подемането от САЩ на темата за руско атомно оръжие в космоса е демагогия, защото те от 2008г. отказват да подпишат конвенцията за неразполагане на оръжие в космоса. Не се изключва и варианта в САЩ да се постигнали някакъв напредък в тази област и така да опипват почвата.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • forsvaret

    06 Март 2024 20:50ч.

    Мдааа, те съветските учени всичко са измислили, дори гравитацията е тяхна заслуга.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Имаш право

    07 Март 2024 1:04ч.

    Съветските учени бяха спечелили Студената война, когато петата колона - измамниците начело с Андропов и Горбачев (съветските Кирчо и Кокорчо) предадоха СССР на американските юдео-талмудисти. Прозападните български идиоти се смееха, че на съветските стратегически самолети радио-електронното оборудване беше лампово, но гледам че днес руснаците го премахват, под предлог, че повишават капацитета на електрониката. А дали е така?..

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • подпалвачите на война от Запада ще горят в пъкъла

    06 Март 2024 15:26ч.

    От анализа (който отново е доста стойностен) става безпощадно ясно, че цялата доктрина на США залага на космически оръжия за обезоръжаващ първи удар. Съобразно логиката и технологията на руския ядрено- и електромагнитно резонансен отговор - както се казва, тежкО на агресора, той наистина има какво да губи. Когато заложиш едностранно на едно, губиш друго. Ако все пак се стигне до сблъсък, США ще представляват постцивилизацията на трансхуманоидите- зомбита, докато Русия ще продължи да олицетворява бъдещето на хуманния човек, създаден по образ и подобие Божии.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • old_beggar

    06 Март 2024 16:14ч.

    бясната омраза към Русия скъса синджира и в момента антируската истерия от безсилието си вече се дави в собствената си слюнка...Русия трябва да бъде унищожена на всяка цена, тъй като е православна страна с традиционни ценности. това заяви американският конгресмен демократ Джейми Раскин (Fox News).

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • САЩ вече имат достатъчно основания и поискаха от Русия нови преговори по стратегическата стабилност.

    06 Март 2024 20:23ч.

    Какви основания би имала Русия да им вярва с оглед на всичко случило се досега, всички подписани дотук международни договори? Какви гаранции биха могли да дадат САЩ?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Статията обяснява

    07 Март 2024 1:09ч.

    страха на американските президенти от Ким Чен Ун. Достатъчно е Ким да взриви една термоядрена ракета в космоса, дори и да не е над САЩ и да им обезоръжи космическите сили и военния флот. Ким не е подписвал никакви договори, нали?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • в интерес на фактите

    07 Март 2024 9:22ч.

    Няма сигурни данни че КНДР има "термоядрено оръжие". Ядрено - да ! Проведоха няколко тестови опита, предполага се че имат между 30-60 заряда. Имат и ракети носители за тях с които могат да унищожат американските военни в Южна Корея, може би и МКБР с които да докарат нюк над Гуам, Аляска, континенталните САЩ ... ? Но за термоядрени заряди не се е чуло. Не че не е възможно. По принцип всяка страна достигнала сама до ядреното оръжие /атомната бомба/ , след няколко години е достигала и до водородната бомба. Тя просто е следващата технологична стъпка. Пък и в случая с Ким Чен има от къде да му подадат "пищови" за технологията... Въпреки че по откъслечни сведения които идват от затворената КНДР, северокорейците са много будни, образовани и работливи като мравчици, та могат и сами да достигнат до термоядерката...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Петър Петков

    07 Март 2024 8:51ч.

    Благодаря доц. Гергинов за точния и обективен анализ! Дано на тези, които пращат оръжие в Украйна, а и на други горещи точки по света поне нещо малко им влезе в главите. От написаното в статията личи, че последствията от употреба на тези нови високотехнолигични оръжия ще бъдат пагубни за човечеството, а не за отделни държави, или континенти.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • от цялата фактология на автора

    07 Март 2024 9:36ч.

    Отново стигаме до извода, че проблемите на Русия идват от безкрайната й защитна стратегия, от липсата на про-активност. Русия се е затворила в границите си. Оставя безнаказано около тях да летят и плават вражески военни техники, реагира само ако прекосят границите й... Отговаря на наглостта и арогантността със сдържаност и прибраност у дома. Така не се получават нещата. Западнякът по дълбока природна същност /зная го от първа ръка, защото съм на Запад/ е НАГЪЛ и АРОГАНТЕН. Западнякът приема всяка проява на доброта, сдържаност, благородство, всеопрощение ... като ТВОЯ СЛАБОСТ. Ако западнякът ти направи гадост и ти махнеш с ръка и кажеш "Живей бе ! Няма да ти разбивам мутрата за тази дреболия..." Той приема твоя жест като СЛАБОСТ и пак ще повтори гадостта си ! Даже ще я уголеми, ще ти направи по-голяма гадост, защото чака същата безнаказаност ! Този психопрофил на индивидуално ниво може да се отнесе с пълна сила на национално ниво, така да си обясним необяснимата пасивност на Русия с непрекъснатото пресичане на нейните "червени линии" , и пак , и пак... Моето лично мнение е, че руснаците трябва да спрат с търпанието и да преминат към про-активни действия. Не разбира се да натиснат червените бутони и да приключат с планетата. Но да създадат големи гадости на Запада далече от Украйна, далече от своята територия. Идеи няма да давам, убеден съм че във военното разузнаване на РФ и другите им служби имат достатъчно топ-експерти и един куп идеи. Трябва просто да започнат да ги реализират. Тази договорняковщина, която струи на талази от към Кремъл, трябва да приключи. Мечката не може да ръмжи до безкрайност, докато й забиват нагорещени пирони под кожата, трябва най-сетне да удари с лапи и да ухапе някой от чакалите.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • логе

    07 Март 2024 11:06ч.

    Военно кейнсиянство, копаеш дупки и заравяш дупки, войната създава потребление, работни места и заплати, държавен локомотив за икономиката. Но без Китай, руснаците щяха да имат криза и революция. В ъпреки глупавият Путин, неолиберал, потреблението е локомотив - нещо което отричат неолибералите. Неолибералът отрича вътрешното потребление и държавни инвестиции, казва - че работникът хаби заплатата - парите само за да сереее - яде, а бизнесът ще прави работни места - инвестира. Инвестира в робски тру..? ................ Много се гневя на лъжата, че Русия и Китай, имат природни изкопаеми. МЕГА НЕОЛИБЕРАЛНА ЛЪЖА! Колкото, че Тайван и Ю. Корея са гении в електрониката. Французите развиват дизеловите двигатели с милиарди от държавата. Държавата дава пари в развитие на автомобили и електроника в Ю. Кория. Русия и Китай са инвестирали държавни средства, 80 години в природни изкопаеми, и енергетика. С евтина енергия, евтини и много специалисти, и инфраструктура, руснаците правят евтини изкопаеми, жито, торове, слънчоглед, транспорт.. Всички имат природни ресурси, но не могат и не искат да отделят държавни средства. САЩ го направиха със шистовият газ. Всичко може да е конкурентно с държавна подкрепа и водене. Ако Китай и Русия станат напълно пазарни - неолиберални - само с частен интерес, без държавно, всичко ще поскъпне и няма да има пазар в светът. Така, че не е вярно, че Русия има ресурси. Има, всеки има, но Русия ги продава евтино. Щом сме признали ролята на държавата в изграждането на пътища и магистрали, образование, трябва да признаем - че планирането и държавното е добро и незаменимо. Направете енергията на Русия и Китай на пазарни световни цени, и Китай криво ляво ще се справи, но Русия ще загуби износът си. Ако нямаш евтина енергия, нямаш конкурентноспособност над другите. Имаш природни залежи но без евтина енергия са неефективни. Русия всъщност изнася енергия, като я преобразува в алуминий, титан, стомана, жито, азотни торове, фуражи.. слънчоглед.. олио..

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Всички имат природни ресурси, но не могат и не искат да отделят държавни средства.

    07 Март 2024 13:27ч.

    Кажи кои са българските несметни богатства.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Направете енергията на Русия и Китай на пазарни световни цени

    07 Март 2024 13:31ч.

    От какъв зор, и що за "пазарни" са цените, които големите спекуланти разиграват нагоре и надолу, а подир тях рипат и стотици милиони маймуни? По "пазарни" цени курвенските кълчения на разни Рохани, Шакира и пр струват по няколкостотин милиона... Наистина ли бе?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Папагау, папагау, папагау!

    07 Март 2024 15:14ч.

    Чул е нещо за пазарни цени и каквото чул това повтаря. Пазарни са онези цени, които се реализират на пазара. Всяка реализирана стока на пазара е с реализирана с пазарна цена. Независимо дали е надценена или подценена. Затова има средна пазарна цена - резултантната от всички цени на пазара за дадена стока. Дори и монополно високите цени са пазарни цени. Друг е въпросът, че ако има реализация на монополно високи цени, то и пазарът е монополизиран. Един от начините за монополизиране на пазара е пожертване на достатъчно големи средства, за достатъчно продължително време, за дъмпинг на цените на дадена стока и разоряване на по-дребните пазарни субекти, принудени да продават под себестойността на стоката. След заграбване на пазара, монополът диктува цените на този вече монополен пазар. Така резултантната от реализираните на пазара печалби и загуби на всички играчи, за достатъчно дълъг период от време, е = 0 (нула). Което показва, че пазарът не създава стойност (както потребителна, така и пазарна), а единствено е в състояние да реализира или да не реализира вече създадена стойност.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи