НАТО не противодейства решително на Русия в Черно море

НАТО не противодейства решително на Русия в Черно море

Руски бойни кораби в Севастопол през 2014 г., когато Русия анексира Крим. Анализът е на агенция "Ройтерс" и е публикуван в "Дневник".

 

Когато Русия нападна Украйна, най-близкият военноморски кораб на голям съюзник в НАТО беше в Средиземно море. Последният такъв кораб от голям военноморски член на западния военен алианс напусна Черно море преди повече от месец.

 

Докато НАТО се опитва да отговори на руската инвазия в Украйна, основен открит фланг е Черно море. Въпреки заявената решимост да възпира Русия, алиансът не успя да й попречи да изгради присъствие в района, разказва "Ройтерс"

 

Основна причина: разделения между натовските държави дали да предизвикат руския флот в района, което води до липса на последователна и смислена стратегия на НАТО за Черно море. Това е заключението на агенцията след интервюта с дипломати, служители на разузнаването и източници от сектора на сигурността в членове на НАТО, както и военни стратези , пенсионирани военни командири и служители на корабната индустрия.


Това включва нежеланието на някои членове на НАТО, по-специално Турция, да се съгласят на морски патрули, за да не провокират Москва, казаха те. Други фактори са бюджетните ограничения и наличието на други приоритети сред някои големи съюзници в НАТО, добавиха те.

 

Френски военен кораб завърши мисия в началото на януари и нито един голям военноморски съюзник на НАТО не е патрулирал водите му оттогава, според турския морски уебсайт Turkishnavy.net, който проследява движенията на чуждестранни военни кораби. Междувременно 16 кораба от руския военноморски флот, включително ракетни кораби и големи десантни съдове, навлязоха в Черно море, според изявленията на руското министерство на отбраната.

 

Черноморското присъствие на Русия осигурява както военен, така и икономически натиск над Киев, като нарушаването на морската търговия на Украйна е в ход още преди инвазията. Според данните за търговските кораби, прегледани от "Ройтерс", трафикът на Украйна е намалял рязко през последните седмици. След атаката в четвъртък Украйна спря операциите в своите морски пристанища.

 

"Това е като боа около шията на Украйна, стискаща, стискаща и стискаща", каза пенсионираният американски адмирал Джеймс Фого, който командваше флотите на САЩ и НАТО в Европа почти десетилетие до 2020 г. "НАТО се нуждае от морска стратегия".

 

Украйна не е съюзник в НАТО и алиансът не е обвързан с договор да я защитава.

 

В четвъртък генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг каза, че нападението срещу Украйна включва руски военноморски сили, както и атаки въздуха и на земята. Говорейки пред медии, той каза, че НАТО има повече от 120 съюзнически кораба "от дълечния север до Средиземно море" и повече от 100 самолета във висока бойна готовност.

 

НАТО отрича да е пренебрегвала Черно море, на което са три страни членки и две партниращи си с алианса. По-рано този месец Столтенберг каза, че сигурността на Черно море е от "жизненоважно стратегическо значение" за алианса.

 

НАТО се фокусира в момента върху присъствието на сушата и планира да разположи сухопътни бойни части с общо около 4000 войници в черноморските страни Румъния и България, както и Унгария и Словакия, които граничат с Украйна. Освен това САЩ изпращат близо 3000 допълнителни войници в съседните на Украйна Полша и Румъния.

 

Москва, която твърди, че НАТО трябва да стои извън водите, които твърди, че са нейни, каза, че неотдавна пристигналите кораби вчерноморските ѝ бади са част от предварително планирано движение на военни ресурси. Русия отдавна се оплаква от това, което нарича опасно увеличаване на военната активност на Съединените щати и техните съюзници в Черно море - дейности, които НАТО казва, че са чисто отбранителни.

 

Военноморският отговор на НАТО на Русия също има последици за способността на Запада да отстоява интересите си другаде, като Южнокитайско море, където Пекин претендира за суверенитет.

 

"Ако, след като целият свят наблюдава, не можем да възпрем Кремъл, не мисля, че китайците ще бъдат ужасно впечатлени от това, което казваме за Тайван или Южнокитайско море", каза пенсионираният американски генерал Бен Ходжис, който командваше американските сили в Европа от 2014 до 2017 г.

 

"Пълзяща милитаризация"

 

По-топлите води на Черно море за разлика от Арктика са били от решаващо значение за Руссия поне от XVII век насам. Анексирането от Москва на украинския полуостров Крим през 2014 г. й позволи да започне това, което един служител на западното разузнаване определи като "пълзяща милитаризация" на Черно море. Русия превзе или потопи много от военноморските кораби на Украйна, разположени в черноморското пристанище Севастопол.

 

Военното присъствие на Русия в Крим и модернизацията през последните години на ключови руски военноморски флотове "изместиха военния баланс в Черноморския регион в нейна полза", каза анализаторът Стивън Фланаган от американската RAND Corporation в Съединените щати. В момента Москва има 18 големи военни кораба в Черно море, каза Фланаган, което ѝ дава "страшна сила за провеждане на различни операции срещу Украйна".

 

Присъствието на военни кораби на НАТО в Черно море се колебае:

 

Според Turkishnavy.net американските военноморски сили са прекарали около 180 дни в Черно море миналата година, в сравнение с по-малко от 60 дни през 2016 г., но по-малко от над 200 дни през 2014 г.

 

Външни за района съюзници от НАТО разположиха 31 кораба в района през 2014 г. , който спадна до 14 през 2016 г., преди отново да се покачи до 31 миналата година, според независима база данни, управлявана от украинската група за мониторинг към Черноморския институт за стратегически изследвания и BlackSeaNews.


Последният голям съюзен разрушител, разрушителят с управляеми ракети на ВМС на САЩ USS Arleigh Burke, напусна Черно море през декември, според изявление на ВМС на САЩ. Британският кралски флот не е бил в Черно море от миналото лято, според Turkishnavy.net.

 

Портовете на Украйна са "изключени"

 

Украйна разчита в голяма степен на своята брегова ивица за търговия, като повече от половината от износа и вноса на страната пътуват по море. Одеса, най-натовареното пристанище в Украйна и най-големият петролен и газов терминал, беше обект на ракетна атака в четвъртък, съобщиха регионалните власти на южната Одеска област на Украйна.

 

Украинските военни в четвъртък спряха търговското корабоплаване в своите пристанища, след като руски сили нахлуха в страната, каза съветник на началника на кабинета на украинския президент.

 

Дори преди атаката в четвъртък, имаше нарастващо нежелание на компаниите да изпращат кораби в района поради засиленото присъствие на руските военноморски сили, казаха тримата служители на корабната индустрия. Това добави към съществуващите смущения в търговията, причинени от проблеми с глобалната верига за доставки, което намали броя на наличните кораби, желаещи да плават в региона. 

 

Транспортният трафик наскоро спадна още повече. Броят на пристигащите контейнерни кораби в украинските пристанища този месец до 20 февруари е намалял до 25 посещения, което е рязък спад от 48 посещения през януари, според данни от доставчика за проследяване на кораби MarineTraffic, който е базиран в Гърция.

 

В Одеса също така капацитетът на корабите, влизащи в пристанището, е намален повече от 50%. За първите три седмици на февруари той е бил 46 357 броя 20-футови контейнера, което е спад от 82 091 през януари и 97 027 през декември 2021 г., показват данни от проекта за логистична платформа с централен офис в САЩ.

 

НАТО е с вързани ръце

 

Някои дипломати казват, че НАТО е трябвало вече да разполага с мисия за черноморски патрул.

 

Липсата на такова присъствие въпреки редовните посещения на военни кораби на САЩ позволи на Русия да обяви големи територии в близост до румънското и българското крайбрежие забранени в продължение на месеци, докато Москва провежда военни морски учения, според висш западен военен служител.

 

Съгласно международната конвенция от Монтрьо от 1936 г. Турция има контрол върху преминаването на кораби между Средиземно и Черно море. Корабите от външни за района държави като Великобритания и Франция, например, могат да останат само 21 дни, след което трябва да г онапуснат. Франция провежда около три военноморски учения в Черно море всяка година.

 

Но Анкара трябва да балансира между силните си дипломатически връзки с Москва и своите задължения като съюзник в НАТО. Неотдавнашните неофициални разговори в НАТО с Анкара относно възможна sea policing мисия не доведоха до нищо, според двама източника от турското правителство по сигурността и посланик на НАТО.

 

"НАТО е силно зависима от помощта на Турция, защото България и Румъния имат ограничен флот."

 

"Ние оценяваме ситуацията, за да бъдем подготвени за всякаккво развитие", каза турското министерство на отбраната пред "Ройтерс" на 10 февруари. НАТО преди това отказа да коментира директно възможността за такава мисия в Черно море. "НАТО е с вързани ръе", коментира Пол Тейлър, европейски анализатор от центъра за анализи "Приятели на Европа", визирайки нежеланието на Турция да наложи повече контрол над Черно море.

 

Източници: Ройтерс,"Дневник"

 

 

Коментари

  • "НАТО не противодейства решително на Русия в Черно море"

    25 Фев 2022 8:02ч.

    Има все по-големи трудности (обещаният дефицит по Шваб&Ко.) с доставките на памперси за възрастни.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Подобен текст

    25 Фев 2022 11:15ч.

    би могло да бъде написан и като " Руските военни сили не противодействат решително на нападенията на НАТО В мексиканския залив...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • CNN

    25 Фев 2022 11:51ч.

    Още един акцент от последната реч Бай Дън във Вашингтон: „Нашето си е наше, чуждото-както ние кажем“ !!! Свободата е за едни, за другите-бомби. Защото „чуждестранното влияние“ е „пагубен враг“, когато е връз тях, но когато го прилагат на другите ТО ПРОСТО Е ДЕМОКРАЦИЯ !!! На печелившите, честито!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Мъртвите не хапят

    25 Фев 2022 21:54ч.

    Затова и НАТО не може да противодейства на никого

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Assen Kirilov

    01 Март 2022 1:59ч.

    След като НАТО не може да противодейства на никого, защо Путлер не нападне държава от Алианса. От какво се страхува джуджето? ;)

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи