БРИКС - опит за колективна геополитическа еманципация

БРИКС - опит за колективна геополитическа еманципация

Незнайно защо, срещата на БРИКС в Йоханесбург бе натоварена с прекалено амбициозни очаквания. Тя трябваше да се превърне в символ на преминаването към нов етап на организацията, при който тя ще предяви открито претенциите си за изграждане на нов световен ред.

Което разбира се, нямаше как да се случи. Защото, като изключим Русия, останалите участници далеч не се стремят към коренно преформатиране на сегашното международно статукво. Просто те са негови бенефициенти в много отношения и не са склонни да се разделят с придобивките, които получават от него.

Колкото и да не си го признават, бурното икономическо развитие на Китай, Индия и другите членове на БРИС се явява продукт на сегашната икономическа система, в центъра на която се намира финансовата и търговската политика на Съединените щати. Ако тя бъде редуцирана или направо елиминирана, не е ясно как това ще отекне в глобален план и в частност при държавите- членки на БРИКС.

Срещата в Йоханесбург все пак подаде слаб сигнал, че ще се работи за изграждане на алтернатива на геополитическата общност, която Америка е сформирала около себе си. Но това ще бъде дълъг процес, който няма никаква гаранция, че ще достигне до своята крайна реализация.

Колкото и всяка от страните-  Китай, Индия, Русия, Бразилия и ЮАР да има амбицията да заеме по- значимо място на международната арена, видима е липсата на съвместна стратегия за постигане на тази им цел.

Участниците в БРИКС приличат много на клуб по геополитическа еманципация, където всеки споделя своите проблеми, но никой не е готов да пожертва дори и частица от своите интереси в името на някакво общо благо. Което ги лишава от възможността да изградят обща визия за това какво бъдещо статукво желаят и не генерират обща критика към настоящето.

Предпазливостта е в основата на поведението им. Както се изрази шефката на банката на БРИКС (Нова банка за развитие) Дилма Русефф, колкото и подопечната ѝ институция да се стреми да се откъсне от доларовата зависимост, тя е принудена да работи в условията на съществуващата финансова реалност. И по тази причина е прекратила всякакви взаимоотношения с Русия. А бразилският президент направо заяви, че не вижда в организацията инструмент за конкуриране със САЩ и Г-7.

Разбира се, призиви за открита конфронтация със запада не отправи дори Путин, но думите на китайския президент, за разширяване на редиците на БРИКС и че това е пътя за постигане на „едно по- справедливо и разумно глобално управление“ е нещо повече от намек за промяна на световния ред.

И ако сегашните пет членки на организацията не успяват да формулират обща позиция за бъдещето, нейното разширяване може да преодолее този дефект. Както е забелязал Маркс, количествените натрупвания водят до качествени изменения.

Което не означава, че не съществува риска, за който спомена и бразилският президент, а именно, че неконтролираното разширяване на БРИКС може да го превърне във „Вавилонска кула“. Но със самото си съществуване, още повече ако в нея се влеят множество регионални играчи, организацията ще се превърне във фактор, с който останалия свят няма как да не се съобразява. И който трудно може да бъде санкциониран или остракиран.

И всъщност това е най- обединяващия и привлекателен елемент в БРИКС днес- създава някакво усещане за сигурност и съпричастност, срещу санкционната политика на запада. Колкото повече нарастват случаите на нейното прилагане и обхвата им, толкова повече страни ще бъдат мотивирани да потърсят „закрилата“ на БРИКС.

Но и самата организация ще трябва да отговори на това „търсене“. Като се постарае да изгради механизми за заобикаляне и елиминиране на западното санкционно въздействие. Посредством задълбочаване на взаимните разплащания в местни валути, интензифициране на взаимната търговия, взаимодействие в областта на електрониката и комуникациите и др.

Още повече, че Москва нагледно показа как икономическата конфротация с Европа и САЩ не е гибелно начинание. След цяла година икономически санкции, точно през 2022 г руската икономика изпревари германската по паритетна покупателна способност, а през през първата половина на 2023 г отбелязва икономически ръст от над 3%.

Което подтиква всяка една регионална сила да предприема по- рисково поведение на международната арена, без да се стеснява много от реакциите на запада.  Стига да не надхвърли руския „лимит“. Това „правило“ ще бъде в пълна сила поне докато продължава войната в Украйна. Вашингтон и Брюксел едва ли може да се ангажират с още един конфликт, по начина, по който те се обвързаха с украинската криза.

В този смисъл войната в Украйна отваря портал на възможностите за разпалване на всевъзможни регионални кризи, но в много по- голяма степен насърчава проявите на независимо поведение на международната арена.

Не бива да се подминава инициативата на Делхи,  които на гърба на успеха на лунната си мисия предложиха коопериране в областта на космическите изследвания. Нещо, което в момента може да звучи абстрактно, но ако се постигне  реална синергия на руските, китайските и индийските космически технологии, американците и европейците ще има от какво да се опасяват. Да не говорим за военно- стратегическите деривати от подобна дейност.   

Като основното достижение на срещата може да се посочи взетото решение да се приемат за нови членове Саудитска Арабия, Египет, ОАЕ, Иран, Аржентина и Етиопия. С изключение на латиноамериканската страна, останалите се намират в близки партньорски отношения с Китай, което показва, че Пекин заема все по - лидерски позиции в организацията. Но това е нож с две остриета. От една страна показва силата на китайската политика и дипломация, но от друга, точно тази сила може да дезинтересира Индия и Бразилия от участие в един много по-прокитайски геополитически формат и да усили още повече западната враждебност към Китай.

Не е без значение и решението да бъде избрана ексклузивно Русия за нов председател на БРИКС, измествайки реда на Бразилия. Символен знак и реакция срещу опита на Запада да остракира Москва и в частност - жест към самия Путин и неговото принудително отсъствие от форума. И предопределя, че новата среща в Казан, ще бъде натоварена с много повече антизападна риторика и инициативи. Което означава, че ще бъде по- интересна от току-що завършилата.

Свързани текстове:

https://glasove.com/komentari/kitay-mezhdu-strategicheskata-neopredelenost-i-strategicheskata-bezteglovnost

https://glasove.com/komentari/simbiozata-mezhdu-ukrainskata-saprotiva-i-zapadnata-podkrepa-se-okaza-neochakvano-dobra-kombinatsiya

 

Коментари

  • Гошо разбира тези неща, колкото магаре духова музика

    25 Авг 2023 18:13ч.

    Да се вадят изводи от официални публикувани материали е глупост. Никой не знае какво са си говорили членовете на БРИКС на закритите заседания и какви планове са кроили.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ввв

    25 Авг 2023 22:06ч.

    Тази статия звучи малко сякаш sleepy Joe я е писал. Саудитска Арабия, Египет, Аржентина, Етиопия и др казват ние сме готови да излезем от долара и да търсим алтернативи и ТОВА не било амбициозно ?!???? Ами догодина в Казан, Русия когато останалия свят ще стане член на брикс... Идиоти.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • бенефициент

    25 Авг 2023 18:14ч.

    "Просто те са негови бенефициенти в много отношения и не са склонни да се разделят с придобивките, които получават от него." -- просто четох до тук. или особата има съвсем бегли познания по история, икономика и пр. науки, или е откровен манипулатор. и в двата случая - бай-бай.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ретранслатора

    25 Авг 2023 18:19ч.

    Англосаксите няма безметежно да се откажат от господаруването си над света! Дано не се стигне до употреба на ТЯО!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Тревожи ме тенденцията от последните няколко дни -

    25 Авг 2023 18:39ч.

    Вместо информация да ни се поднасят нек'ви четива с "правилен" пропаганден привкус от "правилни" източници и списователи. Дано е случайно, защото това е един от съвсем малкото останали прилични сайтове.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • “ Тревожи ме тенденцията от последните няколко дни”

    25 Авг 2023 21:37ч.

    Сам можеш да се направиш извод. БРИКС съществува от 2009г и до сега на Запад не му обръщаха много внимание. Преструваха се, че не съществува. В последно време не спират да говорят и пишат за него, защото осъзнаха, че е значимо явление. След като започна войната в Украйна, много държави осъзнаха накъде вървят нещата. Миналата година 7 държави официално подадоха заявка за присъединяване и 6 бяха приети тази година. Тази година 15 подадоха официални заявки. Догодина на се знае колко ще бъдат приети.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Това е нормално

    25 Авг 2023 18:52ч.

    защото става дума за преходен процес на едно явление от едно състояние (западно-центрирано) в друго (източно-центрирано), а не за ново явление, което изключва старата реалност (тоест центрирано на принципно нова реалност). Все пак е крачка напред, защото новото състояние ще позволи излизане от сегашното вредно фокусиране на западащата все повече западна култура и начин на живот, базиран на митичните "евро-атлантически ценности". После ще дойде етапа, когато тези ценности ще бъдат напълно отречени и осмяни, защото е безспорно че те водят към смърт на всяко общество. Китай в това отношение е надживял всички западни цивилизации от Древен Египет и Месопотамия до наши дни, и ще прибави нови експонати в музея си. Само че музеите не са места за поглед напред, Русия има тази месианска роля да покаже нещо което вече ще е принципно ново. За него няма смисъл да гадаем отсега, ние нямаме очи за да го видим, защото се чудим как да оцелеем, в новите условия ще има хора визионери.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Евгени Василев

    25 Авг 2023 19:00ч.

    На терасата сте психолози, на масата политици, във фейсбук философи и същите глупаци в живота, каквито винаги сте си били! Добре, че са форумите, за да блеснете малко в собствените си очи!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Кой каквото има, това продава

    25 Авг 2023 19:07ч.

    казано на езика, който ти е понятен. За съжаление, ние нищо не можем да купим от теб, нищо твое не блести в нашите очи. Прочее, другаде разпъни сергията си.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Курев

    25 Авг 2023 19:17ч.

    Генчо, да го духаш! И, авторчето- също!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • BiG USA Fart

    25 Авг 2023 19:21ч.

    Ами засега и това не е малко, че половината свят казва публично на Вашингтон: Fuck the USA! И същевременно Лондон и Брюксел никой не ги брои за живи... Допреди 20 години това беше невъзможно!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Г. Георгиев е чел Маркс или някой му е казал?

    25 Авг 2023 19:31ч.

    "Както е забелязал Маркс, количествените натрупвания водят до качествени изменения"

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Не е чел

    25 Авг 2023 20:09ч.

    Не е чел Маркс, камо ли Хегел. Но е слушал лекции по диамат по соц време :)

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Но не си е водил записки,

    26 Авг 2023 0:56ч.

    което обяснява защо бърка Хегел с Маркс. Впрочем изпитите по диалектически материализъм - Марксистко-ленинска философия, Икономика на капитализма, Икономика на социализма и История на БКП - се даваха на студентите, което допринесе немалко от студентите, които завършиха по време на НР България, да бъдат лесно манипулируеми по време на пика на кантрареволюцията от 90-е години на миналия век, и доста от тях, вече завършили висшето си образование, да скачат като маймуни по улици и площади и да вият неистово "Времето е наше!", "Кой не скача е червен!"

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • смях

    25 Авг 2023 20:27ч.

    точно през 2022 г руската икономика изпревари германската по паритетна покупателна способност . Нека ГГ обясни по-подробно този израз и даде конкретен пример. Това че руснаците не могат си продават газта и петрола не ги прави някакви икономически гиганти напротив.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Костов

    25 Авг 2023 20:59ч.

    Петролът и газът не се продават добре и затова поевтиняват, на външния, но и на вътрешния пазар.Руснакът, следователно, може да на пълни резервоара с по-малко кинти, което повишава неговата покупателна способност. Оттам и порастналото ППП на Русия, която хем е на пето място, хем средният руснак е на над 50-о. Всичко е air under pressure.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • “ затова поевтиняват, на външния, но и на вътрешния пазар”

    26 Авг 2023 0:22ч.

    По-евтин бензин купуваш сега отколкото миналата година? И в Русия тази година е по-скъп. И на борсите газ и нефт са по-скъпи.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Всеобщ закон: Количествените натрупвания водят до качествени изменения!

    26 Авг 2023 0:41ч.

    Трупай знания г-н Георгиев, чети, за да пишеш по-качествено! Горният закон е вторият от трите всеобщи закона на диалектиката, открити и формулирани от Хегел (велик германски философ). Третият е ОТРИЦАНИЕ НА ОТРИЦАНИЕТО! Г-7 отрекоха BRICS. BRICS+ отрича неоколониалния метод на Г-7 за поробване на народите посредством доларово задлъжняване и войни. BRICS+ е за ограничаване на търговията в долари и за 30% търговски стокообмен между BRICS+ в национални валути и за банка с обща разплащателна валута. ТОВА Е СЕРИОЗЕН УДАР ЗА ДОЛАРА. ОГРАНИЧЕНОТО ПОЛЗВАНЕ НА ДОЛАРИ Е ПРЕДПОСТАВКА ЗА ОГРАНИЧЕНО ПЕЧАТАНЕ НА ДОЛАРИ, А ОГРАНИЧЕНОТО ПЕЧАТАНЕ НА ДОЛАРИ Е ПРЕДПОСТАВКА ЗА ОГРАНИЧЕНО КРЕДИТИРАНЕ И ЗАТОРМОЗЯВАНЕ НА АМЕРИКАНСКАТА ИКОНОМИКА. КОЕТО ОТ СВОЯ СТРАНА ЩЕ ДОВЕДЕ ДО СВИВАНЕ НА АМЕРИКАНСКАТА ПОМОЩ ЗА ПРОКСИ ВОЙНИ. Русия ще използава опита на СИВ и ще създаде клирингова къща към банката на BRICS+ или отделно, с което нуждата от долари в търговския стокообмен на 45% от световното население ще намалее още повече.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Г 7 и БРИКС

    26 Авг 2023 13:24ч.

    Са двете страни на една монета. Не е важното че има "ези" и "тура" , важно е че монетата е ЕДНА . Кой е собственикът на монетата? That is the question Hamlet !

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Hamlet

    26 Авг 2023 17:22ч.

    Ти кажи!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Тарильома

    26 Авг 2023 14:30ч.

    Както Панглос ни учи светът ни е „най-добрият от всички възможни светове“. А Фукуяма преди повече от 30 год. твърдеше, че е дошъл краят на историята. Това иска да каже и авторът. Но така ли е?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи