Вашите гласове: Нужен ли е образователен ценз при гласуване?

Няма нужда от продължителни и умни от разяснения. Въпросът е простичък - демокрация или нещо друго. Правото на глас е неотменна част от равноправието - основата на демокрацията. Въвеждането на ограничения означава, че искаме друг ред в обществения живот - един колега го нарече меритокрация. Това, че и при социализъма и до днес просветната система не се справя с основната си задача е безспорно и създава голяма група хора, неспособни да оценят качествата на партиите и кандидатите им. Кой ще има право на глас при въвеждането на образователен ценз? Аз бих изключил немалка част от нашите професори от избирателните списъци. Вероятно прекрасни специалисти в своята област, тези от тях, които изказват публично политическите си идеи масово се излагат, опитвайки се да внушават недообмислени решения на наистина сложни проблеми. Не прибързвайте, господа. Предложете ни наистина разумен изход от въртележката, наричана у нас изборен процес. Поздрав!
Изключително неприятно е да четеш плоски мисли от хора, които би трябвало да са елита на нацията. Една от причините демокрацията да е успешна, е че тя намалява триенето между различните класи и слоеве на обществото. Отнеми правото на глас на една група - да кажем много са грозни, глупави и необразовани - и изведнъж единственият начин тази група да изрази своето мнение е да започне образно казано да взривява бомби и да стреля по \"гражданите\". Вместо подобни елитарни изхвърляния трябва да се върви към повече демокрация - да се ограничат правата на изпълнителната и законодателната власт, като някои техни решения задължително да биват одобрявани на референдум - големите сделки, външно политическата ни ориентация, по-важни или по-оспорвани закони и т.н. В противен случай ни чакат \"интересни времена\".
Да, задължително гласуване, избирателен ценз, само за платилите данъците си и криминално непроявените. Неотговарящите на тези условия, всъщност са се самоизключили от обществото и не могат да решават как то да се организира и живее. Либерастките идеи са топлинна смърт за човека и обществото. Би могло да се помисли и за отнемане избирателните права на жените, причините са очевидни за всеки непредубеден и познаващ ги.
лично поанавам много природно -интелигентни хора без никакво образование,и също така-много високообразовани Невежи и Глупаци!!
Внимавайте!!!
Точно така! Аз призовавам и за имуществен ценз, как не са се сетили още!? Тогава ще се избират помежду си и ще заживеят щастливо. В истинска демокрация. Без това недоволно, мрънкащо население, дето иска, иска, иска...
Аргументите в статията са същия нонсенс като на онзи руски депутат, който иска забрана за тютютнопушенето при жените до навършване на 40-годишна възраст. Г-н професоре, в Търновската конституция от 1879 г. няма изискване за ценз. Няма и в двете конституции до 1991 г. Предлагате да го въведем днес, 136 години след установяването на третата българска държава, в 21-ви век, в ЕС? Не е смешно. Тъжно е, че професор разсъждава толкова плитко.
Известно е, че за да не те ухапе змията, първо, трябва да я видиш и второ, трябва да имаш пръчка с чаталче за да я затиснеш за гушата. Как можем да видим змията? Като се създаде РАВНОПОСТАВЕНОСТ между всички партии, участващи в изборите. Сега плащаме субсидии с които едни партии си купуват медийно време и постоянно ни се натрапват, а за другите, особено нововъзникналите, въобще не можем да чуем. Как тогава да гласуваме за тях? Следователно, субсидиите не трябва да се подаряват на няколко партии, а да осигурят медийно време за равноправни дискусии между всички партии. Спомнете си дискусията по БНТ за парламентарните избори в Кърджали. В нея особено се открояваше един кандидат, чиято партия и сега претендира, че е най-умната и най-красивата. Именно чрез дискусиите може да се види кой е качествен и кой е опасен, и да се повиши желанието ни за гласуване. Що се отнася до чаталчето, избирателите трябва да имат право да предизвикат частични избори и да отзоват представителя, който не им харесва. Естествено, парите за тези частични избори трябва да ги съберем ние, които сме проспали редовните избори, а после сме разбрали, че сме излъгани. Последното ще ограничи и мераците за непрекъснати частични избори. И така, докато не можем да видим навреме змията и не можем да й сложим чаталчето на гушата, тя все ще ни хапе, а ние ще търсим противоотровата.
Интересен парадокс е как хората са твърдо убедени в еднаквото право на глас за всеки, като някои от горните форумци обясняват че щели да се намалят търканията в обществото и в същото време приемат всеки да получава различна заплата и имущественото неравенство. От имущественото неравенство няма ли да излязат търкания? Моето мнение е, че както приемаме че хората не са равни и получават различна заплата, така трябва да имат и различно право на глас базирано и на образование и на принос към обществото. Освен това всички които са на бюджетна заплата гласуват в явен конфликт на интереси. Заради страха на партиите да не загубят гласа им, продължаваме да хрантутим орди от милиционери, военни и чиновници, въпреки че народа намаля с повече от 2 млн. души.
цитат: \"Смятам, че задължителното по закон основно образование,...\" Поредният неграмотен професор, с каквито е пълна родната наука. У нас задължително е не основното образование, а образованието до 16-годишна възраст - което изобщо не е същото.
От социалното неравенство също произлизат търкания, но при всеобщо право на избор, ако голяма група избиратели са засегнати от социално неравенство те имат възможност да гласуват за свои представители в управлението и в идеалния случай следва промяна на политиката към намаляване на социалното неравенство и породеното от него напрежение. Ако тази голяма група не може да гласува и е изолирана от процеса на вземане на решения в обществото, то единственият им изход е да действат срещу реда в обществото и срещу самото общество и тогава е само въпрос на време за да достигнат необходимата организация за такива действия.
Андрей Куртенков цитат: \\\"Смятам, че задължителното по закон основно образование,...\\\" Поредният неграмотен професор, с каквито е пълна родната наука. У нас задължително е не основното образование, а образованието до 16-годишна възраст - което изобщо не е същото. ........................................................................ Ха, ха, поредния неграмотник оценява професор! Явно и ти не си учил до 16г. Като си прост поне не давай оценки на професора.
Ние и нашите партньори използваме технологии като “Бисквитки” за персонализиране на съдържанието и рекламите, които виждате, както и за да анализираме трафика на сайта. Изберете “Приемам”, за да приемете използването на тези технологии. За повече информация, моля запознайте се с обновените “Политика за поверителност” и “Политика за бисквитки” на Гласове.ком ЕООД