Скандалът около събитията в Кьолн в новогодишната нощ придобива нови подробности. На 7 януари германският в. "Билд" публикува доклада на полицията, в който подробно се описва какво точно се е случило на площада пред Кьолнската катедрала и до гарата.
Както вече стана известно, около хиляди млади хора, най-вече с "арабски и северноафрикански вид", се разделили на групи и извършили нападения над жени. Досега само в Кьолн в полицията са постъпили сто жалби от пострадали, в които те съобщават за тормоз, изнасилване, малтретиране и грабеж. Около 50 жалби са подадени в Хамбург, има подобни случаи и в Берлин, Дюселдорф и Щутгарт, но дали те са свързани помежду си не е известно.
В доклада, който публикува "Билд" за ситуацията в Кьолн, се посочва, че повечето от нарушителите на реда са били в състояние на алкохолно и наркотично опиянение. Те се събрали на площада между гарата и катедралата до настъпването на Новата година, умишлено пускали фойерверки срещу други хора там, както и срещу полицаите, хвърляли бутилки. "Дори появата на полицията и предприетите мерки не накарали тълпата да прекрати това, което правела както пред сградата на гарата, така и вътре", се казва в доклада.
Колко души е имало в този момент на площада не се посочва. Полицаите били от 150 до 200 души. За да избегнат смъртен случай, силите на реда решили да разчистят площада, но безпорядъкът не спрял, а се пренесъл в сградата на гарата. По това време към полицаите се обърнали за помощ много момичета, разказвайки, че са били обект на нападение и сексуално посегателство, продължава документът.
"Заради големия брой такива деяния, силите на реда се ограничили до възстановяване на спокойната обстановка. Тъй като било невъзможно да помогнат на всяка жертва и оперативно да задържат нападателя, полицаите били на ръба на безсилието", се казва в доклада. В даден момент силите на реда не били в състояние да приемат нови жалби, пише авторът на доклада, добавяйки, че за първи път в 29-годишния си трудов стаж се сблъсква с такова неуважение. Той посочва също, че нападателите унищожавали документите си пред очите на полицаите с думите, че утре ще получат нови и цитира един от тях: "Трябва да се държите любезно с мен. Госпожа Меркел ме покани".
Нарушителите на реда пренебрегнали полицейската забрана и влезли в сградата на гарата, спали на пейките и на пода, преминавали от един перон на друг през железопътните линии, заплашвали свидетели.
Правоохранителните органи провеждат разследване срещу трима заподозрени.
Ралф Йегер, министър на вътрешните работи на провинция Северен Рейн-Вестфалия, не даде подробности за случилото се в интерес на разследването. Въпреки това е известно, че полицията анализира социалните мрежи, както и видеозаписи и снимки, направени в новогодишната нощ на площада, но е изключително трудно да се идентифицират нападателите сред тълпата. Полицията в Северен Рейн-Вестфалия, където се намира Кьолн, смята, че нападателите са действали по предварителен план. "Когато 1000 мъже от Северна Африка се съберат на едно място, това не може да е случайност", смятат силите на реда.
След показанията на свидетели за националната принадлежност на нарушителите на реда, бе замесена и темата за бежанците. През 2015 г. в Германия пристигнаха 1,1 млн. души, търсещи убежище, мнозинството от които от Сирия, Афганистан и Ирак. Министърът на правосъдието и защитата на потребителите Хайко Маас предупреди обществеността срещу безогледните обвинения спрямо бежанците. "Не можем да позволим на никого да използва тези нападения с цел дискредитиране на всички бежанци", заяви Маас пред германската агенция ДПА. "Ако търсещи убежище са сред престъпниците, това не означава, че трябва да подозираме всички бежанци", смята министърът.
Превод от руски: Галя Дачкова