Папа Франциск, Европа и ислямът

Папа Франциск, Европа и ислямът
Съмнението е разсеяно. Християнските корени на Европа не са грижа на папа Франциск. Съвсем не. Това е една от заслугите на интересното интервю, което той даде във вторник, 17 май, на вестник “Ла Кроа”. То е ясно по този въпрос. “Опасявам се”, казва той, от самия термин “християнски корени” на Европа. И препоръчва понятието “корени в множествено число”.

 

 

Ето думите на папа Франциск, публикувани от католическия всекидневник: 

 

Трябва да се говори за корени в множествено число, защото има толкова много. В този смисъл, когато слушам да се говори за християнски корени на Европа, се опасявам понякога от тона, който може да бъде победоносен или отмъстителен. Тогава това се превръща в колониализъм. Йоан Павел II говореше за тях със спокоен тон.  Да, Европа има християнски корени. Християнството има за свой дълг да ги полива, но в дух на служене, като измиването на краката. Дългът на християнството към Европа е служене.

 

Франциск отваря нов път

 

Защо това уточнение разсейва съмнението? Защото при получаването на европейската награда “Шарлеман” на 6 май Франциск беше много дискретен по въпроса за европейските корени. Тогава това не изглеждаше толкова ясно като разрив спрямо двамата му предшественици, Бенедикт ХVI и Йоан Павел II, които превърнаха Европа в един от крайъгълните камъни на своите понтификати.

Един от големите проекти на германския папа бе да помири Европа на Просвещението с християнска Европа, доказвайки, че великите ценности, защитавани от Европа на Просвещението - а именно лична съвест, свобода, демокрация - се коренят в християнска Европа. И че заплашени, те нямат бъдеще  пред лицето на релативизма и исляма, освен ако не почерпят от основата на мисълта, която ги е родила. Не за да възстанови християнска Европа, а направо за да спаси Европа.

Що се отнася до Йоан Павел II, той се бореше срещу комунистическото заледеняване на обществата, културите и съвестта в името на свободата на човешката личност според една открито християнска антропология. Този папа интелектуалец бе разбрал преди мнозина други, по модела на италианския комунист Грамши, голямото значение, което играе културата за развитието на обществото. Вместо да възстановява християнска Европа, Йоан Павел II целеше да събуди душата й, за да преоткрие тя вкуса на своята култура. И следователно на своята идентичност.

Разбира си, папа Франциск цитира папа Йоан Павел II, но става все по-ясно, че аржентинският папа открива нов път, който скъсва с неговите предшественици европейци. Би могло да се мисли впрочем, че възгледът за Европа - поне за християнството - идва от неговата латиноамериканска култура. И че тя е спасителна, в края на краищата, за Църквата, както и за Стария континет, който папата иска да разклати, сравнявайки го със стерилна баба. 

Но специфичната черта на мисълта на папата за Европа не е аржентинска, а философска. Това е мисловна структура, която се открива в целия му понтификат. Това е принципът на не-изключването. Което поражда дебат. Не по повърхностен начин - между един “аржентински” и “европейски папи”, а според 

 

два възгледа за европейската идентичност: отворена и плуралистична или историческа и културна.

 

Приемайки наградата “Шарлеман”, Франциск определи Европа не “в опозиция на другите”, а чрез “различните култури”, чрез “красотата да побеждаваш ключалките”. И чрез своята “способност да интегрира”. Пред в. “Ла Кроа” той предлага ясна почва за прилагане на този принцип на не-изключването - това на мигрантите и на исляма:

 

В основата си съжителството между християни и мюсюлмани е възможно. Идвам от страна, в която те съжителстват в голяма близост. Той добавя: Всеки трябва да има свободата да изрази собствената си вяра. Ако една мюсюлманска жена иска да носи хиджаб, тя трябва да може да го направи. По същия начин, както ако един католик иска да носи кръстче.

 

Някои католици смятаха досега, че са привилегированият път пред Европа. Главата на Римокатолическата църква този път недвусмислено смята, че ислямът също е път пред Европа. Той самият подкрепи словото си с жест, вземайки в самолета си на път за Рим от остров Лесбос три мюсюлмански семейства на 16 април.

Превод от френски: Галя Дачкова

 

 

Коментари

  • georgieff/vienna

    20 Май 2016 12:24ч.

    traitor!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • и.г.

    20 Май 2016 15:57ч.

    Да,корените на Европа са християнски!Но християнството е Служение на Ближния,не-отхвърлянето му!!.............В този смисъл - Приемащото отношение към Мюсюлманите е истински Християнското отношение!!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • на исус т

    20 Май 2016 15:57ч.

    Малко е да бъде наремен еретик! Той просто е предател! Злото е Ватиканът, не конкретно папата.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Трети Рим

    20 Май 2016 16:01ч.

    Християнството не е служене на ближния откъм парадигмата демократичното разбиране на човешкия род. Ние сме християни, и не с езичниците. На ближния се служи през Единната Божия Личност, сиреч съборно. Тука няма безличното "всички", има личното "всеки".

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Фотий

    20 Май 2016 18:55ч.

    Най-старите корени на съвременна Европа са в езическа Елада, както и в другите древни култури на континента. Християнството идва по-късно, въпреки че влиянието му е доминиращо. В този смисъл папата безспорно е прав за множествеността на корените, което му становище приятно ме изненадва. Значи не е догматик. Запазването на вропейската християнска идентичност е напълно съвместимо с т. нар. принцип на неизключването. Но трябва да се полагат усилия.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • българин

    22 Май 2016 16:56ч.

    Първия папа който не е от Европа - дали е случайно? - на фона на крепост Европа която вече от године е нападана от "бежанци". И този поток - инвазия няма да пресъхне. Латинска америка има добра база от католици, за една бъдеща ватикана.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Константин Димитров

    05 Май 2019 7:24ч.

    Чак "невиждано"... Моето лично впечатление е точно обратното, съдейки по реакциите в мрежата. Както и да е - тази тема е полемична, тъй че нека всеки мисли, както пожелае. При всички положения, статията на "Фигаро" намирам за тенденциозна, тъй като прокарва представата, че папата едва ли не се е молел на колене за съвместна молитва, а такова нещо просто няма.... От друга страна - много ми допаднаха коментарите на Фотий и на И.Г. по-горе.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи