Няма драма с ДДС върху хляба и е редно той да се върне. Другото е предизборен популизъм и напразен медиен шум

Няма драма с ДДС върху хляба и е редно той да се върне. Другото е предизборен популизъм и напразен медиен шум

Няма журналист, който да не се е сблъсквал с типичните за януари и август скучни дни без новини. Затова винаги обръщаме внимание на задръстванията по пътя към морето. Ако имаше кит, или поне акула убиец в Черно море редакторите щяха да почерпят, защото цяла седмица щяха да се пишат репортажи и анализи от различни гледни точки. По същия начин и януари е време за напомняне как ще ни се отразят промените в данъчното законодателство. Или дали електронната система на НАП приема новите декларации още от първи януари, сякаш някой ще тръгне да ги подава с махмурлука си от предната вечер. После, когато дойде 30 април и крайният срок за подаването им, се радваме, ако той съвпада с Великден, защото и по Възкресните празници публиката ще може да се занимава с опашките в офисите на НАП или с претоварване на електронната услуга.

Само че ако в миналото се приемаха сериозни промени, с реално отражение върху живота на хората сега се прокарват инициативи с козметичен ефект. На този фон изтичането на срока, в който е действала преференциална ставка от 0% за ДДС върху хляба изглежда значима новина. Телевизионни репортери и водещи изпълват емисиите с авторитетно говорене как хлябът поскъпнал с 20%. Колко страшно е това за обикновения човек и така нататък.

Стига глупости!

Вдигането на ДДС от 0% на 20% при равни други условия предполага хляб от два лева да поскъпне с 40 стотинки. Това са 12 лева на месец, ако домакинството купува хляб всеки ден. При растежа на пенсиите и минималната работна заплата в последните години тези пари не могат да бутнат никого, така че, хайде малко по-сериозно.

От Бъдни вечер насам постоянно се занимаваме колко са загрижени хлебопроизводителите за хората, че заради тях не трябвало да се повишава косвения данък. В едно от интервютата загрижен собственик на пекарски магазин коментира, че по някой от продуктите му ДДС бил 70 стотинки. Тоест базовата цена на хляба му е 3.5 и с връщането на косвения данък ще стане 4.2 лева. При цялото ми уважение към този бизнес, но той не е масов, а за хора с доходи над средните. Друг производител говори, че освен хляба ще поскъпнат и кроасаните и баниците. А кореспонденти на Нова от три града показват колко струва масов хляб в населените им места.

Дали страхът на хлебопроизводителите не е породен от факта, че през февруари, като подадат ДДС декларациите си, ще лъсне кои пекарни и бакалии са декларирали повишение на събрания косвен данък и ако то не е, това ще бъде директна покана за проверки и ревизии от страна на НАП.

Трябва да се заяви ясно, че връщането на ДДС върху хляба и хлебните изделия е ценово поносимо и осигурява фискално незначителен ефект от едва 93 милиона лева. Спряганите митологични половин милиард лева са за общо отпадане на преференциалния режим по всички стоки и услуги, въведен в отговор на коронакризата, и дори тогава допълнителните средства ще са незначителни (само 2.7%) спрямо очертаващия се дефицит от 18 милиарда лева. Но общото отпадане на ДДС преференциите ще е някакво начало към връщането към нормалността преди 2020 година. Стъпка по стъпка, както в края на 90-те се полагаха основите на данъчната ни система. Всяко удължаване на преференциалните режими е форма на предизборна кампания върху гърба на бюджета и ще ни излезе скъпо в дългосрочен план.

Преференциални ставки по хляба биха имали смисъл, ако той навсякъде задължително се произвеждаше от най-качествени материали и дори масовият хляб би стигнал цена от четири лева. В България масовият хляб се прави от пшеница, която е далеч от най-качествената. Тоест, не е толкова скъпа. Всеки пекар, който се притеснява за ценовата поносимост на клиентите си, опитва да скрие собствена неефективност или склонност да не декларира обороти.

Всичко, което телевизиите ни сервират по темата е плод на липса на сериозни новини, бягство от дълбаене  сериозни теми и като резултат – всяване на страх сред най-бедните и то с манипулативни послания, които не почиват на реални данни.

Тема за размисъл

Повод за анализ и разследване е каква част от енергийните помощи за бизнеса отива в големи индустриални компании, които са на печалба заради рекордните цени на продукцията си. Първо те разработват собствени енергийни източници. Те са възобновяеми, или имат генерации за производство от отпадъци. И дори някои си внасят такива от чужбина. Второ, пазарната конюнктура  им позволява да печелят въпреки скъпото електричество. Главно това са конгломератите от минния и преработвателния сектор. Например, цените на медта са по-малко от 10% по-ниски спрямо историческия си пик през 2022 година но помощите за рудодобива остават.

Вглеждането в такива недомислици и отстраняването им може да осигури ресурси за смекчаване на шокове или да свие назряващия дефицит, но темата остава непокрита от болшинството медии. Когато става дума за държавни пари, става дума за наши пари, които под някаква форма са ни взети и управляващите търсят най-ефективния начин за оползотворяването им. Затова трябва да се анализира и кои бизнеси са сериозни и заслужават подкрепа и в кои случаи субсидирането поддържа изкуствено съществуването на бизнеси, които иначе няма да оцелеят.

Проблемите с цената на хляба са същите, като с цената на тока. Миналата година, когато снегът падна рано и пречупвайки дървета, чиито листа не са окапали, разруши електропреносна инфраструктура, на малцина им светна лампичка. Тази година, виждаме как горе в Балкана стълбове са нападали като домино и вече не трябва да се съмняваме, че мрежите са сериозно остарели в морално отношение и само инвестиции в нова инфраструктура могат да предотвратят студени и тъмни зими.

Комплексното поскъпване на храни и електроенергия, може и да представлява сигнал за внимание за обедняване на обществото, но пак – ако се проследят всички нормативни повишения на доходите, ще се излезе, че те изпреварват инфлацията.

 

 

 

Коментари

  • гласувах за Величие

    07 Яну 2025 8:48ч.

    прав е ,няма логика зърното да поевтинява на борсата,а хляба да се вдига доста над 10 % от остатъка за плащане на ДДС-то

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Има логика и тя се нарича "латифундистки капитализъм"

    07 Яну 2025 13:06ч.

    Просто трябва да се национализира земята, а фамилиите на зърнарите да се пратят на оня свят изчерпателно.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ирония

    08 Яну 2025 7:46ч.

    с комунизма свършихме през 89. край.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • няма контрол върху нищо

    07 Яну 2025 10:06ч.

    Проблемът ни е, че българските нефелни политици са освен изключително алчни и неграмотни, а на всичкото от горе използват служебното си положение за собствен или скрит бизнес. При 0 ставка за хляба той не поевтиня, а е известно на всички, че се ползва евтината и вредна пшеница от усрайна и въпреки това цената се увеличава. Държвните органи само лапат от високите си и неоправдани заплати и рушвети и никой не контролира качеството на нищо. Не само, че нямаме нужда от такива безхаберни и корумпирани политици, а напротив те са изключително вредни

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Един

    07 Яну 2025 10:45ч.

    Абсолютно съм съгласен с автора! Хлябът - като артикул в потребителската кошница- няма почти никаква стойност. Като политическа дъвка, обаче , е безценен! Цялата държава субсидира топлата вода и отоплението на най- богатата област - област София- град, но това не се споменава никъде! Не се споменава и ниското качество на хляба, който мухлясва на втория третия ден и се изхвърля. Не се споменава и факта, че месото във веригите е два пъти по- евтино от сиренето и три пъти по- евтино от кашкавала. Водата стана златна, препарати, лекарства, всичко полудя! Те ми дрънкат за едни 6 лева месечно, които ще плати всеки един от нас допълнително за ДДС на хляба / по половин хляб на човек за ден/ . Джангър да става...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • j.jelevban-месото

    07 Яну 2025 17:18ч.

    Няма как да не е по евтино от кашкавала.От 5кг зърно в Дания правят 1кг. свинско-живо.Като го заколят става 0.5кг.Като мине преработката става красиво,естетично червено и....1кг.И пристига в България.И това е най най щото има и 20г.замразено ирландско.Сметката 5кг зърно-1кг свинско в Лидъл.При това и зърното и свинското т.е отглеждането са субсидиране.Хормоналните ''терапии'',ГМОто,патентованите прасенца на монсанто въобще не ги обсъждам.ДРАМА НЯМА!Или има??

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Мери

    07 Яну 2025 11:09ч.

    ДДС /данък добавена стойност/ - данък, съществително., м.р.,.... ТОЙ ДА СЕ ВЪРНЕ

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Всичко което трябва да знаете

    07 Яну 2025 11:37ч.

    Попитах изкуствен интелект, ако бях купил преди една година 10 крипто валути от ТОП-10 за 2023 г., 10 000 долара за валута, общо 100 000, колко щях да имам сега в долари? Каза, че ще имам 208 000 долара. Искате ли левът да бъде фиксиран в такава кошница от валути, като като еврото което е във валутният резерв и е зад всеки лев да бъде дадено за криптовалута? 40-милиарда евро е в резервът. За миналата година щяхме да направим още толкова. И 10 криптовалути е застраховка от риск, диверсификация е. Проблемът е дефлацията която удря търговците - ще купуват скъпо и продават евтино, дълговете ще растат - ако дължиш 20 000 в лева което е 10 000 евро, след една година ще дължиш пак 20 000 лева - но те ще струват 20 000 евро, дългът ще се удвоява всяка година, и ако не плащаш главницата, а само лихви, за 10 години от дълг 10 000 евро ще дължиш 10-милиона евро. Да направим ли такъв лев? Ще направим дългът да е в евро записан, или отрицателни лихви, или в тези левове ще спестяваме - пък ще имаме евро. И депозитът ще трябва да има отрицателна лихва, понеже банката държи само до 20% в банкноти, другото е само запис на дълг на банката към депозитара. спестителя. Ето защо е отменен златният стандарт.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • българия или мафията читанка инфо

    07 Яну 2025 11:37ч.

    Икономистът георги ганев, преди години, беше казал, че работниците използват заплатите си само за тоалетната чиния, а работодателят им ще инвестира тези пари, и ще създаде нови работни места, тоест той е против увеличение на заплатите. Демек работникът е само консуматор, а не инвеститор. Здравето е инвестиция, скъпата храна, почивката, екскурзия, минерални бани, образованието, децата, жената, къщата.. Къде се намира в интернет това негово изказване.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Жената е консуматив

    07 Яну 2025 13:07ч.

    Нетраен при това.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • всичко се връщаа

    07 Яну 2025 13:16ч.

    Робът е консуматив, наемният роб - работникът. Е не смятат работникът за потребител, пък бил консуматор, какво консумира, ако не консумира за кого ще произвежда продукти??!? Давали пари на пенсионерите и държавните служители, а те ядат ли тези пари, или ги дават за продукти на бизнесът - и парите отиват в джобът на бизнесменът и работникът, и за данъци..

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Напротив, нищо нормално нямаше в ДДС-то преди короната!

    07 Яну 2025 12:16ч.

    Както всеки данък, и с ДДС се изпълняват политики. До 2019 политиката беше, че най-ценно за държавата и народа е хотелиерството, щото само и единствено то беше с ДДС от 9%. Някакси срамежливо се пропуска, че ДДС е данък, който засяга най-силно най-бедните слоеве и ако искаш да стимулираш четенето можеш да намалиш ДДС за печатните произведения; ако искаш да облекчиш бремето на над 2/3 от пенсионерите, ще намалиш или премахнеш ДДС върху основни храни и лекарства; ако искаш да подпомогнеш родителите - ще намалиш или премахнеш ДДС дърху детски стоки; и т.н. А сега имахме подпомагане на хотелите и кръчмите.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Драмата

    07 Яну 2025 12:19ч.

    е в липсата на коректност - когато беше отменена ставката ДДС, хлябът остана на същата цена, защо властта не реагира тогава, защо властта не заяви сега, че цената не би трябвало да се променя!... Било дребна работа, хлябът бил евтин...това, което не е дребна работа, е ЛИПСАТА НА ПОЧТЕНОСТ в българските власти, това ни унищожава на всички нива!...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Да допълня:

    07 Яну 2025 13:07ч.

    ...ЛИПСАТА НА ПОЧТЕНОСТ, ПРИНЦИПИ И ГРИЖА в българските власти...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Томно в десятката!

    07 Яну 2025 13:09ч.

    Липсата на почтеност в пазарната ни демокрация умъртви петата българска държава. Това, което се наблюдава не е живот, а разлагане, тръгнало (както си му е реда) от към корема (дебелото черво) и главата (носната кухина). Лайна и сополи ни управляват...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • j.jelevban-болеста на малките държави

    07 Яну 2025 17:09ч.

    Или по-образно банановите демокрации от лат.американски тип.Ние т.е. днешна България придоби всички характеристики на бананова държава.Дори и с тях обаче не издържаме сравнението.Защото там населението расте.Бях наивен като мислех,че влизането ни в ЕС ще предотврати такъв сценарий.Напротив ускориха движението ни към банановия модел.Пример; Затрихме 4реактора от АЕЦ ,сумарно само от пропуснати ползи 20млрд.,взехме от ЕС 17млрд. ''помощи'' за да ги дадем на латифундисти.Или друг пример-изнасяме мед,злато,цинк,олово,редки елементи точно като банановите републики-с 0 НУЛА преработка.Защо?Щото така печалбата е най-сигурна,риска 0,вложенията минимални.Да не са луди Шиши и ко да вложат 1лв и да чакат 10г. да си го върнат??Що да не дооскубим народа ,че и субсидии да получим,че и благосклонност от западните амбасади?!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Всичко което трябва да знаете

    07 Яну 2025 12:49ч.

    Трябва да се субсидират и стимулират малки лични пекарни. Които да си правят сами брашното от качествено жито. Така брашното за един хляб ще е 40 стотинки. Ток и вода, сол, наем, заем, 10 стотинки, добавена стойност 50 стотинки, ддс 20 стотинки, крайна цена 120 стотинки. Може помещението и оборудването да е общинско, давано на фурнаджията безплатно.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Абе то и брашното на пазара не е читаво. Хлябът, замесен от него не става както едно времешния, нито на аромат го докарва, нито на вкус

    07 Яну 2025 13:12ч.

    Не знам какво се случва с продукцията на зърнарите, но или тя се изнася, а се внася ГМО, или изобщо у нас се сее само ГМО.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • хахаха

    07 Яну 2025 17:02ч.

    не е ГМО, а обикновена фуражна пшеница с ниско съдържание на глутен. Ако си направите труда да прочетете какво пише на пакетирания хляб, ще го разберете. В повечето хлябове има добавен глутен. Иначе без него ще е кирпич от трици.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Затова трябва да се анализира и кои бизнеси са сериозни и заслужават подкрепа

    07 Яну 2025 13:02ч.

    Не е работа на държавата да гаси пожари (които сама е създала), като раздава субсидии на частния бизнес. Работата на държавата е да осигури възможно най-спокойната и предвидима обстановка за работа на въпросния бизнес.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Мамут

    07 Яну 2025 14:31ч.

    когато е за отделни сектори впомощта сатава реже в режим на държавна помощ , а процедурата е тежка пред комисията, затова по лесно на всичики зада може веднага някои да се лапат с кинти

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Няма драма

    07 Яну 2025 13:40ч.

    Аз мисля, че върху хляба, като луксозна и вредна стока, трябва да се начислява и акциз!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • jjelev

    07 Яну 2025 14:37ч.

    Премълчаното. 1.Хляба се вдигна защото падна тавана от 15% надценка.2.ИМА КАРТИЛ.От хляб се печели 100% от продажната цена.3.При мен 650г от 1.40 на 1.80лв.При положение че държавата ПЛАЩА транспорта.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • jjelev

    07 Яну 2025 14:49ч.

    Поправка.КАРТЕЛ.Има драма.Лъсна картера.Престъпен и то по НК.И 2 бизнес,мутри,регулаторни грабят най бедните.Грабежът само от хляба е эа над 1 000 000 000лева.Остава и эа "няма драма"

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Качествен хляб

    07 Яну 2025 15:18ч.

    черен в България е 3 лева 380 грама, или килограм е близо 8 лева, ако един пенсионер яде половин хляб на ден, след увеличение хлябът става десет лева, или на месец Пенсионерът харчи 150 лева, без кофичиката кисело мляко, не включваме разликата от Спекулативни цени вариращи около десет процента. За една година имаме с 4 лева увеличение на мобилни, това са 40 лв на месец, имаме 24% увеличение на вода за 6 месеца с 12 лева повишение вода без 3-те кубика включени в ОЧ, 12% ток от юли - 18 лева увеличение на месец средно,, с 30% увеличение газ, без ДДС, акцизи и преноси, 50 лева увеличение на месец. Минаваме 120 лв. при строго пестене за самотен възрастен човек. Увеличението от юли и декември при средна класа изяде семейни бюджети за домакинство 2-ма човека с 400 лв. плюс инфлация храни, от 2025 започваме с минус 200 лв. или за 6 месеца инфлацията и повишени консумативи изядоха 600 лв.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ами

    07 Яну 2025 17:05ч.

    аз като един прост потребител така и не разбрах поради що трябва да плащам ДДС. В крайна сметка не аз добавям стойност на стоката. Който я добавя, да си плаща данъка. Това с данъците е направено с цел да се тупа брашняния чувал колкото се може по-издебело. Хем има данък печалба, хем и добавена стойност. Че то нали стойността се добавя с цел печалба или бъркам?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • j.jelevban

    07 Яну 2025 17:27ч.

    НИКОГА,НИКОГА в последните 30г.България не е управлявана целесъобразно т.е в интерес на нацията.Тя ''нашата''държава се управлява според интереси.Пъво е интереса на хегемона-метрополията,второ -на местната им колониална прислуга/политици,бандити,''бизнес'',трето-чиновничество,полиция,армия.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи