Нелепият спор за майчиния език

Нелепият спор за майчиния език
Вярно ли е, че ще въвеждат задължителното изучаване на турски език в училищата? Този въпрос ми бе зададен с изключителна сериозност, в която се долавяха нотки на тревога от един приятел, който е студент. Той няма телевизор, но следи новините по интернет. Ето така бе достигнал до него изненадващия дебат за изучаването на майчин език, който започна веднага след като обявиха имената на министрите в новото правителство. Някои медии с удоволствие разгорещиха спора и държаха темата високо вдигната, защото бездруго им е трудно да намират собствени оригинални сюжети, с които да привлекат вниманието на публиката. Става дума за т.нар. изучаване на майчин език, което било предложено от някаква жена, която била кандидат за министър от страна на ДПС.
<p>&nbsp;</p> <p>&nbsp;</p> <p>Преразказвам сюжета така, както го схванах чрез медиите, които както обикновено не бяха прецизни във фактологията и този път. Евентуалната възможност някак си деца да учат турски език в български училища се видя като истински кошмар на някои, а националистическите партии си направиха</p> <p><strong>дежурната реклама</strong></p> <p>и използваха случая да се прелегитимират чрез този измислен спор. Въобще не ми се навлиза в същината на разговора, но ще отбележа, че България е една от малкото страни в цивилизования свят, в които изучаването на чужд език се смята за недостатък и вреда, а на дадено малцинство се гледа като на окупатор поради комплекс за малоценност.</p> <p>Без да се обяснявам излишно, ще кажа, че е много добре някои деца да учат освен български и турски език. А заедно с тях да овладеят английски, френски и немски, че и руски. Искрено съжалявам, че руският език отпадна от задължителната програма в началното училище, защото той бе богатство, което днес никой не може да ти даде без пари.</p> <p>Разговорът против изучаването на майчин език в училище става още по-безумен, ако го разгледаме</p> <p><strong>на фона на една развита демокрация,</strong></p> <p>каквато е Холандия - там децата на осем години говорят свободно поне три езика: холандски, немски и английски.</p> <p>Какво пък да кажем за Белгия, чийто националистически антагонизъм я разкъсва и буквално я остави без правителство в продължение на две години, но въпреки това на никого там не му е минало през ума да забрани изучаването на френски или фламандски език, защото принадлежи на съответната общност.</p> <p>Искам да кажа, че протестът срещу образованието, особено срещу езиковото образование, издава</p> <p><strong>дивашката и примитивна природа</strong></p> <p>на онези, които се опитват да го яхнат за политическите си цели. Ние няма да станем по-големи от онези, които чувстваме като заплаха, като забраним да учат собствения си език. Ние ще сме големи тогава, когато те искат да учат нашия. Нищо лошо няма в това и да живеят тук, а да говорят на какъвто си език пожелаят. Както се случва в Ню Йорк, във Флорида и Лос Анджелис, части от Америка, в които испанският език е станал почти официален.</p> <p>Колкото повече езици говорят нашите деца, толкова по-голяма информация ще могат да обработват, а това означава автоматично драстичен спад на митологиите, фантасмагориите и предразсъдъците, с които отраснаха предишните поколения и които се оказаха основна пречка пред</p> <p><strong>модернизацията на България.</strong></p> <p>Дебатът "за" и "против" изучаването на турски език в училищата е дебат "за" и "против" маргиналността на България. Няма нищо друго и никакви националистически пориви не могат да ме убедят в обратното.</p>

Коментари

  • Ели

    09 Юни 2013 21:00ч.

    Съжалявам, г-н Дачков, но това е един от малкото въпроси, по които изцяло не съм съгласна с Вас и смятам, че примерите с Холандия, Белгия и Ню Йорк изобщо не са подходящи.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • хамалин

    09 Юни 2013 21:57ч.

    работих с швейцарска социоложка в тим (г–жа секо,студентка от женева,специализантка 3 месеца в клиниката ни),която говореше чат–пат германски. майчин бг отдавна в бг няма.заставам зад ели.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • М.Кушев

    10 Юни 2013 1:54ч.

    Всеки език е едно богатство! Повечето "патриоти" използват повече турски думи в говора си.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Дарина

    10 Юни 2013 2:52ч.

    Браво на журналиста Дачков! Както винаги, се изказва точно, ясно, мотивирано и убедително! Реакцията срещу изучаването на турски език като свободно избираем, което регламентирано от края на 90-те години, е израз на комплекса ни за малоценност и на нашата ксенофобия!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Руди

    10 Юни 2013 4:20ч.

    Като гледам данните, задължителното обучение по български език е помогнало на не повече от 30% от българите. Хайде да се обзаложим, колко българчета ще се запишат да го учат, ако стане свободно-избираем предмет! Няма да има нормален български, докато нормалните българи не станат мнозинство! Дотогава, докогато "България" се съкращава като "бг"(подобно на "хамалин" по-горе), няма как да стане. Доживях да видя същото съкращение и в тема за кандидатстудентски изпит(http://offnews.bg/index.php/204209/alo-alo-e-temata-na-izpita-po-zhurnalistika), което, ако не е много тънка провокация, си е чиста свинщина! Не за друго, ами просто нищо не значи. На никакъв език. Езикът е инструмент - чрез него мислиш и чрез него действаш. Отвиваш гайките с ключ, а не с голи ръце и зъби... Вместо да оперираш с тесли, брадви, чукове и клинове, ползваш скалпели, щипци, трепани и коагулатори. Видяхме резултатите от тестовете за 4-ти и 7-ми клас, и с нетърпение чакаме да видим, как са се представили кандидат-студентите на изпита по официалния ни език. Макар че се досещаме... Накратко, съгласен съм с Дачков. Безкнижникът е по-лош от грамотния, във всеки случай. Не виждам проблем в изучаването на какъвто и да майчин език за сметка на данъкоплатците, както не виждам и проблем, в това "парите да следват ученика" в частни училища(друг "наболял въпрос" за редица плямпала). Стига официалният език на Родината ми да е българският. Защото тя се нарича България. Виждам, обаче, непоправим дефект в майчиния език, който практикуват Бойко, Цецо, Цецка, Искрето, Лилето и т.п. За този дефект не мога да виня турския или който и да било друг език. Тези хора са просто неграмотни, а неграмотността е универсална. На какъвто и език да си прочел Вазов - прочел си го. И ако ще и на старобългарски да си прочел "Винету" - малограмотен си, щом само толкова си прочел. У нас това стига за "доктор на науките", генерал, столичен кмет и премиер... Който пък не е прочел нищо, става само "доктор хонорис кауза"! Анадънму?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • статистика

    10 Юни 2013 16:09ч.

    След 50 години българите ще бъдат малцинство в собствената си дръжава и затова няма да им са виновни турците, американците или марсианците.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • SVDragunov7.62

    10 Юни 2013 16:25ч.

    Мамини сладки те - толкова сте далеч от темата за езика/и Дачето и дотук "коментиралите"/,че ако Ви болеше,колкото сте неграмотни,досега да сте изгнили поне десет/10/ пъти...Почетете малко книжки,придобийте малко опитче/житейско/,пък тогава цапайте клавиатурите с пръстчета,току-що оставили баничките до монитора...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Стефан

    10 Юни 2013 16:49ч.

    Ще задам само два въпроса: Какъв "майчин език" ще "изберат" татарите, алианите, част от циганите, част от българите-мохамедани, които понякога отъждествяват религиозната с народностна принадлежност и се самоопределят като "турци"? Може ли една партия (познайте коя) да окаже натиск върху хората, живеещи в "смесени" региони задължително да записват децата си да изучават "майчин турски език", въпреки че не са етнически турци? Нямам нищо против образоваността, но не чрез турския език тя ще бъде постигната. Нямам нищо против и свободния избор, ако действително е свободен, а не само законово гарантиран.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • 11

    11 Юни 2013 1:59ч.

    Стефане,татарите ще говорят на татарски,алианите са секта в ислямската религия,а маѝчиният им език е турския,иначе умно коментираш,но незнаеш че има татарски език,коѝто е много различен от турския.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Стефан

    11 Юни 2013 16:17ч.

    Знам, че има татарски език. Проблемът е, че според конюнктурата татарите ще бъдат подложени на турцизация (и сега този процес се случва; \"върви\" и противоположният). Но много от татарите се турчеят поради религиозната си принадлежност и поради \"натиск\" от ДПС и по икономически причини. За алианите: тук не сте прав; турцизацията им е вторична и съвременна (макар и все още непълна). Те са наследници на персийски пленници от многобройните войни, водени от Османската империя с Персия, както и караманци - от т. нар. Карамански бейлик, чието население е шиитско. Извинявам се ако някои изречения не са стилистически изчистени.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Образование

    11 Юни 2013 17:47ч.

    Големи специалисти, ей! Всеки разбира от образование, ама ако го попиташ що е то училищен учебен план, раздел А, раздел В и раздел С на този план, едва ли ще каже. Ако го попиташ какво означава абревиатурата ЗИП и СИП, едва ли знае. Ако го попиташ в кой от разделите на училищния учебен план се изучават, едва ли знае. Кой ви е казал, че българите ще изучават задължително турски език. Вие или сте луди, или сте манипулатори, или сте папагали, които разбрали-недоразбрали повтарят като развален телефон. В раздел А е ЗП - задължителната подготовка и там НЕ МОЖЕ да се изменят предметите. Така че, споко! НЯМА българите да учат турски език. ЗИП се изучава по групи и докато, избралите турски език го изучават, останалите ще учат в същия този час това, което са избрали по подадени заявления за ЗИП - английски, български, история и пр., и пр. - това, което е взето като решение на Педагогически съвет. Не манипулирайте хората, а питайте чичко Гугъл. Иначе наистина се оказва, че сме най-необразованата нация. Затова гледайте децата български да знаят езика свещен на нашите деди, а не да пишат на шльокавица по форумите, а когато пишат на бългаски да изписват правилно пълния член, а не площодАт,градАт и прочие. Обърнете внимание на езиковата култура на българските деца, на собствените си деца и тогава пишете "великите" си размисли по форумите.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • .

    12 Юни 2013 19:56ч.

    Прав е г-н Дачков. Втория и третия езики след българския, в учебните програми трябва свободно да се избира. Ако не, тогава да забраним изучаването на еврейски и арменски език в еврейската и арменската гимназии, а също и и изучаването на английски, френски, немски, руски и всеки друг чужд език.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ..

    12 Юни 2013 20:03ч.

    След Националния език на народа, всички останали езици трябва да са равноправни и изучаването им да е въпрос на свободен избор. На педесетия ден от възкресението на Христис огнени езици от небето се спуснали и осенили 12-те апостола с дар божии да говорят непознати за тях езици на народите. И едва тогава те тръгнали по света да проповядват словото божие.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Никола Петков

    13 Юни 2013 7:02ч.

    Тъй като вече почнаха да ми досаждат чат-пат появяващите се „харесвания” и „споделяния” на ПЪРВОСИГНАЛНИ ПАТРИОТАРСКИ постинги от рода на „...аз съм против изучаването на турски език...” ще кажа: \r\n\r\n1. Влизате се в ИЗМИСЛЕН ПРОБЛЕМ – поне от двайсетина години в Конституцията на РБ съществува чл. 36 (2) Гражданите, за които българският език не е майчин, имат право наред със задължителното изучаване на българския език да изучават и ползват своя език. (и това ПРАВО винаги ще го защитавам!)\r\n\r\n2. Изкуственото раздухване на темата в момента са пуканки и дъвки, с които ченгетата от дпс и атака се замерват за да отклонят вниманието от кражбите на ЦЯЛАТА „политическа класа”, а и да ни натресат „Белене”.\r\n\r\n3. Дори в мрачното средновековно турско робство напълно БЕЗПРАВНАТА рая се е учила на майчиния си език (от килийните училища до Априловската гимназия), а днес в средата на първата четвърт на ХХI век, в едно т.н. “демократично общество” се намират псевдопатриорти да оспорват това ПРАВО. \r\n\r\n4. Теза: «..да не се изучава майчин език, различен от българския в държавните училища...» - тогава те ще го изучават в частни, където именно задължителното изучаване на българския ще бъде неглижирано. Това ще доведе до още по-чувствително капсулиране на етносите!\r\n\r\n5. “…в Европа не се учи български в училище...” В Европа сме навлеци, където никой не ни е канил, но автохтонните малцинства си учат майчиния, а някъде по области е и втори основен (в Испания – Галиция, Каталуня, Страна на баските etc.)\r\n\r\n6. На резонния въпрос „...щом сме да се учи САМО български в училище, от какъв зор се учи тогава западен език... ?!” някакъв многознайко благосклонно ги допусна като „признати от ООН езици” та по тая „логика” ще трябва да добавим китайски и арабски, а да забраним традиционния немски\r\n\r\n7. Писнало ми е от ДВОЙНИЯ АРШИН а – га ни отърва е ИСКОННО ПРАВО (ругаем тъпите сърби, че ограничават българите в Царибродско; пращаме учебници, книги и учители на българите в Молдова и Украйна etc.), га не – е е\r\nКОЩУНСТВЕНО РОДООТСТЪПНИЧЕСКО ПРЕДАТЕЛСТВО...\r\n\r\nИ последно – ако някой след като е прочел горенаписаното и не е вдянал за какво става дума, ако дори си е помислил, че съществува поле за дискусия, ГО МОЛЯ да не ме засипва с аргументи и прашасали от преди два века идеологеми, а да се напъне да прочете едно „четиво за мразещи”: http://www.public-republic.com/magazine/2013/05/105589.php \r\n

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • гост

    13 Юни 2013 7:23ч.

    В Холандия живеят много турци! Г-н Дачков, защо тогава в Холандия не се изучава турски език във училищата? Иначе съм съгласен,всеки език е едно богатство.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • българка

    26 Юни 2013 21:01ч.

    Ех, г-н Дачков...я да видим ВАШИТЕ ПРОСЛОВУТИ РАЗВИТИ ЕВРОПЕЙСКИ ДЕМОКРАЦИИ, КОИТО РАЗРЕШАВАТ ИЗУЧАВАНЕ НА ЕВРОПЕЙСКИ МАЙЧИНИ ЕЗИЦИ ДАЛИНЯМА ДА СКОЧАТ СРЕЩУ ТУРСКИЯ, АКО ТУРЦИТЕ ИСКАТ ДА ГО ВЪВЕДАТ КАТО ЗАДЪЛЖИТЕЛЕН ПРЕДМЕТ В ТЕХНИТЕ УЧИЛИЩА? Смятам, че реакцията им ще е още по-радикална от нашата!!!ТЕ И СЕГА СА КРАЙНО РАДИКАЛНИ СРЕЩУ НАШИТЕ ЦИГАНЯ И ТУРЧУЛЯ ПОРАДИ ЩЕТИТЕ, КОИТО ТЪРПЯТ ОТ ТИЯ МАЛЦИНСТВЕНИ ПЛЕМЕНА!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Димитрова

    10 Юли 2013 22:25ч.

    Г-н Дачков, изглежда не сте разбрали същността на въпроса. Управляващите желаят да въведат ВТОРИ ОФИЦИАЛЕН ЕЗИК в България!!! Отдавна мечтаят за това, а изглежда вие ги ПОДКРЕПЯТЕ БЕЗРЕЗЕРВНО!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Димитрова

    10 Юли 2013 22:26ч.

    Г-н Дачков, изглежда не сте разбрали същността на въпроса. Управляващите желаят да въведат ВТОРИ ОФИЦИАЛЕН ЕЗИК в България!!! Отдавна мечтаят за това, а изглежда вие ги ПОДКРЕПЯТЕ БЕЗРЕЗЕРВНО!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ПАТРИОТ

    11 Юли 2013 1:50ч.

    Г-н Дачков не може да не е разбрал за какво става дума, защото е много начетен и опитен журналист.Но искам да му напомня, че такива хора като него носят най-голяма отговорност пред народа си. Става дума за това, че плавно, коварно, стъпка по стъпка /поредната стъпка е двуезикова държава/ България се връща в рамките на набиращата мощ Нео-Османска империя. Може би това също не Ви смущава? С помощта на продажни политици, журналисти, посткомунистически отрепки и чорбаджии-потурнаци,без истински интелектуалци - родолюбиви българи, държавата ни ще изчезне в тази глобална борба между свръхдържави. Турция не е Франция и България не е Белгия.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи