Гумите на електромобилите замърсяват около 2000 пъти повече, отколкото колите на бензин и дизел

Гумите на електромобилите замърсяват около 2000 пъти повече, отколкото колите на бензин и дизел

Автор: Емил Петров, сп. Business Global Следвайте "Гласове" в Телеграм

Автомобилните гуми са единствената контактна точка с пътя и затова имат тежки задачи – те трябва да осигуряват достатъчно сцепление, за да могат колите да ускоряват и спират без поднасяне, но в същото време и да намаляват съпротивлението при търкаляне, за да осигуряват горивна ефективност. Така че за производителите създаването на перфектната гума, която балансира производителност и издръжливост, е постоянна задача. Но през последните години работата им е допълнително усложнена от електрическите превозни средства (EV), пише Deutsche Welle (DW). Поради масивните си батерии електромобилите са значително по-тежки от своите аналози с двигатели с вътрешно горене. Например електрическият e-Golf на Volkswagеn е с около 400 кг по-тежък от задвижвания с бензин Golf VII. Това допълнително тегло „ляга“ изцяло върху гумите на автомобила, така че машината се нуждае от по-издръжливи гуми.

В допълнение, електромоторът осигурява по-висок въртящ момент на електромобилите, отколкото двигателят с вътрешно горене. При това той е наличен още при ниски обороти, което също натоварва повече гумите при потегляне и ускорение.

Замърсяването от гумите

Като се има предвид въздействието на автомобилите върху околната среда, обикновено се говори за замърсяването чрез изгорелите газове. Но замърсяванията с фини прахови частици от автомобилните гуми могат да бъдат 1850 пъти по-високи от това, което излиза от ауспусите на съвременните автомобили, показа изследване на британската изследователска компания Emissions Analytics, публикувано през юни м.г. Проучването показва, че средно на километър гумите на един автомобил „произвеждат“ 36 мг частици, което е близо 2000 пъти повече от средните 0,02 мг/км от ауспуха. Въпреки че не го осъзнаваме, количествата изтрита гума са внушителни – глобално са над 6 млн. т годишно.

Докато гумите се търкалят върху пътя, от триенето с настилката се откъсват от видими парченца до незабележими наночастици. По-едрите частици се отнасят от пътя в реките, където отделят вредни химикали в околната среда. Частиците от гуми са сериозен източник на микропластмаси в реките и океаните. По-дребните отиват в атмосферата и с въздуха попадат в дробовете ни, а оттам в кръвоносната система. Гумите съдържат летливи органични съединения, които са опасни за човешкото здраве и допринасят за създаването на т.нар. смог.

„Изтриването на гумите е може би най-неприятният проблем за превозните средства“, казва пред DW Ник Молдън, основател и главен изпълнителен директор на Emissions Analytics. „С много други замърсявания можете ефективно да се справите, като използвате някакъв филтър или катализатор. Но гумата е отворена система – не можете да я „затворите“, обяснява той. Молдън е категоричен, че автомобилните гуми бързо изпреварват ауспуха като основен източник на емисии от автомобилите.

Тестовете на Emission Analytics с над 250 различни типа гуми, обикновено направени от синтетичен каучук, добит от петрол, показват, че частиците от износването съдържат широк кръг токсични съставки, включително известни канцeрогени. Изследването предполага, че около 11% от масата на емисиите от гуми е по-малка от 2,5 микрона в диаметър, което е стандартната мярка за отчитане на фини частици в атмосферата.

Нарастващото тегло на автомобилите, както и по-високият въртящ момент при електромобилите водят до по-бързо износване на гумите, което увеличава замърсяването с фини прахови частици. Електромобилите са по-тежки от стандартните и допълнителното тегло води до увеличаване на емисиите от гуми.

Водещите производители на гуми работят върху подобряване на дизайна и създаването на нови химически формули, които да отговорят на нуждите на електромобилите. Някои марки са въвели продукти специално за използване в превозни средства на батерии, докато други казват, че са адаптирали всичките си гуми, за да се представят по-добре както за електромобили, така и за превозни средства с двигател с вътрешно горене.

„Ние оптимизираме нашата продуктова гама от дълго време особено по отношение на експлоатационния живот, съпротивлението при търкаляне и шума при търкаляне – фактори, които са от особена полза за електрическите превозни средства“, казва говорител на производителя на гуми Continental в изявление за DW.

Особено тревожен компонент в гумите е химикалът 6PPD, който се използва за предотвратяване на напукване или разрушаване на материята. 6PPD е водоразтворим, така че се отнася от пътищата от дъжда и отива в реките и океаните, където го свързват с масовото измиране на популации от сьомга и пъстърва. Проучвания са установили, че 6PPD се абсорбира от ядливи растения като маруля и че съединението може да бъде открито в човешката урина.

„Мисията на индустрията за гуми е да осигури безопасно и комфортно пътуване и добавянето на 6PPD към каучука в момента е незаменимо“, казват обаче от производителя на гуми Bridgestone пред DW.

Трудна задача

Постепенното премахване на превозните средства, задвижвани с изкопаеми горива, е една от мерките за смекчаване на ефекта от изменението на климата. Но ако този процес води до влошаване на емисиите от гумите, това също е проблем.

„По-добре е да се създаде пазарен механизъм, при който е в интерес на компаниите за гуми да инвестират много и да измислят по-добри формули“, смята Молдън. Той обяснява, че в момента има два до три пъти разлика между определени гуми по отношение на токсичност, свързана с летливи органични съединения. Например при сравнение на гумите на Tesla Model Y с Kia Niro, от Emission Analytics са установили, че емисиите на гумите на Tesla са с 26% по-високи.

Водещите европейски марки гуми са с по-добри показатели, отколкото внесените от трети страни, казва Ник Молдън.

На ниво индивидуален шофьор избягването на рязко ускоряване и рязко спиране може да намали износването на гумите. Също така е препоръчително да използвате гумите до края на живота им, защото новите гуми отделят два пъти повече частици по време на първите няколко хиляди километра, показват проучванията.

В края на юни 2023 г. Emissions Analytics публикува отворено писмо, в което припомни, че важна част от бъдещите екологични стандарти за новите автомобили Euro 7 (в сила от началото на юли 2025 г., бел. ред.) включват и определяне на гранична стойност за емисиите от автомобилни гуми. Но актуалното предложение покрива само общата маса на емисиите, като по този начин игнорира ултрафините наночастици и химикали, отделени от гумите. Според организацията вероятно гумите ще бъдат преформулирани така, че да осигуряват ниски емисии от по-едрите частици за сметка на отделянето на невидими наночастици и потенциално опасни химикали. Затова от организацията призовават колкото е възможно по-скоро да се разработи нова версия на Euro 7, която да разшири покритието и до наночастици, както и до отделянето на химикали в реални условия.

Източник: bglobal.bg

 

 

Коментари

  • онуфри

    07 Яну 2024 9:25ч.

    Ще ходим пеша. Връщат ни в тъмните векове.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • до там стигнахме

    07 Яну 2024 9:46ч.

    Посоченото в статията е вярно, но това е така и при спирачките, и при маратонките, и навсякъде където има триене.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Зодия Прасе

    07 Яну 2024 15:41ч.

    И пеша няма да ходим, защото наночастиците, отделяни от подметките също замърсяват.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • прасе голема работа си

    07 Яну 2024 16:38ч.

    Който диша - еко терорист.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ами ще

    08 Яну 2024 8:45ч.

    ходим боси! Но тогава катаджиите ще проверяват редовно ли си мием краката...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • badfinger

    08 Яну 2024 17:03ч.

    Минаваме на въздушни възглавници .

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Либерал с лате, тротинетка и Тесла

    07 Яну 2024 9:25ч.

    Начи, палим Теслата и гледам, че нема ауспух. Щом нема ауспух, значи съм зелен. Не излиза ли дим, значи съм зелен, к'вото и да ми приказват тия журналя. Ама гумите, ама производствто. Не на мене тия. Производството съм виждал на едно клипче, че става в бели лаборатории с едни хубави девойчета, които щракат копченца и едни роботи слагат ламарините. Нема замърсяване, нема нищо. Сигурен съм, че науката е измислила начин и за рециклиране след това на батерийките. Все пак сме в 21-ви век. Всичко е възможно. Има нек'ви ватенки, които ще ми разправят работи за миньори и добиване на метал, ама да не ми ги разправят на мене тия. В 21-ви век сме, какви мини, какви въглища, каква газ, какви ганьовщини? Има модерни нови технологии. Само латето дими, ама то е зелен дим. Нищо друго не дими.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • човек с клипово мислене

    07 Яну 2024 9:34ч.

    Кво се еб*аваш бе, я виж капитализацията на Епъл например, която е 5 пъти по-голяма, отколкото на цялата руска фондова борса. Амаха, някакви ватенки ще ми оспорват тука хегемонията в стойността на активите...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Честито!

    07 Яну 2024 11:18ч.

    "Когато бъде отсечено последното дърво, когато бъде отровена последната река, когато бъде уловена последната птица - едва тогава вие ще разберете, че парите не стават за ядене."

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • "...капитализацията на Епъл например..." е пунта мара. Както с изненада установиха "лидерите" на "държавите" от ЕСОТАН, нито с капитализация, нито с емисия на виртуални пари не може да се стреля

    07 Яну 2024 15:38ч.

    Трябват си чисто материални ресурси и средствата за тяхното производство. Като се започне от добива на руди, въглища, петрол и газ, отглеждането на технически памук и тяхното преработване в металургияха и тежката химия в различни метали и техните сплави, бризантни и метателни експлозиви и каквото се сетите друго. А си трябват и множество различни видове специалисти и бачкатори, със съответните квалификации и умения и в достатъчни количества. Не на последно място, трябва и жива сила на фронта. Щикове, не само офицери и началници. Нито едно от изброените до тук не може да се осъществи с програмисти, графични дизайнери, инфлуенсъри и особено пък със софийски жълтопаветни имбецили.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Eisblock

    07 Яну 2024 9:29ч.

    Както винаги, първа е парата през свирката. А по-сетне започват вайканията - "Ам'чи к'во стана?! ... Какво друго? Както винаги мисленето е на последно място. Но пък от друга страна, то така и така целта е изтребването на плебса. Затуй няма нужда от много вълнения. Всичко върви по план!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • устойчива икономика за устойчив растеж

    07 Яну 2024 9:31ч.

    Трагедия в Осло и Хелзинки - при вече продължаващи повече от седмица студове с рекордно ниски температури (между -25 и -45 градуса) в Скандинавия, електрическите автомобили масово сдадоха багажа и не се движат по пътищата.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • тока не обича студа

    07 Яну 2024 9:50ч.

    Затова е модерен по време на глобалното затопляне. ... .. По време на Истински Студ т.нар. Дядо Мраз помага само Огънят.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • malart

    07 Яну 2024 9:37ч.

    Манол Пейков зарежда елмобила си през прозореца, докато в разклонителя е включен и елвибратора му. Последният при триене при рязък старт оставя наночастици в задните му части, но ще има и нови по-еко версии

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Намирисва на плодоносещи овошки, между волтаици

    07 Яну 2024 10:12ч.

    Елреклама зелени ЕРП-та, по кълбета.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Генчо

    07 Яну 2024 11:30ч.

    Едва ли е чак 2000 пъти. Ако замърсяват 2000 пъти повече, то се изтъркват 2000 пъти по бързо. Т.е., ако с едните можеш да минеш 50 000 км, то другите би трябвало да се смеят на 50000/2000 = 25 км.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • бензинджия

    07 Яну 2024 11:48ч.

    генчо, нещата са уеко по-суожни, на първо четене. става дума за емисии на частици с определен размер, които очевидно се произвеждат при определени условия - тегло на хафтонОбила, скорост на въртене на гумите и пр. демек, изтриването може и да не е еквивалентно на произведените частици с точно оределен размер. че антрефилето е поръчково, почти нема съмнение. но на запад (все още) гледат да се придържат към фактите. не говорим за представянето им. чини ми се, по темата започнаха да истерясват, също като при борбата за климат. и със същото, вече не особено голямо, основание.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Генчо

    07 Яну 2024 13:24ч.

    Ахаа... Ето къде се среща числото 2000 в текста. Не сравняват гуми на ел. автомобил с такива на бензинов, а с количеството частици от ауспуха. Т.е. съвсем различни неща. "Проучването показва, че средно на километър гумите на един автомобил „произвеждат“ 36 мг частици, което е близо 2000 пъти повече от средните 0,02 мг/км от ауспуха."

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Юдомасон

    07 Яну 2024 11:47ч.

    Всякакви обстоятелства ще бъдат продадени към зеления преход, за да могат сатанистите да поставят основния проблем на планетата под светлината на прожекторите.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • CMEXXX

    07 Яну 2024 12:33ч.

    Аман от идиоти!!! Всяка човешка дейност по един или друг начин замърсява планетата! И какво следва от това - да се самоубием вкупом ли ?!? Да се върнем в пещерите ли ? Повечеко разум и значния са нужни, а не талибани, които призовават към разруха!!!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Личи си, че е писано от германец.

    07 Яну 2024 13:40ч.

    Веднага сведохме проблема на екологията до наночастици. Две трети от Китай кара въглища, а въглищната дупка в Германия я разширяват от година на година. Но това е нормално. Немецът гледа дори посред нощ часовника, за да види дали е дошло време за обяд.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Мръснити миньоре

    07 Яну 2024 13:57ч.

    Дъштирити им работят по германии екологоли донбаси мамата луганска!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • На стара коза яре

    07 Яну 2024 15:19ч.

    Това не е ново.Изследванията са отдавна.В Франция има въведен Малюс от десетилетия -това е един вид наказателна такса за тия двигатели които замърсяват над определена норма.За 10 години се вдигна десетки пъти и за някой модели е 5 цифрен сума-50000 бе по спомен таванът. Но от 1 година се въведе и Малюс и за теглото.За многодетно семейства ще се правят отстъпки но само за определени модели.А в Париж предложиха за паркирането да се въведе отделна такса за ония огромни джипове и прочие.Въвеждаш си номера на колонката и системата те одрънква по друга тарифа.От чист двигател или евентуално хибрид, по Добро няма.Ако примерно теглото на двигателя+скоростна кутия+резервоар за моята кола е Х кг и минавам 1100 км , то за същият пробег Ел. Колата ще има нужда от мотори +батерии вече 2Х кг ако не и повече.Де е Киро на Кирия се пита в задачата?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • На стара коза яре

    07 Яну 2024 15:26ч.

    П. П. : това важи и за ония с пробег примерно по 500 км с 1 резервоар спрямо аналогичния чист електрически.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Кокошки ще се гледат в електромобилите, когато електроенергията от инфраструктура се превърне отново в лукс, преди да стане пак екзотика

    07 Яну 2024 18:04ч.

    Ще е много смешно в постапокалиптичния свят.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • доброволно огромно сметище, в името на зелената енергия

    07 Яну 2024 18:31ч.

    Вижте за какво става дума, и после ми говорете за екологична загриженост у "зелените": https://politikus.info/video/158345-svalka-elektrosamokatov-na-yuge-kitaya.html

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • БОЙКА БОРИСОВА

    08 Яну 2024 9:02ч.

    Да беше изгледал клипа докрая...вижда се че са мотоциклети,а не коли....

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • хахаха до бойката

    08 Яну 2024 11:52ч.

    амчи то клипа си е озаглавен - свалка самокатов...ако ен знаеш какво е самокат, това вече е друг въпрос...:)))

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Скукарджа

    08 Яну 2024 19:21ч.

    Аз предлагам да спрем този динамичен начин на живот,всичко да ни идва на готово и да се върнем на село.Защо сулю и пулию Ши ми живеят в градо марш на село каква е тази криворазбрана демокрация ,интеграция и цялата им объркана целивезация

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Tasko

    09 Яну 2024 16:01ч.

    Лакъв е този некомпетентен автор. Е-golf тежи 1485кг.Автора твърди, че бензинов Голф 7 тежи 1085кг.хахаха.А от VW твърдят че Голф 7 тежи между 1235 и 1485кг.В зависимост от двигателя. Като се сипе и 50л бензин/дизел се оказва, че даже може да тежи на пътя повече от е-голф. Некомпетентен автор.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи