България изтегли изгодни заеми за осем милиарда лева. Заради произволните дефицити на Асен Василев за първи път от 22 години теглим доларов дълг 

България изтегли изгодни заеми за осем милиарда лева. Заради произволните дефицити на Асен Василев за първи път от 22 години теглим доларов дълг 

Автор: Стефан Антонов за "Гласове"

Осем милиарда лева нови заеми изтегли България в рамките само на днешния ден, става ясно от платформите за борсова търговия с финансови инструменти. Заемите са облигационни, като около 5.8 милиарда лева са изтеглени с пласиране на еврови облигации – емисия от 1.75 милиарда евро със срочност на обслужване осем години и още за 1.25 милиарда евро при срочност 20 години. Освен тях, за първи път от над двадесет години в историята на управлението на българския държавен дълг България тегли облигационен заем, деноминиран в щатски долари. Номиналът на емисията е за 1.5 милиарда долара и срок на обслужване 12 години, което е изключително важна стъпка в дълговата политика на България. 

Новината може да се приема със задоволство, доколкото са постигнати изключително изгодни условия и това позволява на България да реши непосредствените си проблеми, свързани с финансиране на очертаващия се бюджетен свръх дефицит за годината - над  3% спрямо брутния вътрешен продукт (повече от 6 милиарда лева). 

Критерий за успех на една емисия е горницата (спред), с която доходността по нея превишава средната пазарна цена за евров дълг със същия срок на обслужване. В случая, осемгодишната емисия е с превишение от 1.35 базисни точки (100 базисни точки правят един процентен пункт), при положение, че облигации с по-ниска срочност - от 7.5 години, емитирани от Асен Василев миналия ноември, постигнаха спред 150 базисни точки.

Аналогично, доларовите облигации, които имат срок на обслужване 12 години се пласираха при спред от 135 базисни точки спрямо лихвата на Федералния резерв по 12 годишния дълг при положение, че доларът е по-евтин от еврото и логиката е да се търси по-висока доходност. Спредът по 20 годишните облигации е 190 базисни точки, но при тях няма скорошна емисия, с която да се правят сравнения. За последно държавата пласира 20-годишни еврооблигации преди девет години, което прави резултатите несравними предвид различното макроикономическо състояние на България и състоянието на международните капиталови пазари. 

Доходност или истинската цена на облигационните заеми се формира от лихвата, която длъжникът приема да плати по дадена главница (номинал на облигацията) и реалната цена, по която пласира облигацията. Например, лихвен купон от 3% годишно, ще носи тази доходност, ако облигацията се придобие при цена 100% от номинала. Ако придобиването стане с отбивка от номинала, то доходността ще е по-голяма, защото лихвата ще се изплаща върху главница, която е по-голяма от сумата, която длъжникът реално получава. Обратно, при продажба над номинала, доходността спада, защото емитентът получава повече от номинала на облигацията, върху, която ще плаща лихва. 

Повод за много внимание

Изтеглянето на заем деноминиран в щатски долари, което се случва за първи път от управлението на Милен Велчев и кабинета „Сакскобургготски“ маркира повратна точка в дълговата политика на България. Досега вече две десетилетия водещ принцип беше да се търси дълг само в евро, защото и приходите на България – от данъци или от европейски фондове са в евро и във валута, която е фиксирана към еврото. Така валутният риск България да задлъжнее повече поради поскъпване на валутата, в която дължи, се неутрализираше. До днес. 

Доларовите облигации крият потенциал да създадат за бюджета непредвидени разходи по обслужване на държавния дълг в бъдеще, ако доларът поскъпне рязко спрямо еврото и лева. Причина да се приеме такъв риск е диверсификацията на кредиторите. Сега български дълг притежават и задокеански инвеститори, което е знак за европейските, че има кой да изкупува облигациите ни. 

Подобен сигнал трябваше да се изпрати, защото според дълговата стратегия на министерство на финансите ще се нуждае от заемно финансиране за 36.4 милиарда лева в следващите три години. Сумата е твърде голяма и без да се привлече максимално широк кръг от инвеститори България щеше да рискува извиване на ръцете, а сега традиционните купувачи на български облигации знаят, че има и други инвеститори, които са склонни да работят с България.

Ходът, макар ловък и логичен, отразява безобразната фискална политика водена от Асен Василев през трите му мандата, когато винаги залагаше разрастване на дефицитите. Залагаше и теглене на заеми, но го избягваше, заради което само през 2022 година България изтегли заеми, по които ще плати с милиард лева повече до падежирането им. 

Самият Василев смело предлагаше бюджети, включващи дефицити и нови заеми, но когато ставаше дума за организация на аукцион на облигации, привличане на инвеститори и утвърждаване на авторитета на България като длъжник, не предприемаше нищо. Така за изминалите три години, в които действат неотменно бюджети, разработени от Василев и приети от „Продължаваме промяната“, той лично е изтеглил не повече от 25% от всички заеми, нужни за покриването на заложените дефицити. Сега пред министерство на финансите стои задача да прати ясни знаци към пазарите, че дефицитите в бюджетите за следващите години  ще започнат да се свиват. Иначе и американските инвеститори няма да могат да ни спасят. 


 

Коментари

  • Ха-ха-ха-ха-ха

    28 Авг 2024 20:42ч.

    Няколко пъти съм писал, че България навлиза в режим на дългова спирала. Държавата не може да връзва бюджета и да изплаща бюджетните заплати и пенсиите без вземане на нови и нови, и нови, и нови дългове. Това започна още при Тиквата, но обективната причина бе, че повечето от соц активите бяха вече продадени. Ако не се вземат спешни мерки, нас ни чакат много лоши времена и то много по-скоро отколкото си мислите.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ася васкова педерасткова от Хасково обича манафи

    29 Авг 2024 8:30ч.

    Кой си ти бе ха ха ха ха та ще пишеш,един некадърник си ти а не като мене топ финансист и бюджетар.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Пак си купихме фабрика на 9ти септември

    29 Авг 2024 8:54ч.

    https://kritichno.bg/politika/briks-poema-kurs-kam/

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • това не е случайно

    29 Авг 2024 9:06ч.

    Това е целта. Хората на Запад са разработили цяла доктрина, която се нарича "дългово робство". Защо да те нападат и да ти превземат територията, когато чрез тези дългове на практика контролират всяко правителство и държава. Прецакаха Гърция по този начин, сега е наш ред.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Изгодни заеми?

    28 Авг 2024 20:43ч.

    Няма да се връщат ли?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Квото нареди Галя

    28 Авг 2024 20:48ч.

    смее ли кьоркьопек да не я погаля.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Нов Кмет

    28 Авг 2024 20:49ч.

    Дебилът от снимката е специалист по всичко, но е персона нон грата, никой не го отразява.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Борислав

    28 Авг 2024 21:27ч.

    Човекът иска да си дойде на думата за Асен Василев, така му е възложено. А сега ще се появи нов Милен Велчев, който да "превалутира" задълженията, за този на снимката не е проблем.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • реалната геополитика (респ. геоикономика) буквално започна да смила хегемонията на мондиалисткия (нео)либерализъм

    28 Авг 2024 21:06ч.

    Лихвите рязко падат, защото предлагащите вече не са само от Запада. Демек, отива у киреча постепенно дълговото робство в международен план, за което трябва да благодарим най-вече на активната съпротива срещу модерното робовладелство на Русия и на всички, които й помагат косвено, преди всичко Китай, Индия, Иран и Северна Корея.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Пламен

    28 Авг 2024 21:25ч.

    Бих теглил заем в юани.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • най-после наистина свободен пазар на заеми и др. финансови инструменти на глобалния пазар

    28 Авг 2024 21:58ч.

    Няма значение в какви пари ги теглиш, всичко е свободно конвертируемо, след като повече не минава през аналоговия контрол на ам. борсов контрольор. разликата ще е като между хартиения и дигитален носител във фотографията по отношение на качествата на изображението. Важното е на кого ще се налага да ги връщаш - той поставя условията. Бретън-Ууд с петродоларния си федерално-резервен "незаменим еталон" безвъзвратно отшумяват в историята.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • само "Дунав"... и да изброим имената на родата

    28 Авг 2024 22:00ч.

    И другарката учителка (бивша тъща) да не ми се пречка излишно из темите.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Някой

    28 Авг 2024 23:53ч.

    Момчета, не сте чели внимателно Историята, поне от Рим насам ;-) , китайската е малко засекретена, ама там първо са почнали да печатат пари и резултата китайците го знаят преди "европейците" ;-) . https://www.youtube.com/watch?v=md0kzxrOx-g Та на прост български, когато лихвите почнат да падат иде рецесия, която в определени случаи, основно като грешки на държавата и "държавниците" става на депресия . За ваша информация обърнатата крива на доходноста по трежъритата току що се обърна отново. Като за "хисторито" няма толкова дълго време в която кривата да е обърната до Депресията, през 30-те на 20 век !!! Кой разбрал, разбрал. Останалите плащат сметката или копаят, като в тоя филм ;-) . https://www.youtube.com/watch?v=sfu1DPwfUjk

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Наблюдател

    28 Авг 2024 21:16ч.

    Няма такова животно “изгоден заем”.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • thenewone

    28 Авг 2024 21:23ч.

    Заемите на хохлите.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Пламен

    28 Авг 2024 21:27ч.

    Кой ше ги плаща?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Някой

    29 Авг 2024 0:18ч.

    Зависи от "тайминга" и играчите на пазара, да не цитирам Уорън Бъфет. Но и най-добрите банкрутират ако не знаят какво правят ;-) . Любимата ми тема за "смартчовците" от LТСМ . https://www.youtube.com/watch?v=i-XSi-M1ZkU

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Някой

    29 Авг 2024 0:39ч.

    https://www.youtube.com/watch?v=x9wzh0zwknM

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Бай дъ уей другари

    28 Авг 2024 22:06ч.

    Др. Орбан направи дефици от 5,8 % и дълг от 70 %.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ти гледай свойта паница

    28 Авг 2024 22:13ч.

    Щатите и Германия са много по-зле по тез показатели, най-кофти са Италия и Люксембург. Няма как, с каквито се събереш, такъв ставаш.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Бай дъ уей другари

    28 Авг 2024 22:16ч.

    Не са. Най зле е Русия - отчита оръжия като бвп и на следващия месец ги няма.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • авианосните групи - благоразумно далеч от йеменските брегове

    28 Авг 2024 22:29ч.

    Барем от цялата работа остава нещо, па макар и купчина деформирана ламарина, за разлика от ония на Запад, дето отчитат само едно нищо, дето не струва даже и хартията, на която е отпечатано.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • До: Бай дъ уей другари

    28 Авг 2024 23:07ч.

    Камарад, съветника на Зеленски иска българско пушечно месо. Омитай се оттук и хващай уея за Юкраин защото си много боринг хиър.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Някой

    29 Авг 2024 4:04ч.

    Присмял се хърбела на щърбела. За руските загуби иде реч. Трилионите на Пентагона са несравними с милиардите на руския ВПК. И за разлика от тях, инфлацията на долара като данък върху глобалната популация, в която и " Бай дъ уей другари " плаща като поп са много повече и то на твой гръб също :-) . https://www.youtube.com/watch?v=T3XAvSiVQDE Как беше, крадеца вика дръжте крадеца ;-) .

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Бай дъ уей другарю

    29 Авг 2024 8:54ч.

    Можеш да пресечения над жалкия си доход ако почнеш да копаш окопи в Курск. Работата е дългосрочна.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Митето

    28 Авг 2024 22:44ч.

    Украйна обяви отказ от плащане на дълговете си.Няма как,ще трябва да и помагаме,че съвсем я окъсаха завалийките.Че и пушечното им месо свършва,там пък как ще им помогнем?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • краят на доларовата хегемония

    28 Авг 2024 23:39ч.

    "159 стран готовятся перейти на новую платежную систему БРИКС В октябре ожидается запуск российской международной платежной системы БРИКС, которая будет доступна примерно в 159 странах, стремящихся отказаться от доллара США как основной валюты для расчетов."

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Михаил Михайлов Константинов

    29 Авг 2024 1:38ч.

    Дълговете няма да се връщат. Който взел - взел. След което ще рухне всичко и ще бъде феерия. Както викаше един мой познат икономист, "Дано не е в моя лайфтайм". Е, все в нечий ще е. Тогава ще има и дефицит на диреци за увесване на банкстери.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Сигналиста

    29 Авг 2024 7:45ч.

    Аз съм просто момче и така виждам нещата: социалистическа България приключи комунизмите с 10 милиарда дълг. За това време успя да построи всичко, което днес се маят как да подмажат, да залепят, да запушат и да запълнят - с десет милиарда заеми на година. В същото време ми искат такси за всичко, което някога държавата го плащаше с онези осем милиарда: кръжоци, тренировки, образования, доктори, раздумка с чиновници, билетчета за БеДеЖе-та и градски транспорти... Та питането е: къде се дяват сега тези 10 милиарда годишно?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Мишо

    29 Авг 2024 8:00ч.

    Повечето държави от ЕС имат големи дългове и ние се насочваме натам нали сме в този ЕС.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • да се направи специално разследване защо няма вода в половин България

    29 Авг 2024 9:04ч.

    Само с глупостите, кражбите, джендърщините, педалщините и тъпотиите на ПП/ДБ ни занимавате. Хората вече месеци нямат капка вода. Знаете ли как се живее така - не с малко вода, не с режим, не с негодна вода. Изобщо без капка вода. На работа без вода, в къщи без вода, детето пищи "Искам си вода", жената е изпаднала в криза, възрастните се вмирисаха на пълно. Първата седмица започнах да мязам на клошар или мигрант, та полицията два пъти ми проверява документите. Втората седмица вече никой не ми обръщаше внимание, защото си придобих статут и вид на местен циганин. На третата седмица от мен се носеше воня на софийски жълтопаветник - нещо средно между вкиснали джибри, градско сметище и немит кучкарник. На четвъртата седмица волята вече ми се сломи, защото започнах да понамирисвам на оня рошавия и немития депутат - там Манол ли, какъв беше. Знаете ли как се живее така ?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • верига на икономиката

    29 Авг 2024 9:32ч.

    Спадът на потреблението води до спад в търговският оборот, което води до дефлация и спад на производството. При спад на производството и търговията, става дефлация която бързо се превръща в инфлация когато потреблението се възстанови. Но инфлацията засилва потреблението като инвестиция и запасяване, и търговията се засилва от това. Но спадналото производство не може веднага да се възстанови и инфлацията се засилва. Инфлацията изяжда доходите, и потреблението и търговията спадат. Но инфлацията не спада защото производственият оборот не е възстановен. Ниските обороти в търговията и производството, водят до повишени цени. Така има намалена икономика и инфлация. Като инфлацията в места с ниски цени се увеличава по-бързо, защото по-евтиното се транспортира до там където е по-скъпо. България 2004-2008г. удвоява своето БВП когато частния дълг се увеличава двойно, но недвижимите имоти се покачват 10 пъти над взетите заеми. Недвижимото имущество е злато което никой няма да изнесе. Цените на движимите стоки се покачват до световните цени, свободен пазар е световни цени. Инфлацията е както всяка търговия и бизнес, купуваш евтино и продаваш скъпо. И БОРСИТЕ НЕ РУХВАТ, НИ БАНКИТЕ, .. Дефлацията е КОГАТО купуваш скъпо и продаваш евтино. През 1996г. в България имаше дефлация в долари, в международни цени, и затова се инвестираше в долари и марки като в лалетата, като в криптото сега. Съответно левът се топеше пред доларът, както сега доларът се топи пред криптото. Печатане на пари, та електронното разплащане и криптото си е печатане на пари, и всяко поскъпнало нещо като злато или имот е печатане на пари. Китай, Япония, Швейцария, имат най-много пари, широки пари, но нямат инфлация. Инфлация е повишаване на цените, но ако те и без това са по-високи от останалите страни, тогава има дори дефлация, както е в Япония. Оборотът винаги сваля цените, като количество сделки и като конкуренция.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ддддддддддддддддддддддддд

    29 Авг 2024 9:33ч.

    изродите от гроб, продължаваме разрухата и дебилна булгария ограбиха 3 милиона булгари и сега те че го връшат

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ей боклуци , гробари депесари, жълътопавртни пеерасти, включително и с участието на ИТН

    29 Авг 2024 13:39ч.

    Гласуват от 5 години моментални плащания към САЩ на милиарди долари за холограми на самолети, страхливец, радари , ядрени реактори , и не си спомням още кви глупости ( дори сега последния ден на тоя слабоумен 49-ти парламент с участието и гласовете на бандата ИТН на учиндолския чалгата Слави Трифонов преведоха над половин милиард на САЩ за въздух), а сега отгоре на това са изтеглили същите боклуци 8 милиарда дълг в долари!?!?...Шибани овце, шибани простаци на власт, шибан народ

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ОцелялОтСДС-Чумата

    29 Авг 2024 16:46ч.

    Щом Стадото ще плаща, много са изгодни за тези, които са взели рушветите.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ОцелялОтСДС-Чумата

    29 Авг 2024 16:47ч.

    Щом Стадото ще плаща, много са изгодни за тези, които са взели рушветите.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • не теглете дългове, спрете даването на укрите

    30 Авг 2024 9:03ч.

    Теглете бе, теглете продажници долни. За да има да даваме стотици милиони на укрите - за хотели, за оръжие и още какво ли не. Народът изнемогва от мизерия, без лекарства, вода и още какво ли не. Вие теглете - да има за укрифашистите. ЗАщо не се приеме закон щом държавата е в тежко положение и дефицит и се налага да тегли дългове, да не се оказва никаква безвъзмездна помощ на други държави по никакъв начин. Кой нормален човек ще тегли дълг от банка, а после ще дава парите на друг ето така, за кеф. Но нашите политици не са нормални. Те са подлоги а чужди държави. Закопават ни и ни поробват поколония напред заради сегашните се далавери и интереси, както и да е доволен господаря, да не ги изрита от властта. Че на тяхно място ще дойдат още по-верни паразити.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • д-р Косев

    30 Авг 2024 14:18ч.

    Парите за Украйна са от малкото похарчени в полза на обществото. Заслужават много повече ако продължават да държат рашисткия башибозук отвъд Днепър.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • д-р Косев

    30 Авг 2024 14:15ч.

    Този път свищовския кадър е прав, голема глупост е да се теглят заеми и да се раздават за пенсии и заплати на гащиниците. Това само помпа инфлацията и яде доходите на нормалните хора.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Абе нещастен олиговен прост

    30 Авг 2024 15:44ч.

    Те ги раздават на краварите и укромацистите в Киев и укросвинвте на хотел в България - само преди седмици ца имаше новима 24 милиона лева от Главчевците отпуснати от парите на българите за издръжка на дезертирали те усраи свини в българия

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи