Режисьорът Коста-Гаврас се подготвя за смъртта, посвещавайки ѝ филм

Режисьорът Коста-Гаврас се подготвя за смъртта, посвещавайки ѝ филм

"Достигам възраст, в която краят на живота наближава" - на 91 години френско-гръцкият режисьор Коста-Гаврас казва, че се готви за смъртта, правейки това, което умее най-добре: ангажиран филм, предаде АФП.  Почетен гост на фестивала "Люмиер" в Лион, Франция, режисьорът представи новия си игрален филм "Последният дъх" (Le Dernier Souffle), който ще излезе по кината през януари 2025 г.

Адаптиран по книгата на философа Режис Дебре и лекаря Клод Гранж, този ангажиран филм проследява философските дебати за смъртта между специалист по палиативни грижи (Кад Мерад) и писател (Дени Подалидес).

Коста-Гаврас знае, че краят не е далече.  "Бих искал този край да е добър, без болка, без драма, без постоянна агония. Смъртта ни ужасява от малки и не искаме да говорим за това. Не, ние трябва да говорим за нея и да се подготвим!", казва режисьорът. Това е и причината Коста-Гаврас да направи този филм - заради себе си. 

"Изпитвам някакъв огромен смут, че съм погледнал смъртта в лицето съвсем спокойно, съвсем лежерно", казва Дени Подалидес, сравнявайки филма с "изключително деликатен манеж".
       
Роден на 13 февруари 1933 г. в Лутра-Ираяс, Пелопонес, Константинос Гаврас напуска Гърция заради антироялистката дейност на баща си и пристига в Париж през 1955 г. "Изключително се гордея с начина, по който ме приеха във Франция. За първи път ме нарекоха господине. И това продължава и до днес", споделя Коста-Гаврас. 

Режисьорът получи специалната награда на фестивала "Люмиер" от своя американски колега Тим Бъртън, който похвали неговото "човешко, красиво и обмислено" кино. 

Коста-Гаврас се прочу в края на 60-те години с политическите си трилъри като "Z" (1969). Във филмите си режисьорът засяга и темите за имиграцията ("Рай на Запад"), капиталистическото общество ("Капиталът") и гръцката финансова криза ("Възрастни в стаята"). Той признава, че правенето им винаги е трудно, тъй като те отблъскват продуцентите и спонсорите. 
     
Коста-Гаврас казва още, че дължи творческата си свобода на съпругата си Мишел Рей Гаврас, която е организирала живота им по такъв начин, че той да може да прави филмите, които иска, както и на успеха на ранните си кинотворби.   
       
Режисьорът е убеден, че всички филми са ангажирани, не само неговите. "Да, аз съм ангажиран, но всички ние сме ангажирани, когато правим филми!", казва той. "За мен филмите са като дискусия с приятели около една маса, на която сте изпили хубаво питие, похапнали сте добре и си разказвате истории. Всеки се опитва да разкаже история, която го докосва дълбоко. Точно така се опитвам да правя филми. Не мисля, че има друг начин за правенето им", допълва Коста-Гаврас. 
    
Повече от техниката или естетиката режисьорът, който дълго време прави филми с приятелския си кръг, включващ Ив Монтан и Симон Синьоре, държи на значението на актьорите.  "Винаги трябва да установиш много близки отношения с актьора, за да се превърне той в образа, който искаш да бъде. Аз не режисирам актьорите, а работя с тях", казва още Коста-Гаврас.
       
На въпрос дали осъзнава колко далече е стигнал, режисьорът казва, че не обича особено да гледа назад, особено когато има нови идеи и живее в свят, който се е променил толкова много и е изключително провокативен в редица отношения. 

Източник: БТА

Следвайте "Гласове" в Телеграм и Инстаграм

 

Коментари

  • Албена

    17 Окт 2024 14:51ч.

    Много ценен и уважаван във Франция. И не е случайно

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ghost

    17 Окт 2024 19:11ч.

    Някога икона на интелектуалната левица, днес забравен, както идеите и естетиката му. Рецензията не обещава дъвка за ума, но ще го гледам от уважение към предходните поколения.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • елиас

    21 Окт 2024 13:37ч.

    Коста-Гаврас е знаменит режисьор и подобна оценка е заслужена с цялото му творчество. "Капиталът" (последният негов филм, който съм гледал) беше шедьовър. Затова, отсега ще се готвя за премиерата на "Последният дъх". Темата е възможно най-интригуващата, а Гаврас ще вложи всичко от себе си в тази своя "лебедова песен". Единственото, което ме смущава, е, че той прави този филм твърде късно. Ако човек иска да се подготви за смъртта, той трябва да мисли за нея, още докато е млад. Поне такъв е съветът на Сократ....

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ЗИП

    21 Окт 2024 14:52ч.

    Прекалено са политизирани филмите му. Но има и добри попадения. "Music box" (1989) с Джесика Ланг е прекрасен, както "Missing" (1982) с Джак Лемън.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи