Епосът "Седемте самураи" на Акира Куросава все още спира дъха

Епосът "Седемте самураи" на Акира Куросава все още спира дъха

Филмът "Седемте самураи" на Акира Куросава празнува 70-ата си годишнина тази година, съобщи Асошиейтед прес. Независимо от възрастта си, епосът на Куросава все още спира дъха с виталността си. Да го гледаш пак означава да бъдеш увлечен, отново и отново, от действието и дълбочината на визията. "Седемте самураи" се разгръща бързо и решително, с темпото на ронина Камбей Шимада, с което той се впуска в битка. Филмът прелита над оризови полета и по горски пътеки. Камерата на Куросава не се опитва да предугади къде се развива действието, а го следва стремглаво.

За повечето от почитателите си "Седемте самураи" също е вид преследване. И не защото филмът на Куросава е изплъзващ се, всъщност той е сравнително ясна приказка, разказана и заявяваща ясно посланието си. Мистерията в него е по-скоро като тази, запазената за велик монумент, чието съществуване е колкото необозримо, толкова и неоспоримо.

"Седемте самураи", 207-минутният епос за земеделска общност от ХVI век, която търси помощ от група самураи, за да се защити от бандити, сякаш е съществувал винаги, отбелязва Асошиейтед прес. Той е в списъка за световното кино на всеки начинаещ. В анкетата сред критиците и режисьорите Sight and Sound за всяко десетилетие филмът слезе в класацията, но не много. През 2022 г. филмът е на 20-о място, редом с "Апокалипсис сега", чийто режисьор Франсис Форд Копола е сред най-отдадените сподвижници на Куросава.

Копола и съвременниците му като Мартин Скорсезе и Джордж Лукас боготворят Куросава. Скорсезе говори навремето за "шока от това ниво на майсторство", след като гледа филмите на Куросава през 50-те години. Следващите поколения режисьори реагират по подобен начин. Александър Пейн сравнява "Седемте самураи" с гръм, променил живота му. След като го гледал като младеж, той си казал: "Никога няма да изкача толкова висока планина, но искам да бъда на нея". "Никой не се е и доближавал до него", написа критикът Полин Кейл преди години и оценката ѝ все още е валидна.

През това лято, за 70-ата годишнина на филма, заснет през 1954 г., възстановено копие на "Седемте самураи" ще се прожектира по кината в САЩ. Началото поставят прожекции, които започват от сряда в Ню Йорк и постепенно се разширяват към киносалоните в цялата страна до 12 юли. 

Източник: БТА

Следвайте "Гласове" в Телеграм и Инстаграм

Коментари

  • ЗИП

    04 Юли 2024 18:21ч.

    Филмът е шедьовър.Но аз ако трябва да избирам от фулмите на Куросава бих посочил късните му монументално класики "Ран" и "Кагемуша". А над Куросава слагам Масаки Кобаяши и някои от неговите титанични класики като "Харакири" (1962) или "Samurai rebellion" (1967)...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • 2790

    04 Юли 2024 20:04ч.

    Самураите не можах да ги изтрая, два пъти се пробвах. Ран обаче е абсолютен шедьовър. Кагемуша също беше добър.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Аз опитах само веднъж,

    05 Юли 2024 1:28ч.

    но се получи горе-долу като при теб. Виж, холивудският римейк "Великолепната седморка" много повече ме хвана. Дали защото бях в юношеските години, или защото източните култури са много по-далечни и трудноразбираеми за нас отколкото американската... Кой да зннае?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Велик е, не само шедьовър.

    05 Юли 2024 10:05ч.

    .........

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • За западното мислене е необясним шедьовър

    04 Юли 2024 18:40ч.

    затова и римейкът му като уестърн "Великолепната седморка" е интересен, но пресилен, защото е невероятен. Не може грубите заселници на Дивия Запад да имат подобно ниво на добродетели като поколения самураи. Едно е безразсъдството, друго е презрението към смъртта, без дълга традиция в шинтоизма и будизма няма как да се получи разликата. Затова Япония е уникална страна, в която специалистът по нещо, макар и видимо дребно, е на уважение, не богатия консуматор на готови блага, който там наричат просто "прасе". Как да не се съгласиш с тях в нашенските условия, където тези прасета управляват?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ghost

    04 Юли 2024 20:44ч.

    Всъщност харесвам повече "Великолепната седморка" с Юл Бринър,Макуин ,Кобърн..и е в Мексико.Като чуя европеец да разсъждава за уникалността на шинтоизма е все едно чета биографията на Буда от Керуак(или " Дзен или изкуството да се поправя мотоциклет"). Инак харесвам Кагемуш и Ран на Куросава.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • До "За западното мислене е необясним шедьовър"

    04 Юли 2024 21:41ч.

    "... подобно ниво на добродетели като поколения самураи..." --- --- --- На мен ми се струва, че си един от многото, които са били излъгани от захаросаната пропаганда за "добрите и добродетелните японци". Нека да не бъда по-рязък, но истината за японците е противоположна на създаденото мнение за тях по света. Спред моето скромно мнение, японците нито са добродетелни, нито са добри по сърце, нито са трудолюбиви, нито са честни. Гнусно кастово общество основано на страх. Хората висят на работните си места с денонощия не защото "уважавали" началниците си, а защото ако ги уволнят от работа вече никъде дръгаде няма да те вземат. Алтернативата е да живееш в капсула докато имаш някакви пари в огромната (изкуствено създадена) скъпотия, а след това да се самоубиеш. Да не говорим пък за отношението към старите хора, за такива любители на "шедьоври" като теб, не ти пожелавам да изпиташ какво би било ако те призовават да се самоубиеш защото само ядеш, а не работиш. Хайде излезте от тези измислени светове, в които живеете.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Изучавай в повече детайли

    04 Юли 2024 22:09ч.

    за да почне да ти харесва и точността, по японски. Например, че Дивият Запад е чак до Мексиканската революция от началото на 20 век, така че границата на САЩ и Мексико влиза в него. Че "поддържа" и "поправя" са различни неща. Че нито следването на Буда, нито зен са японски изобретения, както и много, много неща които са взели от чужбина, затова какво чудно има, че и други са направили същото? Единствено важно е кой какво е постигнал с тях.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Колко да е измислен света, в който учих и работих години

    04 Юли 2024 22:20ч.

    а тогава единствената "захаросана" пропаганда за Япония беше смешната книга на Марко Семов, а бойните изкуства у нас бяха полу-забранени. Ако трябва да си описваме "истини" за Япония, мисля че моята колекция е по-богата от вашата. Това не е толкова важно, важно е да разбереш причините за тях, а те са ви убегнали.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • До "Колко да е измислен света, в който учих и работих години":

    04 Юли 2024 22:44ч.

    Съжалявам, но ти си изкукал. Аз съм работил с японци повече от 5 години в голяма мултинационална компания. Дай ли профила в LinkedIn и ще ти го докажа. Освен това като дете съм тренирал бокс, който "бил забранен" в соца, а "тъпата държава" имаше олимпийски медалисти по бокс и какви ли не бойни спортове. Японското общество е било лицемерно, а за такива умници като теб ето ти една статия за идеята на японски преподавател в Йейл за масово самоубийство на дъртаците, която идея среща ОГРОМНО ОДОБРЕНИЕ В СОЦИАЛНИТЕ МЕДИИ НА ТВОЕТО ЯПОНСКО ОБЩЕСТВО. https://www.businessinsider.com/yale-professor-suggests-old-japanese-people-should-die-mass-suicide-2023-2 --- --- --- Мога да ти пиша още много, но ти си заблуден. Абе нищо лошо да си вярваш, че накъде надече, ама надалече имало някакви честни и почтенни хора. Егати тъпия инфантил, който живее с детски приказки. Айде чао!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Остави ги японците, вгледай се в себе си

    04 Юли 2024 23:20ч.

    и тогава може да ти просветне и да си помогнеш сам. Иначе си оставаш в описаното от Сартр с "Адът - това са другите".

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ...

    04 Юли 2024 23:58ч.

    Абе, тъпак, чел съм и Сартр и Камю, имам познания от екзестенциализъм и философия. А ти си един тъп лицемер към самия себе си и си изпълнен с догми. И преди всичко, не съдиш хората по делата им. Ако имаше подобни идеи в българското общество "да изтрепим дъртите", щеше да кажеш, че идеята идва от "диви балканци", "ганьовци" и какво ли не, но след като идеята да избием дъртите хора идва от японци започваме да завоалираме в тъпи клишета. Айде, скривай се, че си елементарен.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Невежеството е проблем на невежите

    05 Юли 2024 4:14ч.

    и те трябва да работят за да го намалят, за сериозни въпроси това отнема години и тук за недоволство няма място. Щом те интересува толкова, иди в Япония, учи и работи години и ще разбереш тяхното отношение към смъртта, което е част от общото разбиране за важността на природата, социума, на хармонията с него и оттам за достойния живот. Научи се да се покланяш и благодариш на околните, дори и в последния си миг, защото ако умреш достойно ти ще продължиш да бъдеш с тях. Затова не се страхуват от смъртта, защото за тях е само изпит в края на достоен живот, а ако не е бил достоен по някаква причина, то от него няма смисъл. Как да ти обясня това с думи, в страна в която на почит са "прасетата"? Иди там и сам ще разбереш. Спомням си първата година през една неделя отивахме с други студенти с влак от Токио до Камакура, там е красиво и има огромна статуя на Буда. Само че беше странно пътуване, влакът често спираше повторно на гарите, нещо казваха на японски по уредбата и след няколко минути потегляме. На следващата гара пак и така нататък. Това на фона на обичайната минутна точност на японските влакове много ме учуди, но на другите студенти не правеше впечатление и си продължаваха веселите разговори. Когато ги запитах какво става, те ми казаха "Не обръщай внимание, това са самоубийци, винаги има хора с неизлечима болест или друга важна причина да умрат, те избират неделните дни за да причинят минимални проблеми на пътниците, защото тогава влаковете не са пълни и няма бързащи за работа. Извиняват им се с поклон и скачат върху релсите. Японските железници имат екипи които за 3:40 (например) минути трябва да почистят и влака продължава". После и аз свикнах с това. Оттогава минаха години, сега може и да не е така, да има евтаназия или нещо подобно. За вярата в прераждането не искам дори да почвам да говоря, в Европа това са само приказки. Вярвайте си в каквото искате, но търсете скритите причини, не само "истините" на някой западняр. Не казвам че е лесно, но който търси намира.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ...

    05 Юли 2024 16:55ч.

    Извинявам се господине, но точно Вие сте тотално невеж, който има претенции, че много знае. Подвластен сте на някакви КЛИШЕТА и ЕТИКЕТИ, от рода "руснаците са пияндурници", "негрите са прости", а "японците са добродетелни". Аз призовавам да ги съдим ПО ДЕЛАТА. Отношението към старите хора е един нюанс, друг въпрос е как японците лънготиха и продължават да лънготят ЦЯЛ СВЯТ ЗА ЯДРЕНОТО ЗАМЪРСЯВАНЕ ВЪВ ФУКУШИМА. Пак, в единия случай ще пишем, че Чернобил е причинен от "руските пияндурници", а в друг случай ще носим от 100000 кладенеца вода да защитаваме японците за Фукушима. Я си отворете очите и вижте какви огромни недостатъци има в Япония! НАЙ-ЗАБОРЧНЯЛАТА ДЪРЖАВА В СВЕТА Е ЯПОНИЯ. Да не говорим за порнографията, която показва колко болно е тяхното общество - японската порнография е в изключителни размери и е гнусна. Явно сме били в Япония и двамата - ама Вие Господине сте ходил винаги с розови очила. Аз съм бил там, виждал съм много положителни, но и много отрицателни неща. Смятам да сложим край на този дебат. Той показва с какви догми Вие господине разсъждавате. Ако аз гледам на японското общество критично, Вие ме обявявате за простак, за необразован, за невеж, за повърхносте, а аз мога да ви кажа, че сте тотално ограничен във Вашето мислене.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Е, поне от "тъпак" станах "господин"

    05 Юли 2024 20:29ч.

    а това за един българин е голям напредък в признанието от другите българи. За справка, в Япония още малките деца започват да говорят на родителите си с "господин" и "госпожо". Не виждам смисъл да обяснявам повече, само подчертавам, че досега говорех САМО за отношението на японците към смъртта, не за държавата, политиката, обществото, икономиката и прочие теми за Япония. А оценки винаги избягвам да давам на никого, нито положителни, нито отрицателно, стремял съм се и се стремя да бъда само наблюдател, като камера която отчита това което вижда. Интересувам се повече от историята, защото там се представя обективна информация и проверена от времето. Благодарен съм и на духовните учения, доколкото съм ги разбрал и приложил, например на медитациите в зен манастирите. Във всяка страна от Далечния Изток се стремях да намеря кои са добрите условия и да ги използвам за да науча нещо ново и стойностно. За оценки и текущите злободневни въпроси в чужбина никога не съм имал време, сега у нас започнах да си губя времето с нашата безизходица.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • имегтс

    10 Юли 2024 1:51ч.

    Грешиш. Има великолепна книга да Япония ппо времето на Втората световна война на Свтослав Минков. В вея без насмешка и без покизване на отнишение е описана Япония. Не, повече, но и ни по-малко. Тя дава отлична представа за Япония от онова време.Какво е днес един господ, или дявалът знаян

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Излишно е да се карате

    05 Юли 2024 1:46ч.

    да се обиждате и да се фукате кой какво бил чел. Продължавам да твърдя, че източните култури са трудно разбираеми за хора, отрасли в нашенска среда, все едно дали сте се занимавали с бокс, таекуон до (много е "куул"), млатили сте на баба си чергите с бухалка на реката или сте се занимавали с дуги marshal arts. Та ние дори Русия не успяваме да разберем, дето сме от една вяра и с кажи-речи един език! За нея поне Тютчев ни е предупредил:"Умом Россию не понять! Аршином общим не измерит"

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ...

    05 Юли 2024 2:16ч.

    Еми, тъпак си. Повярвай ми. Това не е обида, а констатация.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Някой

    05 Юли 2024 7:43ч.

    Спора ви е безпредметен, индийците и китайците са трудно сравними, да не говорим за японците, филипинците, малайзийците и т.н. Такова нещо като Изток и Запад е само семантична схема с нейните опростявания и рационализации. За вас те са еднакви. Точно така им изглеждаме и ние - европейци. За тях няма разлика на германци, холандци, българи, сърби, гърци и т.н. За вас не знам аз ги срещам всеки ден, така, че разлика има но въпеки това има проблеми. Спомням си един кореец(южен) се опита да ми обясни разликата с японците, жена му беше японка. Не можах да я схвана ;-) . Девятов добре обяснява проблема специално за Китай, а той знае много за тях. По разбираеми причини ;-) . https://www.youtube.com/watch?v=cbW-p-gF9x8

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ...,

    06 Юли 2024 15:04ч.

    Не може, не бива да наречеш някого, с когото имаш различия, тъпак!... Това е унищожително за твоята стойност, дори да имаш такава...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ЗИП

    05 Юли 2024 6:35ч.

    50 нюанса сиво.Нищо не е само черно и бяло. Белия човек трудно би се вписал в японския код.Тва не пречи да им свалям шапка че публиката почиства стадиона след себе си или, че забравена видеокамера на пейка е намирана на нея дни след това. Разбира се, че са японците са били донякъде "нацисти".Поне до 1945г. Имат "култ към смъртта'.Самия Куросава е правил няколко опита за самоубийство.Двама или трима от братята му се самоубиват! Апропо Русия го спасява, кат го вади от депресията и му дава да режисира "Дерсу Узала". Тва да се карат възрастните хора да не тежат на близките е изключение. Показано е по брутален начин във филма "Балада за Нараяма"....

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Между другото, възрастните хора

    05 Юли 2024 10:12ч.

    които не си използват оставащите дни да се покаят и молят за себе си и ближните, а ходят "на почивки" и се фръцкат с мода за тинейджъри, наистина няма защо да си продължават дните. Аз съм възрастен човек де.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Доксан Докуз

    08 Юли 2024 11:20ч.

    Горните „диалози“ като да са извадени от „Додескаден“. А над всички се извисява ЗИП-а като един същи Рокушан.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ЗИП

    09 Юли 2024 5:49ч.

    И за да е картината пълна си имаме в лицето на тов.Доксан Докуз и един завършен български дебил.... :))

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Торанага

    10 Юли 2024 12:36ч.

    Аз па понеже бех японец в предишния живот, та избрах в тоя да се родя българин, та да отдъхна малко, че не се траеше. Спек от секъде. Тука е ебати айляка! Иначе филма е жесток. Американската версия тоже.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Торанага си бил между японците, а тук си менте

    11 Юли 2024 11:46ч.

    щото между айляци истински неща не стават, или както казват в територията им "От пръдня боя не става".

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Стефан-1

    10 Юли 2024 21:11ч.

    "Седемте самураи" гледах за първи път през 1976г. и от тогава съм го гледал поне 20 пъти. Това е невероятен филм, непознат за болшинството от днешното младо поколение.Бих препоръчал за гледане и "Телохранителят", в който отново Тоширо Мифуне прави невероятна роля. Филмът "Седемте самураи" е неразбран от днешните млади. Той е черно-бял, няма компютърни ефекти, няма в его "екшън" и е много дълъг. Най- големия му недостатък е,че за да се разбере трябва да се мисли, а днешните млади са отвикнали да мислят и очакват Гугъл да им каже какво и как за мислят. Аз съм абсоютно убеден,че и този юбилей ще остане незабелязан у нас. Нали филма не е правен в Холивуд- значи не може да е интересен и в него не участва никоя холивудска "звезда".

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • OLD

    18 Юли 2024 15:42ч.

    Гледам и не вярвам! Всички са за уволнение. И нов избор, без участие на Парламент, Президент, партии при това.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • OLD

    18 Юли 2024 15:43ч.

    Бъг. Съжалявам!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • наблюдател

    20 Юли 2024 0:07ч.

    Класически епос. Идеализацията на самурайския кодекс, блестящо изкован в сюжет за претеглане на общочовешки ценностти в духа на рицарството и романтизма. Истинска духовна наслада завършваща с катарзис. Сюжетът притежава фундаментални човешки търсеня - любов, справедливост, смелост. Заснемането е шедьовър - зрителят попава насред онзи свят, там насред събитията като непосредствен свидетел, нищо не му се вменява или пояснява. Римейковете са само рафинирани дубликати без най ценното от оригиналът. Филмът е извор за вдъхновение в различни измерениея, не просто във визуалното изкуство. Класика!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи