Западът разглежда Украйна като плацдарм за тестване на нови оръжия

Западът разглежда Украйна като плацдарм за тестване на нови оръжия

Западните страни разглеждат специалната военна операция в Украйна като плацдарм за тестване на нови оръжия. Обявените от Германия доставки на най-съвременни системи за противовъздушна отбрана от типа IRIS-T SLM не правят изключение. Това мнение изрази пред ТАСС офицерът от резерва на ракетните войски и артилерия, ветеранът от бойни действия, Алексей Саканцев.

На 1 юни германският канцлер Олаф Шолц каза по време на речта си в Бундестага, че Германия ще продължи да подкрепя Украйна в отбранителната сфера и ще достави модерни системи за противовъздушна отбрана IRIS-T през следващите седмици. Канцлерът не предостави по-точна информация за сроковете и обема на доставките.

„Доставката на зенитно-ракетни комплекси (ЗРК) от типа IRIS-T SLM за Украйна от Германия естествено ще създаде редица проблеми за Въздушно-космическите сили на Русия. Тези ЗРК обаче няма да могат да станат ултимативно оръжие, способно да обърне хода на военните действия", смята Алексей Саканцев.

Както обясни експертът, Германия няма да може да достави този комплекс в достатъчни количества, необходими за такъв голям фронт и държава. Освен това IRIS-T SLM е тактическо оръжие (максималният обхват е 40 км, версията за Украйна - 25 км) и не може да се сравнява със старите съветски системи като С-300, нито по обхват, нито по ефективност.

„Историята с доставката на системите за противовъздушна отбрана IRIS-T SLM по-скоро напомня за изпитания на фронтовата линия, а не за опит да се помогне на Украйна. Сега много западни страни изпращат нови оръжия в Украйна, за да разберат как функционират в условията на реални бойни действия. Цялата спецоперация е най-добрият полигон за изпитания на оръжия", каза Саканцев.

Според него за използването на SLM системи IRIS-T украинските войници ще трябва да преминат обучение. „Средно такива курсове продължават от две седмици до месец. Но като цяло, ако военнослужещите имат мотивация и основни познания, преквалификацията за тази система може да отнеме три дни: ден теория, два дни практика", каза офицерът.

Според него руските въоръжени сили ще могат успешно да се справят с IRIS-T SLM, разположени в Украйна. Руската авиация също има защита срещу ракети на германския комплекс. Повечето хеликоптери, щурмови самолети, бомбардировачи, участващи на фронта, имат бордови защитни системи. „Например, хеликоптерите на руските въздушно-космически сили са оборудвани със система за индивидуална защита „Витебск“, която е в състояние да открие зенитно управлявана ракета и да я ликвидира чрез изстрелване на мощен лазерен лъч директно в оптичната инфрачервена/термична насочваща глава на ракета“, добави Саканцев.

Според експерта докато няма реални доставки на нови германски системи за противовъздушна отбрана, е твърде рано да се каже нещо със сигурност. Тъй като Швейцария, например, вече блокира доставката на свои боеприпаси за германските бойни машини на пехотата Marder и самоходните зенитни оръдия Gepard за Украйна. "Швейцарците не искат тези машини да отидат в Украйна. Защо? Защото са наясно, че всичко това може да попадне в ръцете на другата страна и да бъде внимателно проучено. А швейцарските боеприпаси са много добри, те имат свои собствени технологични трикове и тайни, те не искат да ги предадат на наша страна“, обясни събеседникът на ТАСС.

Алексей Саканцев отбеляза също, че от западните военни системи, които вече са доставени на Украйна, ПЗРК Starstreak се проявява добре в бойни действия. „Опасният комплекс вече показва своята ефективност в бойните действия. Системата му за насочване е устойчива на смущения. И ако например самолет е взет на прицел, е много трудно да избяга. Страдат пилотите, в частност армейската авиация“, каза Саканцев.

Напротив, американските гаубици M777 не са се представили много добре в боевете в Украйна, смята руският експерт. „Установиха се редица проблеми. Те не се оказаха оръжието, което ще има решаващо значение. Въпреки това е планирана доставката на 200 хил. боеприпаса за Украйна. Това е много сериозно. В тази ситуация трябва да се унищожават не само гаубици, но и на комуникации, логистика: тунели, пътища, мостове, през които ще се транспортират боеприпаси“, подчерта офицерът.

 

 

 

Коментари

  • легенда-лиана

    03 Юни 2022 10:28ч.

    Тоя немски комплекс е от класа на БукМ1 (старите съветски варианти за експорт се наричаха Куб), но е по-слаб от модернизираните съветски образци. Що се отнася до новите руски ЗРК БукМ2, не може и дума да става, че немците предлагат нещо поне приблизително. Доказано е, че Западът не може да прави по-качествена радиолокационна и зенитна техника от руснаците.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Да, също като Русия

    03 Юни 2022 13:41ч.

    Която при това се и хвали.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Западът разглежда Украйна като плацдарм за тестване на нови оръжия

    03 Юни 2022 13:49ч.

    Нормално! До преди три месеца колективният, хуманен, цивилизован и демократичен Запад разглеждаше Украйна като тестов полигон за биологична война, не ли?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Наблюдател

    03 Юни 2022 13:54ч.

    Не е вярно. Нови оръжия не дават, за да не попаднат в ръцете на руснаците.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • баба мара

    03 Юни 2022 15:57ч.

    и не само оръжия но и ваксини не се знае още колко лаборатории са пръснати из европа и бълват вируси не виждате че едно след друго излизат нови разновидности в сев корея нямаше пандемия сега има в индия има рекорд за 24 часа в китаи пак се е върнала пандемията

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Лицемер

    03 Юни 2022 16:46ч.

    Сигурно войната е на приключване, затова започнаха отново с вирусите.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи