Юбер Ведрин: Путин прави историческа грешка. От тридесет години Западът направи много грешки

Юбер Ведрин: Путин прави историческа грешка. От тридесет години Западът направи много грешки

"Хенри Кисинджър, който прекара живота си да се бори със Съветите, изрази съжаление преди десетина години, че не бе положено никакво усилие след края на СССР за приобщаването на Русия в сигурността на Европа като цяло. Бжежински, много антируски настроен поляк по произход, смяташе, че е контрапродуктивна провокация да се обяви влизането на Украйна в НАТО през 2008 г. и че е трябвало точно обратното, да се изгради статут на неутралитет, финландизация, с двойна гаранция за Украйна и Русия. Това не беше направено". Според бившия министър на външните работи на Франция Юбер Ведрин, който винаги е пледирал за диалог с Русия, Западът носи част от отговорността за днешното поведение на Москва.

 

- Винаги сте хвалели диалога с Русия. Не показа ли Путин с пряката и военна агресия в Украйна, че тази опция е била утопична?

- Путин през 2022 г. до голяма степен е резултат, подобно на чудовището на Франкенщайн, на западните лутания, лекомислие и грешки от тридесет години насам. Казвайки това, виждам, че той току-що взе решение, което е не само осъдително, но и абсурдно от негова гледна точка. Той е тактик, но не и стратег. Повечето западни лидери мислеха, че Путин от самото начало размахва заплахата от агресия, за да постигне чрез провокации, заплахи, маневри, признаването на Русия като ключов партньор на САЩ. Той беше напът, особено благодарение на работата на Макрон със съгласието на Байдън, да постигне истинска дискусия за сигурността в Европа. Амбициозна цел, смущаваща за Запада, но не и ирационална за руснаците. Но вчерашната агресия надхвърля признаването на псевдонезависимостта на образуванията, които Русия вече контролираше. Това е историческа грешка.

- Казвате, че Западът е допринесъл за днешното отклонение на Путин… Това не е ли извинение?

- Хенри Кисинджър, който прекара живота си да се бори със Съветите, изрази съжаление преди десетина години, че не бе положено никакво усилие след края на СССР за приобщаването на Русия в сигурността на Европа като цяло. Бжежински, много антируски настроен поляк по произход, смяташе, че е контрапродуктивна провокация да се обяви влизането на Украйна в НАТО през 2008 г. и че е трябвало точно обратното, да се изгради статут на неутралитет, финландизация, с двойна гаранция за Украйна и Русия. Това не беше направено.

Локализирането на противоракетни системи за възпиране на руските системи под предлог да се противодейства на иранските системи, преговорите за споразумение за асоцииране между Украйна и ЕС, замислено под полско влияние, за да се откъсне Украйна от Русия, бяха грешки. После дойде спиралата от 2014 г., която можеше да бъде избегната, но която се случи и завърши със санкции и наддаване от страна на Путин. Не съм манихеец. Но това, че сме създали чудовище, не означава, че не трябва да му се съпротивляваме.

- Надигат се критики от опозицията срещу френския президент, който твърде бързо се похвали с възможността за мир…

- Президентът на републиката имаше пълно право да опита всичко, което опита, в съгласие с канцлера Олаф Шолц и известно благоразположение на Джо Байдън. Критиките към него са жалки и предизборни, те не издържат. Ако не беше направил нищо, какво щяхме да чуем от опозицията? Да, Елисейският дворец беше прекалено оптимистичен за среща на върха, но това е разбираемо, тъй като желанието да се сложи край на тази сложна ситуация беше голямо.

- Неуспехът на Франция да наложи мира означава ли нашето дипломатическо отпадане?

- Няма неуспех на Франция. Евентуално може да се говори за международен неуспех. Има граници на френското влияние. Дьо Гол не успя да спре войната във Виетнам! Митеран също не успя да наложи идеята си за европейска конфедерация, лансирана през декември 1989 г., хубава идея, която несъмнено щеше да предотврати днешния уклон на страните от Изтока. А Никола Саркози не успя да създаде Средиземноморски съюз. В сферата на въшната политика ние сме невротична страна, ту високопарна, ту досадна, защото се срамуваме, че сме средна сила. Но това не е нищо! Има петнадесетина сили, това не е малко. Ние сме средна сила със световно влияние.

- Какъв е възможният отговор от страна на Запада?

- Тази военна операция принуждава Запада да реагира, но не само НАТО. Всички членове на ООН трябва да отхвърлят тази употреба на сила. Трябва да бъдем възможно най-последователни, твърди и сплотени. Санкциите са необходими, но да не забравяме, че те са признание за безсилие. Прибягването на САЩ до извънтериториални санкции с достойни за уважение мотиви, които обаче обслужват собствените им интереси, би трябвало да бъде скандал от няколко десетилетия. Те не са панацея, но, за съжаление, понякога са неизбежни. Те трябва да бъдат интелигентни и целенасочени: трябва да внимаваме да не наказваме народите, нито да се самонаказваме.

Лидерите ще определят точните мерки, които могат да убедят Путин да не отива по-далеч, да се оттегли, да “демилитаризира” Украйна, както иска, започвайки със собственото си изтегляне. И трябва да се мисли също за руското обществено мнение: не трябва всико да се свежда до Путин. Много е удобно да имаш незаменим враг, но отвъд него е Русия, на която трябва да говорим. Несъмнено руснаците не са несъгласни с това, което каза Путин за Украйна, но те не искат война.

Трябва да мислим за бъдещето. Русия винаги ще бъде наш съсед, това е географска забележка, не политическа.

- Ще преориентират ли действията на Путин американската военна политика?

- Това би ме учудило, защото още при Обама започна стратегическото обръщане към Азия и тяхното оттегляне от конфликти, които не са от жизневоважен интерес: видяхме го в Афганистан. Америка е обсебена от китайското предизвикателство. Но може би американците сгрешиха, казвайки още в началото, че няма да се намесват военно.

- Ще бъдем ли по-ефективни извън НАТО, както предлагат някои кандидат-президенти?

- Дьо Гол не искаше да излиза от НАТО, той не тръшна вратата, той напусна след шест години, защото не беше чут за реформата на командната система, която искаше. Той излезе, но не напусна Алианса. Когато имаше международна криза (Берлин, Куба), Дьо Гол беше първата опора на САЩ. Намираше прагматично уреждане на споровете. Саркози искаше да се върне заради атлантизма и защото вярваше, че американците ще ни се отблагодарят с изключителни подаръци и че това ще постави началото на движение към европейска отбрана, което, разбира се, не се случи.

Но това, че европейците не са готови да умрат за каквото и да било, не означава, че не можем да направим нищо. Време е за твърдост.

 

Превод от френски: Галя Дачкова

 

 

 

 

 

Коментари

  • дръндрън

    25 Фев 2022 21:44ч.

    Много здраве имаш, чичо, Путин изигра брилянтен ход, след като осем години търпя украинските нацисти да се гаврят с населението на Източна Украйна, сега Украйна ще се разпадне просто.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Путин слага край на Запада

    25 Фев 2022 21:52ч.

    Крайно време беше да се сложи край на този 500-годишен апендикс на историята

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Данибус

    25 Фев 2022 22:15ч.

    За заплашеният от смъртна опасност, от първостепенно значение е да се погрижи за живота си. Да наречеш това грешка е проява на непостижим цинизъм и неинтелигентен опит за демагогия.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Това, че европейците

    25 Фев 2022 23:05ч.

    не са готови да умрат за каквото и да било е същото, като и да са готови да живеят за каквото и да било.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • нещастник

    25 Фев 2022 23:36ч.

    И нито дума за това, че Франция и Геремания носят главната отговорност за това, че Украйна не изпълни Минските съглашения. Макрон само се опитваше да баламосва Путин, никакви конструктивни преговори не е водил - та той не е самостоятелен играч, а американско пуделче.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ввв

    26 Фев 2022 0:00ч.

    "Нямало неуспех" на усилията на Макарон... Тези продължават да живеят в измисления си свят с цветове на дуга. Браво на Путин, той направи това, което краварите направиха в Сърбия, Афганистан, Ирак, Либия (франция?), но постави в шах ЕСсср...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Много думи, а Русия просто вече нямаше избор

    26 Фев 2022 0:22ч.

    може би за някога да изглежда че е имала избор, но не е така, Русия не може да съществува с пречупен гръбнак както щеше да бъде ако чуждите ракети бяха под носа й, ако 150к армия на укронацистите е обградила Донбас. Същият беше Джон Кенеди пре 1962 г. когато СССР постави ракети в Куба. Силните държави не искат някой да ги притиска до стената. Какво чудно има в това?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Su38

    26 Фев 2022 0:30ч.

    Фактите, изброени от интервюирания, оборват изводите му. Много убедително анализира мотивите за намесата в Украйна, който анализ оправдава такива действия, после му се сърди, че е взел мерки да се защити от тези, които сами си признават, че искат да унищожат.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • рукола

    26 Фев 2022 0:38ч.

    Оффффф, само приказки на пазаря и то празни... какво каза Клаус швабата? САЩ повече няма да е глобална сила и САЩ започна да си свива сърмите! Цените ще станат безбожни, ще ни вкарат медицински терор, ще ни свалят от колите и всичко си го карат по-план! От скандал в скандал, от лъжа в лъжа и квич отвсякъде!!! Така не схванахте, че ковито беше лъжа и сега не схващате, че всичко е нагласено!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Правилно, русия трябва да изтрие тази политическа грешка на ленин - украйна

    26 Фев 2022 1:44ч.

    Заедно с украинците. Съгласен съм с горните изказвания.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • "подобно на чудовището на Франкенщайн"

    26 Фев 2022 4:19ч.

    Четох дотук. Мизерията на философията, тоест на съвременната западна мисла, е катастрофична. И лични наблюдения. Ако това са им съвременните "дисиденти", язък за Европа. Жан Пол Сартър нервно дими с луната, като ги слуша тези.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Всичко е заради "тръбата" на ротшилдите от окупиораните Голански Възвишения (СИРИЯ)

    26 Фев 2022 9:18ч.

    Русия бръкна в здравето на ротшилдския проект в Сирия, като помогнаха на Башар Асад (който им отказа да изтърпи газопровод с крадения сирийски газ през територията си) и се наложи да я прекарат през И*раел, по дъното на Средиземно море, през Кипърр, Гърция до ЕС.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • глоса

    26 Фев 2022 9:53ч.

    Слаб, непрозорлив аналитик. Всички свестни аналитици на Запада са маргинализирани. Путин е мъдър именно защото е стратег. Стратегът може да бъде тактик, но тактикът, ровещ се в парчетиите, е почти невъзможно да бъде стратег, да обхване цялото. Борбата в света днес е между имперско и компрадорско и имперското чрез Русия ще даде алтернатива на трансхуманизма, която ни докара глобално гнилият Запад.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Още за "тръбата" на ротшилд

    26 Фев 2022 10:06ч.

    Принудителната подводна отсечка от Израел до Гърция оскъпи и забави проекта им, а сега трябва да спрат и конкуренцията - СП2. Германия, колкото и да и е неизгодно това, а и колкото и да им е "неудобно" заради гигантските руски инвестиции на труд и $$ - ще го спре, ако и извият ръцете

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • уж друго, но пак "тръбата" е в основата

    26 Фев 2022 10:15ч.

    Полската идея за "Триморието", постоянните натовски съвместни военни учения (средно по 2 учения на всеки 3 дни!!!) на територията на цялата "буферна зона" (бившите членки на Варшавския Договор); напъните на украинските военни да си направят мръсна атомна бомба сами (с лека приятелска помощ)...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • време било за твърдост

    26 Фев 2022 10:20ч.

    егати глупостите .....

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • "тръба", тръба, тръба

    26 Фев 2022 10:25ч.

    И като капак - 8 годишен геноцид над етнически руснаци на ДНР и ЛНР (2014 г. до сега). Володимир и ВВП ще седнат ли на масата за преговори, и каквото решат - ще се спазва ли - един Бог само знае. И ястребите, които го управляват. А Володимир (горд собственик на къща в Маями) няма какво да го мислим, и той ще се оттегли като Яц...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи