„Политико“: САЩ искат съюзниците да се изправят срещу Китай. Европа започва да се вслушва

„Политико“: САЩ искат съюзниците да се изправят срещу Китай. Европа започва да се вслушва

Следвайте "Гласове" в Телеграм

Китай и САЩ са в надпревара за изграждане на своите блокове на световна сила, като и двете страни използват една и съща точка за натиск: войната в Украйна, пише американското издание "Политико".

Миналата седмица китайският лидер Си Цзинпин прекара три дни в Русия, затвърждавайки партньорството си "без граници" с руския президент Владимир Путин. Във вторник президентът на САЩ Джо Байдън започва втората си среща на върха за демокрация - с цел да обедини световните лидери около принципите на свободата, върховенството на закона и правата на човека.

Подтекстът не особено трудно уловим: светът трябва да се обедини срещу Китай и Русия.

В алианса на демокрациите на Байдън Европа в най-добрия случай е двусмислена по отношение на Китай. Някои от най-важните държави, като Франция и Германия, се притесняват, че отделянето от Китай ще причини твърде много икономическа болка.

След инвазията на Русия в Украйна европейците започват да обръщат повече внимание на посланието на Байдън за опасностите от зависимостта от диктатури. Със спешност, както никога досега, те ограничават износа на оборудване за производство на чипове за Китай, забраняват TikTok на правителствените устройства и прокарват протекционистка търговска политика. Дори дългогодишният въздържател Германия, най-голямата икономика в Европейския съюз и голям инвеститор в Китай, започва да поставя под въпрос своята етика на първо място за бизнеса.

Снимка: БТА/AP

Китай отвръща на удара. Той укрепва връзките си с Русия, предлага мирен план за Украйна и прокарва идеята, че правителствата могат да бъдат "демокрации", дори ако лишават гражданите си от правото да гласуват свободно за своите лидери.

"Намираме се в изострен момент - между войната в Украйна, сближаването на Китай с Русия и продължаващите икономически трусове - и залогът за международното лидерство е голям", казва Стивън Фелдстийн, който е бил заместник-помощник държавен секретар на президента на САЩ Барак Обама по въпросите на демокрацията, правата на човека и труда и който редовно съветва служители от настоящата администрация по тези въпроси.

Европа се вслушва.

Когато Джо Байдън спечели президентските избори през 2020 г., европейците не искаха да чуят големите му приказки за това как да се противопоставим заедно на авторитаризма. Опитът на Байдън да спре знаково търговско споразумение между ЕС и Китай в седмиците преди встъпването му в длъжност беше посрещнат с презрение от германския канцлер Ангела Меркел и френския президент Еманюел Макрон.

Снимка: AP/БТА

Оттогава насам европейските лидери са разделени по въпроса, като много от тях са разочаровани от правителството на САЩ, което говори за съюзи, но в същото време става все по-протекционистко в икономическо отношение.

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен е възприела посланието на Белия дом. "Все по-настойчивият Китай развива зависимости на всички континенти", заяви фон дер Лайен в края на миналата година. "За разлика от тях, вижте какво могат да постигнат САЩ и Европа, ако обединим усилията си." Тя също така председателстваше сесия на първата среща на върха на Байдън за демокрацията през 2021 г.

Това е рязко различен тон от този на Меркел, която категорично отхвърли призивите Европа да заеме страна между САЩ и Китай, докато не напусна поста си през декември 2021 г. "Много бих искала да избегна изграждането на блокове", заяви Меркел на Световния икономически форум в Давос през януари 2021 г.

Войната в Украйна - а оттам и уютните отношения на Пекин с Москва - правят тази традиционна германска последователност все по-малко убедителна.

След като САЩ разпространиха сред съюзниците си информация, че Китай обмисля да изпрати оръжия на Русия за борбата в Украйна, германският канцлер Олаф Шолц предупреди, че ще има "последствия", ако Китай направи това, а ръководителят на външната политика на ЕС Жозеп Борел енергично нарече "червена линия", ако Китай пристъпи към такъв план.

А двете доминиращи дясноцентристки политически партии в Германия сега планират да отменят прагматичната позиция на Меркел спрямо Китай, твърдейки, че поддържането на мира чрез търговия се е провалило, според проект на документ, за който "Политико" съобщи в неделя.

Снимка: Getty Images

"Във време, когато демокрациите по света са под заплаха, трансатлантическите отношения са по-силни, отколкото са били от много години насам", заяви Михаел Рот, председател на комисията по външни работи в германския Бундестаг.

Мнозина в Европа все още не са склонни да намалят връзките с Китай - особено в търговската сфера. "Западът срещу останалите" няма да проработи, заяви миналия месец главният търговски служител на ЕС Сабине Вайанд. "Клубът на либералните демокрации е твърде малък".

А европейските служители все още се опитват да отблъснат Китай от Путин. През следващите две седмици Макрон, фон дер Лайен и испанският министър-председател Педро Санчес ще посетят Китай с отделни пътувания, за да предотвратят пълноценно партньорство между Пекин и Москва.

САЩ засилват натиска си. За срещата на върха тази седмица администрацията на Байдън покани осем нови държави, за които твърди, че имат "политическа воля" да развиват демокрацията. Целта е "да се разпъне голяма палатка", заяви пред репортери миналата седмица Роб Бершински, старши директор на Съвета за национална сигурност по въпросите на демокрацията и правата на човека.

Тази година администрацията на Байдън споделя домакинството и с Нидерландия, Коста Рика, Южна Корея и Замбия, за да подчертае широтата на демократичната коалиция. И това се случва три седмици след като Нидерландия обедини усилията си със САЩ за ограничаване на износа на съвременни полупроводникови технологии за Китай.

Но затвърждаването на съюзи с държави в региони извън Европа се оказа също толкова трудно, ако не и по-трудно.

Соломоновите острови - дългогодишен съюзник на САЩ в стратегически важните линии, свързващи Австралия с Хаваите - се оказаха глухи за демократичната реторика на Байдън, като сключиха спорен пакт за сигурност с Пекин през 2021 г.

В части от Африка също има затруднения, особено защото много държави там се възползваха от големите инфраструктурни инвестиции на Китай. Макар че 27 африкански държави гласуваха в подкрепа на резолюцията на ООН от март 2022 г. срещу агресията на Русия, 16 други - включително Южна Африка - се въздържаха, а Еритрея гласува против.

В Латинска Америка Коста Рика е единствената държава, която се присъедини към санкциите на САЩ срещу Русия. А търговската група на региона МЕРКОСУР отхвърли молбата на украинския президент Володимир Зеленски да говори пред органа през юли.

Китай прилага свой собствен многостранен подход за ухажване на света.

По отношение на Украйна Пекин се опитва да покаже по-приятелската си страна - всъщност както и към Русия, така и към Запада. Посещението на Си при Путин доведе до множество сделки за "стратегическо сътрудничество", които включват увеличаване на продажбите на руски газ за Пекин, както и споразумения за разширяване на трансграничните транспортни връзки чрез изграждане на нови мостове и пътища.

Снимка: БТА

В същото време Китай предприе глобална кампания, за да се представи като страната, която се застъпва за мира в Украйна. Пекин предлага потенциален мирен план от 12 точки. В телефонен разговор по-рано този месец китайският външен министър Цин Ган увери украинския външен министър Дмитро Кулеба, че Пекин иска да играе "конструктивна роля" в прекратяването на конфликта.

Миналата седмица Китай беше домакин и на свой собствен Международен форум за демокрация, в който участваха 300 души от 100 държави. Групата обсъди "различните форми на демокрация, като зачеркна монистичното и хегемонистичното говорене по темата", съобщават китайските държавни медии.

"Подкрепяме истинския мултилатерализъм, работим за многополюсен свят и по-голяма демокрация в международните отношения и правим глобалното управление по-справедливо и равноправно", заяви по-рано този месец говорителят на китайското външно министерство Ван Венбин.

Тази реторика подчертава прехода на Пекин от цялостно отхвърляне на критиките към политическата му система към семантично предефиниране на демокрацията и правата на човека.

"Това, което китайците се опитват да направят, не е да се борят срещу демокрацията и правата на човека и да ги отхвърлят - те се опитват да бръкнат в джоба на Байдън и да ги асимилират, като ги определят като това, което прави Китай", казва Даниел Ръсел, бивш помощник държавен секретар на Обама по въпросите на Източна Азия и Тихия океан.

Запитан за срещата на високо равнище по въпросите на демокрацията на администрацията на Байдън, говорителят на китайското посолство във Вашингтон Лю Пънгюй заяви, че САЩ "се опитват да разделят света на "демократични" и "недемократични" лагери въз основа на свои критерии и открито провокират разделение и конфронтация".

Колкото и Пекин да иска да запази отворени търговските пътища с Европа, той става все по-агресивен и към търговските партньори, които се обръщат срещу него. През 2021 г. Китай наложи търговско ембарго срещу Литва, след като Тайван откри дипломатически офис в страната от ЕС. Неотдавна той заплаши Нидерландия с възможни ответни мерки заради това, че е застанала на страната на САЩ по отношение на полупроводниците.

А Си става все по-остър към страните, които критикуват състоянието на човешките права в Китай.

В отговор на въпрос на европейските лидери относно правата на човека, свързан с уйгурското малцинство и отношението към жителите на Хонконг, Си отвърна, че "европейците трябва да се съсредоточат върху собствените си проблеми, като например антисемитизма и системната расова дискриминация", според служител на ЕС, на когото е била предоставена анонимност, тъй като не е бил упълномощен да разкрива подробности от разговора.

Увереността, заложена в този подход, подчертава факта, че въпреки войната и реториката за "отделяне", икономическата мощ на Китай означава, че както САЩ, така и останалата част от демократичния свят все още трябва да намерят начин да балансират страховете си от нарастващата мощ на Пекин с реалността, че няма пълно отделяне.

Както се изрази Ръсел, бивш служител на Държавния департамент: "Реториката "аз добрата демокрация, той лошата автокрация" не е достатъчна нито за привличането на други държави, нито за противопоставянето на факта, че днес Китай е добре обезпечен и изобретателен конкурент, ако не и антагонист", пише в заключение "Политико".

 

Източник: dnes.dir.bg

 

 

 

Още от Интервюта

Коментари

  • Какви човешки права, след като живееш на заеми

    29 Март 2023 8:48ч.

    Колата на заем, жилището 30 години на заем, какви права може да има човек в това положение? Живот на заем?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • винкело

    29 Март 2023 10:51ч.

    Е как, имаш правото да поругаваш паметници, религии, посолства... Стига да са правилните де.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • нашето име

    29 Март 2023 8:49ч.

    китай и сащ разделят света на две. изтощителна война в европа и отслабен ес и русия. после всеки взема своето хилаво дете.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Виж картата на света

    29 Март 2023 9:07ч.

    Няма как да стане това, което твърдиш.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Много ви е бездарна пропагандата

    29 Март 2023 19:59ч.

    Като цялата ви западна "цивилизация".

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • чичопей

    29 Март 2023 9:03ч.

    Под мъдрото ръководство на САЩ съдбата на т.нар. "колективен запад" е ясна. Пълен упадък до средата на века. Вижте какво се случи на острова. Министър-председателите на Англия и Шотландия са индиец и пакистанец. мигрантите ще залеят Европа и ще установят своя цивилизация тука. В САЩ е ясно, ще изсмучат каквото могат от ЕС и после БЛМ ще съсипят държавата, защото те не са научени на нищо, освен да викат, че имат права. Когато белите хора станат малцинство вече няма да има кой да ги храни. До тогава Китай ще се развивя и ще ръководи по един или друг начин по-голямата част от света. Спомнете си историята на Римската империя. Sic transit gloria mundi.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Рене от съпротивата

    29 Март 2023 10:01ч.

    Няма да се плашите, в Шотландия новия лидер на шотландските националисти Scottish National Party (SNP) е Humza Haroon Yousaf родом от Глазгоу. https://en.wikipedia.org/wiki/Humza_Yousaf

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • В алианса на демокрациите на Байдън Европа

    29 Март 2023 9:20ч.

    невъзможна за четене статия. препълнена с клишета и нео-либерална патос.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Капитализмът е мъртэв

    29 Март 2023 9:29ч.

    Непростимото престъпление на Китай е, че се опитва да изгради добри отношения с всички. Ние по-скоро ще се разорим, отколкото да позволим на някакви африканци да се радват на китайски инвестиции. Отделно, свободната капиталистическа конкуренция, която ние самите проповядахме доскоро, е мъртва - останаха само олигополи и обслужваща ги политическа каста, нетърпящи някой да надига глава.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Капитализъмът е мъртъв

    30 Март 2023 16:50ч.

    Но експлоататорската му същност процъфтява под различни форми в Русия и комунистически Китай. в Русия в олигархична форма, в Китай в духа на имперските традиции.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Капитализъмът е мъртъв

    30 Март 2023 16:50ч.

    Но експлоататорската му същност процъфтява под различни форми в Русия и комунистически Китай. в Русия в олигархична форма, в Китай в духа на имперските традиции.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ЕС е мъртъв - самоубил се.

    29 Март 2023 9:40ч.

    ЕС постепенно се оформя като перфектен концлагер - с хиляди забрани и ограничения. Скоро хората ще си мечтаят за някоя китайска стока, защото същата в ЕС ще я продават десет пъти по-скъпо. Ес не може да издържа на икономическата конкуренция заради кухите си и джендърски кратуни и бавно се самоубива. Типичен пример е България. Нашите фермери са задължени от ЕС с хиляди задължения, стандарти, препоръки, финансови тежести, обременености и т.н. В резултат на това продукцията им става скъпа и непродаваема. Идва продукция от Украйна и за два месеца унищожава целия земеделски и животновъден сектор. Ето това е ЕС. До десет години всеки, който ще иска да живее нормално, да кара нормална кола, да яде нормална храна, да си възпитава нормално децата, да си избира сам стоките за покупка, да си ползва енергиини суровини - ще трябва да бяга от този концлагер.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • читател

    29 Март 2023 9:42ч.

    В едно предаване Тъкър Карлсон коментира, че В. Путин е дошъл на власт чрез избори, както и Байдън. Тогава защо управлението на Байдън е "демократично", а на Путин - диктатура? В ам. Конгрес има 2 партии, в руската Дума - 7. По какъв критерий САЩ са демокрация, РФ - диктатура? Няма да коментирам цензурата, за да не стане прекалено дълъг коментарът.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Това виц ли е - Путин дошъл на власт след избори, "свободни", разбира се:))

    29 Март 2023 13:36ч.

    Путин е с доживотна неограничена власт за разлика от всяка западна демокрация, в която има мандатност и правов ред. Путин дойде на власт, като се закри наказателно дело № 144128, известно тогава като "Делото Путин" за разследване на корупцията от петербургския му период на КГБ-еистът "куфар на Собчак" ( https://informnapalm.org/de/der-fall-putin/ ). През май 1999 г. все още нямаше съмнение относно либерално-демократичния курс на Елцин. Сергей Степашин стана ръководител на руското правителство, ветеран демократ, известен с това, че оглави следствената комисия, разследваща престъпленията на КГБ. Руската политическа сцена го бе избрала за ролята на наследник. И изведнъж, през август, Степашин е отстранен от службата - Сергей Вадимович е практически последният, който разбира за това и е шокиран от новината. Новият министър-председател, обикновен служител на ФСБ на име Путин, член на системата, чиито престъпления разследваше Степашин, се гледа с отвращение. „Плътният абсурд на властта!“, каза Юрий Лужков. „Глупост!“, съгласи се столичният кмет Борис Немцов, „клиника!“, отбеляза Генадий Зюганов. Това пише Александър Костин в книгата си "Примката на Путин". Буйнакск , Москва, Волгодонск и ... " визитната картичка на Ярош". Но „незабележимият човечец“ много бързо показва силата си. Само след половин месец, през първата половина на септември, Русия е разтърсена от поредица от експлозии в жилищни сгради: в Буйнакск, Москва и Волгодонск. Общият брой на жертвите възлиза на 307 души. Путин посочва виновните - чеченските сепаратисти. Според него потвърждението е намерено в един от камионите с експлозиви: лична карта на един от чеченските лидери. Един вид "визитната картичка на Ярош" ( https://informnapalm.org/de/15-jahre-geheimkrieg-putins-gegen-die-ukraine/ ). Оттогава изминаха 23 години, в които се прекрои многократно руското законодателство в обслужване на Кремъл и неговия самодържец Путин. В Русия действа феодално-престъпна система, оглавявана от Путин, с феодали- престъпни олигарси и вместо граждани с граждански права - крепостни. Путин разпределя “порциите” и си затваря умишлено очите, докато назначените лично от него службаши не разрушиха всички наченки на изграждане на Русия като правова държава и узаконяването на придобивките на клептокрацията и през подставени лица и ошфорки, сред които Путин е най-равен между равните - дворците, земите, взятките, яхтите, криминалните приватизации и т.н. Начело на руската ЦИК беше назначен Владимир Чуров (наскоро почина), който направи от ЦИК филиал на Кремъл (https://meduza.io/feature/2023/03/22/on-sluzhil-ne-gosudarstvu-on-sluzhil-putinu ). Изборите не са единствения и най-важен критерий за демокрация. Изборите в демокрациите носят авторитарен риск, като напр. в Унгария с Орбан, Франция - Льо Пен, Италия - Мелони. А в Русия изборите са инструментилизирани в обслужване на едноличната безгранична власт на Путин. Изборите са най-добрият инструмент на режима на Путин. Колкото и парадоксално да звучи, те представляват най-добрия съюзник на авторитарната власт. Това означава, че демокрацията никога не може да бъде сведена единствено до избори, дори когато последните са "свободни". Особено, когато обществото е деполитизирано и милитизирано от детската градина под формата на патритично-националистическа идеология. Кремъл повече от десетилиетие зомбира обществото си с идеологическа руска пропаганда от най-ранна възраст (преформатиране на образователните програми от детската градина до университета с внушения на "жертвата" Русия и омраза и ненанвист към "враговете", засилване на военното обучение и подготвяне на младите да унищожават "враговете" по целия свят) до империалистическа външна политика на агресия, представяна като "отбранителна", изключително ефективна, когато става въпрос за подхранване на фантазията за национално единство/рашизъм като надграждане на фашизма. Този вътрешен конфликт вместо да събуди крепостните поданици и да започнат да се борят за освобождение на съзнанието си, в защита на гражданските си права, се проектира навън, върху "врага" с парадигмите "нацистка" Украйна, враждебни държави, "антируския" Запад. Защото цензурата, каторги и закони като този за "чуждестранните агенти", които преследват всеки опозиционер, инакомислещ и визионер в руското общество по уж американски модел, а всъщност възраждат сталинскуте похвати за заглушаване и унищожаване на всяко градивно критично мнение.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Гьобелс, ти ли се бе???

    30 Март 2023 19:39ч.

    Или си по-модерен, американизиран вариант - "фондацията" Конрад Аденауер??? Добре си си научил опорките, само че звучиш доста кухо. Поне от името на запознатите с темата и начините "да направим от думите дела" - седни си, слаб 2.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • "Европа започва да се вслушва"

    29 Март 2023 9:43ч.

    Да се чете "ослушва". Статията трябва да се чете по същия начин, ако изобщо на някой му се занимава с простотии.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен е възприела посланието на Белия дом

    29 Март 2023 9:53ч.

    Така е, когато акушерка иска да стане шеф на НАТО.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Минчо

    29 Март 2023 10:01ч.

    Аз избирам това, което Америка ми предлага - амертиканската мечта... Хич и не ща да знам, каквото ми предлага Китай -гащи , потници и телефони .. или чесън... матерални работи без възвишена идея!!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Минчо, а дали можеш

    29 Март 2023 11:28ч.

    Да я дефинираш американската мечта в кратце..

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Не може, щото е малоумен

    29 Март 2023 20:00ч.

    Ако не беше малоумен, нямаше да пише глупости за пари по сайтовете.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • "ЕВРОПА ЗАПОЧВА ДА СЕ ВСЛУШВА" ХА ХА ХА: ОСОБЕНО СЛЕД КАТО МСКИРАН ВЛЕЗЕ С ВЗЛОМ В АПАРТАМЕНТ НА ОЛАФ ШОЛЦ!!!!!

    29 Март 2023 10:45ч.

    Пораснахме с последния дъжд!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Европа е купчина вече ядена храна. Била се "вслушвала" :D

    29 Март 2023 20:02ч.

    Мнението на котката на Байдън има по-голямо значение за него, от колкото това на "Европа"

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • яблочко

    30 Март 2023 17:35ч.

    За Бай Пън имат значение само вътрешните му гласове и деменцията!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи