"Кръг Квадрат": Политическите племена на България

"Кръг Квадрат": Политическите племена на България

Следвайте "Гласове" в Телеграм

Димитър Ганев, Андрей Райчев, Кънчо Стойчев и Тончо Краевски разговарят за политическите племена и масовата политическа култура в България през последните 30 години. Каква е тяхната структура, мотивация и численост? Как взаимодействат помежду си? Какво определя разделението между ядро и периферия? За предимствата и слабостите на центристките партии. През интереси или през личности гласуват избирателите в България?

Андрей Райчев: Политическата идентичност съдържа два елемента - "ние" и "те". Ако ти имаш много силно "те" в главата си стваваш ядро. Ако държиш по-скоро на "ние"-то и не така активно преживяваш "те"-то, то ти ставаш периферия.

Димитър Ганев: Политическите племена имат свои специфични характеристики и свой демографски профил. Другата част от хората са по-скоро представители на масовата политическа култура - хора, които се увличат по определена фигура или мода. Най-общо в България има четири различни по структура и численост политически племена: червено, етно-религиозно, националистическо и леберално-градско.

Тончо Краевски: Хората от "масовата политическа култура" винаги търсят начин да гласуват така, че да саботират модела, в който племената управляват или в двуполюсен модел, или в друга картелна форма. Това е спойващото и характеризиращото "масовата политическа култура"

Кънчо Стойчев: Изглежда генерално ние сме разделени на две части: едната част от нас при гласуване се ръководи от представата за добро и лошо, от морал, който се привижда в лидера, а другата част се ръководи от лични интереси. Това обяснява защо част от хората са спокойни, често не гласуват, а когато решат да гласуват го правят за свой прагматичен интерес.

Андрей Райчев: Хората в България на избори не отиват да избират някого, а да свалят някого. Демокрацията има едно изключително свойство, народът като цяло не умее да избира, но отлично знае кого да сваля. И този инстинкт е именно в защита на нормалността. Прекаляваш - падаш, а особено в България, когато прекаляваш се обричаш на смъртна присъда.

 

 

 

Коментари

  • Хипотенуза Тъпоъгълник

    05 Юни 2023 15:58ч.

    Благодаря за прекрасната дискусия. За пореден път доказахте, че живеем във философски рай, а не в мутренска територия.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Браво

    09 Юни 2023 15:14ч.

    Интересни разговори водите. Продължавайте, има нужда!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи