Следвайте "Гласове" в Телеграм
Кънчо Стойчев, Тончо Краевски, Радослав Илиев и Андрей Райчев в "Кръг квадрат" за парите и свободата.
Кънчо Стойчев: Днес в студиото с Тончо Краевски, Радослав Илиев и Андрей Райчев ще говорим за парите и какво са те в днешния свят. Какво ще стане, когато активно се дигитализират и това ли е пътят към тоталния контрол над нас?
Тончо Краевски: Парите са направили човешкото общежитие и стопанското съжителство възможни, защото те са средство за универсална еквивалентна размяна. В началото това е бил вид стока, която е достатъчно трайна, считана е за ценна от достатъчно големи групи хора. Най-доброто намерено средство в историята е златото, защото то се използва основно за това, трайно е, дели се и лесно прави количества.
Кънчо Стойчев: И не на последно място е много малко - цялото злато добито до момента се събира в 3 олимпийски басейна. Няма повече.
Тончо Краевски: Освен, че са средство за универсална и еквивалентна размяна парите дават огромна свобода и воля на развитието на обществените отношения, защото изведнъж човекът може да влиза много по-свободно в отношения с различни хора, без да го е грижа какво точно те произвеждат. В този смисъл, парите са мощно средство за създаване на развито общество.
Кънчо Стойчев: Наскоро прочетох нещо много интересно и нестандартно по повод парите и ще го споделя с вас. Авторът Дейвид Грайвър развива и отлично защитава тезата, че парите по произход не са размяна, а са заем и че възникват като "счетоводна операция". Силното в тази теза е, че в крайна сметка владетелят е секъл парите и заемите са към него.
Радослав Илиев: Парите не са просто средство за размяна, а са вкаменена и опредметена стойност, в която е съхранена минала натрупана информация. Те са и вид магичен символ, защото в един метален къс или в една хартиена банкнота няма нищо само по себе си стойностно, освен ако ние не сме се съгласили да го наградим с тези магични функции.
Андрей Райчев: Казахме, че първо е била солта после златото, но извън икономическата си функция парите имат гигантска социална и не много видима функция. Когато в Лидия се сещат да секат монети светът е бил изключително разнообразен. Едното село има един бог, другото друг, през морето съвсем други богове, не си знаят езиците...
Парите прекратяват това. Парите правят така, че човек е богат навсякъде. Ако имам чувал злато, няма никакъв проблем, че се местя от Лидия в Египет.
В този смисъл парите уеднаквяват хората. Второто, което парите правят е, че извеждат на сцената индивидът и гарантират неговата лична сила.
Друг е въпросът, че силата им е била трайно политически ограничавана до появата на капитализма. Капитализмът е първият, който казва, че парите са всичко, но не защото те са злато, а защото те създават илюзията, че самонарастват.
Кънчо Стойчев: Самонарастват само в производствения процес, а тази вечер ние ще обсъждаме и тяхното нарастване извън производствения процес - т. нар. виртуални разплащателни средства. Доста държави преминават към виртуални валути, а в Норвегия 80% са виртуални пари. С отпадането на златния стандарт машините стабилно печат пари. Само през 2020 г. в САЩ са напечатани 20% от всички напечатани досега пари в историята на САЩ. Това продължи и през следващите години, но нямаме данни. Тук няма никаква връзка със стойността и с производствения процес...
Андрей Райчев: Мен не ме притеснява замяната на една виртуалност с друга. Въвеждането на виртуални пари засяга преди всичко човешката свобода...