Кокаиновата война в Марсилия: 16-годишни момчета предлагат онлайн да убиват срещу 20 хил. евро

Кокаиновата война в Марсилия: 16-годишни момчета предлагат онлайн да убиват срещу 20 хил. евро

Всичко започна със спор в клуб в Тайланд между ръководители на две наркогрупи, базирани в далечната Марсилия. Мехди Абделатиф Лариби, известен като „Тик“, и Феликс Бингуи, наричан „Котката“, бяха израснали заедно и дори бяха приятели, но напрежението между техните организации нарастваше.

Докато двамата 33-годишни пиели една вечер през февруари миналата година на ваканционния остров Пукет, те се скарали заради жена. „Феликс беше пиян и се перчеше“, казва шофьор от неговата банда, DZ. „Той хвърли кубче лед по него и всичко отиде по дяволите.“

На следващата сутрин, на 10 000 мили на запад, член на DZ - съкращение от "Dzayer", Алжир на арабския диалект на страната - беше застрелян от член на бандата на Бингуи, Yoda, в търговски пункт в La Paternelle, груб жилищен комплекс в предградията на север от Марсилия. След това член на DZ отмъсти, като нападна член на Yoda в съседно имение.

Двете банди са обвинени заедно за повечето от 49-те убийства, свързани с наркотици, които миналата година разтърсиха френския пристанищен град с население от 860 000 души. Сега се смята, че Лариби се крие в Алжир, а Бингуи е екстрадиран във Франция от Мароко.

Разказът за раздора между двамата мъже се съдържа в нова книга, публикувана миналата седмица, Tueurs à gages (Hitmen), от трима криминални кореспонденти на вестник Le Parisien. Тя описва как Франция е била обхваната от вълна от „нарко престъпления“, напомняща за Мексико или другаде в Латинска Америка.

„Марсилия е епицентърът на тази престъпна култура, но тя се разпространява и сега очевидно е френски проблем. Тя е като хидра“, казва Джеръми Пам-Лий, един от съавторите на книгата, пред The ​​Sunday Times. „Имате екипи от убийци от Марсилия, които действат в района на Париж, близо до Лион или в долината на Рона, но също така получавате убийци в района на Париж, които действат сами.“ Някои от френските банди сега дори действат отвъд границата в Испания.

Плячката е огромна: една група от шест пункта за разпространение на наркотици в La Castellane, на четири мили северозападно от La Paternelle, върти около 110 000 евро на ден, твърди книгата. Бруно Льо Мер, доскорошен министър на финансите, оцени годишната стойност на търговията с наркотици във Франция между 3,5 и 6 милиарда евро.

Нарастващият географски обхват на проблема беше показан по драматичен начин през юли, три дни преди церемонията по откриването на Олимпийските игри в Париж, когато 47-годишеният Мустафа Айт, осъден дилър на кокаин и бивш боксьор, беше застрелян на мотоциклета от двама мъже, въоръжени с автомат Калашников.

То последва фаталната стрелба през август миналата година в южния град Ним, в която загина десетгодишно момче, наречено само Файед, което пътувало в колата на чичо си и се смята, че убийците му погрешно са уцелили при друга стрелба . Местен прокурор каза, че нещастието е в това, че момчето е било „на грешното място в грешното време“.

Убийците, които все повече се набират чрез канали на социални медии като Telegram, Signal и Snapchat, или в „тъмната мрежа“, също са тревожно млади. „Лес стрелците“ — както те се представят — обикновено са на възраст между 16 и 20 години и рядко над 25 години и обикновено им се обещават от 15 000 до 20 000 евро за удар. Те са склонни да не знаят жертвите си или защо трябва да умрат. Тези, които извършват набирането, често го правят от затвора, използвайки контрабандни телефони.

Всички тези характеристики присъстваха в две свързани убийства в Марсилия в началото на месеца, които бяха шокиращи дори по стандартите на последните събития в третия град на Франция.

Първо, 15-годишно момче, което очевидно е било на път да извърши убийство от името на DZ - което му е осигурило както оръжие, така и хотелска стая - е било притиснато в ъгъла от съперници, намушкано с нож най-малко 50 пъти и след това запалено, докато е още живо.

Два дни по-късно друг 14-годишен младеж, нает да отмъсти за убийството му, вместо това застреля Несим Рамдане, шофьор на непълен работен ден за Bolt. Съобщава се, че Рамдане отказал да спре, когато момчето видяло това, което смятал за целта си на улицата. Той казал на полицията, че не е искал да стреля с пистолета.

Малко подробности бяха пуснати за него, въпреки че според съобщенията родителите му са в затвора за престъпления с наркотици. Според съобщения във френските медии той е бил арестуван, след като полицията е получила анонимен сигнал час след убийството. Мъж по телефона описал не само случилото се, но и името на момчето и къде се крие, както и кофата за боклук, в която е изхвърлило пистолета си.

За изненада на полицията те стигнаха до заключението, че мистериозният обаждащ се е Ханд Л - известен като "Le H" - 23-годишен затворник в затвора Aix-Luynes, който е на 14 мили на север, близо до Екс-ан-Прованс, за когото те вярваха, че е вербувал и двамата тийнейджъри в социалните медии. Смята се, че той е изобличил 14-годишното дете, защото му бил ядосан, че е сбъркал.

След това, в още един странен обрат, беше публикуван видеоклип в TikTok и други социални медийни сайтове, уж от името на DZ, включващ дузина фигури, облечени в черно и с качулки. С глас, който е умишлено изкривен, мъж, стоящ пред катедрата, описва „затворника от Луин“ като „болен и митомански човек, който няма абсолютно нищо общо с нас... нито с нашите методи“. Полицията се опитва да провери дали казаното в клипа е истина. 

При очевидно съвпадение миналата седмица полицейски участък в Кавайон, на 50 мили северно от Марсилия - с четири полицейски коли, паркирани отвън - беше подпален, очевидно от трафиканти на наркотици. Същия ден полицията в Париж арестува "Саид А", 35-годишен от марокански произход, предполагаем лидер на холандската "Мокро мафия".

Той вероятно ще бъде екстрадиран в Холандия, където е заподозрян в участие в убийства на съдии, свидетели на обвинението и журналисти, въпреки че мафията Мокро може също да е активна в Париж и другаде във Франция.

Наскоро назначеното дясноцентристко правителство на Франция, оглавявано от Мишел Барние, бившият преговарящ на ЕС за Брекзит, реагира на последните инциденти с обещание да засили битката срещу наркобандите. „Държавата няма да бъде сплашена“, пише Бруно Ретайло, твърдолинейният вътрешен министър, на X. „Ще засилим борбата си срещу трафика на наркотици и бандитизма.“

И все пак врагът на властите се променя и става все по-трудно те да се борят, тъй като бандите, които някога са се основавали на местни йерархии, са се разпространили географски, ставайки все по-малко стабилни и по-вероятно да прибягнат до насилие. Експертите говорят за „уберизацията“ на търговията с наркотици.

„Франция се впусна в асиметрична война срещу наркотрафикантите, които използват методи, запазени някога за мексиканските Narcos и неаполитанската мафия“, се казва в книгата му. „Тези подизпълнители на убийството са изправени пред доживотен затвор и въпреки това престъпните мрежи никога не са имали толкова много млади кандидати, които да станат тяхно въоръжено крило.“

 

 

 

Коментари

  • Както бил казал военнопрестъпникът Уинстън,...

    15 Окт 2024 9:22ч.

    ...Капитализмът не е съвършен, но по-добро от него не е е измислено! Честит Капитализъм!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • аха

    15 Окт 2024 9:31ч.

    тук е мястото да от бележим, че Великобритания е водила две опиумни войни с Китай.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Тук е мястото да отбележим, че...

    15 Окт 2024 10:30ч.

    ...Китай е водил две нарко войни с Англия срещу разпространението на опиум от Изтчноиндийската компания с основен акционер английското кралско семейство на територията на поднебесната!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Капитан Кук

    15 Окт 2024 10:47ч.

    Европа се самоубива, а ние, вместо да използваме момента да се откъснем от нейната циганизация и да се превърнем в райски оазис на спокойствието и сигурността, се натискаме да влезем в този процес.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Амии

    15 Окт 2024 11:08ч.

    Като наводнят Европистан с 20 млн.негри и араби, халифата почва.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Пешо

    15 Окт 2024 11:44ч.

    Те в момента са повече от 20 милиона. по-скоро, като станат половин милиард след 20-тина години тогава няма да има бяла Евроа и тогава ще настъпи рая за Спаси София, Синя България, ППДБ и подобната измет когато ще бъдат изнасилвани на дневна база от рязани карабини.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Наблюдател

    15 Окт 2024 12:09ч.

    Това е само началото.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Contra

    15 Окт 2024 12:39ч.

    Ето ви го резултата от отворените граници. За тези, които не са били в Марсилия - градът е като едно голямо Столипиново, но българските цигани са в пъти по-цивилизовани от безполезната сган от Мароко и Алжир. В АБСОЛЮТНО НИКАКЪВ случай тея паразити не трябва да се внасят в България.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ася

    15 Окт 2024 14:17ч.

    Вижте МакроКОНът докъде докара тази чудесна страна и мислете какво ни чака нас, българите, ако продължаваме да играем по свирката им.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • докъде докара тази чудесна страна

    15 Окт 2024 20:35ч.

    Докъде ? Разкажете, явно познавате Франция.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ася

    15 Окт 2024 14:18ч.

    До Contra: Точно така е!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • 404

    15 Окт 2024 18:47ч.

    Наркобандите палят живи хора, а френското правосъдие ги отглежда цял живот в затвора при най-хуманни тоест луксозни от тяхна гледна точка условия. Наистина - АСИМЕТРИЧНА война. Да вземат тия лигави франсета и да прочетат как Мусолини ливидира мафията в Сицилия...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Петър

    15 Окт 2024 23:49ч.

    Марсилия отдавна не е част от Франция. Някой ден, и този ден изглежда близо, ще поиска автономия. Там не се съблюдават никакви закони, сигурно и френски вече не се говори. Арабите я превзеха окончателно. Скоро и в други градове.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Гарата на Марсилия

    16 Окт 2024 0:53ч.

    Снимката е пред нея, под стълбите. Прекарал съм една нощ в Марсилия, на открито. На закрито може би щях и да издържа два-три часа. Това е друг континент там, странни хора, странни езици, тъмнички така едни такива. Впрочем това е Окситания там, гърчеща се под френски ботуш, подобно на Корсика, Бретан и какво ли още не.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Кукуряк

    19 Окт 2024 10:09ч.

    Дачков , престани да дращиш срещу евроатлантическите ценности . Няма да ни подлъжеш . По - хубаво от димокрацията и либерализЪма няма . Конкретно по темата , Марсилия отдавна не е френска .

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи